Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
08 вересня 2021 року № 520/12032/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Лозівської міської ради Харківської області (вул. Я. Мудрого, буд. 1, м.Лозова, Лозівський район, Харківська область, 64602, код ЄДРПОУ 06716633) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просить:
визнати протиправною бездіяльність Лозівської міської ради Харківської області стосовно не належного розгляду заяви про надання дозволу на розроблення землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, для подальшої передачі у власність;
зобов'язати Лозівську міську раду Харківської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, для подальшої передачі у власність; стягнути судовий збір в розмірі 908,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відсутність рішення про надання дозволу або відмову у наданні дозволу оформленого відповідно до вимог чинного законодавства свідчить про протиправну бездіяльність відповідного органу, що підтверджується наступним.
Ухвалою суду від 09.07.2021 р. матеріали справи прийнято до провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного провадження відповідно до положень ст. 257 КАС України.
Відповідачем надано відзив на позов, відповідно до якого відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначив, що міською радою, як колегіальним органом, не допущено протиправної бездіяльності по відношенню до позивача, оскільки заява розглянута, при цьому, рішення за даним питанням не прийнято, оскільки за результатом голосування не підтримано більшістю голосів депутатів міської ради, які в свою чергу діяли виключно в межах діючого законодавства та Регламенту міської ради.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач звернулась до Лозівської міської ради Харківської області за адміністративною послугою щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, для подальшої передачі у власність, постійне користування та оренду (а.с.4).
Листом Лозівської міської ради Харківської області від 01.04.2021 року № 02-13-10/686 позивачку повідомлено, що порушене нею питання винесене на пленарне засідання VIII сесії Лозівської міської ради VIII скликання, яке відбулося 25.03.2021 року, та за результатами голосування рішення не підтримано депутатами міської ради.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Земельні відносини в Україні відповідно до ст. 3 ЗК України регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно положень ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
За змістом ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення.
Повноваження відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність або у користування та порядок надання земельних ділянок передбачені статтями 118, 122 та 123 Земельного Кодексу України.
Відповідно до положень ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, законом встановлено результат розгляду клопотань про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а саме відповідний орган може задовольнити таке клопотання або відмовити в його задоволенні.
При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України, а тому відмова у вирішенні заяви на будь-яких інших підставах, які не передбачені даною нормою, суперечить вимогам закону.
Аналогічна правова позиція із цього приводу неодноразово була висловлена Верховним Судом у своїх постановах від 25.02.2020 року в справі за № 723/1964/14-а, від 15.04.2020 року в справі за № 638/15764/17, від 15.04.2020 року в справі за № 638/15764/17, від 22.04.2020 року в справі за № 818/1707/16 та від 14.05.2020 року в справі за № 360/536/17-а, та інших.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ч.ч. 1, 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Тобто розгляд заяви заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматися у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади.
В той же час, Земельним кодексом України визначено чіткий алгоритм розгляду заяв громадян про відведення у власність земельних ділянок та вичерпний перелік підстав для відмови особі у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідач за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення конкретної земельної ділянки зобов'язаний був прийняти рішення, яким надати дозвіл на розроблення такого проекту землеустрою або надати позивачу вмотивовану (із зазначенням конкретних причин) відмову у його наданні.
В даному випадку, за результатами поданого позивачем клопотання, Лозівською міською радою Харківської області не було прийнято жодного передбаченого законом. Відповідач лише повідомив позивача листом, що за результатами голосування рішення за його клопотанням не було підтримано депутатами міської ради.
Відповідач у відзиві посилався на ст. 28 Регламенту Лозівської міської ради Харківської області VIII скликання, якою регламентовано порядок проведення відкритого поіменного голосування, відповідно до якої для поіменного голосування готується форма «Результати поіменного голосування». За кожним питанням порядку денного із зазначенням ПІБ депутата та міського голови. Лічильна комісія оголошує П.І.Б. депутатів, за списком в алфавітному порядку та фіксує позицію депутата, яка зазначається публічно у форматі вибору: «за», «проти», «утримався», «не голосував».
Відповідач зазначає, що оскільки за результатами відкритого поіменного голосування зі спірного питання вбачається, що проект рішення підтримано 9 депутатами, які проголосували «ЗА», 6 депутатів проголосували «ПРОТИ», та « 18» депутатів «НЕ ПІДТРИМАЛИ» проект рішення, то міською радою, як колегіальним органом, не допущено протиправної бездіяльності по відношенню до позивача, оскільки заява позивачки розглянута.
Суд вважає безпідставними посилання представника відповідача на зазначені обставини, оскільки, як вже зазначалося вище, відповідно до Земельного кодексу України, який регулює земельні відносини, за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови протягом двотижневого строку. При цьому кодекси в системі галузевих правових актів мають найвищу юридичну силу, яка знаходить прояв у можливості встановлювати, скасовувати або змінювати правові відносини.
При цьому суд зауважує, що приписи Земельного кодексу України покладають обов'язок на орган місцевого самоврядування, який складається з обраних депутатів, у визначені кодексом строки прийняти конкретне рішення за наявності визначених законом підстав та критеріїв, а не діяти на власний розсуд за межами приписів чинного законодавства.
Враховуючи викладене та те, що відповідачем фактично, в установлений законом спосіб не прийнято відповідного рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у наданні озволу, а отже має місце протиправна бездіяльність, суд доходить висновку, що в даному випадку, належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльності Лозівської міської ради Харківської області щодо неприйняття рішення у передбачений законодавством спосіб та строк за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.02.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0000 гектарів, кадастровий номер 6323982000:02:000:0066, за межами населених пунктів Лозівського району Харківської області з метою подальшої перердачі у власність (Мироблюбівський старостинський округ) та зобов'язання Лозівської міської ради Харківської області на найближчій сесії повторно розглянути заяву з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності вчиненої ним бездіяльності щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.02.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Лозівської міської ради Харківської області стосовно неналежного розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності, для подальшої передачі у власність.
Зобов'язати Лозівську міську раду Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.02.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0000 гектарів, кадастровий номер 6323982000:02:000:0066, за межами населених пунктів Лозівського району Харківської області з метою подальшої перердачі у власність (Мироблюбівський старостинський округ) та зобов'язання Лозівської міської ради Харківської області на найближчій сесії повторно розглянути заяву з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні
Стягнути на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Лозівської міської ради Харківської області.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 КАС України.
Суддя Зоркіна Ю.В.