Рішення від 09.09.2021 по справі 914/1663/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2021 справа № 914/1663/21

Господарський суд Львівської області у складі судді Кидисюка Р.А. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Зірочка», м. Львів

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів

про стягнення 15728,38 грн за договором на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення відкритого літнього майданчика №Г-177-2018 (П) від 25.05.2018

За участю представників сторін: не викликались

Судові процедури

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зірочка» про стягнення 15728,38 грн за договором на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення відкритого літнього майданчика №Г-177-2018 (П) від 25.05.2018.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 14.06.2021 справу №914/1663/21 передано на розгляд судді Кидисюку Р.А.

Ухвалою суду від 18.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без судового засідання та без виклику сторін, залучено Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача.

Позиція позивача

Позовні вимоги обґрунтовуються невиконанням відповідачем умов Договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення відкритого літнього майданчика №Г-177-2018 (П) від 25.05.2018 в частині сплати орендної плати, а також недотримання вимог щодо відповідності встановленого літнього майданчика погодженому проекту.

Заперечення відповідача

Відповідач проти задоволення позову не заперечив, відзиву на позовну заяву чи заяву про продовження строку для подання відзиву у встановлений ухвалою суду від 18.06.2021 п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали не подав, поважності причин пропуску строку для подання відзиву або заяви про продовження встановленого судом строку для подання відзиву не навів.

02.07.2021 на адресу суду повернувся направлений на юридичну адресу відповідача згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (79000, Львівська обл., місто Львів, ПЛОЩА СОБОРНА, будинок 2А) поштовий конверт з копією ухвали суду від 18.06.2021 з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Пояснення третьої особи

У поясненнях (вх.№16636/21 від 16.07.2021) третя особа зазначила, що повністю підтримує позовні вимоги. Галицькою районною адміністрацією ЛМР скеровано пакет документів та засвідчені копії документів в Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку ЛМР: попередження від 30.05.2019р. за № 31-вих-2701, квитанція №7900822155746 (про надсилання попередження на юридичну адресу ТзОВ від 30.05.2019р. за № 31-вих-2701), фотофіксації даного літнього майданчика, акти обстежень відкритого літнього майданчика від 29.05.2019р. та від 18.06.2019р.

Обставини справи

25.05.2018 між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Зірочка» (Орендар) укладено Договір на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення відкритого літнього майданчика №Г-177-2018 (П) (Договір), відповідно до п.1.1. якого предметом Договору є надання Орендодавцем Орендареві права на тимчасове користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення відкритого літнього майданчика (Об'єкт) на умовах оренди на терміни відповідно до паспорта відкритого літнього майданчика від 10.05.2018 №177-2018.

У відповідності до п.2.1.1. Орендодавець зобов'язався надати у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності площею 11,20 кв.м., (тротуар, газон, тощо) для розміщення відкритого літнього майданчика за адресою: м. Львів, пл.Соборна, 2А.

Архітектурно-художніми вимогами №80 на розробку проекту влаштування літніх майданчиків за адресою: м. Львів, пл. Соборна, 2а та благоустрою прилеглої території (замовник ТзОВ «Зірочка») зазначено основні характеристики об'єкта (п.4), зокрема: відкритий літній майданчик розташований в межах території історичної забудови, внесеної до Списку спадщини ЮНЕСКО біля кафе «Бігус Паб» на пл. Соборній,2А; площа відкритого літнього майданчика - 11,2 кв.м.

Відповідно до Акту проведення обстеження відкритого літнього майданчика на відповідність погодженому проекту від 29.05.2019 р. встановлено невідповідність відкритого літнього майданчика ТзОВ «Зірочка» на пл.Соборній, 2а, а саме: виявлено, що площа відкритого літнього майданчика перевищує погоджену на 3,0 кв.м.

30.05.2019 Галицькою районною адміністрацією м. Львова на адресу ТзОВ «Зірочка» скеровано лист-попередження №31-вих-2701 про необхідність привести літній майданчик у відповідність до погодженого проекту та усунути зазначені порушення у термін до 09.06.2019 р.

18.06.2019 р. проведено повторне обстеження даного об'єкта, складений Акт, в якому зазначено, що площа ВЛМ перевищує погоджену на 8,8 кв.м.

При повторному обстеженні відкритого літнього майданчика актом від 16.07.2019 встановлено, що порушення, зазначені в актах від 29.05.2019 р., 18.06.2019 р. усунені. Площа не перевищує погоджену.

Таким чином, відкритий літній майданчик ТзОВ «Зірочка» розміщений за адресою: м. Львів, пл. Соборна, 2а функціонував з порушеннями, які проявлялись у його невідповідності погодженому проекту та АХВ, що підтверджується актами обстежень.

На підставі скерованих адміністрацією актів обстежень відкритого літнього майданчика, розміщеного ТзОВ «Зірочка» за адресою: м. Львів, пл. Соборна, 2а, Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради були здійснені донарахування.

Так, згідно з актом №95 комісії з розгляду нарахувань та заборгованості по оплаті за використання нежитлових приміщень територіальної громади м. Львова від 02.07.2019 р., комісія вирішила: провести донарахування орендної плати по договору оренди ОКЕБ №Г-177-2018(П) від 25.05.2018 р. за період з 29.05.2019 р. до 18.06.2019 р. у розмірі 5604,74 грн.

Згідно з актом №121 комісії з розгляду нарахувань та заборгованості по оплаті за використання нежитлових приміщень територіальної громади м. Львова від 06.08.2019р. комісія вирішила: провести донарахування орендної плати по договору оренди ОКЕБ 177-2018(П) від 25.05.2018 р. за період з 19.06.2019 р. по 15.07.2019 р. у розмірі 7109,72 грн.

Позивачем на адресу відповідача були скеровані листи №2302-3252 від 09.07.2019 р. та №2303-3849 від 15.08.2019р. щодо проведення донарахування орендної плати згідно п.4.5. Договору, а саме: за період з 29.05.2019-18.06.2019 в сумі 5604,74 грн, за період з 19.06.2019-15.07.2019 в сумі 7109,72 грн.

Відтак, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 15728,38 грн, що складається з 12714,46 грн донарахувань орендної плати в десятикратному розмірі та 3013,92 грн несплаченої орендної плати за Договором на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення відкритого літнього майданчика №Г-177-2018 (П) від 25.05.2018.

На підтвердження наявної заборгованості позивачем до позовної заяви долучено Довідку станом на 30.04.2021.

Позиція суду

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Статтею 174 Господарського Кодексу України визначено, що господарські зобов'язання виникають, зокрема, безпосередньо з господарського договору, інших угод, передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Господарські зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладеного між сторонами Договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення відкритого літнього майданчика №Г-177-2018 (П) від 25.05.2018.

Приписами ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ч. 1, ч. 5 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Пунктами 1, 4 ст. 285 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

У відповідності до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Згідно із ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Згідно із ст.287 ГК України, орендодавцями щодо комунального майна є органи, уповноважені місцевими радами управляти майном, яке є у комунальній власності.

Відповідно до «Положення про управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради»(далі-Положення), затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 02.12.2016 № 1125 (зі змінами), Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (надалі - управління) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали міської ради від 26.05.2016 № 505 “Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів11, утвореним відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні11.

Відповідно до п.2.1. Положення основним завданням управління є управління комунальним майном міста Львова (нежитловими приміщеннями, будівлями):

2.1.1. Здійснення повноважень орендодавця комунального майна.

2.1.2. Здійснення повноважень органу приватизації комунального майна.

2.1.3. Здійснення повноважень щодо формування та внесення змін до переліків майна комунальної власності (нежитлових приміщень, будівель) на підставі інформації, наданої балансоуримувачами комунального майна

Пунктом 3.1. Договору встановлено, що Орендар сплачує Орендодавцеві плату за користування Об'єктом площею 11,20 кв.м. щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі: (75,72*11,20*0,8)*1,2=814,14 грн (вісімсот чотирнадцять гривень 14 копійок) за місяць, у тому числі ПДВ 135,69 грн (сто тридцять п'ять гривень 69 копійок)

Згідно з п.3.5 Договору орендна плата за користування окремими конструктивними елементами благоустрою для літніх майданчиків нараховується у межах терміну дії паспорта відкритого літнього майданчика.

Всупереч взятим на себе зобов'язанням за Договором відповідач повністю не сплатив вартість орендної плати за Договором, внаслідок чого у нього виникла заборгованість у розмірі 3013,92 грн.

Доказів погашення заборгованості відповідачем не надані, про наявність таких суд не повідомлено.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (стаття 610 Цивільного кодексу України).

За приписами статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про стягнення 3013,92 грн орендної плати.

Що стосується вимог про стягнення 12714,46 грн донарахувань орендної плати в десятикратному розмірі за недотримання відповідачем вимог щодо відповідності встановленого літнього майданчика погодженому проекту, то слід зазначити, що у відповідності до п.4.1. Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності (Порядок), затвердженого ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009, контроль за дотриманням цього Порядку здійснюють районні адміністрації за місцем знаходження літнього майданчика.

Згідно з п. 4.2. Порядку районні адміністрації: Здійснюють контроль відповідності фактично встановлених літніх майданчиків погодженим проектам (4.2.1. Порядку), звертаються до суб'єктів підприємницької діяльності з вимогою щодо усунення порушень у визначений термін, а у разі невиконання цієї вимоги - вносять подання управлінню архітектури департаменту містобудування про скасування дозволу (п.4.2.2. Порядку).

Щороку після встановлення відкритого літнього майданчика представник управління архітектури департаменту містобудування та відповідної районної адміністрації (член комісії) здійснюють його перевірку за місцем встановлення літнього майданчика на відповідність об'єкта погодженому проекту, про що складається відповідний акт (п.4.2.8. Порядку).

У відповідності до п.4.2.9. Порядку у разі встановлення невідповідності об'єкта погодженому проекту (про що складається відповідний акт з переліком всіх відхилень) дія дозволу на встановлення відкритого літнього майданчика призупиняється на термін до 1 місяця. Протягом цього терміну суб'єкт господарювання зобов'язаний усунути всі відхилення від погодженого проекту. У разі не приведення об'єкта у відповідність до погодженого проекту впродовж терміну призупинення паспорта відкритого літнього майданчика він скасовується.

Так, відповідно до Акту проведення обстеження відкритого літнього майданчика на відповідність погодженому проекту від 29.05.2019 р. встановлено невідповідність відкритого літнього майданчика ТзОВ «Зірочка» на пл.Соборній, 2а, а саме: виявлено, що площа відкритого літнього майданчика перевищує погоджену на 3,0 кв.м.

18.06.2019 р. проведено повторне обстеження даного об'єкта, складений Акт, в якому зазначено, що площа ВЛМ перевищує погоджену на 8,8 кв.м.

При повторному обстеженні відкритого літнього майданчика актом від 16.07.2019 встановлено, що порушення, зазначені в актах від 29.05.2019 р., 18.06.2019 р. усунені. Площа не перевищує погоджену.

Таким чином, відкритий літній майданчик ТзОВ «Зірочка» розміщений за адресою: м. Львів, пл. Соборна, 2а функціонував з порушеннями, які проявлялись у його невідповідності погодженому проекту та АХВ, що підтверджується актами обстежень.

Пунктом 4.5. Договору визначено, що при невідповідності встановленого літнього майданчика погодженому проекту ставка орендної плати збільшується у десять разів на період до усунення відхилень від проекту, до часу його демонтажу або отримання дозволу на його розміщення. Нарахування орендної плати у десятикратному розмірі здійснюється Орендодавцем з дати складання районною адміністрацією, на території якої розташований об'єкт соціально-культурного, торговельного та іншого призначення та КП «Адміністративно-технічне управління» спільного акта про порушення до дати складання акта про усунення порушень чи дати акта про демонтаж. При цьому відсутність підпису Орендаря чи його представника на зазначених актах не є підставою для незастосування штрафних санкцій.

Таким, чином у зв'язку з невідповідністю встановленого літнього майданчика погодженому проекту позивачем правомірно здійснено донарахування орендної плати в десятикратному розмірі в сумі 12714,46 грн за період з 29.05.2019 по 16.07.2019.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Частиною 2 статті 86 ГПК України передбачено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частин 1, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Судові витрати

За звернення до суду з позовною заявою майнового характеру позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн, що підтверджується долученим до матеріалів справи платіжним дорученням №85 від 07.05.2021.

Пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 12, 20, 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Зірочка» (ідентифікаційний код 13838288; 79000, Львівська обл., місто Львів, ПЛОЩА СОБОРНА, будинок 2А) на користь Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (ідентифікаційний код 25558625; 79008, Львівська обл., місто Львів, ПЛ.ГАЛИЦЬКА, будинок 15) 12714,46 грн (дванадцять тисяч сімсот чотирнадцять 46 копійок) донарахувань орендної плати в десятикратному розмірі та 3013,92 грн (три тисячі тринадцять гривень 92 копійки) несплаченої орендної плати за Договором №Г-177-2018 (П) від 25.05.2018 та 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень) судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в Західному апеляційному господарському суді в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 09.09.2021.

Суддя Р.А. Кидисюк