Рішення від 08.09.2021 по справі 480/4494/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2021 р. Справа № 480/4494/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що він є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Після звільнення у 2007 році отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", основний розмір якої склав 90% відповідних сум грошового забезпечення за 38 років вислуги. В подальшому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 позивачу проведено перерахунок пенсії, виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 31.10.2018 р. у справі № 1840/3641/18, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум. На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 р. у справі № 480/4389/20 Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії. На звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових його видів отримав відмову. Зазначена відмова була оскаржена позивачем до суду й за наслідками судового розгляду рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 р. у справі № 480/196/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2020 р. № 11/49355/3074 з 01.04.2019 з урахуванням раніше виплачених сум та із врахуванням висновків суду в даній справі. На виконання рішення суду в цій справі відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виходячи із 70% відповідних сум грошового забезпечення, замість 90%.

Вважає дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії позивача під час здійснення її перерахунку на підставі нової довідки протиправними та такими, що порушують його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок та виплату його пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зазначає, що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена процедура, при цьому повідомлення про зміни грошового забезпечення від Пенсійного фонду України до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не надходило та списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не були складені, тому у Головного управління відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу. Крім того, вказує, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено, оскільки на час проведення перерахунку пенсії була чинною норма статті Закону № 2262-XII, редакція якої передбачала обчислення максимально можливого розміру пенсії - 70% відповідних сум грошового забезпечення. Просив у задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Після звільнення у 2007 році позивачу була призначена пенсія за вислугу років, основний розмір якої відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" складав 90% грошового забезпечення за 38 років вислуги.

На підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2018 р. позивачу було здійснено перерахунок пенсії, виходячи із розміру 70% грошового забезпечення.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 31.10.2018 р. у справі № 1840/3641/18, яке набрало законної сили, задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок з 01.01.2018 та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 р. у справі № 480/4389/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку від 08.12.2020 р. № 11/49355/3074 про грошове забезпечення позивача для перерахунку (нарахування) пенсії (а.с.7).

На звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових його видів отримав відмову. Зазначена відмова була оскаржена позивачем до суду й за наслідками судового розгляду рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 р. у справі № 480/196/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2020 р. № 11/49355/3074 з 01.04.2019 з урахуванням раніше виплачених сум та із врахуванням висновків суду в даній справі.

На виконання рішення суду у справі № 480/196/21 за заявою позивача відповідачем проведено перерахунок його пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виходячи із 70% відповідних сум грошового забезпечення, та повідомлено позивача про відсутність підстав для виплати йому пенсії, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.6,8-11).

Суд вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії позивача під час здійснення її перерахунку на підставі нової довідки є необґрунтованими та суперечать вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до п. "а" ч. 1, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше: за вислугу 20 років - у розмірі 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - у розмірі 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч.ч. 1-2, ч. 4 ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Зазначеним нормам кореспондують положення пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (далі - Порядок N 45), відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Системний аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У даному випадку відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виходячи із 70% відповідних сум грошового забезпечення, замість 90%.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звільнений зі служби у 2007 році, пенсія йому призначена у розмірі 90% грошового забезпечення за 38 років вислуги. Відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача виходячи із розміру 70% грошового забезпечення, внаслідок чого розмір пенсійного забезпечення позивача зменшився на 20%.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ч. 2 ст. 55 Закону).

Так, при проведенні перерахунку відповідач керувався нормою, яка застосовується виключно при призначенні пенсії, та не підлягає застосуванню при проведенні перерахунку раніше призначених пенсій в силу чинності норми про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ст. 58 Конституції України).

Отже, з вини органу Пенсійного фонду України позивачем не отримано 20% розміру пенсії, які підлягають стягненню з відповідача на підставі ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Таким чином, у позивача як у особи, яка проходила військову службу та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виникло право на перерахунок призначеної пенсії з урахуванням усіх складових, які входили до грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії, у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. Право позивача на перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення встановлене рішенням суду в адміністративній справі № 1840/3641/18 та з огляду на положення ч. 4 ст. 78 КАС України не підлягає доказуванню. Отже, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області - як державний орган, який зобов'язаний відповідно до ст. 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зобов'язаний був відповідно до ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, здійснити такий перерахунок на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії від 08.12.2020 р. № 11/49355/3074. Однак, як встановлено судом, ГУ ПФУ в Сумській області не було вчинено дій щодо його проведення, у зв'язку з чим такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому суд вважає необхідним зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 908,00 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.14).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 70% замість 90% грошового забезпечення при її перерахунку з 01.04.2019 р. згідно з оновленою довідкою Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2020 р. № 11/49355/3074.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. згідно з довідкою Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2020 р. № 11/49355/3074, починаючи з 01.04.2019 р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 908,00 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах