просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
10 вересня 2021 року м. Харків Справа № 913/720/20
Провадження №17б/913/720/20
Господарський суд Луганської області у складі: судді Фонової О.С., розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №1200-0801-7/33230 від 31.08.2021 про визнання за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедури банкрутства Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у справі №913/720/20
за заявою Компанії Індумет С.А. (INDUMET S.A.), Люксембург Гранд Душі Люксембургу
до боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод», м. Сєвєродонецьк Луганської області,
про банкрутство.
Без виклику представників сторін.
Обставини справи: банкрутство; ліквідаційна процедура; призначення до розгляду заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №1200-0801-7/33230 від 31.08.2021 про визнання за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедури банкрутства Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у справі №913/720/20,
Постановою Господарського суду Луганської області від 09.07.2021:
- припинено процедуру розпорядження майном боржника - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод»;
- визнано банкрутом боржника - Публічне акціонерне товариство «Алчевський коксохімічний завод» та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців - до 09.07.2022;
- призначено ліквідатором банкрута - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» арбітражного керуючого Марченка Романа Вікторовича, на якого покладено обов'язки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури, встановлені ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ);
- зобов'язано скасувати арешти, накладені на майно боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
- зобов'язано державного реєстратора Військово - цивільної адміністрації м. Сєвєродонецька Луганської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань запис про визнання банкрутом боржника - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» та відкриття ліквідаційної процедури та відомості про ліквідатора банкрута.
09.07.2021 оприлюднене на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури строком до 09.07.2022 та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Марченка Романа Вікторовича.
07.09.2021 до відділу документального забезпечення надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №1200-0801-7/33230 від 31.08.2021 про визнання кредиторських вимог до боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у справі про банкрутство №913/720/20, в якій останнє просить:
1) звільнити Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області від сплати судового збору за подання заяви про визнання за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедури банкрутства у справі №913/720/20;
2) визнати грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод», що виникли під час проведення процедури банкрутства у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у сумі 4541619,42 грн обґрунтованими та підлягаючими задоволенню, включити їх до реєстру вимог кредитора.
Розглянувши заяву та додані до неї документи, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 60 Кодексу України з процедури банкрутства (далі - КУзПБ) у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.
Судом враховуються норми ч.3 ст.45 КУзПБ, що до заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.
Закон України «Про судовий збір» визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 10 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом ставка судового збору встановлюється в розмірі 2-ох прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Згідно з абз. 4 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2021 року - 2270,00 грн.
З урахуванням вищевикладеного, розмір судового збору, що підлягає сплаті заявником до Державного бюджету України при зверненні до господарського суду з грошовими вимогами до боржника після повідомлення про визнання боржника банкрутом становить 4540,00 грн.
Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області до матеріалів заяви не надано доказів сплати судового збору.
Разом із тим, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, у заяві №1200-0801-7/33230 від 31.08.2021, заявило клопотання про звільнення його від сплати судового збору посилаючись на відсутність коштів на сплату судового збору.
Суд звертає увагу, що статтею 5 Закону України «Про судовий збір» встановлено вичерпний перелік пільг (випадків) щодо звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч. 2 ст.8 Закону України «Про судовий збір»).
Таким чином, ст.8 Закону України «Про судовий збір» передбачено можливість відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, однак лише за вичерпних умов, а саме приписами цієї статті визначено суб'єктів звернення, щодо яких можна здійснити відстрочення та розстрочення сплати судового збору.
Як на підставу звільнення від сплати судового збору заявник посилається на ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір».
Разом з тим, вказана норма містить відсилання на ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», де зазначено перелік осіб, які можуть бути звільненні від сплати судового збору та предмет позову, за наявності якого позивач також звільняється від його сплати.
Суд зауважує, що заявник не відноситься до переліку суб'єктів, визначених Законом України «Про судовий збір», щодо яких допускається відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Також предметом заяви у даній справі є визнання грошових вимог до боржника у справі про банкрутство, тобто вимоги, які не відносяться до питань, пов'язаних із захистом соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
З огляду на вищезазначене, посилання заявника на ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», як на підставу звільнення від сплати судового збору не може бути враховано судом.
Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб'єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням та відсутністю коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Аналогічно правовий висновок викладений в ухвалі Верховного Суду від 25.01.2021 у справі №910/22479/17.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання Головного управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, яке викладеного в заяві №1200-0801-7/33230 від 31.08.2021, про звільнення його від сплати судового збору.
Таким чином, доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі Головне управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області суду не надано.
Частиною 1 ст.46 КУзПБ встановлено, що господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Кодексу. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог цього Кодексу, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
Частиною 1 ст.2 КУзПБ встановлено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Судом враховуються норми ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), якою визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч.2 ст.174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про залишення заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 31.08.2021 №1200-0801-7/33230 про визнання грошових вимог до боржника без руху з наданням заявнику десятиденного строку для усунення наведених недоліків.
Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області у вказаний строк слід надати до суду заяву про усунення недоліків з доказами сплати судового збору у сумі 4540,00 грн, а також докази надсилання (вручення) заяви про усунення недоліків банкруту та ліквідатору.
Керуючись ст. 2, ч. 3 ст. 45, ч. 1 ст. 46, ч. 4 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 174, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №1200-0801-7/33230 від 31.08.2021 про визнання за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедури банкрутства Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у справі №913/720/20 залишити без руху.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки заяви, а саме: надати суду докази сплати судового збору на суму 4540,00 грн за належними реквізитами та у зазначений строк подати заяву про усунення недоліків (ст.176 ГПК України).
3. Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області, що в разі неусунення недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається згідно з ч.4 ст.174 ГПК України.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.
Ухвала набрала законної сили з моменту підписання 10.09.2021 та оскарженню не підлягає.
Суддя О.С. Фонова