"30" серпня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/1200/21
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Ловга В.М.
За участю представників сторін:
Від позивача: Чумаков О.В. в порядку самопредставництва;
Від відповідача: Розенбойм Ю.О. на підставі ордеру;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом державної установи „Держгідрографія” до приватного підприємства „Стройінжсервіс” про стягнення 266 053,92 грн., -
Державна установа „Держгідрографія” (далі по тексту - ДУ „Держгідрографія”) звернулась до господарського суду із позовною заявою до приватного підприємства „Стройінжсервіс” (далі по тексту - ПП „Стройінжсервіс”) про стягнення заборгованості у загальному розмірі 266 053,92 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем зобов'язань, прийнятих на себе за умовами договорів №1406/19 від 14.06.2019р., №1108/17 від 11.08.2017р., №2006/17 від 20.06.2017р., №0709/17 від 07.09.2017р. у зв'язку із завищенням вартості виконаних робіт, факт завищення вартості яких був встановлений за результатами проведення Державною аудиторською службою ревізії фінансово-господарської діяльності позивача.
ПП „Стройінжсервіс” повністю заперечувало проти задоволення заявлених позовних вимог, посилаючись на виконання передбачених умовами договорів робіт у повному обсязі, які з боку ДУ „Держгідрографія” були прийняті без зауважень та оплачені у повному обсязі. Крім того, відповідачем було зазначено про неможливість зміни ціни договорів після їх виконання сторонами. ПП „Стройінжсервіс” також наголошено, що коригування ціни договорів на підставі актів Державної аудиторської служби вимогами чинного законодавства не передбачено, а, отже, акти ревізії не породжують жодних правових наслідків для відповідача та не можуть бути єдиною та достатньою підставою для задоволення заявлених позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, господарський суд встановив наступне.
20.06.2017р. між ДУ «Держгідрографія» (Замовник) та ПП „Стройінжсервіс” (Виконавець) було укладено договір про закупівлю послуг №2006/17, відповідно до п. 1.1, 3.1, 3.2 якого Виконавець за договором зобов'язується у 2017 році надати Замовнику послуги з поточного ремонту енергопавільйону маяка Шагани, а Замовник - прийняти та оплатити такі послуги. Договірна ціна визначається у відповідності до нормативних документів Держбуду України про порядок визначення кошторисної вартості будівництва, здійснюваного на території України. Вартість послуг за договором без ПДВ становить 126 233,17 грн., крім того ПДВ - 25 246,63 грн. Ціна договору становить 152 479,80 грн.
Згідно з п. 4.1 договору про закупівлю послуг №2006/17 від 20.06.2017р. оплата послуг за договором здійснюється наступним чином: попередня оплата у розмірі 60% від вартості послуг за договором з ПДВ здійснюється протягом 5-ти банківських днів після підписання акта про початок надання послуг; остаточний розрахунок здійснюється протягом 15-ти банківських днів після затвердження Замовником Акта приймання-передачі наданих послуг за Договором за умови виконання пп. 6.3.13-6.3.15 договору. В акті приймання-передачі наданих послуг для підтвердження використання коштів попередньої оплати зазначається розмір такої попередньої оплати.
Відповідно до умов п. п. 5.6 -5.8 договору про закупівлю послуг №2006/17 від 20.06.2017р. після надання послуг Виконавець зобов'язаний надати Замовнику підписаний зі свого боку акт приймання-передачі наданих послуг. Уповноважений представник Замовника зобов'язаний в 5-ти денний термін підписати акт приймання-передачі наданих послуг або надати мотивовану відмову, вказавши причини такої відмови. У випадку надходження мотивованої відмови від підписання акта приймання-передачі наданих послуг Сторонами складається акт з переліком претензій Замовника, в якому вказуються терміни усунення недоліків. Датою прийняття послуг за договором є дата затвердження Замовником акта приймання-передачі наданих послуг.
Відповідно до п. 10.1 договору про закупівлю послуг №2006/17 від 20.06.2017р. договір набуває чинності з моменту підписання його обома сторонами і діє до 30.09.2017р, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором.
Технічні вимоги (дефектний акт), договірна ціна виконання поточного ремонту за договором були визначені сторонами у додатках №1,2 до договору про закупівлю послуг №2006/17 від 20.06.2017р.
07.09.2017р. між ДУ «Держгідрографія» (Замовник) та ПП „Стройінжсервіс” (Виконавець) було укладено договір про закупівлю послуг №0709/17 відповідно до п. 1.1, 3.1, 3.2 якого Виконавець за договором зобов'язується у 2017 році надати Замовнику послуги з поточного ремонту башти маяка Шагани, а Замовник - прийняти та оплатити такі послуги. Договірна ціна визначається у відповідності до нормативних документів Держбуду України про порядок визначення кошторисної вартості будівництва, здійснюваного на території України. Вартість послуг за договором без ПДВ становить 49 893,65 грн., крім того ПДВ - 9978,73 грн. Ціна договору становить 59872,38 грн.
Згідно з п. 4.1 договору про закупівлю послуг №0709/17 від 07.09.2017р. оплата послуг за договором здійснюється наступним чином: попередня оплата у розмірі 50% від вартості послуг за договором з ПДВ здійснюється протягом 5-ти банківських днів після підписання акта про початок надання послуг; остаточний розрахунок здійснюється протягом 15-ти банківських днів після затвердження Замовником акта приймання-передачі наданих послуг за Договором за умови виконання пп. 6.3.7-6.3.8 договору. В акті приймання-передачі наданих послуг для підтвердження використання коштів попередньої оплати зазначається розмір такої попередньої оплати.
Відповідно до п. 10.1 договору про закупівлю послуг №0709/17 від 07.09.2017р. договір набуває чинності з моменту підписання його обома сторонами і діє до 31.12.2017р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором.
Технічні вимоги (дефектний акт), договірна ціна виконання поточного ремонту за договором були визначені сторонами у додатках №1,2 до договору про закупівлю послуг №0709/17 від 07.09.2017р.
11.08.2017р. між ДУ «Держгідрографія» (Замовник) та ПП „Стройінжсервіс” (Виконавець) було укладено договір про закупівлю послуг №1108/17, відповідно до п. п. 1.1, 3.1, 3.2 якого Виконавець за договором зобов'язується у 2017 році надати Замовнику послуги з поточного ремонту башти маяка Шагани, а Замовник - прийняти та оплатити такі послуги. Договірна ціна визначається у відповідності до нормативних документів Держбуду України про порядок визначення кошторисної вартості будівництва, здійснюваного на території України. Вартість послуг за договором без ПДВ становить 245 297,38 грн., крім того ПДВ - 49 059.48 грн. Ціна договору становить 294 356,86 грн.
Згідно з п. 4.1 договору про закупівлю послуг №1108/17 від 11.08.2017р. оплата послуг за договором здійснюється наступним чином: попередня оплата в розмірі 147 300,00 грн. з здійснюється протягом 5-ти банківських днів після підписання акта про початок надання послуг. У разі підписання проміжного акта (актів) приймання-передачі наданих послуг в обсягах не менше 70% від ціни договору - протягом п'яти банківський днів Замовником може бути сплачено платіж в розмірі 45 000,00 грн. Остаточний розрахунок здійснюється протягом 15-ти банківських днів після затвердження Замовником акта приймання-передачі наданих послуг за договором за умови виконання пп. 6.3.7-6.3.9 договору в акті приймання-передачі наданих послуг для підтвердження використання коштів попередньої оплати зазначається розмір такої попередньої оплати.
Положеннями п. п. 5.6 - 5.8 договору про закупівлю послуг №1108/17 від 11.08.2017р. встановлено, що після надання послуг Виконавець зобов'язаний надати Замовнику підписаний зі свого боку акт приймання-передачі наданих послуг. Уповноважений представник Замовника зобов'язаний в 5 (п'яти) денний термін підписати акт приймання-передачі наданих послуг або надати мотивовану відмову, вказавши причини такої відмови. У випадку надходження мотивованої відмови від підписання акта приймання-передачі наданих послуг, сторонами складається акт з переліком претензій Замовника, в якому вказуються терміни усунення недоліків. Датою прийняття послуг за договором є дата затвердження Замовником акта приймання-передачі наданих послуг.
Відповідно до п. 10.1 договору про закупівлю послуг №1108/17 від 11.08.2017р. договір набуває чинності з моменту підписання його обома сторонами і діє до 31.12.2017р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором.
Технічні вимоги (дефектний акт), договірна ціна виконання поточного ремонту за договором були визначені сторонами у додатках №1,2 до договору про закупівлю послуг №1108/17 від 11.08.2017р.
14.06.2019р. між ДУ «Держгідрографія» (Замовник) та ПП „Стройінжсервіс” (Виконавець) було укладено договір про закупівлю робіт №1406/19, відповідно до п. 1.1., 3.1, 3.2 якого Виконавець за договором зобов'язується у 2019 році надати Замовнику послуги з поточного ремонту маяка Зміїний з будинком для тимчасового проживання співробітників, а Замовник - прийняти та оплатити такі послуги на умовах даного договору. Договірна ціна визначається відповідно до нормативних документів Держбуду України про порядок визначення кошторисної вартості будівництва, здійснюваного на території України. Вартість послуг за договором без ПДВ становить 475 000,00 грн., крім того ПДВ - 95 000,00 грн. Ціна договору становить 570 000,00 грн.
Згідно з п. 4.3 договору про закупівлю робіт №1406/19 від 14.06.2019р. оплата за договором здійснюється наступним чином: попередня оплата у розмірі 50% від вартості послуг за договором з ПДВ здійснюється протягом 5-ти банківських днів після підписання акта про початок надання послуг; остаточний розрахунок здійснюється протягом 15-ти банківських днів після затвердження Замовником акта приймання-передачі наданих послуг за договором за умови виконання пп.. 6.3.7 - 6.3.9 договору. В акті приймання-передачі наданих послуг для підтвердження використання коштів попередньої оплати зазначається розмір такої попередньої оплати.
Положеннями п. п. 5.6 - 5.8 договору про закупівлю робіт №1406/19 від 14.06.2019р. закріплено, що після надання послуг Виконавець зобов'язаний надати Замовнику підписаний зі свого боку акт приймання-передачі наданих послуг. Уповноважений представник Замовника зобов'язаний в 5 (п'яти) денний термін підписати акт приймання-передачі наданих послуг або надати мотивовану відмову, вказавши причини такої відмови. У випадку надходження мотивованої відмови від підписання акта приймання-передачі наданих послуг, сторонами складається акт з переліком претензій Замовника, в якому вказуються терміни усунення недоліків. Датою прийняття послуг за договором є дата затвердження Замовником акта приймання-передачі наданих послуг.
Згідно з п. 6.2.7 договору про закупівлю робіт №1406/19 від 14.06.2019р. Замовник має право вимагати безоплатного виправлення недоліків у наданих послугах або відшкодування понесених витрат з виправлення за свої кошти недоліків ремонтних робіт або відповідного зменшення винагороди за послуги, якщо Виконавець допустив відхилення від умов цього договору, які погіршили результат послуг, або допустив інші недоліки при наданні послуг.
Відповідно до п. 11.1 договору про закупівлю робіт №1406/19 від 14.06.2019р. договір набуває чинності з моменту підписання його обома сторонами і діє до 31.08.2019р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором.
Технічні вимоги (дефектний акт), договірна ціна виконання поточного ремонту за договором були визначені сторонами у додатках №1,2 до договору про закупівлю робіт №1406/19 від 14.06.2019р.
31.07.2019р. між ДУ «Держгідрографія» та ПП „Стройінжсервіс” було укладено додаткову угоду до договору про закупівлю робіт №1406/19 від 14.06.2019р., згідно якої сторонами було викладено п. 3.1 договору в новій редакції, відповідно до якої ціна договору становить 541 414,96 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, підрядні роботи, які були виконані ПП „Стройінжсервіс” на підставі вищевказаних договорів, були у повному обсязі прийняті ДУ «Держгідрографія», що підтверджується підписаними між сторонами по справі актами приймання-передачі наданих послуг, довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат, актами приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2В), підсумковою відомістю ресурсів. При цьому, з наданих відповідачем платіжних доручень вбачається, що вартість виконаних підрядних робіт була у повному обсязі оплачена позивачем /т. 2, а. с. 26 - 110, 129/.
На підставі платіжного доручення №4366 від 24.06.2020р. ПП «Стройінжсервіс було перераховано на рахунок позивача грошові кошти у розмірі 2052,87 грн. із зазначенням наступного призначення платежу - повернення завищеної вартості витрат.
08.07.2020р. Державною аудиторською службою за результатами проведення планової ревізії фінансово - господарської діяльності ДУ «Держгідрографія» за період з 01.01.2016р. по 31.03.2020р. та окремих питань фінансово-господарської діяльності за період з 01.09.2013р. по 31.12.2015р. було складено акт, з якого, зокрема, вбачається, що в ході ревізії з метою документального підтвердження виду, обсягу якості операцій та розрахунків проведено зустрічну звірку розрахунків з ПП «Стройінжсервіс», за результатами якої встановлено невідповідність вартості добових в порівнянні з їх встановленою нормативною вартістю. Так, за результатами проведеної ревізії встановлено, що завищення обсягів вартості виконаних робіт на суму 266 053,92 грн. з ПДВ виникло в результаті невідповідності витрат на відрядження працівників будівельної організації на об'єкт, врахованих в актах ф. №КБ-2в, з нормативними витратами (кошти на відрядження працівників будівельної організації на об'єкт будівництва), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2011р. № 98 „Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів”.
Листом №000600-14/3439-2020 від 10.08.2020р. Державною аудиторською службою було повідомлено ДУ «Держгідрографія» про необхідність усунення виявлених під час проведення ревізії фінансово - господарської діяльності позивача порушень.
01.09.2020р. ДУ «Держгідрографія» звернулась до ПП «Стройінжсервіс» із претензією №593/04.1/20, відповідно до якої позивач, посилаючись на проведену Державною аудиторською службою ревізію фінансово - господарської діяльності позивача, в ході проведення якої службою було встановлено факт завищення відповідачем у 2017р, 2019р. добових витрат (коштів на відрядження працівників будівельної організації у складі загально виробничих витрат) на загальну суму 266 053,92 грн., просив сплатити заборгованість за укладеними договорами.
Листом №17/09/20 від 30.09.2020р. ПП «Стройінжсервіс» у відповідь на претензію позивача за №593/04.1/20 від 01.09.2020р. було повідомлено про відсутність підстав для задоволення вимог претензії, оскільки приписами чинного законодавства не передбачено можливості односторонньої зміни умов договору після їх виконання сторонами. При цьому, ПП «Стройінжсервіс» зазначено, що складений Державною аудиторською службою акт від 08.07.2020р. не є підставою для коригування умов укладених та виконаних сторонами договорів.
Звертаючись до господарського суду із даними позовними вимогами ДУ «Держгідрографія» було наголошено про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог із посиланням на завищення ПП «Стройінжсервіс» вартості виконаних робіт (коштів на відрядження працівників будівельної організації на об'єкт будівництва), факт завищення вартості яких був встановлений за результатами проведення Державною аудиторською службою ревізії фінансово-господарської діяльності позивача, у зв'язку з відмовою відповідача повернути грошові кошти у добровільному порядку.
Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Варто зауважити, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, у зв'язку з чим, суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підстав позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
При цьому, особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. В свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з'ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) від 04.11.1950р. передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
В силу приписів ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Стаття 526 ЦК України передбачає, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. Для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов'язаний одержати спеціальний дозвіл. До окремих видів договорів підряду, встановлених параграфами 2-4 цієї глави, положення цього параграфа застосовуються, якщо інше не встановлено положеннями цього Кодексу про ці види договорів.
Приписами ст. 875 ЦК України визначено, що за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 844 ЦК України ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором. Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін.
Відповідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Господарським судом під час вирішення даного спору було встановлено, що між ДУ «Держгідрографія» та ПП „Стройінжсервіс” були укладені наступні договори підряду №1406/19 від 14.06.2019р., №1108/17 від 11.08.2017р., №2006/17 від 20.06.2017р., №0709/17 від 07.09.2017р. на виконання відповідачем поточного ремонту об'єктів позивача. Слід зазначити, що будь-які доводи на підтвердження неможливості перевірки витрат підрядника до моменту підписання актів приймання-передачі виконаних робіт ДУ «Держгідрографія» взагалі наведені не були.
Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 853 ЦК України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки). Якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно приховані підрядником, він зобов'язаний негайно повідомити про це підрядника.
Відповідно до ч. 4 ст. 853 ЦК України у разі виникнення між замовником і підрядником спору з приводу недоліків виконаної роботи або їх причин на вимогу будь-кого з них має бути призначена експертиза. Витрати на проведення експертизи несе підрядник, крім випадків, коли експертизою встановлена відсутність порушень договору підряду або причинного зв'язку між діями підрядника та виявленими недоліками. У цих випадках витрати на проведення експертизи несе сторона, яка вимагала її призначення, а якщо експертизу призначено за погодженням сторін, - обидві сторони порівну.
На виконання прийнятих на себе за умовами договорів підряду №1406/19 від 14.06.2019р., №1108/17 від 11.08.2017р., №2006/17 від 20.06.2017р., №0709/17 від 07.09.2017р. зобов'язань ПП „Стройінжсервіс” було у 2017р. та 2019р. виконано підрядні роботи, що підтверджується підписаними без зауважень між сторонами актами приймання передачі виконаних робіт. При цьому, згідно наявних в матеріалах справи платіжних доручень вартість виконаних відповідачем підрядних робіт була оплачена ДУ «Держгідрографія» у повному обсязі.
Статтею 853 ЦК України врегульовані питання наслідків виявлення недоліків, які поділяються на явні та приховані. Так, відповідно до приписів ч. ч. 1, 2 ст. 853 ЦК України замовник втрачає право заявляти про явні недоліки роботи після її прийняття, тобто ті, які могли бути встановлені при звичайному способі прийняття робіт. Натомість, за приписами ч. 3 ст. 853 ЦК України замовник має право заявити про приховані недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі прийняття робіт, після їх прийняття негайно після їх виявлення.
Частиною 1 ст. 858 ЦК України встановлено якщо робота виконана підрядником з відступами від умов договору підряду, які погіршили роботу, або з іншими недоліками, які роблять її непридатною для використання відповідно до договору або для звичайного використання роботи такого характеру, замовник має право, якщо інше не встановлено договором або законом, за своїм вибором вимагати від підрядника: 1) безоплатного усунення недоліків у роботі в розумний строк; 2) пропорційного зменшення ціни роботи; 3) відшкодування своїх витрат на усунення недоліків, якщо право замовника усувати їх встановлено договором.
Як зазначалось вище по тексту рішення, предметом заявлених ДУ «Держгідрографія» позовних вимог у межах даної справи є вимоги про стягнення із ПП „Стройінжсервіс” грошових коштів у розмірі 266 053,92 грн. у зв'язку із завищенням відповідачем вартості виконаних робіт, а саме: розміру грошових коштів на відрядження працівників на об'єкт будівництва. Таким чином, заявлені ДУ «Держгідрографія» до стягнення грошові кошти відносяться до витрат підрядника під час виконання договорів.
В силу вимог ч. 3 ст. 632 ЦК України зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
За результатами надання оцінки наявним в матеріалах справи доказам, які свідчать про виконання сторонами прийнятих на себе за умовами договорів підряду зобов'язань, враховуючи неможливість зміни ціни в договорі після його виконання, господарський суд доходить висновку про відсутність підстав для відшкодування ДУ «Держгідрографія» грошових коштів, які були включені до витрат ПП „Стройінжсервіс” під час виконання підрядних робіт.
Враховуючи надання ДУ «Держгідрографія» на підтвердження правомірності заявлених позовних вимог акт ревізії фінансово - господарської діяльності від 08.07.2020р., складений Державною аудиторською службою, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року N 2939-XII встановлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
З огляду на наведену законодавчу норму суд зазначає, що акт перевірки може бути підставою для вчинення процесуальних дій, зокрема, пред'явлення позову до суду, однак не позбавляє позивача процесуального обов'язку доводити наявність порушеного права чи законного інтересу, чого позивачем зроблено не було. Таким чином, за умови існування між сторонами по справі договірних правовідносин, посилання на висновки перевірки як на підставу позовних вимог є неправомірними, оскільки виявлені контролюючим органом правопорушення не впливають на умови укладених між сторонами договорів та не можуть їх змінювати.
Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи підписання ДУ «Держгідрографія» актів приймання-передачі виконаних підрядних робіт без зауважень та заперечень, а також оплату позивачем вартості робіт після їх прийняття, приймаючи до уваги ненадання позивачем будь-яких доказів, які можуть свідчити про наявність відступів або інших явних недоліків у роботах, господарський суд доходить висновку про необхідність відмови у задоволенні заявлених ДУ «Держгідрографія» до ПП „Стройінжсервіс” позовних вимог про стягнення 266 053,92 грн.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо правомірності та законності відмови у задоволенні позовних вимог державної установи „Держгідрографія” до приватного підприємства „Стройінжсервіс” про стягнення 266 053,92 грн.
Судові витрати зі сплати судового збору покладаються судом на позивача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 - 238, 240 ГПК України, суд, -
1. В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення складено 08 вересня 2021 р.
Суддя С.П. Желєзна