Рішення від 03.09.2021 по справі 916/1451/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"03" вересня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/1451/21

Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.

при секретарі судового засідання Панченко Н.В.

розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження

справу № 916/1451/21

за позовом Керівника Любашівської окружної прокуратури (66502, Одеська область, смт. Любашівка, вул. Володимира Князя, 107) в інтересах держави в особі: Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (65058, м. Одеса, просп. Шевченка, 12, код ЄДРПОУ 43879780)

до відповідача: Комунального підприємства «Ананьїв-Водоканал Ананьївської міської ради» (66400, Одеська обл., Подільський р-н., м. Ананьїв, вул. Соборна, 30 корпус В, код ЄДРПОУ 34108926)

про відшкодування збитків

за участю представників:

від прокуратури: Лянна О.А. посвідчення № 057608 від 22.10.2020р.;

від позивача: Польщіна Т.Л. /самопредставництво/;

від відповідача: Маналатій Ю.М. керівник.

ВСТАНОВИВ:

Керівник Любашівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу звернувся до Господарський суд Одеської області про стягнення з Комунального підприємства “Ананьївської міської ради” збитків в сумі 43 340,79 грн., а також витрат по сплаті судового збору у розмірі 2 270 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланнями на порушення відповідачем законодавства про охорону навколишнього природного середовища, у зв'язку із здійснення скидання забруднюючих речовин зі зворотним (стічними) водами в поверхневий водний об'єкт у річку Тилігул при відсутності дозволу на спеціальне водокористування та з перевищенням встановлених нормативів гранично-допустимого скиду забруднюючих речовин.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

31.05.2021р. господарським судом постановлено ухвалу, якою позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи у судове засідання. Судове засідання щодо розгляду справи по суті призначено на 23.06.2021р.

У судовому засіданні 23.06.2021р. господарським судом постановлено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, та якою задоволено усне клопотання представника відповідача та судове засідання відкладено на 07.07.2021р. о 10:20, із викликом учасників справи у судове засідання, про що присутні представники прокуратури та сторін повідомлені під розписку.

05.07.2021р. за вх.№17943/21 господарським судом одержано відзив на позовну заяву.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.07.2021р. виправлено описку, яка допущена в ухвалі Господарського суду Одеської області від 31.05.2021р. про відкриття провадження у справі №916/1451/21, шляхом зазначення правильного найменування відповідача: Комунальне підприємство «Ананьїв-Водоканал» Ананьївської міської ради.

У судовому засіданні 07.07.2021р. господарським судом постановлено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, та якою оголошено перерву у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 19.07.2021 о 16:45, із викликом учасників справи у судове засідання, про що представники прокуратури та сторін повідомлені під розписку.

12.07.2021р. за вх.№18578/21 господарським судом одержано відповідь на відзив.

У судовому засіданні 19.07.2021р. господарським судом постановлено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, та якою оголошено перерву у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 02.08.2021р. 12:45, із викликом учасників справи у судове засідання, про що учасники справи повідомлені під розписку.

02.08.2021р. за вх.№20544/21 господарським судом одержано клопотання, в якому позивачем викладено прохання із врахуванням практики Європейського Суду з прав людини розглянути справу упродовж розумного строку, що не заперечено відповідачем, про що свідчить відмітка останнього на вказаному клопотанні.

02.08.2021р. за вх.№20562/21 господарським судом одержано відповідь на відзив на позов у справі №916/1451/21.

У судовому засіданні 02.08.2021р. господарським судом постановлено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, та якою задоволено клопотання позивача від 02.08.2021р. про розгляд справи у розумний строк та враховуючи Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, з метою повного та всебічного розгляду справи, а також забезпечення принципу змагальності, суд ухвалив розгляд справи здійснити поза межами строку, встановленого ГПК України, у розумний строк, достатній з урахуванням обставин справи для здійснення її розгляду. Також, суд ухвалив відкласти судове засідання щодо розгляду справи по суті на 03.09.2021р. о 12:30, із викликом учасників справи та представника прокуратури у судове засідання, про що присутні представники повідомлені під розписку.

На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 03.09.2021р. за участю представників прокуратури та сторін проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Стислий виклад позиції прокуратури та позивача.

- Державною екологічною інспекцією в Одеській області, в період з 02.12.2020 по 08.12.2020, на підставі ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», абз. 3 ч, 1 ст. 6 Закону України» Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 26.09.2017 № 652, на підставі наказу від 30.11.2020 № 743 та направлення від 30.11.2020 № 448пр проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині виконання припису Державної екологічної інспекції в Одеській області від 06.07.2018 №54 наданого КП «Ананьїв-Водоканал». Примірник вказаного направлення на перевірку 02.12.2020 отримано директором КП «Ананьїв- Водоканал» Маналатій Ю.М. про що міститься відповідна відмітка.

- за результатами перевірки складено акт від 06.07.2018 №67/10, від 08.12.2020 №64/10 в якому зазначені порушення водного законодавства. Перевіркою встановлено, що КП «Ананьїв-Водоканал» в період з 03.07.2018 по 18.08.2019 здійснювало скидання забруднюючих речовин зі зворотним (стічними) водами до поверхневого водного об'єкт у річку Тілігул при відсутності Дозволу на спеціальне водокористування та з перевищенням встановлених нормативів гранично-допустимого скиду забруднюючих речовин та лімітів, що є порушенням п.З, п.9 ст.44, 70, 95 Водного кодексу України.

- перевіркою встановлено, що КП «Ананьїв-Водоканал» в період з 19.08.2019 по 02.12.2020р. здійснювалося скидання забруднюючих речовин зі зворотним (стічними) водами в поверхневий водний об'єкт у річку Тілігул з перевищенням встановлених нормативів гранично-допустимого скиду забруднюючих речовин на спеціальне водокористування лімітів БСК5 сульфатам, нітритам, азоту амонійному визначених дозволом на спеціальне водокористування №970/ОД/49д-19, виданого Підприємству 19.08.2019 на термін до 19.08.2022, що є порушенням п.З, п.9 ст.44, 70, 95 Водного кодексу України.

- Державною екологічною інспекція у Одеській області під час проведення перевірки відібрано та проаналізовано проби зворотних вод у випуску стічних вод із очисних споруд КП «Ананьїв-Водоканал» до річки Тілігул результати яких відображено в Актах відбору проб від 02.07.2018 №24/68, від 04.12.2020 №179, від 08.12.2020 №181 та Протоколах вимірювання показників складу та властивостей проб вод від 09.07.2018 №68, від 04.12.2020 №207, від 08.12.2020 №211, від 09.12.2020 №213, від 14.12.2020р. №214.

- отримання дозволу є обов'язковим для тих суб'єктів, які використовують воду. Видача або надання відмови у видачі Дозволу на спеціальне водокористування здійснюється протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви та документів, необхідних для видачі дозволу, що в свою чергу спростовує обґрунтування доводів представника відповідача про виготовлення Дозволу 17 місяців (з 15.03.2015 по 19.08.2019), а підтверджує здійснення діяльності без отримання відповідного дозволу у вказаний період.

- безпідставним є посилання відповідача, на той факт, що в розрахунок Сіф (середня концентрація забруднюючої речовини в зворотніх водах) має здійснюватися Інспекцією на підставі 3 протоколів, а фактично в розрахунку зазначено 2 протоколи. Зазначене ствердження спростовується Таблицею 1, яка наявна в розрахунку розміру відшкодування збитків КП «АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ за період з 03.07.2018 р. по 18.08.2019р. Розрахунок Сіф визначено на підставі формули, шляхом додавання показників Сіфі (концентрації забруднюючих речовин) із зазначенням 3-х протоколів вимірювань складу та властивостей вод, а саме від 02.07.2018р. ,04.12.2020р.,08 12.2020р.

- твердження відповідача, що протокол вимірювань показників складу та властивостей вод від 02.07.2018р., не може бути підставою для розрахунку Сіф (середня концентрація забруднюючої речовини в зворотніх водах) у дійсній справі, оскільки цей протокол вже застосовувався під час розрахунку збитків по справі №916/3816/20 також є безпідставним.

- відбір проб проведено відповідно до вимог чинних нормативних документів НД, ДСТУ, ГОСТ допущених до використання та наведених у акті відбору проб від 02.07.2018р. №24/68,02.12.2020р. №179 та 08.12.2020 №181. При цьому, усі акти відбору проб від 02.07.2018 р. №24/68,02.12.2020р. №179 та 08.12.2020 №181 представником КП «АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ» підписано без жодних зауважень.

Стислий виклад позиції відповідача.

- на час позапланової перевірки 02-08 грудня 2020р. Державною екологічною інспекцією в Одеській області у КП «Ананьїв-Водоканал» дійсно не було дозволу на спеціальне водокористування, але на той час вже були розпочаті роботи з отримання цього дозволу, а саме, 15 березня 2018р. було укладено договори з ТОВ “Науковий центр “Екологія” на виготовлення технічної документації для отримання дозволу, термін виготовлення та отримання даного дозволу складає від 1 до 1,5 року, а не пів року, як зазначено в приписі, даний дозвіл був отриманий 19.08.2019р. (дозвіл робився 17 місяців), крім того в КП «Ананьїв-Водоканал» є ліцензія на право виконання даних робіт, згідно, для отримання якої потрібно було здати той самий перелік документів, що й на отримання дозволу спецводокористування.

- КП «Ананьїв-Водоканал» не згодний з розрахунком, з наступних підстав: розрахунок Сіф (середня концентрація забруднюючої речовини в зворотних водах) здійснено, на основі 3 протоколів, а фактично в розрахунку є 2 протоколи, які підтверджують виміри. Проба стічних вод була взята до очисних споруд, а акті відбору проб зазначено, що після очисних споруд, представник КП “АНАНЬЇВ- ВОДОКАНАЛ” не розгледів це в акті, тому його підписав. Результати лабораторних аналізів теж підлягають сумніву, так в протоколі від 04.12. 2020 зазначена перевищення ГДС по нітратам на 500м. вище скиду, а на 500м. нижче скиду ГДС відповідає нормам по всім показникам, що теоретично не може бути, так, як згідно нібито правильних аналізів стічних вод концентрація ГДС 500 м. нижче очисних споруд повинна в рази перевищувати ГДС, а цього немає. Так само і по протоколу від 09.12. 2020 року норми ГДС відповідають нормативним значення, як на 500 м. вище скиду, так і на 500 м. нижче скиду.

Обставини встановлені судом.

З 02.07.2018р. по 06.07.2018р. Державною екологічною інспекцією в Одеській області проведено позапланову перевірку додержання КП “Ананьїв-Водоканал” припису №19 від 30.03.2018р., про що складений відповідний Акт №67/10, в якому, серед іншого, встановлено, що КП “Ананьїв-Водоканал” не виконано припис №19 від 30.03.2018р. щодо отримання дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням п.3 ч.1 ст.44 ст. 70 Водного Кодексу України. Дозвіл на спеціальне водокористування КП “АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ” був №УКР - 575 А/Оде терміном дії з 19.05.2011р. по 04.10.2012р. Дані щодо доведеного ліміту забору води на той час відсутні. В період з 26.03.2018р. по 02.07.2018р. КП “АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ” з підземних водоносних горизонтів забрано 29, 7 тис. м3 води про що надано довідку № 14 від 06.07.2018р.

Скид стічних каналізаційних недостатньо очищених та без очистки вод (стоків) до річки Тилігул призводить до забруднення вод поверхневого водного об'єкта - р. Тилігул, що є порушенням п. 6 ч. 1 ст. 44, п. 1 ч. 1 ст. 98 Водного кодексу Країни.

Перевіркою також встановлено, що КП “Ананьїв-Водоканал”, станом на час перевірки виконання припису, продовжує водокористування та скид стічних вод до р. Тілігул без наявності необхідного дозволу на спеціальне водокористування та встановлення нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, що є порушенням п. 3 п. 9 ч. 1 ст. 44, ч. 1 ст. 49, ст. 70 Водного кодексу України.

Встановлене зафіксовано в Акті від 06.07.2018р. №67/10, Вказаний Акт підписано керівником КП “Ананьїв-Водоканал” без жодних зауважень та отриманий останнім 06.07.2018р.

Під час перевірки, з метою контролю дотримання встановлених нормативів гранично допустимих скидів та гранично допустимих концентрацій, 02.07.2018р. відібрано проби вод з р. Тилігул (вище за течією від місяця скиду стічних вод з очисних споруд КП “Ананьїв-Водоканал”, скид стічних вод з очисних споруд КП “Ананьїв-Водоканал”, з р. Тилігул (нижче за течією від місця скиду стічних вод з очисних споруд КП “Ананьїв-Водоканал”, про що складено Акт відбору проб від 02.07.2018р. №24/68.

Відповідно до протоколу №68 вимірювань показників складу та властивостей вод від 09.07.2018р. встановлено наступні показники забруднюючих речовин у зворотних водах з ОС підприємства: завислі речовини (167/0)*, сухий залишок (1315/0), амоній-іони (50,0/0), азот амонійний (38,8/0), нітрати (15,1/0), нітрити (0,3/0), фосфати (19,8/0), хлориди (280,4/0), сульфати (275,2/0), ХСК (271,3/0).

Окрім того, Державною екологічною інспекцію в Одеській області 02.07.2018р. складено протокол про адміністративне правопорушення та 06.07.2018р. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища проведеної з 02 по 06 липня 2018р., Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Одеській області Василик Т.І видано припис від 06.07.2018р. №54, згідно з яким КП “АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ” зобов'язано, зокрема отримати дозвіл на спеціальне водокористування. Термін виконання: до 30.09.2018р. Вказаний припис прийнято до виконання директором КП “АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ”, про що свідчить підпис останнього та печатка КП “АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ”.

Наказом Державної Регуляторної служби України №196 від 15.11.2019р. затверджено план здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2020 р. (План).

Відповідно до Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2020р. затвердженого Наказом Державної Регуляторної служби України №196 від 15.11.2019р. визначено дату початку здійснення заходу у КП “АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ” з 18.02.2020р.

В подальшому Наказом Державної екологічної інспекції в Одеській області № 743 від 30.11.2020р. призначено проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині виконання припису Державної екологічної інспекції в Одеській від 06.07.2018р. № 54, наданого КП “АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ”, що знаходиться за юридичною адресою: 66400, Одеська область, Ананьївський район, м. Ананьїв, вул. Леніна, буд. 11. Термін: з 02.12.2020р. по 08.12.2020р. та Державним інспекторам з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Василик Т.І. та Кожухарю С.А. наказано здійснити позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у встановлений термін.

30.11.2020р. Державною екологічною інспекцією в Одеській області видано Направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині виконання припису Державної екологічної інспекції в Одеській області від 06.07.2018р. № 54, наданого Комунальному підприємству «АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ», код ЄДРПОУ 34108926, місцезнаходження юридичної особи: 66400, Одеська область, Ананьївський район, місто Ананьїв, вул. Леніна, буд. 11. Підставною для здійснення перевірки: припис Державної екологічної інспекції в Одеській області від 06.07.2018р. № 54, наданий КП “АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ”.

Вказане Направлення отримано керівником КП “АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ” - 02.12.2020р., про що свідчить підпис останнього на Направленні.

З 02.12.2020р. по 08.12.2020р. позивачем під час перевірки, серед іншого, з метою контролю дотримання встановлених нормативів ГДС та ГДК відібрано проби зворотних вод з очисних споруд підприємства та складено Акт відбору проб вод від 02.12.2020 №179. За результатами проведених інструментально-лабораторних досліджень встановлено перевищення погоджених Дозволом нормативів ГДС та ГДК для підприємства.

Відповідно до протоколу №207 вимірювань показників складу та властивостей вод від 04.12.2020 встановлено наступні показники забруднюючих речовин у зворотних водах з ОС підприємства: завислі речовини (156/19,583)*, азот амонійний (57,50/0,354), нітрати (12,2/31,583), нітрити (0,108/0,062), фосфати (22,60/1,731), хлориди (184,0/170,083), сульфати (60/80,167), ХСК (160/36,750).

З метою контролю дотримання встановлених нормативів ГДС та ГДК відібрано проби зворотних вод з ОС підприємства та складено Акт відбору проб вод від 08.12.2020р. №181.

В період з 03.07.2018 по 18.08.2019 підприємство проводило скиди зворотних вод до поверхневого водного об'єкту р. Тилігул за відсутності дозволу. В період з 19.08.2019 по 02.12.2020 скид зворотних вод з очисних КП “АНАНЬЇВ- ВОДОКАНАЛ” проводився з перевищенням лімітів скиду забруднюючих перевищенням лімітів скиду забруднюючих речовин ГДК та ГДС зазначених у дозволі на спеціальне водокористування.

Встановлене зафіксовано в Акті від 08.12.2020р. №64/10, який підписаний керівником КП «Ананьїв-Водоканал» без жодних зауважень та отриманий останнім 08.12.2020р.

Згідно з довідкою вих.№40 від 08.12.2020р. за підписом директора КП «АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ», в період з 03.07.2018р. по 18.08.2019р. водозабір з підземних водоносних горизонтів склав - 97, 3 тис. м.куб. Скиди від населення та інших споживачів в період з 03.07.2018р. по 18.08.2019р. КП «АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ» проведено в об'ємі - 26, 8 тис. м.куб., в період 19.08.2019р. по 02.12.2020р. водовідведення (скиди) проведено в об'ємі 26,2 тис. м.куб. Загалом в період з 03.07.2018р. по 02.12.2020 об'єм водовідведення складає - 53, 0 тис. м.куб.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища проведеної позапланової перевірки в термін 02.12.2020-08.12.2020, Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Одеській області Василик Т.І та Кожухарем С.А. видано припис від 08.12.2020р. №58, згідно з яким КП «АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ» зобов'язано, зокрема в рамках отриманого дозволу на спеціальне водокористування №970/ОД/49д-19 від 19.08.2019р. дотримуватися встановлених умов даного дозволу до 10.12.2020р. надалі - постійно.

Окрім того, Державною екологічною інспекцію в Одеській області 07.12.2020р. складено протокол про адміністративне правопорушення та 08.12.2020р. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.

22.12.2020р. Державною екологічною інспекцією в Одеській області складено претензію №02/86 на суму 43 340, 79 грн. з вимогою до відповідача відшкодувати збитки, які заподіяні державі внаслідок забруднення вод.

Додатком до претензії є Розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами на суму 43 340, 79 грн., які розраховані у відповідності до «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», яка затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389 зі змінами, внесеними Наказом Міністерства екології та природних ресурсів №367 від 13.10.2015 після його офіційного опублікування 27.11.2015р.

Наказом Державної екологічної інспекції України від 19.10.2020 № 379 затверджено положення про Державну екологічну інспекцію Південно- Західного округу (далі Положення № 379), зі змінами від 02.02.2021 за №63.

Відповідно до п. 1 Положення №63 Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Миколаївської та Одеської областей, внутрішні морські води, територіальне море, виключну (морську) економічну зону України, континентальний шельф України та лимани.

Пунктом 3 Положення № 63 встановлено, що основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах Миколаївської та Одеської територій.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2020 № 802 створено як юридичну особу публічного права Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) та ліквідовано як юридичну особу публічного права Державну екологічну інспекцію в Одеській області. Пунктом 3 постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2020 № 802 визначено, що територіальні органи Державної екологічної інспекції, що ліквідуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідним міжрегіональним територіальним органам, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови.

Наказом Державної екологічної інспекції України від 22.12.2020 № 502 „Питання діяльності Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області)” погоджено пропозицію Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) функцій і повноважень, визначених Положенням №379. Припинено здійснення функцій і повноважень Державних екологічних інспекцій в Одеській та Миколаївській областях, визначених Положенням про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 № 124 та Положенням про Державну екологічну інспекцію в Миколаївській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 № 132. Встановлено, що датою початку здійснення відповідних повноважень і виконання відповідних функцій Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) є 23 грудня 2020 року.

Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) з 23.12.2020 є органом, який реалізує повноваження Державної екологічної інспекції України, а до цієї дати таким органом була Державна екологічна інспекція в Одеській області.

Отже, відбулося публічне правонаступництво, тобто перехід в установленому законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому, зокрема контрольних повноважень держави у сфері охорони навколишнього природного середовища від Державних екологічних інспекції в Одеській та Миколаївській областях до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).

Висновки суду.

Статтею 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.

Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища”, земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до ст. 38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Приписами ч. 1 ст. 149, ст. 151 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів. Суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.

Водні відносини в Україні регулюються Водним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства.

Статтею 2 Водного кодексу України визначено, що завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об'єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування.

Усі води (водні об'єкти) на території України становлять її водний фонд (ст. 3 Водного кодексу України).

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 3 Водного кодексу України підземні води та джерела належать до водного фонду України, а згідно зі статтями 1, 6 Кодексу України про надра вони є частиною надр.

Згідно з ст. 1 Водного кодексу України, водокористуванням є використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів); використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб.

Пунктом 3, 6, 9 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;

Відповідно до положень ст. 46, 48 Водного кодексу України водокористування може бути загальним або спеціальним. Спеціальне водокористування - це збір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється фізичними та юридичними особами для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Відповідно до ст. 50 Водного кодексу України, строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років). У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування. Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування.

Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони:

1) можуть бути використані у системах оборотного, повторного і послідовного водопостачання;

2) містять цінні відходи, що можуть бути вилучені;

3) містять промислову сировину, реагенти, напівпродукти та кінцеві продукти підприємств у кількості, що перевищує встановлені нормативи технологічних відходів;

4) містять речовини, щодо яких не встановлено гранично допустимі концентрації;

5) перевищують гранично допустимі скиди токсичних речовин та містять збудників інфекційних захворювань;

6) за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи;

7) призводять до підвищення температури води водного об'єкта більш ніж на 3 градуси за Цельсієм порівняно з її природною температурою в літній період;

8) є кубовими залишками, шламами, що утворюються в результаті їх очищення і знезараження.

Скидати стічні води, використовуючи рельєф місцевості (балки, пониззя, кар'єри тощо), забороняється.

Відповідно до ст. 110, 111 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (ч. 1 ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені ст. 1166 Цивільного кодексу України, згідно з ч. 1, 2 якої, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення, як-то: протиправна поведінка (або порушення зобов'язання); шкідливий результат такої поведінки (шкода); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Як у випадку невиконання договору, так і за зобов'язанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, чинне законодавство виходить з принципу вини контрагента або особи, яка завдала шкоду (ст. 614 та 1166 Цивільного кодексу України).

Крім застосування принципу вини, при вирішенні спорів про відшкодування шкоди необхідно виходити з того, що шкода підлягає відшкодуванню за умови безпосереднього причинного зв'язку між неправомірними діями особи, яка завдала шкоду, і самою шкодою. Встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони є важливим елементом доказування наявності шкоди. При цьому, доведенню підлягає те, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки. А відтак, доводячи склад цивільного правопорушення у діях відповідача, відповідач мав довести, що його поведінка була неправомірною та протиправною. Протиправною поведінкою є різновид правової поведінки, що характеризується як соціальне відхилення від норми, зловживання правом та правопорушенням. Протиправною поведінка вважається тоді, коли суб'єкт права свідомо порушує норму права.

Таким чином, аналіз наведених вище норм матеріального права дає підстави для висновку, що для наявності підстав для відшкодування шкоди необхідною є наявність всіх чотирьох загальних умов відповідальності, а саме: протиправної поведінки; наявності шкоди (збитки - це грошове вираження шкоди); причинного зв'язку між протиправною поведінкою та завданою шкодою; вини правопорушника. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно даних взятих з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань КП “АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ” за видами діяльності замається, зокрема 36.00 Забір, очищення та постачання води, 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод.

Також наданими до суду матеріалами перевірки встановлено, що у період з 03.07.2018р. по 18.08.2019р. КП «Ананьїв-Водоканал» здійснено скид забруднюючих речовин зі зворотними (стічними) водами у р.Тилігул при відсутності дозволу на спеціальне водокористування та погодження нормативів гранично - допустимого скиду забруднюючих речовин (ГДС), що є порушенням п. 3, п. 9 ст. 44 Водного Кодексу України, відповідальність за яке передбачена п. 2 ст. 110 Водного Кодексу України.

Судом також встановлено, що у період з 19.08.2019р. по 02.12.2020р. КП «Ананьїв-Водоканал» здійснено скид забруднюючих речовин зі зворотними (стічними) водами у р. Тилігул з перевищенням встановлених нормативів гранично - допустимого скиду забруднюючих речовин (ГДС), визначених дозволом на спеціальне водокористування №970/ОД/49д-19, виданого КП «Ананьїв-Водоканал» 19.08.2019 на термін до 19.08.2022р., що є порушенням п. 3, п. 9 ст. 44 Водного Кодексу України, відповідальність за яке передбачена п. 2, п. 6 ст. 110 Водного Кодексу України.

Відповідно до наданої КП «АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ» довідки вих.40 від 08.12.2020р., об'єм стічних вод із очисних споруд за період з 03.07.2018 по 18.08.2019 скинутих у річку Тілігул склала 26 800 м куб., за відсутності дозволу. За період з 19.08.2019 по 02.12.2020 об'єм стічних вод із очисних споруд скинутих у річку Тілігул склала 26 200 м куб.

Також наданими до суду матеріалами перевірки встановлено та проаналізовано проби зворотних вод у випуску стічних вод із очисних споруд КП «Ананьїв-Водоканал» до річки Тілігул, результати яких відображено в Актах відбору проб від 02.07.2018 №24/68, від 04.12.2020 №179, від 08.12.2020 №181 та Протоколах вимірювання показників складу та властивостей проб вод від 09.07.2018 №68, від 04.12.2020 №207, від 08.12.2020 №211, від 09.12.2020 №213, від 14.12.2020 №214.

Посилання відповідача на те, що ним на час проведення перевірки були розпочаті роботи з отримання дозволу, господарський суд до уваги не приймає, оскільки відповідно до ст.48, 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється лише на підставі Дозволу, а укладання Договору КП “АНАНЬЇВ-ВОДОКАНАЛ” Ананьївської міської ради з ТОВ “Науковий центр Екологія” на виготовлення технічної документації для отримання дозволу на спеціальне водокористування не є наявністю Дозволу.

При цьому, з урахуванням приписів ст. 49 Водного кодексу України, для здійснення діяльності у сфері водокористування кожен суб'єкт обов'язково має отримати відповідний дозвіл, який видається Державним агентством водних ресурсів України та його територіальними підрозділами. Отримання дозволу є обов'язковим для тих суб'єктів, які використовують воду. Видача або надання відмови у видачі Дозволу на спеціальне водокористування здійснюється протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви та документів, необхідних для видачі дозволу.

Таким чином вищевикладене, спростовує обґрунтування відповідача про виготовлення дозволу останнім з 15.03.2015р. по 19.08.2019р. (17 місяців), чим в свою чергу підтверджує здійснення діяльності відповідачем без отримання відповідного дозволу у вказаний період.

Пунктом п. 1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища від 20.07.2009 №389 зі змінами, внесеними Наказом Міністерства екології та природних ресурсів №367 від 13.10.2015 після його офіційного опублікування 27.11.2015р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009 р. за № 767/16783 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Методика) визначено, що ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів.

Відповідно до п. 1.4 Методики, ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами природоохоронного законодавства.

Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї Методики, розраховують розмір відшкодування збитків.

За приписами п. 1.7 Методики водокористування - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Спеціальне водокористування - забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води для скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Відповідно до п. 2.1 Методики наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням ГДС вважаються: скиди зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, або таких, що не підлягають нормуванню згідно із законодавством; скиди забруднюючих речовин внаслідок порушення регламенту санкціонованого скиду зворотних вод з перевищенням за окремими показниками нормативів ГДС регламенту; скиди забруднюючих речовин внаслідок аварійного скиду зворотних вод; самовільний скид зворотних вод без дозволу на спеціальне водокористування.

Відповідно до п. 7.1. Методики розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам (крім морських вод) внаслідок скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС, грн, здійснюється за формулою

З = Ккат х Кр х k3 [(Mil х Yi1 ) + (Мі2 х Yі2) +...+ (Мim х Yіm )] (12)

де Ккат - коефіцієнт, що враховує категорію водного об'єкта, який визначається згідно з додатком 2; ( в даному випадку складає - 1, 6);

КР - регіональний коефіцієнт дефіцитності водних ресурсів поверхневих вод, який визначається згідно з додатком 3; ( в даному випадку складає - 1, 6);

кз = 1,5 - коефіцієнт ураженості водної екосистеми;

m - кількість забруднюючих речовин у зворотних водах;

Мi - маса наднормативного скиду i-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т. Мі здійснюється згідно з п. 5.1. Методики розрахунок маси наднормативного скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами внаслідок перевищення встановленого нормативу ГДС здійснюється за формулою

Мі = (Сіф- Сід) х Qіф х t х 10-6, (1)

де Мі - маса наднормативного скиду i-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т;

Сіф - середня фактична концентрація i-ї забруднюючої речовини iф у зворотних водах, г/м-3;

Сід - дозволена для скиду концентрація і-ї забруднюючої речовини, визначена при затвердженні ГДС, г/м-3;

Qiф - фактичні витрати зворотних вод, м-3/год;

t - тривалість скидання зворотних вод з порушенням нормативів ГДС, год;

10-6 - коефіцієнт перерахування маси забруднюючих речовин.

(Гама) (г)і = (г) х Аі, (13)

де (г) - проіндексований питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів у поточному році, грн/т, який визначається за формулою (г) = (г)П х I/100, (14)

де (г)П - проіндексований питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів у попередньому році, грн/т;

I - індекс інфляції (індекс споживчих цін), середньорічний по Україні за попередній рік, %;

Аi - безрозмірний показник відносної небезпечності i-ї забруднюючої речовини, який визначається із співвідношення за формулою

Аi = 1/ГДКi, (15)

де ГДКi - безрозмірна величина, чисельно рівна ГДК i забруднюючої речовини у воді водного об'єкта відповідної категорії.

Для речовин, за якими відсутня величина граничнодопустимої концентрації, показник відносної небезпечності Аі приймається рівним 500, а при ГДК "відсутність" - 10000.

Проіндексований питомий економічний збиток від забруднення водних водних ресурсів ((г)) у 2014 році становить 804, 64 грн/т., ((г)) у 2015 році становить 1005,00 грн/т., ((г)) у 2016 році становить 1440,16 грн/т., ((г)) у 2017 році становить 1618,75 грн/т.,

((г)) у 2018 році становить 1840,52 грн/т., ((г)) у 2019 році становить 2020,89 грн/т., ((г)) у 2020 році становить 2103,75 грн/т.

Згідно з п. 5.8. Методики cередня фактична концентрація забруднюючої речовини у зворотних водах за період порушення водоохоронного законодавства визначається за формулою

Сiф = (Сin1 + Сin2 + Сin3)/n, (5)

де Сi - концентрація i-тої забруднюючої речовини у n-й відібраній пробі;

n - кількість відібраних проб.

Відповідно до розрахунку позивача, розмір збитків заподіяних водним об'єктам внаслідок скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС, грн.. за період з 03.07.2018р. по 18.08.2019р. становить 7 562,8 грн., за період з 19.08.2019р. по 02.12.2020 становить 6 769, 47 грн.

З = Ккат х Кр х k3 х Міх(гама)і = 1,6 х 1,26х 1,5 х 7562,8 = 22869,91

З = 22869,91 грн. 06 коп. (за період з 03.07.2018 по 18.08.2019)

З = Ккат х Кр х К3 х Мі х (гама)і = 1,6 х 1,26 х 1,5 х 6 736,38 = 20470,88

З = 20 470 грн. 88 коп. (за період з 19.08.2019 по 02.12.2020).

Отже, сума збитків, що підлягають стягненню з відповідача складає: 43 340 грн. 79 коп.

Розрахунок відшкодування шкоди, який здійснений позивачем відповідає Методиці розрахунку та обставинам справи щодо виявленого позивачем порушення.

З огляду на викладене, а також із врахуванням того, що відповідач своєю поведінкою в повній мірі визнав як факт здійснення скиду забруднюючих речовин зі зворотними (стічними) водами у р. Тилігул при відсутності дозволу на спеціальне водокористування, так і здійснення скиду із перевищенням встановлених нормативів гранично-допустимого скиду забруднюючих речовин шляхом підписання відповідних актів перевірок без жодних заперечень, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог.

Посилання позивача, на той факт, що в розрахунок Сіф (середня концентрація забруднюючої речовини в зворотніх водах) має здійснювались позивачем на підставі 3 протоколів, а фактично в розрахунку зазначено 2 протоколи, господарський суд до уваги не приймає, оскільки розрахунок Сіф визначено на підставі формули, шляхом додавання показників Сіn (концентрації забруднюючих речовин) із зазначенням 3-х протоколів вимірювань складу та властивостей вод, а саме від 02.07.2018 р,04.12.2020 р.,08.12.2020р., про що зазначено у наведених у розрахунку таблицях.

Безпідставними є також посилання відповідача, на те, що протокол вимірювань показників складу та властивостей вод від 02.07.2018 р, не може бути підставою для розрахунку Сіф (середня концентрація забруднюючої речовини в зворотніх водах) у дійсній справі, тому що цей протокол вже застосовувався під розрахунку збитків по справі №916/3816/20, оскільки предметом спору у справі №916/3816/20 було стягнення 52796,79 грн., в т.ч. збитків, спричинених відповідачем внаслідок забруднення вод рік Тілігул та розраховані за формулою (17) розділу 7 Методики, яка застосовується під час розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам (крім морських вод) внаслідок аварійного або самовільного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами.

У справі №916/1451/21, яка розглядається господарським судом, розрахунок збитків проведено за формулою за формулою (12) розділу VII Методики, яка застосується під час розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам (крім морських вод) внаслідок скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС.

Посилання відповідача на те, що показники складу та властивостей вод, які наведені у відповідних протоколах вимірювання, не відповідають дійсності, господарський суд до уваги не приймає, виходячи з того, що Акти відбору проб від 02.07.2018р. №24/68, 02.12.2020р. №179 та 08.12.2020р. №181 підписано КП Ананьїв-Водоканал Ананьївської міської ради Маналатій Ю.М. без жодних зауважень щодо стану проб і записів.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов Керівника Любашівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до Комунального підприємства «Ананьїв-Водоканал Ананьївської міської ради» про відшкодування збитків у розмірі 43 340, 79 грн. задовольнити.

2.Стягнути з Комунального підприємства «Ананьїв-Водоканал Ананьївської міської ради» (66400, Одеська обл., Подільський р-н., м. Ананьїв, вул. Соборна, 30 корпус В, код ЄДРПОУ 34108926) на користь Держави збитки, завдані порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, внаслідок здійснення скидання забруднюючих речовин зі зворотним (стічними) водами в поверхневий водний об'єкт у річку Тилігул при відсутності дозволу на спеціальне водокористування та з перевищенням встановлених нормативів гранично-допустимого скиду забруднюючих речовин внаслідок господарської діяльності в сумі 43 340 (сорок три тисячі триста сорок гривні) грн. 79 коп. до Державного бюджету України на розрахунковий рахунок номер UA918999980333119331000015634, фонду охорони навколишнього природного середовища Ананьївської міської ТГ, код ЄДРПОУ 37607526, банк - Казначейство України (ЕАП), одержувач - ГУК в Одеській області/м. Ананьїв/, код бюджетної класифікації ККДБ - 24062100, балансовий рахунок 3311, символ звітності 331.

3.Стягнути з Комунального підприємства «Ананьїв-Водоканал Ананьївської міської ради» (66400, Одеська обл., Подільський р-н., м. Ананьїв, вул. Соборна, 30 корпус В, код ЄДРПОУ 34108926) на користь Одеської обласної прокуратури (отримувач коштів - Одеська обласна прокуратура (юридична та поштова адреса 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, тел. 7319800), код отримувача за ЄДРПОУ:03528552; рахунок отримувача: UA808201720343100002000000564; банк отримувача: Держказначейська служба України, м. Київ; код банку отримувача: 820172; код класифікації доходів бюджету 22030101) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 10 вересня 2021 р., із врахуванням перебування судді Смелянець Г.Є. у відпустці з 06.09.2021р.

Суддя Г.Є. Смелянець