06 вересня 2021 року
Київ
справа №9901/215/21
адміністративне провадження №П/9901/215/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Ханової Р.Ф.
суддів: Бившевої Л.І., Гончарової І.А., Олендера І.Я., Хохуляка В.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Статілко Ю.С.
позивача - ОСОБА_1
представників позивача - Ореховського М.Л. на підставі ордеру серії ВК №1009313 від 31 травня 2021 року;
- Коломійця В.А. на підставі ордеру серії АА №1104182 від 14 червня 2021 року;
представника відповідача - Мовіле О.С. в порядку самопредставництва,
представника Кабінету Міністрів України - Шокуна О.В. в порядку самопредставництва,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження питання про витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Рада національної безпеки та оборони України, Кабінет Міністрів України про визнання протиправним та нечинним Указу Президента України від 21 травня 2021 року №203/2021 в частині, -
В провадженні Верховного Суду як суду першої інстанції перебуває позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), подана його адвокатом Ореховським Миколою Леонідовичем, до Президента України Зеленського Володимира Олександровича (далі - відповідач, Президент України), в якій позивач просить Суд визнати протиправним та нечинним Указ Президента України від 21 травня 2021 року №203/2021 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)", в частині введення в дію персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), а саме пункту 597 Додатку №1, відповідно до якого застосовано санкції до ОСОБА_1 .
Відповідно до частин першої, четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Суд не може витребувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до частин третьої, шостої-восьмої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Водночас, колегія суддів вважає за необхідне наголосити на встановленому частиною третьою статті 2 КАС України принципі офіційного з'ясування всіх обставин справи, який полягає у активній ролі суду щодо вжиття всіх передбачених законом заходів, необхідних для з'ясування обставин у справі, в тому числі і в частині збирання та витребування доказів судом з власної ініціативи (частина третя статті 77 КАС України).
Принцип офіційного з'ясування всіх обставин справи, закріплений у частині четвертій статті 9 КАС України, зобов'язує суди вживати заходи для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі шляхом виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Процесуальним законом передбачено різні шляхи отримання судом доказів: 1) надання учасником справи з його власної ініціативи; 2) надання доказів учасниками справи за пропозицією суду; 3) збирання доказів судом з власної ініціативи (частина третя статті 77 КАС України), 4) витребування доказів судом (стаття 80 КАС України). Вони відрізняються наслідками.
Пропозиція суду надати докази має рекомендаційний характер для сторони. У частині п'ятій статті 77 КАС України встановлено, що у випадку не надання учасником справи без поважних причин доказів на пропозицію суду, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
В той же час, у статті 80 КАС України передбачено повноваження суду збирати докази з власної ініціативи, шляхом постановлення ухвали про витребування доказів. Її виконання є обов'язковим. Невиконання ухвали передбачає застосування заходів процесуального примусу.
Під час дослідження матеріалів справи, судом встановлено, що на сторінці 108 першого тому наявна довідка Міністерства внутрішніх справ України №21146341420690421831, в якій зазначено, що за обліками МВС громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Котайк Вірменія на території України до кримінальної відповідальності не притягувався.
Крім того, на сторінці 113 першого тому наявна довідка Посольства Республіки Вірменія № К-227 від 07 червня 2021 року, в якій зазначено, що ОСОБА_1 не отримував паспорта громадянина Республіки Вірменія та не звертався із відповідними документами для його отримання.
В судових засідання у справі №9901/215/21, під час встановлення осіб, які з'явилися в судове засідання, ОСОБА_1 було пред'явлено паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_1 .
Будь-яких документів, які б підтверджували той факт, що ОСОБА_1 є громадянином Республіка Вірменія, ні представником відповідача, ні представниками третіх осіб до Суду не надходило.
В свою чергу, Указом Президента України від 21 травня 2021 року №203/2021 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».
Відповідно до вказаного рішення Ради національної безпеки і оборони України, вирішено підтримати внесені Кабінетом Міністрів України та Службою безпеки України пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) та застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до фізичних та юридичних осіб, згідно з додатками 1 та 2.
В матеріалах справи, на сторінках 14-15 першого тому міститься витяг з Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», відповідно до якого, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Республіки Вірменія, громадянина Республіки Вірменія, застосовані обмежувальні заходи (санкції).
26 липня 2021 року у судовому засідання було задоволено клопотання представника позивач та витребувано від Ради національної безпеки і оборони України відомості про громадянство ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ), або підтвердження щодо відсутності таких відомостей та копію стенограми засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому ухвалено рішення про застосування до ОСОБА_1 персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) (за наявності).
Витребувано з ініціативи Суду від Кабінету Міністрів України - копію розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 14 травня 2021 року №442-р та додатки до вказаного розпорядження; відомості про громадянство ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ), або підтвердження щодо відсутності таких відомостей; відомості, що ідентифікують позивача, як суб'єкта до якого пропонувалося застосувати санкції та докази стосовно дій та фактів, що підтверджують наявність підстав для застосування санкцій до позивача.
Витребувано з ініціативи Суду від Міністерства внутрішніх справ України - відомості про громадянство ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ), або підтвердження щодо відсутності таких відомостей; відомості, що ідентифікують позивача, як суб'єкта до якого пропонувалося застосувати санкції та докази стосовно дій та фактів, що підтверджують наявність підстав для застосування санкцій до позивача.
Серед іншого метою витребовування вказаних документів слугувала необхідність встановлення факту належності ОСОБА_1 до громадянства Республіки Вірменія.
20 серпня 2021 року від Секретаря Ради національної безпеки і оборони України надійшов лист №3500/23-02/2-21 від 18 серпня 2021 року, в якому зазначено, що Рада національної безпеки і оборони України не може бути учасником процесу з огляду на відсутність у неї адміністративної процесуальної правосуб'єктності. Також зазначено, що суб'єктом, яким на розгляд Ради національної безпеки і оборони України внесені пропозиції щодо застосування санкцій до ОСОБА_1 є Кабінет Міністрів України. Вказано, що розпорядником зазначеного рішення Ради національної безпеки і оборони України є Офіс Президента України, а тому саме Кабінет Міністрів України та Офіс Президента України можуть надати до суду належним чином засвідчені копії документів.
Кабінетом Міністрів України, на виконання вимог ухвали Верховного Суду від 26 липня 2021 року було надано до суду копію розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 14 травня 2021 року №442-р та додатки до вказаного розпорядження. Також Кабінетом Міністрів України повідомлено про те, що відомості про громадянство ОСОБА_1 у Секретаріаті Кабінету Міністрів України відсутні.
В той же час документів, які б ідентифікували ОСОБА_1 , як суб'єкта до якого пропонувалося застосувати санкції та докази стосовно дій та фактів, що підтверджують наявність підстав для застосування санкцій, до Кабінетом Міністрів України до суду надано не було.
Міністерство внутрішніх справ України взагалі не надало до Суду витребовувані ухвалою від 26 липня 2021 року документи.
Також, Суд звертає увагу на те, що під час судового засідання 26 липня 2021 року, представник Кабінету Міністрів України зазначив, що перед внесення до Ради національної безпеки і оборони України пропозицій щодо застосування санкцій в тому числі і до ОСОБА_1 , ними не перевірялась інформація, зазначена в проекті Розпорядження Кабінету Міністрів України, підготовленому головним розробником проекту Розпорядження КМУ - Міністерством внутрішніх справ України (зокрема інформація, що підтверджує належність ОСОБА_1 до громадянства Республіка Вірменія).
Відтак в Суду залишилися питання щодо застосування санкцій до громадянина України ОСОБА_1 як до громадянина Республіка Вірменія.
Враховуючи вищевикладене, з метою повного, об'єктивного та всебічного з'ясування всіх обставин у справі, Суд доходить висновку про можливість звернутися до членів Ради національної безпеки і оборони України, які входили до її складу станом на момент винесення рішення Радою національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» з проханням надати пояснення, зазначивши про те, на яких підставах до громадянина України ОСОБА_1 , були застосовані персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), як до громадянина Республіки Вірменія.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 79, 80, 266 КАС України, Суд,-
Звернутися до членів Ради національної безпеки і оборони України, які входили до її складу станом на момент винесення рішення Радою національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 з проханням надати пояснення зазначивши про те, на яких підставах до громадянина України ОСОБА_1 , були застосовані персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), як до громадянина Республіки Вірменія.
Запропонувати ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 надати пояснення безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в строк до 15 вересня 2021 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Р.Ф. Ханова
Судді Л.І. Бившева
І.А. Гончарова
І.Я. Олендер
В.В. Хохуляк