Справа № 504/2830/21
Номер провадження 3/504/1398/21
02.09.2021смт.Доброслав
Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Сафарова А.Ф., розглянувши матеріали, які надійшли з в/ч НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Жмеринка Вінницької області, громадянина України, оператора групи радіоперешкод загону РЕБ військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ст.172-10 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Військовослужбовець строкової служби ОСОБА_1 проходить військову службу за контрактом на посаді оператора групи радіоперешкод загону РЕБ військової частини НОМЕР_1 , яка дислокується за адресою: АДРЕСА_3 , з 14.04.2021 року.
Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 15.07.2021 року № 189 встановлено кінцеві терміни вакцинації особового складу Збройних Сил України - 25.07.2021 року. На виконання наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 15.07.2021 року № 189, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.07.2021 року №331 було визначено - 18.07.2021 року провести вакцинацію особового складу та було розгорнуто пункт вакцинації особового складу військової частини НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 відмовився від вакцинації, про що склав відповідну пояснювальну.
За фабулою протоколу про адміністративне правопорушення, матрос ОСОБА_1 не виконав наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 16.07.2021 року № 331, знехтував військовою дисципліною, єдиноначальністю, що могло спричинити розповсюдження інфекційної хвороби Covid-19 та неможливість виконання завдань за призначенням через ризик захворювання або передачі захворювання співслужбовцям, що може спричинити смерть особи.
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду оператора групи радіоперешкод загону РЕБ військової частини НОМЕР_1 , діючи протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів законів та інструкцій, не виконав наказ командира військової частини НОМЕР_1 , а саме - не вакцинувався від інфекційного захворювання Covid-19 , що могло спричинити розповсюдження захворювання на Covid-19 особового складу військової частини НОМЕР_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-10 КУпАП.
Дослідивши і проаналізувавши докази по справі, суддя приходить до наступного висновку.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до положень ст. 3 Конституції України Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Стаття 34 Конституції України передбачає, що кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
Стаття 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод захищає від втручання в приватне життя (включно з медичною автономією).
Відмова від вакцинації є правом громадянина. Обмеження прав може відбуватись в інтересах держави і суспільства коли такі обмеження пов'язані з особливими обставинами, екстраординарними подіями, що має бути прямо передбачено на рівні законів.
Загальна декларація прав людини в ч.2 ст. 29 визначає, що при здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.
На даний час розгорнута державна програма з вакцинації населення України від короно вірусної хвороби COVID 19, вакцинація проводиться на фундаменті її добровільності. Держава Україна не прийняла спеціальних законів щодо обов'язкової вакцинації громадян, оскільки це є дискусійним питанням, що торкається основних прав та свобод людини закріплених в Конституції України. Державою створюються умови для заохочення громадян до щеплень, а саме проведення роз'яснювальних інформаційних компаній надання інформації щодо існуючих вакцин їх клінічних досліджень, їх відповідності критеріям ефективності та безпеки, досвіду вакцинації в інших країнах. Примушування людини до вакцинації у вигляді видачі розпорядчих документів обов'язкового характеру в тому числі наказів - суд вважає протиправним.
Частина 2 ст. 172-10 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за відмову від виконання законних вимог командира (начальника) вчинену в умовах особливого періоду.
З урахуванням вищенаведених висновків суду склад правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-10 КУпАП в діях ОСОБА_1 - відсутній.
Відповідно до положень п.1 ч.1 статті 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, встановлені судом обставини, в своїй сукупності, дають судді змогу зробити висновок про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-10 КУпАП, що зафіксоване у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення № 115 від 20.07.2021 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.247, 283 ч.1 п.3, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Провадження відносно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення та на неї може бути внесено подання прокурора у той же строк.
Суддя А. Ф. Сафарова