Іменем України
06 вересня 2021 року м. Чернігівсправа № 927/707/21
Господарський суд Чернігівської області у складі: судді Ноувен М.П.,
розглянувши справу №927/707/21, розгляд якої здійснено у порядку спрощеного позовного провадження (без виклику представників сторін)
за позовом: Заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури,
вул. Шевченка, буд.1, м. Чернігів, 14000
в інтересах держави в особі:
позивачів:
Управління комунального майна Чернігівської обласної ради,
пр-т Миру,43, м. Чернігів,14000;
Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою,
вул. Стрілецька, 1, м.Чернігів,14033
до відповідача: Фермерського господарства “Макишинський сад”,
вул. Нова, буд.1, с. Макишин, Городнянський р-н, Чернігівська обл., 15172
про стягнення 25 083,19 грн;
без виклику представників сторін;
Заступник керівника Чернігівської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Чернігівської області в інтересах держави в особі позивачів Управління комунального майна Чернігівської області та Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою до Фермерського господарства “Макишинський сад” про стягнення
на користь обласного бюджету: 8914,67 грн заборгованості з орендної плати,
на користь Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою: 8914,67 грн заборгованості з орендної плати, 6700,94 грн відшкодування плати за користування земельною ділянкою, 552,91 грн 10% річних.
Дії суду щодо розгляду справи.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 07.07.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання), встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив.
Сторони належним чином були повідомлені про розгляд справи у суді, що підтверджується повідомленнями про вручення рекомендованої кореспонденції, які містяться в матеріалах справи №1400051817500 (позивач 1), №1400051817496 (позивач 2), № 1400051817593 (відповідач), № 1400051817518 (прокурор).
Позиції учасників справи.
Свої вимоги прокурор обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області № 208 від 29.12.2018.
Відповідач у встановлені судом строки відзиву на позов не надав, проти позовних вимог не заперечив.
За загальними принципами здійснення судочинства, що також відображені у ст. 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального кодексу строк не скористався, за таких обставин, рішення приймається за наявними матеріалами справи, на підставі ч.2 ст.178 ГПК України.
Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.
Перелік обставин, які є предметом доказування. Перелік доказів.
Враховуючи предмет і підстави позову, до обставин, які є предметом доказування у справі належать: наявність правових підстав для виникнення грошових зобов'язань у Відповідача перед Позивачем по суті спору, наявність факту прострочення грошових зобов'язань Відповідачем, доведеність суми боргу та наявність правових підстав для застосування до Відповідача наслідків порушення грошових зобов'язань по суті спору.
Позивачем на підтвердження своїх вимог надано копії:
- договору оренди нерухомого майна № 208 від 29.12.2018,
- рахунків з доказами направлення,
- статуту Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою,
- положення про управління комунального майна Чернігівської обласної ради,
- угоди про дострокове розірвання договору оренди нерухомого майна,
- акти приймання-передачі від 21.04.2021.
- претензій № 203 від 11.06.2021, № 185 від 18.05.2021
Обставини справи встановлені судом.
Відповідно до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою (серія ЯЯ №370622) земельна ділянка (кадастровий номер) площею 0,12 га, що розташована в м.Чернігові по вул. Стрілецькій 1 закріплена за Чернігівським ліцеєм з посиленою військово-фізичною підготовкою на праві постійного користування.
Рішенням Чернігівської обласної ради № 87-23/VII від 22.05.2020 (далі - Рішення) затверджено «Перелік установ, закладів, підприємств спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області», «Перелік об'єктів нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області» станом на 01.01.2020.
Відповідно до вищезазначеного Рішення майно, розташоване за адресою вул. Стрілецька,1, м. Чернігів, належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.
Відповідно до Положення про управління комунального майна Чернігівської обласної ради (нова редакція), останній, у встановленому законом порядку виступає орендодавцем цілісних майнових комплексів комунальних підприємств обласної ради, їх структурних підрозділів, (філій, цехів, дільниць), нерухомого майна та іншого окремого індивідуально визначеного майна.
Управлінням комунальної власності Чернігівської обласної ради, відповідно до Договору на закріплення майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області від 08.09.2005 передано Чернігівському ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою в оперативне управління майно, що знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. Стрілецька,1 на підставі акта приймання-передачі від 08.09.2005.
29.12.2018 між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради представляючи інтереси Власника нерухомого майна у відповідності до законодавства та положення про управління комунального майна Чернігівської обласної ради, затвердженого рішенням обласної ради від 28.03.2018 № 70-12/VII), код ЄДРПОУ 33469166, місцезнаходження ( надалі - Орендодавець) в особі начальника відділу оренди майна Пилипович Оксани Михайлівни, яка діє на підставі наказу начальника управління комунального майна обласної ради від 21.11.2018 року № 185, фермерським господарством «Макишинський сад» код ЄДРПОУ 34370846 (надалі - Орендар, в особі директора Довганя Сергія Анатолійовича, який діє на підставі Статуту, затвердженого головою фермерського господарства від 23.12.2016 року та Чернігівським ліцеєм з посиленою військово-фізичною підготовкою, код ЄДРПОУ 08190661 (надалі - балансоутримувач), в особі начальника Шпака Миколи Васильовича, який діє на підставі Статуту, затвердженого наказом Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації від 23.06.2017 року № 282 та наказу від 19.06.2018 року № 35-к, укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області № 208 (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно - нежитлові приміщення першого поверху двоповерхової будівлі (літ. «А-2»), що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області (надалі - Майно), яка розташована за адресою: м. Чернігів, вул. Стрілецька, 1 та перебуває в оперативному управлінні Балансоутримувача.
Нежитлові приміщення загальною площею 208,6 кв.м. (на плані інвентаризаційної справи зазначено з літ. «І-1-107» по літ. «І-1-113», частина літ. «І-1-115»), що мають окремий вхід. (п.1.1.1.)
Відповідно до п. 1.1.2. Договору, вартість майна, площею 208,6 кв.м., визначена згідно зі звітом про оцінку майна станом на 06.11.2018 становить 443 653,06 грн.
Крім того, відповідно до п. 2.1. Договору, Орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та актами приймання-передачі Майна, який є невід'ємною частиною цього Договору (Додаток 1).
Розділом 3 “Орендна плата” Договору встановлено:
Орендна плата є платежем у грошовій формі, який Орендар вносить Балансоутримувачу та до обласного бюджету незалежно від наслідків діяльності Орендаря і сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі акта приймання-передачі в оренду та акта приймання - передачі майна з орендного користування.
До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат, податок на додану вартість.
Розмір орендної плати визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області у новій редакції, затвердженої рішенням обласної ради від 17 травня 2017 року № 34-9/VII зі змінами, та з урахуванням результатів вивченого попиту на право оренди Майна (наказ Орендодавця від 29.10.2018 № 175).
Розмір та порядок розрахунку орендної плати наведено у Додатку № 2 до цього Договору, що є невід'ємною його частиною і становить за базовий (листопад 2018 року) місяць розрахунку - 2 624,21 грн.
Орендна плата за перший (січень 2019 року) місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць розрахунку на індекс інфляції за грудень 2018 року та січень 2019 року.
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Орендну плату Орендар зобов'язаний перераховувати щомісячно не пізніше останнього числа місяця згідно виставлених рахунків Балансоутримувачем у співвідношенні визначеного Методикою розрахунку та порядком використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області або окремим рішенням обласної ради на період його дії.
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати. Пеня перераховується Балансоутримувачу.
Відповідно до п. 5.1.14. Договору орендар зобов'язаний у разі, якщо земельна ділянка надана в користування Балансоутримувачу, відшкодувати плату за користування земельною ділянкою пропорційно орендованої площі на рахунок Балансоутримувача, згідно з виставленими ним рахунками.
Пунктом 9.1 Договору зазначається про те, що за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за Договором оренди, у тому числі заміну або розірвання його в односторонньому порядку, крім випадків, передбачених цим Договором, сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України.
Відповідно до п. 9.5. Договору у разі несвоєчасного виконання зобов'язання по сплаті орендної плати, Орендар повинен сплатити Балансоутримувачу суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 10% річних від простроченої суми. Відсотки річних перераховуються Балансоутримувачу.
Пунктом 10.1. Договору сторони обумовили, що Договір діє з 01 січня 2019 року по 30 листопада 2021 року включно.
01.01.2019 між сторонами підписано Акт прийому-передачі в оренду майна комунальної власності області, розташованого за адресою: м. Чернігів, вул. Стрілецька, 1.
Відповідно до даного Акта Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно - нежитлові приміщення першого поверху двоповерхової будівлі (літ. «А-2»), що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області (далі - майно), що розташоване за адресою: м. Чернігів, вул. Стрілецька, 1 та перебуває в оперативному управлінні Балансоутримувача.
Нежитлові приміщення загальною площею 208,6 кв.м. (на плані інвентаризаційної справи зазначено з літ. «І-1-107» по літ. «І-1-113», частина літ. «І-1-115»), що мають окремий вхід. (п.1.1.1. Акту)
Вартість майна, площею 208,6 кв.м., визначена згідно зі звітом про оцінку майна станом на 06.11.2018 та становить 443 653,06.
Відповідно до Методики розрахунку та порядок використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції, затвердженої рішенням Чернігівської обласної ради № 34-9/VII від 17.05.2017 (в редакції відповідно до рішення Чернігівської обласної ради № 65-12/ VII від 28.03.2018), орендна плата спрямовується у разі, коли орендодавцем майна виступає управління комунального майна обласної ради за оренду нерухомого майна та іншого окремого індивідуально визначеного майна, яке перебуває в оперативному управлінні (на бухгалтерському обліку) бюджетних закладів обласної ради - 50% орендної плати до обласного бюджету, 50 відсотків - бюджетному закладу.
21.04.2021між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради, Фермерським господарством «Макишинський сад» та Чернігівським ліцеєм з посиленою військово-фізичною підготовкою укладена угода про дострокове розірвання договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області від 29.12.2018 № 208, про наступне:
п.1. У зв'язку зі зверненням Орендаря про дострокове розірвання договору оренди нерухомого майна (лист від 14.04.2021 № 11) та отриманням погодження від балансоутримувача - на нежитлові приміщення першого поверху двоповерхової будівлі (літ «А-2»), що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області., загальною площею 208,6 кв.м (на плані інвентаризаційної справи зазначено з літ. «І-1-107» по літ. «І-1-113», частина літ. «І-1-115»), яка розташована за адресою: м. Чернігів, вул. Стрілецька, 1, Орендодавець, Орендар та Балансоутримувач домовились припинити чинність Договору оренди від 29.12.2018 № 208 з 22 квітня 2021 року.
п.2. Сторони узгодили, що 21.04.2021 є останнім днем оренди приміщень за Договором оренди від 29.12.2018 № 208.
п. 3. Орендар згідно з виставленими рахунками Балансоутримувача повинен сплатити до 25 травня 2021 року:
- заборгованість з орендної плати у розмірі 39 701,71 грн: частина орендної плати на рахунок Балансоутримувача - 14 337,88 грн та частина до обласного бюджету- 14 337,88 грн, відшкодувати плату за користування земельної ділянки (земельний податок) у розмірі 10 689,67 грн, штраф у розмірі 336,28 грн;
- орендну плату за квітень 2021 року та відшкодувати в повному обсязі витрати на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг за квітень 2021 року.
21.04.2021 між сторонами Договору складено акт приймання-передачі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, що знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. Стрілецька,1, відповідно до якого Орендар передав, а Орендодавець та Балансоутримувач прийняли із орендного користування майно - нежитлові приміщення першого поверху двоповерхової будівлі (літ «А-2»), що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області., загальною площею 208,6 кв.м (на плані інвентаризаційної справи зазначено з літ. «І-1-107» по літ. «І-1-113», частина літ. «І-1-115»), яка розташована за адресою: м. Чернігів, вул. Стрілецька, 1.
Акт підписаний сторонами та скріплений печатками. Зауваження та заперечення відсутні.
Чернігівським ліцеєм з посиленою військово-фізичною підготовкою виставлялись ФГ «Макишинський сад» рахунки на оплату орендної плати на рахунок балансоутримувача та до обласного бюджету, відповідно:
№ 188 від 11.11.2020 на суму 1413,60 грн, № 188/10 від 11.11.2020 на суму 1413,60 грн,
№ 212 від 10.12.2020 на суму 1432,00, № 212/11 від 10.12.2020 на суму 1432,00 грн,
№ 3 від 13.01.2021 на суму 1445,00 грн, № 3/12 від 10.01.2021 на сум у1445,00 грн,
№ 18 від 17.02.2021 на суму 1463,80 грн, № 18/1 від 17.02.2021 на суму 1463,80 грн,
№ 43 від 11.03.2021 на суму 1478,40 грн, № 43/2 від 11.03.2021 на суму 1478,40 грн,
№ 60 від 12.04.2021 на суму 1503,60 грн, № 60/3 від 12.04.2021 на суму 1503,60 грн,
№ 74 від 11.05.2021 на суму 1514,10 грн, № 74/4 від 11.05.2021 на суму 1514,10 грн.
Крім того, відповідно до п. 5.1.14 Договору балансоутримувачем для відшкодування плати за користування земельною ділянкою були направлені рахунки:
№ 192 від 11.11.2020 на суму 985,04 грн, № 205 від 04.12.2020 на суму 1 970,08 грн, № 24 від 17.02.2021 на суму 936,41 грн, № 33 від 04.03.2021 на суму 936,47 грн, № 70 від 12.04.221 на суму 936,47 грн, № 75 від 11.05.2021 на суму 936,47 грн.
Рахунки на оплату орендної плати та відшкодування вартості сплаченого земельного податку направлялись відповідачу рекомендованою кореспонденцією з описом вкладення (арк. справи 72-78).
Так, відповідачем зобов'язання по договору щодо оплати оренди нежитлового приміщення та відшкодування плати за землю не виконані належним чином, заборгованість відповідача по оплаті орендної плати за період з жовтня 2020 року по квітень 2021 року становить 8 914,67 грн грн перед балансоутримувачем та 8 914,67 грн перед обласним бюджетом, заборгованість по відшкодуванню плати за землю становить 6 700,94 грн за період з жовтня 2020 року по квітень 2021 року.
При цьому, при визначенні розміру заборгованості врахована сума завдатку - 2671,66 грн, сплачена відповідачем платіжним дорученням №101 від 12.02.2019 у відповідності до п. 3.11. Договору, відповідно до якого зобов'язання Орендаря за сплатою орендної плати забезпечується у вигляді завдатку у розмірі не меншому, ніж орендна плата за перший місяць, який вноситься в рахунок плати за останній місяць оренди.
За прострочення виконання грошового зобов'язання по оплаті орендних платежів позивачем нараховано та пред'явлено до стягнення:
552,91 грн 10% річних за прострочення виконання грошового зобов'язання за період з 01.12.2020 по 10.06.2021.
Станом на день винесення рішення відповідач доказів сплати заборгованості не надав.
Прокурор звернувся до суду за захистом порушеного права у зв'язку з невиконанням умов договору відповідачем.
Щодо представництва прокурором інтересів держави.
Відповідно до стаття 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з частиною 3 статті 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Частиною 3 статі 53 ГПК України встановлено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до частини 4 статті 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Стаття 23 Закону України "Про прокуратуру" містить, зокрема, такі норми: представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
У даному випадку прокурор правильно визначив у позові Управління комунального майна Чернігівської обласної ради як орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, оскільки останнє відповідно до покладених на нього функцій забезпечує реалізацію державної політики у сфері оренди комунального майна.
Щодо пред'явлення позову в інтересах держави в особі Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1.6. Статуту Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою, затвердженого Наказом Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації № 282 від 23.06.2017 Ліцей - загальноосвітній навчальний заклад ІІІ ступеня інтернатного типу з профільним навчанням та допрофесійною підготовкою.
Пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки визначаються законами України.
Частиною першою статті 5 Закону України "Про освіту" визначено, що освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства. Фінансування освіти є інвестицією в людський потенціал, сталий розвиток суспільства і держави.
Відповідно до частин четвертої, п'ятої статті 80 Закону України "Про освіту", об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення органом управління можливості користування державним нерухомим майном відповідно до законодавства. При цьому, кошти, отримані від використання вивільнених приміщень ліквідованих державних та комунальних закладів освіти, використовуються виключно на освітні потреби. Заклади освіти всіх форм власності, зареєстровані у встановленому законом порядку, мають рівні умови користування нерухомим майном державної або комунальної власності, що передається в оренду. Усі кошти, отримані від оренди нерухомого майна державного чи комунального закладу освіти, використовуються виключно на потреби цього закладу освіти.
Крім того, частиною шостою статті 80 Закону України "Про освіту" передбачено, що майно закладів освіти, яке не використовується в освітньому процесі, може бути вкладом у спільну діяльність або використане відповідно до статті 81 цього Закону.
Системний аналіз зазначених положень Конституції України та Закону України "Про освіту" дає підстави для висновку про те, що на державу покладено обов'язок створювати належні та якісні умови для стимулювання і розвитку освіти. Законодавцем передбачено створення навчальних закладів в тому числі на основі державної власності, а державне майно, надане навчальним закладам, повинно використовуватись виключно на освітні потреби навчального закладу та з метою сталого розвитку суспільства і держави.
При цьому, дії або бездіяльність навчального закладу щодо використання такого майна прямо кореспондує з конституційним правом громадян на отримання освіти та державним обов'язком щодо створення державою належних умов її надання громадянам та подальшого розвитку.
Положеннями підпункту п. 5.7. Розділу 5 Статуту Ліцею передбачено, що останній має право, відповідно до чинного законодавства, здавати в оренду підприємствам, установам, організаціям, об'єднанням громадян нерухоме майно, транспортні засоби та інші основні засоби, які належать йому на праві оперативного управління, а також списувати їх з балансу, відповідно до рішень обласної ради.
Як встановлено матеріалами справи, зверненню прокурора з позовом передувало відповідне листування з Чернігівським ліцеєм з посиленою військово-фізичною підготовкою, з якого вбачається, що останній був достеменно обізнаний з фактом наявності заборгованості по орендній платі, проте самостійно не захистив інтереси держави в суді.
Надіслання прокурором позивачам листів щодо надання інформації про вжиття заходів стосовно стягнення заборгованості, а також повідомлень від 01.07.2021 № 3380вих-21, від 02.07.2021 № 3395вих-21 з приводу захисту інтересів держави у спірних правовідносинах, є належним повідомленням позивачів про звернення прокурора до суду з цим позовом і тому позивачі не були позбавлений можливості оскаржити підстави для представництва інтересів держави прокурором, але наразі не зробив цього.
У зв'язку з чим, суд доходить висновку щодо обґрунтованості доводів прокурора щодо наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави у суді; звертаючись до суду з позовом у цій справі, прокурор дотримався вимог статті 23 Закону України "Про прокуратуру" та статті 53 ГПК України щодо умов такого звернення, а саме: обґрунтував наявність у нього підстав для представництва інтересів держави у суді, визначив, у чому саме полягає порушення інтересів держави та правильно визначив органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Оцінка аргументів та нормативно -правове обґрунтування.
Договір є підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (статті 11, 626 ЦК України), які мають виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до договору (стаття 526 ЦК України), а одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається (стаття 525 ЦК України).
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За своєю юридичною природою, укладений між сторонами договір є договором оренди комунального майна.
Відповідно до статті 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Статтею 796 ЦК України передбачено, що одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.
Плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою (ст. 797 ЦК України).
Згідно з підпунктом 1 пункту 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Відповідно до ч. 1ст. 612 ЦК України, ч. 1ст. 286 ГК України орендар сплачує орендодавцю орендну плату незалежно від наслідків своєї господарської діяльності і вважається таким, що прострочив, якщо не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений законом або договором.
Статтею 17 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” передбачено, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.
Орендна плата визначається за результатами аукціону.
У разі передачі майна в оренду без проведення аукціону орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна та представницькими органами місцевого самоврядування - щодо комунального майна.
У разі якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив Методику розрахунку орендної плати, застосовується Методика, затверджена Кабінетом Міністрів України.
Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно.
Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
Порядок розподілу орендної плати для об'єктів, що перебувають у комунальній власності, між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається представницьким органом місцевого самоврядування.
У даному випадку порядок розподілу орендної плати був визначений Методикою розрахунку та порядок використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції, затвердженої рішенням Чернігівської обласної ради № 34-9/VII від 17.05.2017 (в редакції відповідно до рішення Чернігівської обласної ради № 65-12/ VII від 28.03.2018).
Матеріали справи містять докази направлення рахунків на оплату орендної плати за користування нежитловим приміщенням.
Крім того, в матеріалах справи наявні копія державного акту на право постійного користування земельною ділянкою по вул. Стрілецькій 1 в м.Чернігові де зазначено, що вказана земельна ділянка закріплена за Чернігівським ліцеєм з посиленою військово-фізичною підготовкою на праві постійного користування.
Відтак, наявні підстави для застосування п.5.1.14 Договору, а саме підстави щодо відшкодування Ліцею плати за користування земельною ділянкою пропорційно орендованої площі.
Рахунки на оплату вартості сплаченого земельного податку направлялись Відповідачу, що підтверджується матеріалами справи.
На підставі виставлених рахунків за період з жовтня 2020 року по квітень 2021 року орендна плата склала 10250,50 грн, розмір коштів, що підлягає відшкодуванню за користування земельною ділянкою за період з жовтня 2020 року про квітень 2021 року становить 6700,94 грн.
З урахуванням сплаченого Відповідачем платіжним дорученням № 101 від 12.02.2019 завдатком в розмірі 2671,66 грн, яку зараховано як часткову оплату орендної плати, заборгованість відповідача по оплаті орендної плати склала 17 829,34 грн, у тому числі на користь балансоутримувача - 8 914,67 грн на користь обласного бюджету - 8 914,67 грн, заборгованість по платі за користування земельною ділянкою склала 6 700,94 грн.
Як встановлено судом, Договір припинив свою дію з 22.04.2021, що підтверджується укладеною між сторонами Угодою про дострокове розірвання від 21.04.2021. Відповідно до підписаного між сторонами акта приймання-передачі від 21.04.2021, майно повернуто Орендарю та Балансоутримувачу.
Станом на день винесення рішення судом відповідач не надав доказів сплати заборгованості.
Здійснивши перерахунок заявленої до стягнення суми 10% річних судом встановлено, що нарахування здійснено правомірно, з урахуванням вимог законодавства та умов договору, вимоги по стягненню 10% річних підлягають задоволенню в повному обсязі.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління комунального майна Чернігівської обласної ради, Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою до Фермерського господарства “Макишинський сад” підлягають задоволенню і з відповідача підлягає стягненню 17 829,34 грн заборгованості з орендної плати, 6700,94 грн заборгованості зі сплати за користування земельної ділянки, 552,91 грн 10% річних.
Розподіл судових витрат.
Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин, з відповідача підлягає стягненню на користь Чернігівської обласної прокуратури (як платника судового збору) судовий збір в сумі 2270,00 грн.
Керуючись ст.129, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Позовні вимоги Заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління комунального майна Чернігівської обласної ради, код 33469166, Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою, код 08190661 до Фермерського господарства “Макишинський сад”, код 34370846 про стягнення 25083,19 грн задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фермерського господарства “Макишинський сад”, вул. Нова, 1, с. Макишин, Городнянський район, Чернігівська обл., 15172, код 34370846, до обласного бюджету м. Чернігова (ГУК у м. Чернігів.області/Чернігів.обл/22080400, р/р UA978999980334179870000025001 Казначейство України, код 37972475) 8914,67 грн заборгованості з орендної плати.
3. Стягнути з Фермерського господарства “Макишинський сад”, вул. Нова, 1, с. Макишин, Городнянський район, Чернігівська обл., 15172, код 34370846 на користь Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою, вул. Стрілецька, 1, м. Чернігів, 14033, код 08190661 (р/р UA068201720314231004203022724 у банку Державна казначейська служба України. м. Київ) 8914,67 грн заборгованості з орендної плати, 6700,94 грн відшкодування плати за користування земельною ділянкою, 552,91 грн 10% річних.
4. Стягнути з Фермерського господарства “Макишинський сад”, вул. Нова, 1, с. Макишин, Городнянський район, Чернігівська обл., 15172, код 34370846 на користь Чернігівської обласної прокуратури, вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000, код 02910114, 2270,00 грн судового збору.
5. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення набирає законної сили у строки, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя М.П. Ноувен