Справа № 147/790/21
Провадження № 3/147/379/21
07 вересня 2021 року смт.Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Мудрак А.М. розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 130 КУпАП,
23 червня 2021 року о 19.30 год. в с. Северинівка на вул. Центральній водій ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ 21074» реєстраційний номер НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у лікаря, чим порушив п.2.9а Правил дорожнього руху.
03 липня 2021 року о 18.15 год. в с. Капустяни на вул. Лесі Українки водій ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ 21074» реєстраційний номер НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння: порушення мови, координації рухів, зіниці очей не реагують на світло, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
В судові засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча повідомлявся про час і місце розгляду справи на 10 серпня, 01 вересня, 07 вересня 2021 року про що в матеріалах справи наявне рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення та розписка ОСОБА_1 .
Зважаючи на сповіщення ОСОБА_1 про розгляд справи про адміністративне правопорушення та відсутність клопотань про відкладення розгляду справи, судом вирішено провести розгляд справи у його відсутності, що не суперечить правовим приписам ч.2 ст. 268 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з ч.1 ст. 130 КУпАП відповідальність настає у випадку керуванням транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вчинення ОСОБА_1 правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП підтверджується:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №222805 від 03.07.2021, згідно з яким 23 червня 2021 року о 19.30 год. в с. Северинівка на вул. Центральній водій ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ 21074» реєстраційний номер НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у лікаря, чим порушив п.2.9а Правил дорожнього руху;
направленням від 23.06.2021 в Тростянецьку ЦРЛ ОСОБА_1 для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння;
висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, №114 від 23.06.2021, згідно з яким ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння;
письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 03.07.2021, згідно з якими 23 червня 2021 року о 19.30 год. в с. Северинівка по вул. Центральна його зупинили працівники поліції за порушення Правил дорожнього руху, а саме не був пристебнутий ременем безпеки. Йому запропонували проїхати до медичного закладу - Тростянецької ЦРЛ для здачі аналізів на наркотичне сп'яніння. Тест показав позитивно - марихуана. Тесту він не повірив, але коли прийшли результати з Вінниці, то він погодився та розповів поліцейським, що вживав наркотичний засіб, а саме курив марихуану 21.06.2021. Свою вину визнає;
постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №804746 від 23.06.2021, відповідно до якої 23 червня 2021 року о 19.00 год. в с. Северинівка по вул. Центральна ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ 21074» реєстраційний номер НОМЕР_1 та був не пристебнутий ременем безпеки, чим порушив п.2.3в Правил дорожнього руху та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.121 КУпАП, за що застосовано до ОСОБА_1 адміністративне стягнення штраф в розмірі 510 грн.;
відеозаписом події від 23 червня 2021 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 проходив огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі у Тростянецькій ЦРЛ, результат огляду позитивний;
протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №222806 від 03.07.2021, згідно з яким 03 липня 2021 року о 18.15 год. в с. Капустяни, вул. Лесі Українки водій ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ 21074» реєстраційний номер НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння: порушення мови, координації рухів, зіниці очей не реагують на світло; від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху;
письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 03.07.2021, згідно з якими 03 липня 2021 року їх було запрошено в якості свідків де водій ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння;
направленням від 03.07.2021 в Тростянецьку ЦРЛ ОСОБА_1 для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у зв'язку з виявленими ознаками сп'яніння: порушення мови, координації рухів, проте огляд не проводився у зв'язку з відмовою від проходження огляду.
Оцінюючи здобуті у справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, встановленому КУпАП.
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП, є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки відповідно до ст. ст.251,252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Згідно з п.2, п.4 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735(далі Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (тобто, відповідно до п.3 цієї Інструкції, порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Отже поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану наркотичного сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані наркотичного сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного сп'яніння, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
При цьому відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку огляд в закладі охорони здоров'я для визначення стану наркотичного сп'яніння.
Як вбачається з матеріалів справи, 23 червня 2021 року ОСОБА_4 , керував автомобілем в стані наркотичного сп'яніння, що підтверджується наведеними вище доказами. 03.07.2021 у ОСОБА_1 поліцейськими були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння: порушення мови, координації рухів, зіниці очей не реагують на світло, у зв'язку з чим останнього було скеровано до медичного закладу для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. Однак, ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного закладу, та поліцейськими відповідно до вимог закону в присутності двох свідків було складено протокол про адміністративне правопорушення щодо останнього.
Зміст протоколів про адміністративне правопорушення відповідає вимогам ст. 256 КУпАП і сумнівів у їх достовірності не виникає.
Підстав для закриття провадження у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, суд не вбачає.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а саме керуванням транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння ( по епізоду від 23.06.2021) та відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння (по епізоду від 03.07.2021).
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно з ч.2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 враховую характер скоєного правопорушення, особу винного, який не працює, майновий стан, відсутність обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність, вимоги ст. 36 КУпАП, та вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавлення права керування транспортними засобами.
Відповідно до ч.7 ст. 283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Згідно з п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір встановлюється у 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 454 грн. Отже, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в дохід держави.
Керуючись ст. ст. 221, 283, 284 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у сумі 454 грн. (рахунок - UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з часу її винесення через Тростянецький районний суд Вінницької області.
Суддя А.М. Мудрак