Рішення від 07.09.2021 по справі 756/13382/19

07.09.2021 Справа № 756/13382/19

Унікальний №756/13382/19

Провадження № 2/756/601/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2021 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді Яценко Н.О.,

за участю секретаря Волошиної А.О.

представника позивачів ОСОБА_1 ,

представника відповідача Король О.М.,

розглянувши у загальному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: товариство з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-1", комунальний концерн "Центр комунального сервісу", виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди, за позовом ОСОБА_3 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: товариство з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-1", комунальний концерн "Центр комунального сервісу", виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди, за позовом ОСОБА_4 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: товариство з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-1", комунальний концерн "Центр комунального сервісу", виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_2 04 жовтня 2019 року, ОСОБА_3 28 жовтня 2019 року та ОСОБА_4 22.09.2019 року звернулися до суду з вищевказаним позовом до відповідачів.

Протоколами авторозподілу судових справ між суддями справи передано в провадження судді Яценко Н.О.

Ухвалою суду від 26.05.2020 року справи за вищевказаними позовами було об'єднано в одне провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачі є власниками квартир у багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 та споживачами послуги з централізованого опалення, виконавцем якої є КП "Київтеплоенерго".

У 2019 році їм почали надходити рахунки на оплату комунальної послуги з централізованого опалення, в яких суми, нараховані для сплати, не відповідають обсягу теплової енергії, спожитому мешканцями квартири. Позивачі вказали, що нарахування за послуги централізованого опалення в опалювальні сезони з 2017-2018 року та 2018-2019 року здійснювалося виконавцем послуги неправильно, оскільки частина квартир у будинку АДРЕСА_1 обладнані квартирними засобами обліку теплової енергії, які встановлені незаконно, що спричинило надмірне нарахування за послуги з централізованого опалення іншим мешканцям.

З цих підстав позивачі просили суд:

- визнати незаконними дії КП "Київтеплоенерго" в частині ненадання коректної інформації їм, як споживачам, в контексті прав передбачених ст. 15 Законом України "Про захист прав споживачів", а саме: надання некоректної інформації стосовно опалювальної площі місць загального користування та ненадання доступної інформації, як споживачам, які не мають спеціалізованих знань в області надання послуг з централізованого опалення та зрозумілого розрахунку, ненадання необхідних даних, на підставі яких споживачі могли би зрозуміти та підрахувати, за що був зроблений перерахунок, вказаний в рахунку повідомленні (за послугу центральне опалення) станом на 01 липня 2019 року у позивача ОСОБА_2 ; станом на 01 жовтня 2019 року у позивача ОСОБА_4 ; станом на 01.07.2019 та станом на 01.10.2019 у позивача ОСОБА_3 , ненадання інформації стосовно реальної кількості теплової енергії, спожитої квартирами позивачів;

- визнати дії КП "Київтеплоенерго" такими, що порушують та не відповідають вимогам ч. 2 ст. 4, ч. 1, ч. 4 ст. 17, п. 4 ч. 5 ст. 19, п. 3 та п. 4 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про захист прав споживачів", як виконавця послуги - монополіста на постачання послуг теплової енергії, а саме виставлення рахунків повідомлень та вимога оплати за спожиту теплову енергію в такому об'ємі, який фактично не спожили квартири споживачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , як споживача послуги з центрального опалення та ставить у нерівне становище їх перед споживачами у яких встановлені квартирні лічильники тепла;

Визнати дії КП «Київтеплоенерго» такими, що порушують та не відповідають вимогам ч. 2 ст. 4, ч. 1, ч. 4 ст. 17, п. 4 ч. 5 ст. 19, п. 3 та п. 4 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про захист прав споживачів", п. 7 ч. 1 ст. 1, п. 6 ч. 1 ст. 3, п. 1 ч. 2 ст. 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п. 5 ст. 4, ч. 6 ст. 17 Закону України "Про стандартизацію", ст. 1 Закону України "Про теплову енергію", п. 2 ч. 1 ст. 4, ст. 16 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", яке використовує вузол комерційного обліку ТРЄМ-2, встановлений у будинку АДРЕСА_1 , та вузли розподільного обліку, встановлені у квартирах будинку для зняття показників комунальної послуги з централізованого опалення, дані вузли обліку не відповідають суттєвим вимогам, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки, які призначені для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології, коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію для виконання завдань, пов'язаних з вимірюванням, які передбачені Технічним регламентом законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року № 94, враховує показання встановлених квартирних вузлів обліку теплової енергії та будинкового лічильника, які не затверджені належними сертифікатами перевірки типу засобу вимірювальної техніки, не пройшли процедуру оцінки відповідності (модуль В) та не обліковуються у реєстрі затверджених засобів вимірювальної техніки дані якого знаходяться на офіційному сайті ДП "Укрметртестстандарт", що в свою чергу веде до некоректного відображення об'єму отриманої комунальної послуги за централізоване опалення та некоректного перерозподілу спожитого об'єму теплової енергії в усьому будинку між квартирами, що мають вузли розподільного обліку (вони у меншості, обладнано 74 квартири) та квартирами, що не мають вузлів розподільного обліку (вони у більшості - 156 квартир) та власниками нежитлових приміщень в будинку, що в свою чергу вводить в оману стосовно об'єму спожитої теплової енергії та розміру сплати за спожиту послугу споживачем, порушує та дискримінує права позивачів як споживачів комунальної послуги з централізованого опалення та порушення "охоронюваного законом інтересу" споживачів, передбаченого ст. 42 Конституції України, в частині використання КП "Київтеплоенерго" для обліку спожитої теплової енергії вузлів обліку, які не відповідають нормативним документам та вимогам, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки в контексті Закону України "Про стандартизацію", що в свою чергу порушує права споживачів при наданні послуги, від якої споживач не може відмовитись, а одержати може лише в одного виконавця, виконавець нав'язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами та порушується принцип рівності сторін договору, учасником, якого є споживач відповідно до ст. 21 Закону України "Про захист прав споживачів";

- визнати дії КП "Київтеплоенерго" такими, що порушують та не відповідають вимогам розподільного обліку комунальних послуг, а саме ч. 7 ст. 4 та ст. 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", а також невиконання вимог п. 4, п. 6 та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2018 року № 829 "Про затвердження Порядку визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів-розподілювачів теплової енергії" в частині визначення об'єму спожитої теплової енергії та виставленні рахунків для споживачів порушує вимоги розподільного обліку теплової енергії, а саме - при наявності квартирних вузлів обліку, які використовуються для вимірювання спожитої теплової енергії та води, а також технічної реєстрації результатів такого вимірювання у будинку відсутні прилад-розподілювач теплової енергії та автоматичні регулятори температури повітря у приміщенні відповідно до будівельних норм, що встановлюються на опалювальних приладах та використовуються для визначення частки споживання теплової енергії окремим опалювальним приладом споживача у загальному споживанні відповідно до показань вузла комерційного обліку, що в свою чергу призводить до неправильних нарахувань спожитого об'єму комунальних послуг квартири споживачів та ставлення позивачів у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, в яких встановлені квартирні вузли обліку теплової енергії, порушується принцип рівності сторін договору, учасником якого є споживачі, та дискримінує права позивачів та порушує "охоронюваний законом інтерес" споживачів відповідно до ст. 42 Конституції України;

- визнати незаконними дії КП "Київтеплоенерго" в частині неправильного розрахунку за опалювальну площу місць загального користування в опалювальні періоди 2017-2018 років та 2018-2019 років в частині врахування невідповідних даних, а саме -зменшеної опалювальної площі місць загального користування за централізоване опалення по квартирам позивачів, що знаходяться в будинку АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати КП "Київтеплоенерго" здійснити корегування оплати за централізоване опалення в частині опалення площі місць загального користування по квартирах позивачів, що знаходяться в будинку АДРЕСА_1 , за опалювальні сезони 2017-2018 та 2018-2019 роки;

- визнати незаконними дії КП "Київтеплоенерго" в частині загального перерозподілу об'єму теплової енергії спожитої квартирами позивачів від загального об'єму спожитої теплової енергії будинком АДРЕСА_1 , за опалювальні сезони 2017-2018 років та 2018-2019 років відповідно до ч. 1 п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" та п. 4 ч. 2 ст. 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання";

- зобов'язати КП "Київтеплоенерго" здійснити перерахунок оплати за централізоване опалення в частині загального перерозподілу об'єму теплової енергії, спожитої квартирами позивачів від загального об'єму спожитої теплової енергії будинком АДРЕСА_1 за опалювальні сезони 2017-2018 років та 2018-2019 років відповідно до ч. 1 п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" та ст. 7, п. 4 ч. 2 ст. 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання";

- стягнути з КП "Київтеплоенерго" на користь кожного з позивачів компенсацію моральної шкоди у сумі 25000,00 грн.

Позивачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 також просили суд :

- визнати незаконними дії КП "Київтеплоенерго" в частині загального перерозподілу об'єму теплової енергії, спожитої квартирами позивачів від загального об'єму спожитої теплової енергії будинку АДРЕСА_1 за опалювальні сезони 2017-2018 років та 2018-2019 років в частині виставлення рахунків за централізоване опалення з зазначенням завищеної опалювальної площі квартир позивачів;

- зобов'язати КП "Київтеплоенерго" здійснити перерахунок оплати за централізоване опалення в частині загального перерозподілу об'єму теплової енергії, спожитої квартирами позивачів від загального об'єму спожитої теплової енергії будинком АДРЕСА_1 за опалювальні сезони 2017-2018 років та 2018-2019 років відповідно до реальної опалювальної площі квартир позивачів.

У відзивах на позовні заяви КП "Київтеплоенерго", посилався на безпідставність заявлених у справі позовних вимог, зазначає, що виконавцем послуг з теплопостачання підприємство стало лише з 01 травня 2018 року, а тому не може відповідати за проведені нарахування оплати за теплову енергію до указаного часу. Встановлений на вводі у будинок АДРЕСА_1 засіб обліку теплової енергії вчасно пройшов повірку на відповідність вимогам ДТСУ, а також перед початком кожного опалювального сезону перевіряється на готовність до роботи, що не ставить під сумнів його показання. Окрім того зазначали, що відповідно до листа ТОВ «Житлобуд-1» № 305 до програмного комплексу підприємтсва внесено зміни по опалювальній площі МЗК та здійснено коригування нарахувань за послуги ЦО. Вказують, що нарахування проводилося відповідно до норм діючого законодавства, а тому просили суд в задоволенні позовів відмовити в повному обсязі.

У відповідях на відзиви представник позивачів заперечив доводи, викладені у відзивах, посилаючись на їх невідповідність вимогам закону.

У судовому засіданні представник позивачів - адвокат Чунжин В.С. позовні вимоги своїх довірителів підтримав, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у письмових позовних заявах .

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала з обставин викладених у відзивах та просила суд в задоволенні позовів відмовити.

Представники третіх осіб у судові засідання не з'являлися, про розгляд справи повідомлялися судом неодноразово , суд вважає за можливе провести розгляд справи без їх участі.

Заслухавши пояснення представника позивачів та представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд дійшов такого висновку.

ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності належить квартира АДРЕСА_2 .

ОСОБА_3 належить квартира АДРЕСА_3 .

ОСОБА_4 належить квартира АДРЕСА_4 .

Наказом Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 04 травня 2018 року за № 224, закріплено за КП "Київтеплоенерго" на праві господарського відання з дня, наступного за днем підписання акта прийняття-передання основних засобів комунальної власності територіальної громади м. Києва, які передаються КМДА з володіння та користування ПАТ "Київенерго", у зв'язку з припиненням угоди щодо реалізації проекту управління та реформування енергетичного комплексу м. Києва від 27 вересня 2001 року, укладеної між КМДА та Акціонерною енергопостачальною компанією "Київенерго".

КП "Київтеплоенерго", отримавши в користування на праві господарського віддання основні засоби виробництва та постачання теплової енергії м. Києва, з 01 травня 2018 року набуло статусу виконавця послуги з централізованого опалення.

Судом встановлено, що багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 у встановленому законом порядку обладнаний будинковим засобом обліку теплової енергії, встановлений на загальному вводі будинку, який обліковує сумарну витрату теплової енергії на потреби централізованого опалення та постачання гарячої води.

Cвідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки чинне до березня 2022 року.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону Україну "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" вузол комерційного обліку - вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під'їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону Україну "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.

За змістом абз. 1 ч. 1 ст. 6 Закону Україну "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" обслуговування вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".

Періодична повірка засобів вимірювальної техніки вузлів розподільного обліку здійснюється згідно з міжповірочним інтервалом, зазначеним у технічному паспорті на цей засіб, але не менш як один раз на шість років для засобів механічного типу та не менш як один раз на дев'ять років для засобів інших типів (абз. 3 ч. 2 ст. 6 Закону Україну "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання").

Згідно з ч. 1 та 2 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації.

Експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.

Ч. 1 ст. 16 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" передбачено, що оцінка відповідності законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів проводиться у разі, коли це передбачено відповідними технічними регламентами.

Законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту (ч. 1 ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність").

Зібраними у справі доказами підтверджується, що будинковий засіб обліку теплової енергії, встановлений на загальному вводі до будинку АДРЕСА_1 , пройшов відповідну повірку та був перевірений на готовність до роботи у встановленому законом порядку.

Таким чином, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо урахування його показників при розрахунку сум оплати за послуги з централізованого опалення.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону Україну "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" рахунки на оплату наданої комунальної послуги формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, на основі показань вузла комерційного обліку відповідної комунальної послуги згідно з вимогами ст. ст. 9-11 цього Закону.

Згідно з ч. ч. 1, 2, 4 ст. 10 Закону Україну "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" у будівлях, зазначених у ч. ч. 2 і 3 ст. 4 цього Закону, обсяг відповідної комунальної послуги, визначений за допомогою вузла комерційного обліку (а у випадках, передбачених ч. 2 ст. 9 цього Закону, - за розрахунковим або середнім споживанням), розподіляється між усіма споживачами з урахуванням показань вузлів розподільного обліку, приладів- розподілювачів теплової енергії відповідно до ч. ч. 2-4 цієї статті.

При цьому для цілей розподільного обліку відповідно до цієї статті права та обов'язки споживачів поширюються також на власників майнових прав на об'єкти нерухомого майна у завершеній будівництвом будівлі, право власності на які не зареєстровано.

Визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку (а у випадках, передбачених ч. 2 ст. 9 цього Закону, - за розрахунковим або середнім споживанням) обсяг спожитої у будівлі теплової енергії включає обсяги теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, опалення місць загального користування, гаряче водопостачання (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції) та розподіляється між споживачами в такому порядку:

1) загальний обсяг теплової енергії, що надходить до індивідуального теплового пункту, зменшується на обсяг теплової енергії, витраченої на приготування гарячої води, визначений на підставі показань відповідних вузлів обліку, а в разі їх відсутності - за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

2) обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, визначається та розподіляється між споживачами пропорційно до площі (об'єму) квартири (іншого приміщення) за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

3) загальний обсяг теплової енергії (крім обсягу теплової енергії, витраченого на приготування гарячої води, забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції), опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також приміщень, де встановлені вузли розподільного обліку теплової енергії/прилади-розподілювачі теплової енергії) розподіляється між споживачами, приміщення/опалювальні прилади яких не оснащені вузлами розподільного обліку теплової енергії/приладами-розподілювачами теплової енергії, пропорційно до опалюваної площі (об'єму) таких споживачів.

Споживачам, приміщення яких оснащені вузлами розподільного обліку теплової енергії/приладами-розподілювачами теплової енергії/вузлами розподільного обліку витрати теплоносія (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), обсяг спожитої теплової енергії визначається за їхніми показаннями відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, але не менше мінімальної частки середнього питомого споживання теплової енергії серед інших споживачів у будівлі відповідно до п. 5 ч. 2 цієї статті;

4) показання приладів-розподілювачів теплової енергії використовуються при розподілі виключно за умови, що такими приладами оснащено не менш як 50 відсотків опалювальних приладів (крім розташованих у приміщеннях (місцях) загального користування багатоквартирних будинків) у будівлі;

5) для споживачів, приміщення яких оснащені вузлами розподільного обліку, розподілене питоме споживання теплової енергії в розрахунку на 1 квадратний метр площі (1 кубічний метр об'єму) квартири (іншого приміщення) не може становити менше мінімальної частки питомого споживання теплової енергії, яка визначається згідно з методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

6) обсяг теплової енергії, витраченої на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання, визначається за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та розподіляється між споживачами пропорційно до площі (об'єму) квартири (іншого нежитлового приміщення, яке є самостійним об'єктом нерухомого майна) або за рішенням співвласників будівлі - за іншим принципом, визначеним цією методикою;

7) співвласниками багатоквартирного будинку або іншої будівлі, де налічуються два або більше споживачів, можуть установлюватися поправкові коефіцієнти для розподілу обсягу спожитої теплової енергії між окремими споживачами (у наріжних квартирах (приміщеннях), квартирах (приміщеннях), розташованих на перших і останніх поверхах будівель тощо) відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

8) у разі якщо у багатоквартирному будинку, оснащеному вузлом (вузлами) комерційного обліку, фактична температура повітря в окремих квартирах (приміщеннях), не оснащених вузлами розподільного обліку/приладами-розподілювачами теплової енергії, нижча за нормативну, виконавець або визначена власником (співвласниками) інша особа, яка здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, здійснює перерозподіл спожитих обсягів за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, таким чином:

якщо встановлено факт несанкціонованого втручання окремих споживачів у внутрішньобудинкову систему опалення та/або гарячого водопостачання, яка використовується для цілей опалення, що призвело до її розбалансування, обсяг теплової енергії або гарячої води, необхідний для досягнення нормативної температури в приміщенні (приміщеннях), перерозподіляється на таких споживачів;

в іншому випадку такий обсяг теплової енергії або гарячої води перерозподіляється пропорційно до площі (об'єму) квартир (інших приміщень) на споживачів, житлові приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку/приладами - розподілювачами теплової енергії.

Розподіл між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг здійснюється відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання, розподіляється відповідно до правил, встановлених цією статтею також на власників (співвласників) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Статтею 13 ЦПК України визначено принцип диспозитивності цивільного судочинства, відповідно до якого суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до вимог ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що після передачі від ПАТ "Київенерго" основних засобів виробництва та постачання теплової енергії м. Києва КП "Київтеплоенерго", останнім нарахування позивачам плати за опалення місць загального користування продовжувалось відповідно до наявних у нього площ нежитлових приміщень загального користування.

Листом ТОВ "Житлобуд-1" повідомило КП "Київтеплоенерго" про наявну помилку у площах будинку АДРЕСА_1 , які використовуються для розрахунку сум, належних для оплати за централізоване опалення мешканцями будинку, після чого постачальником послуг проведено перерахунки.

Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

П. 2 цих Правил визначено, що опалювана площа (об'єм) квартири (будинку садибного типу) - загальна площа (об'єм) квартири, а також будинку садибного типу без урахування площі лоджій, балконів, терас.

Судом з'ясовано, що для нарахувань за послугу з централізованого опалення квартири АДРЕСА_5 відповідач КП "Київтеплоенерго" використовує показник опалювальної площі цієї квартири 67,10 кв.м, проте як убачається з технічного паспорта на квартиру опалювальна площа цієї квартири становить 63,7 кв.м. (т. 2, а. с. 42-47).

Здійснюючи нарахування за послугу з централізованого опалення квартири АДРЕСА_4 , КП "Київтеплоенерго" використовує показник опалювальної площі цієї квартири 106,41 кв.м. Однак як убачається з технічного паспорта на квартиру опалювальна площа цієї квартири становить 98,7 кв.м (т.3, а. с. 53-65).

Оскільки КП "Київтеплоенерго" з 01 травня 2018 року набуло статусу виконавця послуги з централізованого опалення в будинку АДРЕСА_1 , така послуга надавались відповідачем мешканцям вказаного будинку, починаючи з опалювального 2018-2019 років. До цього послуга надавалась ПАТ "Київенерго".

За умовами договору про відступлення права вимоги (цесії) від 11 жовтня 2018 року №602-18, укладеним ПАТ "Київенерго" (первісний кредитор) та КП "Київтеплоенерго" (новий кредитор), первісний кредитор відступив на користь нового кредитора право вимоги до споживачів щодо виконання ними грошових зобов'язань перед ПАТ "Київенерго" з оплати спожитих до 01 травня 2018 року послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання (основний борг, у тому числі той, що є предметом судового розгляду та/або підтверджений судовим рішенням (рішеннями), як такий, що підлягає стягненню з споживача (споживачів) станом на 01 серпня 2018 року з урахуванням оплат, що отримані первісним кредитором за період з 01 серпня 2018 року до дати укладення цього договору та коригувань платежів.

Доказів того, на яку опалювальну площу споживачам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проводилися нарахування ПАТ «Київенерго» в опальний сезон 2017 - до травня 2018 р. суду не надано, а тому враховуючи диспозитивність судового розгляду суд позбавлений можливість перевірити правильність таких нарахувань.

Отже, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправними дії КП "Київтеплоенерго" щодо нарахування в опалювальному сезоні 2018-2019 років належних для сплати сум за централізоване опалення квартири АДРЕСА_4 , виходячи з опалювальної площі квартири 98,7 кв.м; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок належних для сплати сум за централізоване опалення квартири АДРЕСА_4 , виходячи з опалювальної площі квартири.

Також, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправними дії КП "Київтеплоенерго" щодо нарахування в опалювальному сезоні 2018-2019 років належних для сплати сум за централізоване опалення квартири АДРЕСА_5 , виходячи з опалювальної площі квартири 63,7 кв.м.; зобов'язати КП "Київтеплоенерго" здійснити перерахунок належних для сплати сум за централізоване опалення квартири АДРЕСА_5 , виходячи з опалювальної площі квартири.

У відповідності до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для відшкодування шкоди за правилами ст. 1166 ЦК України необхідно довести такі факти:

а) неправомірність поведінки особи. Неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії.

б) наявність шкоди. Під шкодою слід розуміти, зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки ст. 22 ЦК України).

в) причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов'язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.

г) вина завдавача шкоди, за виключенням випадків, коли в силу прямої вказівки закону обов'язок відшкодування завданої шкоди покладається на відповідальну особу незалежно від вини.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що вимоги про відшкодування моральної шкоди в розмірі 25000 грн. кожному із позивачів задоволенню не підлягають, оскільки вимоги заявлені без достатніх правових підстав та обґрунтування.

З огляду на викладене, суд доходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_2 слід відмовити в повному обсязі.

Позовні вимоги ОСОБА_3 та ОСОБА_4 суд задовольняє частково, визнає протиправними дії відповідача в частині нарахування в опалювальному сезоні 2018-2019 років належних для сплати сум за централізоване опалення та зобов'язує відповідно провести перерахунок за вказаний період відповідно до опалювальної площі визначеної технічною документацією на квартири вказаних споживачів.

В задоволенні решти вимог ОСОБА_3 та ОСОБА_4 суд відмовляє.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача судовий збір у сумі 1536,80 грн (768,40 х 2 = 1536,80 грн) в дохід держави.

Керуючись ст. ст. 2-5, 10-13, 19, 81-82, 89, 200, 206, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_3 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: товариство з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-1", комунальний концерн "Центр комунального сервісу", виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (місцезнаходження: м. Київ, площа Івана Франка, 5, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ - 40538421) щодо нарахування в опалювальному сезоні 2018-2019 років належних для сплати сум за централізоване опалення квартири АДРЕСА_5 , виходячи з опалювальної площі квартири 67,1 кв. м.

Зобов'язати комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (місцезнаходження: м.Київ, площа Івана Франка, 5, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ - 40538421) здійснити перерахунок належних для сплати сум за централізоване опалення квартири АДРЕСА_5 , виходячи з опалювальної площі квартири.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_3 - відмовити.

Позов ОСОБА_4 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: товариство з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-1", комунальний концерн "Центр комунального сервісу", виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (місцезнаходження: м. Київ, площа Івана Франка, 5, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ - 40538421) щодо нарахування в опалювальних сезонах 2018-2019 років належних для сплати сум за централізоване опалення квартири АДРЕСА_4 , виходячи з опалювальної площі квартири 106,41 кв. м.

Зобов'язати комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (місцезнаходження: м.Київ, площа Івана Франка, 5, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ - 40538421) здійснити перерахунок належних для сплати сум за централізоване опалення квартири АДРЕСА_4 , виходячи з опалювальної площі квартири.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_4 - відмовити.

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: товариство з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-1", комунальний концерн "Центр комунального сервісу", виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди - відмовити.

Стягнути з комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (місцезнаходження: м.Київ, площа Івана Франка, 5, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ - 40538421) судовий збір у сумі 1536 (тисяча п'ятсот тридцять шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок в дохід держави.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня складення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 07 вересня 2021 року.

Суддя