Справа №522/15443/21
Провадження №1-кс/522/9114/21
10 вересня 2021 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей та документів, -
Прокурор Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на наступне.
СВ ВП №2 ОРУ №1 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.197-1 КК України у кримінальному провадженні №42021163030000063 від 04.08.2020.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.09.2019 державним реєстратором ОСОБА_4 зареєстровано право власності на нежитлову будівлю площею 80,9 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , за ОСОБА_5 .
Підставою для проведення державної реєстрації зазначено лист ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.10.2015 № 01-06/1536 та технічний паспорт від 27.08.2019, виданий ПП « ОСОБА_6 ».
Так, відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із ст. 5 вказаного Закону у державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону, дія якої розповсюджується лише на об'єкти нерухомого майна, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку.
Відповідно до ст. 24 Закону України підставою для відмови в державній реєстрації прав, зокрема є подання документів, що не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; подання документів, які не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження .
За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
Як вже вище було зазначено, що підставою для проведення державної реєстрації нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , став лист ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.10.2015 № 01-06/1536 та технічний паспорт від 27.08.2019, виданий ПП « ОСОБА_6 ».
Відповідно до вказаного листа ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянуло заяву ОСОБА_7 про відповідність намірів щодо розміщення групи тимчасових споруд за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами розгляду заяви ОСОБА_5 управлінням погоджено місце розміщення групи тимчасових споруд (павільйонів) площею 37,13 кв.м. за вказаною адресою.
Крім того, ОСОБА_7 роз'яснено, що з метою отримання паспорту прив'язки ТС йому необхідно звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_3 та що даний лист не є підставою або дозволом для установки (монтажу) ТС.
Варто зазначити, що станом на 24.09.2019 у Єдиному реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів відсутня реєстрація дозвільної документації щодо проведення будівельних робіт та документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів за адресою: АДРЕСА_1
Зазначене свідчить, що державним реєстратором ОСОБА_4 в порушення норм чинного законодавства, здійснено державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю площею 80,9 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
Особливості процедури державної реєстрації прав власності на нерухоме майно визначені Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015.
Відповідно до п. 41 вказаного Порядку для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна подаються: документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
Таким чином, відповідно до зазначеного Порядку у будь-якому випадку для реєстрації новозбудованого об'єкту нерухомості необхідний документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту. Державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав лише після перевірки наявності необхідних для цього документів та їх відповідності вимогам законодавства.
Проте, державним реєстратором ОСОБА_4 не додержано зазначені вимоги, а сама державна реєстрація проведена без наявності переліку документів, передбаченого зазначеним Порядком.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, ОСОБА_5 виконано будівельні роботи без отримання права на виконання таких робіт, чим порушено норми містобудівного законодавства.
Також у ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до акту прийому-передачі нерухомого майна від 27.09.2019 ОСОБА_5 передав у якості внеску до статутного капіталу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в особі директора ОСОБА_5 будівлю загальною площею 80,9 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі вказаних документів 03.10.2019 державним реєстратором ОСОБА_4 зареєстровано право власності на вказану будівлю за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
31.10.2019 державним реєстратором ОСОБА_8 внесено зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме змінено вид об'єкту нерухомого майна з господарської будівлі на нежитлову будівлю.
Крім того, державним реєстратором ОСОБА_8 внесено зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в частині підстави для державної реєстрації права власності додано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 141192960259 від 23.10.2019, виданого ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Варто зазначити, що згідно даних реєстру ДАБІ України у жовтні 2019 року ІНФОРМАЦІЯ_5 зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 141192960259 з реконструкції господарської будівлі під нежитлову будівлю без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказані обставини також вказують на те, що під час державної реєстрації права власності на нежитлову будівлю за адресою: АДРЕСА_1 , були відсутні документи, необхідні для прийняття такого рішення державним реєстратором.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ст. 2 КПК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у суб'єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи - підприємця: щодо юридичної особи (крім громадського формування та релігійної організації) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях.
Для забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування у вказаному кримінальному провадженні виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні інших осіб та можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а саме до реєстраційної справи у паперовій та електронній формі на юридичну особу - товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Вищевказані документи планується використати стороною обвинувачення для перевірки існуючих доказів, а також як окремі докази фактів та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
На думку сторони обвинувачення, існує наявність достатніх підстав вважати, що є реальна загроза зміни або знищення такої інформації, тому розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.
Тому прокурор просить надати тимчасовий доступ до зазначених документів.
Прокурор в судове засідання не з'явилася, згідно письмової заяви клопотання підтримує в повному обсязі та просить здійснити розгляд без її участі.
Розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів здійснено без виклику осіб, у володінні яких вони перебувають, на підставі ч.2 ст.163 КПК України.
Дослідивши надані матеріали, якими обґрунтовано доводи клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КПК України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та у разі неможливості іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю.
З наданих матеріалів вбачається, що СВ ВП №2 ОРУ №1 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.197-1 КК України у кримінальному провадженні №42021163030000063 від 04.08.2020.
Встановлено, що зазначені документи, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, відомості, які в них містяться можуть бути використані як докази, та іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
Керуючись ст.ст.159-166 КПК України,-
Клопотання прокурора Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу - задовольнити.
Надати прокурору Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_3 та слідчому (дізнавачу) у кримінальному провадженні №42021163030000063 тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю вилучення копій документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , а саме до: реєстраційної справи у паперовій та електронній формі на юридичну особу - товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Встановити строк дії ухвали протягом двох місяців з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
10.09.2021