Ухвала від 06.09.2021 по справі 909/771/20

Справа № 909/771/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

06.09.2021 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

судді Стефанів Т. В.

секретар судового засідання Максимів Н. Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області № 10-10/1095 від 16.07.2021 (вх. № 11902/21 від 19.07.2021) з грошовими вимогами у справі

за заявою Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація № 4",

про банкрутство Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація № 4",

за участю:

ліквідатора Ратушного А. І.

представника кредитора ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" Сенів О. В.

представника кредитора ГУ ДПС в Івано-Франківській області Довган О. В.

представника кредитора Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області Василика А. М.

УСТАНОВИВ:

В провадженні Господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа за заявою КП "ЖЕО № 4" про банкрутство КП "ЖЕО № 4".

Постановою Господарського суду Івано-Франківської області від 14.04.2021 припинено процедуру розпорядження майном КП "ЖЕО № 4" та повноваження розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Ратушного А. І.; боржника - КП "ЖЕО № 4" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру щодо КП "ЖЕО № 4" строком на шість місяців; призначено ліквідатором КП "ЖЕО № 4" арбітражного керуючого Ратушного А. І.; встановлено грошову винагороду арбітражного керуючого за виконання повноважень ліквідатора у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень ліквідатора.

14.04.2021 на офіційному вебсайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет оприлюднено повідомлення про визнання КП "ЖЕО № 4" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

19.07.2021 на адресу суду від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області надійшла заява № 10-10/1095 від 16.07.2021 (вх. № 11902/21 від 19.07.2021) про визнання грошових вимог до КП "ЖЕО № 4" по капіталізованих платежах у розмірі 964721 грн 72 к., 4540 грн 00к. сплаченого судового збору та включення до реєстру вимог кредиторів.

Ухвалою від 21.07.2021 суд прийняв вказану вище заяву, її розгляд призначив на 27.07.2021.

13.08.2021 до суду, електронною поштою з ЕЦП, від ліквідатора КП "ЖЕО № 4" надійшов відзив на заяву з грошовими вимогами (№ 02-01/128 від 13.08.2021, вх. № 12728/21), в якому останній визнав вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області частково, в сумі 37121 грн 82 к.

01.09.2021 до суду від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області надійшло заперечення на відзив на заяву поточного кредитора з грошовими вимогами до боржника № 10-10/1264 від 01.09.2021 (вх. № 13502/21).

03.09.2021 до суду, електронною поштою з ЕЦП, від ліквідатора КП "ЖЕО № 4" надійшов відзив на заперечення (№ 02-01/135 від 03.09.2021, вх. № 13652/21), в якому останній визнав вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області частково, в сумі 37121 грн 82 к.

Розгляд вказаної вище заяви 27.07.2021 відкладався на 06.09.2021.

В судовому засіданні представник Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області заявлені кредиторські вимоги підтримав в повному обсязі.

Ліквідатор КП "ЖЕО № 4" в судовому засіданні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області визнав частково, в сумі 37121 грн 82 к.

Розглянувши грошові вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, суд дійшов висновку про наявність підстав для їх частково визнання з огляду на таке.

Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 4 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

В силу приписів ст. 13, 76, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом, належними та допустимими доказами.

Суд самостійно розглядає кожну заявлену грошову вимогу, перевіряє її відповідність чинному законодавству. Спеціальне законодавство про банкрутство визначає особливий порядок розгляду грошових вимог кредитора у процедурі банкрутства шляхом їх визнання (відхилення) внаслідок розгляду по суті.

Так, КП "ЖЕО № 4" перебуває на обліку, як страхувальник у Калуському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, що підтверджується повідомленням про взяття на облік (реєстраційний номер страхувальника 260060001206).

Калуське відділення є відокремленим підрозділом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області без права юридичної особи.

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" КП "ЖЕО № 4" є страхувальником своїх працівників з страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, має права і обов'язки встановлені законом.

КП "ЖЕО № 4" було страхувальником ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які отримали травми на виробництві.

Факт нещасного випадку на виробництві з ОСОБА_1 підтверджується складеним актом № 1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 30.03.2009, факт нещасного випадку на виробництві з ОСОБА_2 підтверджується складеним актом № 2 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 07.10.2009.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як потерпілі на виробництві перебувають на обліку Калуському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області та отримують всі належні їм страхові виплати.

Калуським відділенням Фонду проведено капіталізацію платежів для продовження виплати страхових виплат протягом життя потерпілих на виробництві. Для визначення періоду, на який розраховується капіталізація платежів, використано дані середньої очікуваної тривалості життя по Україні, надані Державною службою статистики України.

Станом на 14.04.2021, на дату винесення постанови Господарським судом Івано-Франківської області у справі № 909/771/20 про визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури щодо КП "ЖЕО № 4", Калуським відділенням Фонду проведено капіталізацію платежів для продовження виплати страхових виплат протягом життя потерпілих на виробництві:

- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , на дату винесення постанови Господарським судом (14.04.2021) її вік становив 74 роки. Згідно даних таблиці смертності та середньої очікуваної тривалості життя, її середня очікувана тривалість життя - 10,59 років.

Розмір щомісячної страхової виплати по відшкодування до Постанови Фонду № 0906/895/895/19 від 31.03.2021 становив 1049 грн 76 к. Таким чином, потреба в капіталізації платежу по відшкодуванню щомісячної страхової виплати потерпілому складає: 1049 грн 76 к. х 12 місяців х 10,59 років =113403 грн 50 к. Загальна потреба в капіталізації платежу для розрахунку з ОСОБА_1 становить 113403 грн 52 к.;

- ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , на дату винесення Постанови Господарським судом (14.04.2021 року) її вік становив 51 рік. Згідно даних таблиці смертності та середньої очікуваної тривалості життя, її середня очікувана тривалість життя - 28,73 років. Розмір щомісячної страхової виплати по відшкодуванню шкоди відповідно до Постанови Фонду № 0906/897/897/32 від 31.03.2021 становить 2014 грн 08 к. Таким чином, потреба в капіталізації платежу по відшкодуванню щомісячної страхової виплати потерпілому складає: 2014 грн 08 к. х 12 місяців х 28,73 років =694374 грн 22 к.

Потерпілому, який став особою з інвалідністю, періодично, але не рідше одного разу на три роки, а особам з інвалідністю І групи щорічно безоплатно за медичним висновком надається путівка для санаторно-курортного лікування; у разі самостійного придбання путівки її вартість компенсує Фонд у розмірі, встановленому правлінням Фонду (ч. 4 ст. ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Згідно з висновком МСЕК ОСОБА_2 , як особі з інвалідністю третьої групи, рекомендовано санаторно-курортне лікування.

Граничні розміри витрат для відшкодування вартості одного ліжко-дня санаторно- курортного лікування потерпілого відповідно до Постанови правління Фонду соціального страхування України від 29.01.2021 № 4 становить 634 грн 00 к. Термін санаторно-курортного лікування становить 24 доби. Вартість санаторно-курортного лікування складає: 634 грн 00 грн. х 24 дні х 9 разів = 136944 грн 00 к. Загальна потреба в капіталізації платежу для розрахунку з ОСОБА_2 становить: 831318 грн 22 к.

Загальна сума капіталізованих платежів по КП "ЖЕО № 4" складає 964721 грн 72 к.

Так, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області діє на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-ХІУ.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.

Відповідно до ст. 4 Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Принципами страхування від нещасного випадку, серед інших, передбачених ст. 3 Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є обов'язковість страхування осіб відповідно до видів соціального страхування; державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав; обов'язковість фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; формування та використання страхових коштів на засадах солідарності та субсидування; відповідальність роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.

Частиною 1 ст. 35 Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що страхуванню від нещасного випадку підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, або у фізичних осіб, а також обрані на вибори посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інші їх органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійн у діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах.

Відповідно до ст. 15 Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" роботодавець зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом; інформувати про кожний нещасний випадок або професійне захворювання на підприємстві; повернути Фонду суму виплаченого матеріального забезпечення та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків, а також виконувати інші обов'язки, встановлені законодавством.

Статтею 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлений перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування у разі настання страхового випадку працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті особам, які перебували на його утриманні.

Стаття 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачає, що одним із джерел формування коштів Фонду соціально страхування є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Капіталізація платежів здійснюються відповідно до Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 986 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 4 Порядку капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання.

Частиною 5 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них.

Страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК. Строк проведення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого при наступному огляді МСЕК або ЛКК, незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до Фонду. При цьому сума страхових виплат за минулий час виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного зв'язку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоров'я (ч. 6 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Відповідно до п. 3 Порядку капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.

Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" перерахування сум щомісячних страхових виплат і витрат на медичну та соціальну допомогу провадиться в разі: зміни ступеня втрати професійної працездатності; зміни складу сім'ї померлого.

Ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК за участю Фонду і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я. МСЕК установлює обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, визначає професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, причину, час настання та групу інвалідності у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також необхідні види медичної та соціальної допомоги (ч. 1 ст. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Частиною 2 ст. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що огляд потерпілого, складання та корегування індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, в якій визначаються види реабілітаційних заходів та строки їх виконання, проводиться МСЕК за умови подання акта про нещасний випадок на виробництві, акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами, висновку спеціалізованого медичного закладу (науково-дослідного інституту профпатології чи його відділення) про професійний характер захворювання, направлення лікувально-профілактичного закладу або роботодавця чи профспілкового органу підприємства, на якому потерпілий одержав травму чи професійне захворювання, або робочого органу виконавчої дирекції Фонду, суду чи прокуратури.

Приписами ч. 1 ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються: акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть; документи про необхідність подання додаткових видів допомоги.

Сума капіталізації платежів у зв'язку з ліквідацією КП "ЖЕО №4", для продовження Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області виплат ОСОБА_1 , що складає 113403 грн 52 к. документально підтверджена.

Щодо капіталізації для продовження виплат ОСОБА_2 , суд зазначає таке.

Сума капіталізації платежів, у зв'язку з ліквідацією КП "ЖЕО № 4", для продовження Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області виплат ОСОБА_2 , складає 694374 грн 22 к. та 136944 грн 00 к. витрат на санітарно-курортне лікування. Зазначені суми розраховані з урахуванням середньої очікуваної тривалості життя 28,73 років на підставі висновку МСЕК від 09.12.2018. Відповідно до Копії виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності від 09.12.2018 встановлена ступінь не працездатності 35 % з 01.12.2018 по 01.01.2022, та встановлено дату переогляду 05.12.2021. Тобто підтвердженим є строк для продовження виплат до 01.01.2022.

Таким чином сума капіталізації платежів, у зв'язку з ліквідацією КП "ЖЕО № 4" для продовження Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області виплат ОСОБА_2 , складає: 2014 грн 08 к. х 8,5 = 17119 грн 68 к., де: 2014 грн 08 к. - розмір щомісячної виплати, 8,5 - кількість місяців з дати визнання банкрутом КП "ЖЕО № 4" до дати визначеної актом огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності від 09.12.2018.

Щодо вимоги з потреби капіталізації коштів по витратах на санітарно-курортне лікування, то кредитором не доведено що протягом трьох років до визнання КП "ЖЕО № 4" банкрутом, ОСОБА_2 не отримувала від фонду компенсацію за витрати на санітарно-курортне лікування, та враховуючи що встановлена висновком МСЕК ступінь не працездатності 35% діє до 01.01.2022, суд вважає, що вимоги по капіталізації коштів на санітарно-курортне лікування не підтверджені належними доказами та відповідно є не обґрунтованими.

Враховуючи наведене, кредиторську вимогу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області в сумі 130523 грн 20 к. та 4540 грн 00 к. сплаченого судового збору слід визнати, в сумі 834198 грн 52 к. - відхилити.

Керуючись ст. 2, 60, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 13, 76, 77, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати грошові вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація № 4" у розмірі 130523 грн 20 к. та 4540 грн 00 к. сплаченого судового збору.

Відхилити грошові вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація № 4" у розмірі 834198 грн 52 к.

Дана ухвала суду є підставою для внесення відомостей про кредитора Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до реєстру вимог кредиторів Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація № 4".

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена у визначені ст. 256, 257, п. п. 17.5 п. 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, ст. 9, 30 Кодексу України з процедур банкрутства строк та порядку.

Повний текст ухвали складений 10.09.2021.

Суддя Т. В. Стефанів