Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
"09" вересня 2021 р. Справа № 906/644/19.
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Лозинської І.В., секретаря судового засідання Стретович Н.К., розглянувши заяву стягувача про заміну сторони виконавчого провадження у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут"
до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області
про стягнення 160586,48 грн.
без участі представників учасників справи
В засіданні суду 08.09.2021 оголошувалась перерва в засіданні суду до 14:30 09.09.2021 відповідно до ст. 216 ГПК України.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області 160586,48 грн.
Ухвалою від 15.07.2019 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі; постановив здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження; призначив засідання суду, залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача - Головне управління ДКС України у Житомирській області.
Рішенням від 27.08.2019 господарським судом позов задоволено; видано наказ.
31.08.2021 до суду від ТОВ "Житомиргаз збут" надійшла заява від 17.08.2021, вих. № 2-62 про заміну сторони виконавчого провадження, згідно з якою стягувач просить здійснити заміну боржника у справі, а саме - Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області на Коростенську районну державну адміністрацію (а. с. 111 - 157).
Як вбачається з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 31.08.2021, вказану заяву передано до розгляду судді Прядко О.В.
Однак, у зв'язку з перебуванням судді Прядко О.В. у відпустці з 16.08.2021 по 03.09.2021, здійснено повторний автоматизований розподіл вказаної заяви стягувача.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.08.2021, заяву стягувача передано до розгляду судді Лозинській І.В.
Ухвалою від 01.09.2021 господарський суд прийняв вказану заяву стягувача до провадження, призначив засідання суду для її розгляду на 08.09.2021 о 11:30, витребував у Коростенської РДА належні докази про правонаступництво щодо Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА (а. с. 161).
До суду від Коростенської РДА надійшли такі документи:
- 02.09.2021 - лист від 31.08.2021, вих. №02-10/1482 з документами щодо правонаступництва боржника; зазначено, що Коростенська РДА не є правонаступником боржника (а. с. 163 - 174);
- 08.09.2021 - лист від 03.09.2021, вих. № 02-10/1546 з додатками (а.с. 175 - 182).
09.09.2021 до суду від ТОВ "Житомиргаз збут" надійшла заява від 08.09.2021 про заміну сторони виконавчого провадження (уточнена) згідно з якою стягувач просить здійснити заміну боржника у справі - Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА Житомирської області на Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації (а. с. 186, 187).
В засідання суду представники учасників справи не прибули.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" у Житомирській області утворюється Коростенський район (з адміністративним центром у місті Коростень) у складі територій Білокоровицької сільської, Гладковицької сільської, Горщиківської сільської, Іршанської селищної, Коростенської міської, Лугинської селищної, Малинської міської, Народицької селищної, Овруцької міської, Олевської міської, Словечанської сільської, Ушомирської сільської, Чоповицької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321 затверджено Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються (далі - Порядок), відповідно до аб. 1 п. 8 якого зазначено, що перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - здійснюється з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації (а. с.133 - 136).
Згідно з аб. 3 п. 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" та додатків до нього (а.с.118-132) передбачено, що здійснюється реорганізація районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ, шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, зокрема, згідно з додатком 1.
Згідно з п. 11 Порядку райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.
Судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій", 30.12.2020 головою Народицької РДА Житомирської області прийнято розпорядження № 137 "Про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області" (а. с. 137-143), згідно з яким реорганізовано Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації (п. 1 розпорядження).
Розпорядженням голови Коростенської РДА Житомирської області №25А від 15.03.2021 затверджено передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів структурного підрозділу, які мають статус юридичних осіб публічного права Народицької РДА Житомирської області (а. с.171,172).
Як вбачається з передавального акту балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів (а. с. 165 - 170), всі зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА Житомирської області перед кредиторами, дебіторами, усі права та обов'язки, а також всі активи і пасиви шляхом приєднання переходять до правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області з 04.01.2021 знаходиться в стані припинення (а. с. 173), а Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області є юридичною особою та зареєстровано за адресою: 11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, буд.5, код ЄДРПОУ 03192690 (а. с.174).
Відповідно до ч. ч. 1, 3, 5 ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 52 ГПК України, серед іншого, про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником, суд постановляє ухвалу.
Слід зазначити, що процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником), тому у кожному конкретному випадку для вирішення питань можливості правонаступництва господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права, які мали місце.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв'язок матеріального і процесуального права. При цьому положеннями наведеної процесуальної норми не обмежено коло випадків заміни особи у спірних правовідносинах, які можуть бути підставами для процесуального правонаступництва, а також стадію судового процесу, на якій може бути здійснено таке правонаступництво.
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення врегульований ст.107 ЦК України, за якою після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, установлених законом.
Слід зазначити, що Верховний Суд у постанові від 04.11.2020 у справі № 922/817/18 наголосив, що за висновком Великої палати ВС, викладеним у постанові від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно попередника, але не буде нести відповідальність за його зобов'язаннями.
Зазначене кореспондується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 14.09.2020 у справі №296/443/16-ц.
Беручи також до уваги, що судові рішення відповідно до ст. 124 Конституції України є обов'язковими до виконання на всій території України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви стягувача про заміну сторони виконавчого провадження та здійснення заміни боржника у справі з Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА Житомирської області на Управління соціальної політики Коростенської РДА Житомирської області.
Керуючись ст. ст. 52, 234, 235, 334 ГПК України, господарський суд,-
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
2. Замінити сторону у виконавчому провадженні про примусове виконання рішення Господарського суду Житомирської області від 27.08.2019 у справі № 906/644/19, а саме, боржника - Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області (код ЄДРПОУ 03192750) на Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, буд.5, код ЄДРПОУ 03192690).
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст. ст. 254, 255 ГПК України.
Ухвала підписана 09.09.2021.
Суддя Лозинська І.В.
Віддрук:
1 - в справу
2 - ТОВ "Житомиргаз збут"
3 -Управлінню соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, буд.5)