Справа № 199/6580/21
(3/199/3511/21)
іменем України
08.09.2021 року м. Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська Воробйов В.Л., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП,
27.08.2021 до Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Інститут підсудності - це не є формальний, абстрактний, теоретизований процесуальний інститут.
Законодавець, установлюючи правила підсудності, виходить із того, що правовий статус суду, його функції та суворо визначений порядок діяльності - запорука точного й неухильного додержання процесуальної форми провадження, гарантія забезпечення правосуддя стосовно всіх учасників розгляду.
Інститут підсудності - публічний інститут процесуального права. Адже дотримання правил підсудності - обов'язок суду, який не залежить від особистого волевиявлення сторін. За рахунок його запровадження забезпечується оптимальне функціонування судової системи, створюються умови для вирішення поставлених перед нею завдань щодо забезпечення прав людини та громадянина, захищається державний інтерес у справедливому судочинстві.
Натомість порушення правил підсудності, зокрема територіальної, породжує всеосяжний спектр несприятливих для всієї системи правосуддя наслідків.
За ст.ст.7,246 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності і його порядок визначається КУпАП та іншими законами України.
У відповідності з ч.1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення, в тому числі за складом ст. 130 КУпАП, розглядається за місцем його вчинення.
Які не будь виключення або альтернативна підсудність для складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, не передбачені ст. 276 КУпАП та такі у нормі закону не містяться.
Відповідно до офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 КУпАП, зазначеного в Рішенні Конституційного Суду № 5-рп/2015 від 26.05.2015, положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачає, що "справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення", в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення "за місцем його вчинення" визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії БР №104106 від 12.08.2021 року, який було складено за адресою: м.Дніпро, вул. Новосільна, 1, « ОСОБА_1 районі будинку №79 по пр.Слобожанському у м.Дніпро керував мопедом «Хонда» б/н № рами НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння (млява мова, зіниці очей не реагують на світло). Огляд на стан наркотичного сп'яніння зі згоди водія проводився у закладі охорони здоров'я КЗ «ОМПЦАЗС» ДОР. Медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння водій ОСОБА_1 у встановленому Законом порядку не пройшов про, що свідчить висновок №3620 від 12.08.2021 року».
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст.9 КУпАП).
Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає відповідальність у тому числі і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вчинене за адресою: м.Дніпро, вул.Новосільна, 1, де відносно останнього було складено вказаний протокол та де останній безпосередньо відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння за що і передбачена відповідальність ч.1 ст.130 КУпАП, що підтверджується відеозаписом з нагрудних камер працівників поліції та самим висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №3620.
Враховуючи на таке посилання в протоколі уповноваженої особи на встановлене місце скоєння адміністративного правопорушення, слід вважати, що адміністративне правопорушення вчинено не в межах територіальної юрисдикції Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпро.
Право визначення суду, у якому розглядається справа, згідно ст.257 КУпАП надано органу (посадовій особі), уповноваженому складати протокол, на що вказує і Пленум Верховного Суду України у постанові «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 КУпАП» від 11.06.2004 за № 11.
Відповідно ч.1 ст.257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Таким чином, Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська позбавлений можливості розглянути вказану справу, оскільки такий розгляд розцінюється як порушення вимоги щодо підсудності при розгляді справи, буде виходити за межі його компетенції та буде порушенням ст.ст. 257,276 КУпАП, що в подальшому може слугувати приводом для оскарження та скасування прийнятого по суті рішення в апеляційній інстанції як такого, що постановлений незаконним складом суду, підставою для визнання судді необ'єктивним і небезстороннім та можуть виникнути сумніви в неупередженості судді, який здійснював судовий розгляд справи з порушенням закону - територіальної підсудністю.
Керуючись ст.276 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП повернути начальнику Департаменту патрульної поліції УПП у Дніпропетровській області, для визначення підсудності.
Суддя: В.Л.Воробйов