Рішення від 03.09.2021 по справі 480/7173/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2021 року Справа № 480/7173/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7173/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції сторін.

Позивач 05.08.2021 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданою Державною фіскальною службою України від 15.06.2021 № 144/М/99-99 09 01-14; зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі вказаної вище довідки, з урахуванням фактично виплачених сум та рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі № 480/6225/20, яким визначено обчислення пенсії у розмірі 90% від грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром.

Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь, за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір у розмірі 908 грн 00 коп.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що Державною фіскальною службою України було виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку його пенсії, згідно оновленої довідки. Листом відповідач повідомив позивача про те, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні. Позивач не погоджується з даними діями відповідача та вважає їх протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.

02.09.2021 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує.

Відповідач обґрунтовує заперечення тим, що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура, яка була порушена органом, уповноваженим видавати довідку про розмір грошового забезпечення. Відповідач звертає увагу суду на те, що повідомлення щодо зміни грошового забезпечення відповідачу не було здійснено, списки не були складені, що призвело до порушення процедури та отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення, у відповідача відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Заяви, клопотання учасників справи. Інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 06.08.2021 було відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-ХІІ), яку нараховує і виплачує відповідач.

Позивачу Державною фіскальною службою України було видано довідку від 15 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахування пенсій позивачу. Зазначені обставини підтверджуються копією вказаної довідки (а.с.6).

У вказаній довідці зазначено, що посадовий оклад складає 8460 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням полковник податкової міліції - 1480 грн, надбавка за вислугу років - 4970 грн, надбавка за особливості проходження служби - 9443 грн 99 коп., премія - 2187 грн 76 коп., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1269 грн, усього - 27810 грн 75 коп.

Також, позивачем до матеріалів справи надано копію паспорту громадянина України та картки фізичної особи - платника податків (а.с.7-9).

Позивач звернувся до відповідача із вказаною довідкою. Відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку на підставі отриманої довідки. Вказані обставини підтверджуються листом відповідача, копія якого надана до матеріалів справи (а.с.10).

Відповідач відмовив у здійсненні перерахунку, зазначивши, що після визначення протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнення з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103), інших рішень уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Тому підстави для проведення перерахунку пенсії, згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, наданою Державною фіскальною службою України, відсутні.

Враховуючи вищезазначене, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Оскільки вказані обставини визнаються сторонами у заявах по суті, то вони є такими, що встановлені судом.

Крім того, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 по справі № 480/6225/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії було визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення.

Вказаним рішенням було зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2018.

Зазначене рішення набрало законної сили. Копія рішення долучена до матеріалів справи.

Згідно з п. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, факт того, що позивачу підлягає нарахування пенсії у розмірі 90% від грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2018, був предметом розгляду у справі № 480/6225/20. Тому вказані факти є такими, що встановлені судом.

Отже, основним питанням по даній справі є питання про те, чи правомірно діяв відповідач при відмові в перерахунку позивачу відповідних сум, з урахуванням наданої довідки та наявного рішення суду, яке набрало законної сили.

Висновки суду. Мотиви, з яких суд дійшов вказаного висновку.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов, та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі - Постанова № 45) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, відповідно до пункту 1 якого пенсії, призначені відповідно до вказаного закону, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ (в редакції Постанови № 103), було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій були відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою № 45.

Так, до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого Постановою № 45.

Проте, зміни, внесені Постановою від 21 лютого 2018 року № 103, зокрема, до додатку 2 до Порядку, затвердженого Постановою № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними.

Відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, яка діяла до зазначених змін.

Між тим, алгоритм дій, котрий повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Разом з тим питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі по тексту - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може слугувати як відповідна заява пенсіонера, та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, затвердженого Постановою № 45, повідомляють орган ПФУ.

Отже, з 05.03.2019, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії.

При цьому обов'язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.

Судом встановлено, що Державною фіскальною службою України було видано довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії з 01.04.2019. Отже, після отримання вищезазначеної довідки про розмір грошового забезпечення у відповідача виник обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача. Проте отримавши відповідну довідку, відповідачем не було здійснено перерахунку пенсії позивача з урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем порушені права позивача, позивачем вірно обрано спосіб захисту порушеного права, а тому позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо судового збору.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданою Державною фіскальною службою України від 15.06.2021 № 144/М/99-99 09 01-14.

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) пенсії із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, на підставі наданої Державною фіскальною службою України довідки від 15.06.2021 № 144/М/99-99 09 01-14 про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) витрати на оплату судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик