про заміну сторони виконавчого провадження
08 вересня 2021 року Справа № 480/8993/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми подання Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,,-
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково, зокрема зобов'язано Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області (41300, Сумська область, м. Кролевець, вул. Європейська, 3, код ЄДРПОУ 03197954) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
31.05.2021, на виконання вказаного рішення, Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
13.08.2021 до суду від Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) надійшло подання про заміну сторони виконавчого провадження у даній справі, в якому просить: замінити сторону виконавчого провадження, а саме боржника по справі № 480/8993/20 Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації (вул. Європейська, 3, м. Кролевець, Сумська область, код ЄДРПОУ 03197954) правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації (Україна, 41607, Сумська обл., місто Конотоп, вул. Соборна, 23, код ЄДРПОУ 03197931).
Вказана заява обґрунтована тим, що Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX утворено в Сумській області Конотопський район (з адміністративним центром у місті Конотоп) у складі територій Бочечківської сільської, Буринської міської, Дубов'язівської селищної, Конотопської міської, Кролевецької міської, Новослобідської сільської, Попівської сільської, Путивльської міської територіальних громад з ліквідацією раніше існуючих районів. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1635-р затверджено перелік районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій розташованих в адміністративних центрах районів, утворених постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-ІХ.
Згідно вищевказаного переліку Кролевецька райдержадміністрація, яка реорганізуються шляхом приєднання до райдержадміністрації, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного району, а саме до Конотопської райдержадміністрації. На сьогодні Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації ліквідоване, рахунки в управлінні Державної казначейської служби України закриті.
Ухвалою суду від 30.08.2021 дане подання призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 08.09.2021.
Заявник, позивач, представник відповідача та його правонаступника у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Представник управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) просив розглянути подання без його участі, за наявними матеріалами справи.
03.09.2021 від Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації на електронну адресу суду надійшло клопотання, в якому представник просить відмовити в задоволенні подання Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про заміну сторони виконавчого провадження, а саме боржника по адміністративній справі № 480/8993/20 Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації правонаступником - Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації та зазначає, що Управління соціального захисту населення Конотопської райдержадміністрації не може бути правонаступником Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації, взагалі, зокрема брати на себе зобов'язання матеріального характеру по перерахунку разової щорічної грошової допомоги до 5-го травня. Крім того, представник Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації наголошує, що стороною виконавчого провадження має бути Міністерство соціальної політики України.
Згідно ч.2 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Відтак, суд вважає за можливе розгляд подання здійснювати за відсутності представників сторін.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та доводи поданої заяви, суд вважає за необхідне задовольнити дане подання, виходячи із наступного.
Згідно зі ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Положеннями ст. 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013, звернув увагу, що вже неодноразово зазначав про те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 року № 11-рп/2012).
За приписами ч.1 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Так, судом встановлено, що відповідно до постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року N 807-IX у Сумській області утворено в Сумській області Конотопський район (з адміністративним центром у місті Конотоп) у складі територій Бочечківської сільської, Буринської міської, Дубов'язівської селищної, Конотопської міської, Кролевецької міської, Новослобідської сільської, Попівської сільської, Путивльської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. N 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. N 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів", шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою.
На підставі Переліку районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. N 807-IX, у Сумській області Кролевецька райдержадміністрація реорганізована шляхом приєднання до Конотопської райдержадміністрації.
Відповідно до п.7 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1321, перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється, зокрема, у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється.
Згідно з розпорядженням голови Кролевецької районної державної адміністрації від 05.01.2021 №02-ОД "Про припинення юридичної особи публічного права управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації шляхом ліквідації" управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області припинено шляхом ліквідації та утворено ліквідаційну комісію управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області.
Відповідно до розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 15.01.2021 № 12-ОД «Про утворення комісії з реорганізації Кролевецької районної державної адміністрації» створено відповідну ліквідаційну комісію, на яку покладено обов'язок вжиття заходів, необхідних для реорганізації Кролевецької районної державної адміністрації шляхом її приєднання до Конотопської районної державної адміністрації, відповідно до вимог та порядку чинного законодавства.
У свою чергу Положенням про Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням голови райдержадміністрації від 11.11.2019 № 247-ОД, визначено, що Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації (далі - управління) є структурним підрозділом Конотопської районної державної адміністрації, що утворюється головою адміністрації, підпорядковується голові районної державної адміністрації, є підзвітним і підконтрольним Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації.
Основними завданнями управління є забезпечення в межах повноважень реалізації державної соціальної політики з питань соціального захисту населення на території Конотопського району, що включає і призначення та виплату соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України.
Отже, Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації є правонаступником (публічно-владне правонаступництво) Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації та згідно інформації з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації зареєстровано як юридична особа і включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань згідно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за кодом 03197931.
Щодо посилання представника Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації про доцільність заміни сторони виконавчого провадження саме на Міністерство соціальної політики України, то суд зазначає, що згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону № 3551-XII в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.
Підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення визначено, що Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону № 3551-XII.
Мінсоцполітики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни, а тому саме управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є органами, уповноваженими здійснювати виплату вказаної допомоги.
Крім того, доказів на підтвердження того, що Міністерство соціальної політики України є правонаступником прав та обов'язків Управління праці та соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області матеріали справи не містять.
Враховуючи вищевикладене, суд вбачає за необхідне задовольнити подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі № 480/8993/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №480/8993/20 - задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження, відкритого з примусового виконання виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом 31.05.2021 у адміністративній справі №480/8993/20 про зобов'язання Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області (41300, Сумська область, м. Кролевець, вул. Європейська, 3, код ЄДРПОУ 03197954) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум, а саме, боржника - Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації його правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 23, м. Конотоп, Сумська область, 41607 код ЄДРПОУ 03197931).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя Н.В. Савицька