04 серпня 2021 року Справа № 160/9922/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (письмове провадження) в м. Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
18.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при перерахунку пенсії позивача, згідно довідок від 19 березня та 10 листопада 2020 року №ФД-73662 по зменшенню основного розміру призначеної пенсії до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок і виплату призначеної пенсії позивача, згідно довідок від 19 березня та 10 листопада 2020 року №ФД-73662, у основному розмірі 80% суми грошового забезпечення (30 років вислуги), починаючи з 01.04.2019 року, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб "від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30 серпня 2017 № 704, з урахуванням проведених виплат.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити негайно суму доплати за період з 01.04.2019 року до дати набрання рішенням суду законної сили.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України у 1987 був звільнений із Збройних Сил України, з вересня 1987 по лютий 2018 отримував пенсію у розмірі 80% (вислуга 30 років) розміру грошового забезпечення. 01.03.2018 вступила в силу постанова КМУ №704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, зі змінами та доповненнями, яким збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, у зв'язку з чим Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Однак при перерахунку пенсії її розмір був зменшений з 80% до 70% розміру грошового забезпечення на підставі ч. 2 ст. 13 Закону України №2262-ХІІ у редакції, чинній на момент перерахунку. Так, позивач вказує, що призначення та перерахунок пенсії є різні за змістом і механізмом процедури, внесені зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України №2262-ХІІ не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а тому розмір перерахованої пенсії має складати 80% розміру збільшеного грошового забезпечення. Рішенням суду по справі №160/7864/19 від 17.09.2019 було визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 в основному розмірі 80% суми грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 відповідно до закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови КМУ “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 №704 з урахуванням проведених виплат. Відповідач вказане рішення виконав. Крім того, на виконання рішення суду Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Окрім того, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 у справі № 160/51/21 та на підставі оновленої довідки від 10.11.2020 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019. Однак відповідачем, на думку позивача, протиправно застосовано відсоткове визначення основного розміру пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Протиправність таких дій відповідача позивач аргументує тим, що відсотковий розмір грошового забезпечення при перерахунку пенсії залишається сталим (не змінюється) та застосовується у розмірі, визначеному на момент призначення пенсії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.06.2021 було відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в письмовому провадженні.
02.08.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 % відповідних бум грошового забезпечення, пенсія позивачу була призначена у розмірі 80 % від грошового забезпечення за 30 років вислуги.
Законом України від 27.03.2014 № 1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01.05.2014, були внесено зміни в ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, а саме цифри 80 замінили на цифри 70.
Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Слід також зазначити, що Закон №1166-VІІ, яким було встановлено зміни до ст. 13 Закону №2262-ХІІ, не скасовано та не визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Крім того, відповідач посилається на правову позицію Конституційного Суду України, викладеної в рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011, розміри соціальних виплат залежать від фінансово-економічних можливостей держави.
Також відповідач зазначив, що 08.04.2021 до головного управління надійшло рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 по справі №160/51/21, яким Головне управління було зобов'язано здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які вказані в довідці ДОТЦК та СП №ДФ 73662 від 10.11.2020.
Так, оскільки Законом України від 27.03.2014 №1166-VІІ “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" були внесені зміни до ст. 13 Закону №2262-ХІІ, за якими максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення, на виконання рішення суду від 10.02.2021 по справі №160/51/21 не було зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, позивачу проведено перерахунок пенсії за чинною редакцією Закону , а саме, з 01.04.2019 в розмірі 70% від грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 10.11.2020 за ФД 73662.
03.08.2021 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримав доводи, викладені в позовній заяві.
Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років (30 років) призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.
Відповідно до протоколу за пенсійною справою ФД 73662 (Міноборони), який наявний в матеріалах справи, позивачу з 02.09.1987 призначена пенсія довічно за вислугу (30 років) у розмірі 80% грошового забезпечення.
Згідно протоколу за пенсійною справою №ФД-73662 від 01.12.2018, пенсія позивачеві перерахована з 01.01.2018, виходячи з 70% грошового забезпечення, що підтверджується копією відповідного протоколу (а.с.19).
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.09.2019 у справі №160/7867/19, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок і виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії в основному розмірі 80% суми грошового забезпечення (30 років вислуги) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених виплат, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 в розмірі 80% від грошового забезпечення, яке зазначено в довідці від 30.03.2018 за №ФД 73662, виданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом.
Крім того, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2020 по справі №160/11566/19 визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розміру окладів за посадою та військовим званням, які були надані в Пенсійний фонд для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та надати нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.
Так, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/11566/19 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано позивачу довідку від 19.03.2020 №ФД 73662 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Судом також встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 по справі №160/9204/20 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, згідно з оновленою довідкою Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19 березня 2020 року пенсійна справа ФД №73662.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , згідно з оновленою довідкою Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19 березня 2020 року , пенсійна справа ФД №73662, та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум. Допустити негайне виконання зазначеного рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у межах суми стягнення за один місяць згідно до вимог ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, суд також вказує, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 по справі №160/10860/20 зобов'язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
На виконання вказаного рішення суду супровідним листом від 12.11.2020 за №7/13851/9 до Головного управління від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшла довідка від 10.11.2020 за ФД73662 про розмір грошового забезпечення, яка була залучена до матеріалів пенсійної справи.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 по справі №160/51/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФД 73662 від 10.11.2020 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату, з урахуванням виплачених сум, ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які вказані у довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФД 73662 від 10.11.2020. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Головне управління Пенсійного фонду рішення суду від 10.02.2021 по справі №160/51/21 виконало, однак, на думку позивача в неповному обсязі, оскільки перерахунок пенсії здійснено з 70% значення основної пенсії позивача про розмір грошового забезпечення, визначеного у довідці від 10.11.2020 №ФД 73662, наданої ДОТЦК та СП замість 80%, визначених при призначені пенсії.
11.05.2021 позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області, в якій просив зробити перерахунок пенсії із збереженням процентного значення 80% розміру грошового забезпечення (30 років вислуги) згідно довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 10.11.2020 №ФД 73662.
08.06.2021 відповідач листом №18626-13728/М-01/8-0400/21 повідомив позивача про те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 по справі №160/51/21, не зобов'язано органи Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019, виходячи з відсоткового значення пенсії 80% сум грошового забезпечення, тому позивачу проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону №2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років о відповідних сум обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того, оскільки Законом України від 27.03.2014 №1166-VІІ “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" були внесені зміни до ст. 13 Закону №2262-ХІІ, за якими максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення, на виконання рішення суду від 10.02.2021 по справі №160/51/21 не було зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, позивачу проведено перерахунок пенсії за чинною редакцією Закону , а саме, з 01.04.2019 в розмірі 70% від грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 10.11.2020 за ФД 73662.
Отже, як зазначив відповідач в листі, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії позивачу виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановлено судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Пенсійного фонду України.
Не погодившись з діями відповідача щодо проведення перерахунку основного розміру пенсії з обмеженням відсоткового значення, а саме 70%, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992. (надалі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України зокрема із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з ч. 18 ст. 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова КМУ №704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку були визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.
Так, відповідачем у березні 2018 року здійснено перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та обчислено її у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому відповідач, керувався частиною 2 статті 13 цього Закону (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку), згідно з якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Частиною 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, яка була чинною на час призначення позивачу пенсії) було встановлено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів
В подальшому, Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні (Закон України від 27 березня 2014 року № 1166-VII) внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, згідно яких цифри 80 замінено цифрами 70.
Тобто, зміна максимального розміру пенсії за вислугу років, що призначається відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (з 80% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення та перерахунків пенсії позивача.
Внесення Законом №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% відповідного грошового забезпечення стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Таким чином, при перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ, її розмір має обчислюватися, виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію, і їх розмір не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві.
Так, суд зазначає, що під час вирішення справи №160/7864/19 від 17.09.2019 судом задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок і виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії в основному розмірі 80% суми грошового забезпечення (30 років вислуги) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених виплат.
Рішення суду виконано та позивачу перераховано основний розмір пенсії у 80% грошового забезпечення.
Крім того, на виконання рішення суду по справі №160/10860/20 від 26.10.2020 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки позивачу було видано оновлену довідку від 10.11.2020 №ФД 73662 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до якої: посадовий оклад 4650 грн., оклад за військове звання (майор) - 1340 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2995 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 5840,25 грн., надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень 15% - 697,50 грн., премія 41% - 1906,50 грн. Всього 17429,25 грн.
Також в матеріалах справи міститься ще одна довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.03.2020 №ФД 73662, яка видана згідно рішення суду по справі №160/11566/19. Зі змісту довідки вбачається наступне: посадовий оклад - 4910 грн., оклад за військовим званням майор 1410 грн., надбавка за вислугу років 50% -3160 грн. Всього 9480 грн.
Тобто, в матеріалах справи наявні дві довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , а саме від 19.03.2020 №ФД 73662 та від 10.11.2020 №ФД 73662, які містять різні відомості щодо розміру посадового окладу, окладу за військовим званням (майор), надбавки за вислугу років 50%, що значно впливає на розмір пенсії позивача.
Отже, Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано дві довідки від 19.03.2020 №ФД 73662 та від 10.11.2020 №ФД 73662, які містять різні відомості щодо розміру посадового окладу, окладу за військовим званням (майор), надбавки за вислугу років 50%, що в свою чергу робить не можливим належне виконання рішення суду, оскільки чинне законодавство не передбачає перерахунок розміру пенсії щодо декількох довідок, які містять різні відомості щодо основних складових грошового забезпечення позивача, а саме в довідці від 19.03.2020 вказано посадовий оклад - 4910 грн., оклад за військовим званням майор 1410 грн., надбавка за вислугу років 50% -3160 грн., а в довідці від 10.11.2020 - посадовий оклад 4650 грн., оклад за військове звання (майор) - 1340 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2995 грн.
Однак, як стверджує позивач та не заперечується судом згідно пункту 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Проте, відповідальність за достовірність та правильність відомостей зазначених у довідках несе саме орган, який видає ці довідки.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту даного адміністративного позову та вимог до відповідача, слідує, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з тим, що саме Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, а не Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - відповідачем по справі, вчинено дії, які призвели до існування двох довідок, які містять різні відомості щодо розміру посадового окладу, окладу за військовим званням (майор) та надбавки за вислугу років 50%, що призвело до звуження прав позивача на пенсійне забезпечення та порушення вимог Конституції щодо належного забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, а також у старості.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичний конфлікт та не відповідає об'єкту порушеного права, а тому, в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним. При розгляді позовних вимог позивача щодо перерахунку його пенсії, суд не може зобов'язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки саме Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, а не відповідачем по справі, вчинено дії, які призвели до існування двох довідок, які містять різні відомості щодо розміру посадового окладу, окладу за військовим званням (майор) та надбавки за вислугу років 50%.
З'ясувавши обставини справи, всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази суд зазначає, що позивач обрав неправильний спосіб захисту своїх прав, оскільки відповідач лише має право перевіряти правильність складення довідок, а відповідальність за складання таких довідок несе орган, який видав такі довідки, тобто Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Враховуючи вищенаведене, посилання позивача на протиправність дій відповідача не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Згідно частини першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,-
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко