про відмову у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення
08 вересня 2021 року Справа № 480/4388/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.12.2018 у справі №480/4388/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено, зокрема:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення при вислузі 36 років, з урахуванням проведених виплат.
Крім того, вказаним рішенням було стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 704,80грн.
Вказане рішення набрало законної сили та 14.02.2019 Сумським окружним адміністративним судом, крім іншого, було видано виконавчий лист про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області вчинити дії (а.с.40).
Від позивача до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за рішенням суду, що була передана судді на розгляд 06.09.2021, в якій позивач просить встановити контроль за виконанням рішення у даній справі, вмотивовану тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 у справі №480/1918/21 щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області від 15.01.2021 року №6301-242/6310 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, однак виходячи з розміру пенсії в 70% грошового забезпечення. Вважає, що відповідач безпідставно призупинив виплачувати позивачу пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення, а виплачує пенсію у розмірі 70% грошового забезпечення, що суперечить законодавству та рішенню у справі.
Перевіривши матеріали справи, доводи заяви позивача про встановлення судового контролю, суд вважає за необхідне відмовити у її задоволенні з огляду на наступне.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст.14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зазначений інститут процесуального права покликаний сприяти своєчасному виконанню рішень судів і стимулювати суб'єктів влади діяти добросовісно, не ухиляючись від виконання приписів закону.
Як встановлено судом, на даний час, виконавче провадження №58483002, відкрите з примусового виконання виконавчого листа, виданого Сумський окружним адміністративним судом у справі №480/4388/18, постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Сумській області від 10.05.2019 закінчено на підставі п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з повним виконанням боржником рішення суду у даній справі (а.с.37-39).
Відтак, рішення у даній справі виконано відповідачем. Вказане позивачем у заяві про встановлення судового контролю не заперечувалося.
Водночас, позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення у даній справі з огляду на те, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 у справі №480/1918/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області від 15.01.2021 року №6301-242/6310, однак виходячи з основного розміру пенсії в 70% грошового забезпечення.
Разом з тим, суд зазначає, що питання перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області від 15.01.2021 року №6301-242/6310, виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення не було предметом розгляду в межах даної справи. Вказані обставини потребують судового дослідження, оцінки та системного аналізу норм законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, Порушені, на думку позивача, права можуть бути поновлені шляхом звернення у порядку позовного провадження, а не у порядку ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України у даній справі.
Будь-яких інших підстав в обґрунтування встановлення судового контролю саме у даній справі позивачем не наведено, що унеможливлює встановлення судового контролю за виконанням рішення.
Крім того, суд звертає увагу на те, що зазначені процесуальні дії щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
За таких обставин, враховуючи не наведення обґрунтованих підстав та не надання доказів позивачем на обґрунтування заяви про встановлення судового контролю, зокрема, що свідчать про ухилення відповідача від виконання рішення суду у даній справі, наявність постанови відділу примусового виконання рішень від 10.05.2019 ВП №58483002 про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з повним виконанням боржником рішення суду у даній справі, а також приймаючи до уваги, що встановлення такого контролю є правом суду, а не його обов'язком, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача в частині встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя І.Г. Шевченко