про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю
за виконанням рішення суду
08 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/15475/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020, яке набрало законної сили, позов задоволено повністю, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.04.2019 пенсії за вислугу років на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/253 від 09.07.2020, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/253 від 09.07.2020, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення, в розмірі 68 процентів від суми грошового забезпечення, стягнуто з ГУ ПФУ у Волинській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн.
19.08.2021 до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), шляхом зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області подати звіт про виконання рішення суду від 28.12.2020 у 10-денний строк з моменту отримання ухвали, а у разі невиконання рішення суду або не надання звіту - накласти на керівника ГУ ПФУ у Волинській області штраф. Заява обґрунтована тим, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у даній справі виконане не у повному обсязі, оскільки відповідач не виплатив заборгованість в сумі 115335,59 грн. (а. с. 41-44).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.08.2021 прийнято до розгляду вказану заяву, її розгляд ухвалено здійснювати в порядку письмового провадження (а. с. 48).
В поданих до суду письмових поясненнях від 31.08.2021 № 0300-0802-7/34784 (а. с. 52-54) відповідач вказав, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 140/15475/20, ГУ ПФУ у Волинській області в добровільному порядку проведено з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , в результаті перерахунку розмір пенсії позивача склав 15273,47 грн., виплату пенсії в новому розмірі проведено в березні 2021 року.
Бюджетом Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) на 2021 рік були передбачені видатки по погашенню заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України для всіх органів ПФУ в розмірі 4597,9 тис.грн. Оскільки кошти з Державного бюджету на виплату заборгованості за рішенням суду не виділені, тому виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду за період з 01.04.2019 по 01.02.2021 в сумі 115335,59 грн., буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Вказана доплата включена до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою та буде виплачуватися в порядку черговості, визначеної датою надходження судового рішення до боржника. Тобто, рішення суду виконано в межах компетенції та покладених зобов'язань.
За змістом частини четвертої статті 382 КАС України у судовому засіданні з повідомленням сторін вирішується лише питання про накладення штрафу за клопотанням позивача або за ініціативою судді. Відтак, заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, з урахуванням частини третьої статті 166 КАС України, розглянуто судом в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що зазначену заяву необхідно залишити без задоволення з таких мотивів та підстав.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із частиною другою статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, частиною першою статті 382 КАС України передбачено право суду встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу. Одночасно, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами (вказані висновки щодо застосування положень статті 382 КАС України викладені у постанові Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 802/357/17-а).
Крім того, у постанові Верховного Суду від 11.06.2020 у справі № 640/13988/19 висловлено позицію, відповідно до якої адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження. При цьому встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у даній справі суд не зобов'язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення (а. с. 35-38).
Разом з тим, на думку суду, вказана обставина не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення.
Отже, необхідно встановити наявність підстав для покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у цій справі.
Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020, яке набрало законної сили, позов задоволено повністю, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.04.2019 пенсії за вислугу років на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/253 від 09.07.2020, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/253 від 09.07.2020, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення, в розмірі 68 процентів від суми грошового забезпечення, стягнуто з ГУ ПФУ у Волинській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн. (а. с. 35-38).
Судом також встановлено, що на виконання вказаного рішення суду, ГУ ПФУ у Волинській області в добровільному порядку проведено з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , в результаті перерахунку розмір пенсії позивача склав 15273,47 грн., виплату пенсії в новому розмірі проведено в березні 2021 року, що підтверджується розрахунком (а. с. 58), про що представника позивача повідомлено листом від 19.05.2021 № 0300-2020-8/22036 (а. с. 44 зворот-45).
Отже, з матеріалів справи вбачається, що відповідач у межах своїх повноважень вчиняв активні дії, спрямовані на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у даній справі, зокрема, в добровільному порядку провів перерахунок пенсії, здійснює виплату пенсії в перерахованому розмірі.
Крім того, невиплату позивачу на даний час заборгованості в сумі 115335,59 грн. за період з 01.04.2019 по 28.02.2021 відповідач пояснює об'єктивними, незалежними від нього обставинами, а саме відсутністю виділених коштів на цю мету з Державного бюджету України, про що надав інформаційну довідку від 29.06.2021 № 0300-0402-7/27097, з якої вбачається, що до ГУ ПФУ у Волинській області протягом 2021 року станом на 30.06.2021 надійшло 2489 судових рішень, на виконання яких проведені нарахування на загальну суму 170691,39 тис.грн., тоді як бюджетом ПФУ на 2021 рік передбачені видатки відповідача по погашенню заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України лише у розмірі 4597,9 тис.грн., на даний час кошти спрямовуються на виплату заборгованості за минулі періоди (а. с. 60).
На думку суду, вказані вище обставини не можуть свідчити про наявність протиправної бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області чи про ухилення відповідача від виконання у повному обсязі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у даній справі, позаяк у межах своїх повноважень відповідач вчинив необхідні дії для виконання вказаного судового рішення, а невиконання на даний час рішення суду в частині виплати перерахованої пенсії зумовлено обставинами, які не залежать від відповідача чи його посадових осіб.
Відтак, ураховуючи зазначені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав вважати, що за умови не встановлення судового контролю, рішення суду у цій справі залишиться невиконаним, тому суд не вбачає фактичних та правових підстав для реалізації свого диспозитивного права покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, у зв'язку із чим у задоволенні заяви про встановлення судового контролю належить відмовити.
Керуючись статтями 248, 382 КАС України, суд
В задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.М.Валюх