Рішення від 02.09.2021 по справі 921/245/21

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

02 вересня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/245/21

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Шумського І.П.

при секретарі судового засідання Саловській О.А.

розглянув матеріали справи

за позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" (пр. Степана Бандери, буд. 38, м. Тернопіль, 46002)

до відповідача - Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46000)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" (вул. Танцорова, 7, м. Тернопіль, 46008)

про визнання неправомірними дій щодо відмови у зменшенні суми розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту та визнання суми пайового внеску зменшеною та сплаченою.

За участю від:

позивача - ОСОБА_1

відповідача - Ярош О.П.

третьої особи - Завацький В.М.

Суть справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про:

- визнання неправомірними дій Виконавчого комітету Тернопільської міської щодо відмови листом - відповіддю №13185/07-ю від 03.02.2021 ТОВ "Тернопільбуд" у зменшенні суми розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму придбаного обладнання для об'єкту інженерної інфраструктури (КНС №10) у 2020 році, та переданого у комунальну власність, у розмірі 2 645 166,30 грн;

- визнання суми пайового внеску відповідно до договору від 24.04.2008, зареєстрованого рішенням виконавчого комітету від 24.04.2008 №796 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017, укладеного між сторонами, зменшеною та сплаченою Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" на суму придбаного обладнання для об'єкту інженерної інфраструктури (КНС №10) у 2020 році, та переданого у комунальну власність, у розмірі 2 645 166,30 грн.

Ухвалою суду від 27.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/245/21 за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 20.05.2021.

Ухвалою суду від 20.05.2021 судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Тернопільводоканал".

Строк підготовчого провадження у даній справі продовжувався ухвалою суду від 10.06.2021.

Ухвалою суду від 18.08.2021 закрито підготовче провадження по справі №921/245/21 та призначено її до судового розгляду по суті в судовому засіданні 02.09.2021.

В судовому засіданні 02.09.2021 представником позивача підтримано позовні вимоги.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" у позовній заяві №01/628 від 23.04.2021 (вх. №284 від 23.04.2021), відповіді на відзив №01/853 від 04.06.2021 (вх. №4804 від 08.06.2021) посилається на договір від 24.04.2008, додатковий договір №378/2 від 08.08.2017, а також рішення Тернопільської міської ради №7/50/27 від 29.05.2020 «Про прийняття обладнання до комунальної власності», №7/51/10 від 26.06.2020 «Про внесення змін до рішень міської ради», згідно яких позивачем передано у комунальну власність об'єкт інженерної інфраструктури (КНС №10), на виконання технічних умов №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014, виданих КП «Тернопільводоканал» та договору від 24.04.2008.

Позивач зазначає, що Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором від 24.04.2008 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017) містив норму щодо зменшення розміру пайової участі замовника будівництва (забудовника) у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, будівництво яких поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами.

На підставі договору поставки від 02.09.2019, укладеного з ФОП ОСОБА_2 , позивачем придбано обладнання вартістю 2645166,30 грн.

Маючи намір реалізувати своє право на зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури на суму кошторисної вартості придбаного обладнання, позивач направив відповідачу лист №08/433 від 18.05.2020 з проханням прийняти до комунальної власності міста Тернополя інженерні мережі/об'єкти інженерної інфраструктури, які збудовані за межами земельної ділянки ТОВ «Тернопільбуд», а саме насосний агрегат водовідведення для КНС №10 та комплектну шафу управління КНС, закуплені у 2019 році та необхідні для виконання технічних умов №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014 виданих КП «Тернопільводоканал» на підключення групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту до мереж водопостачання та водовідведення за адресою вул. Київська-Генерала М.Тарнавського, а витрачені кошти - зарахувати як сплату частини пайової участі по вказаному об'єкту будівництва.

За результатом розгляду звернення ТОВ «Тернопільбуд», рішеннями Тернопільської міської ради №7/50/27 від 29.05.2020 «Про прийняття обладнання до комунальної власності», №7/51/10 від 26.06.2020 «Про внесення змін до рішень міської ради» вищевказане обладнання прийнято у комунальну власність.

20.10.2020 мало місце наступного звернення позивача до міського голови м. Тернополя з листом №01/1058, з проектом додаткового договору до договору від 24.04.2008, про внесення змін до договору в частині зменшення розміру пайової участі на суму кошторисної вартості переданого обладнання.

В листі-відповіді №11459/08-ю від 19.11.2020 відповідач зазначив, що підписання додаткового договору до договору про пайову участь від 24.04.2008 суперечить діючому законодавству України, а тому відсутні підстави для задоволення звернення позивача.

24.12.2020 позивач також звернувся на адресу міського голови м. Тернополя з листом №01/1427 від 23.12.2020, в якому висловлено прохання про зменшення суми пайового внеску по договору від 24.04.2008 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017 на суму вартості переданого обладнання.

Відповідач, розглянувши вказану пропозицію позивача, повідомив останнього листом №13185/07-ю від 03.02.2021 про відсутність законних підстав для задоволення його заяв, у зв'язку із набранням чинності з 01.01.2020 п.13 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні”, яким ч.5 ст.30 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” виключено.

Позивач вважає, що відмова відповідача в реалізації права на таке зменшення з посиланням на зміну законодавства, є неправомірною.

В судовому засіданні 02.09.2021 представником позивача зазначено про помилковість зазначення вартості обладнання в сумі 2204305,25 грн в окремих документах (адресованих відповідачу зверненнях), оскільки ТОВ «Тернопільбуд» фактично понесено витрати на його придбання в сумі 2645166,30 грн. Відмова відповідача 03.02.2021 не пов'язана з сумою витрат позивача, вона мотивована відповідачем законодавчою відсутністю такого обов'язку з його сторони.

Присутній в судовому засіданні 02.09.2021 представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, з підстав наведених у поясненнях б/н, б/д (вх. №4158 від 20.05.2021), поясненнях б/н, б/д (вх. №4969 від 14.06.2021). У них Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради зазначено, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, а позивачем не доведено, якими діями відповідач порушив його права. Зміст позовної заяви та долучених документів вказує, що підняті позивачем питання розглядалися не Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради. Відповідно до Інструкції з діловодства у Тернопільській міській раді, положення про виконавчі органи міської ради та резолюцій заступника міського голови розгляд звернень ТОВ «Тернопільбуд» з приводу корегування договору про пайову участь здійснювався відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради.

Відповідачем визнано факт укладення договору від 24.04.2008 та додаткового договору до нього №378/2 від 08.08.2017, за умовами якого позивач зобов'язався взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя, виходячи з наміру здійснити будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі. З метою належного інженерного забезпечення об'єкта будівництва, з урахуванням потреб тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації ТОВ «Тернопільбуд» отримано технічні умови №386/14.

Пунктом 4 розділу УМОВИ ВОДОВІДВЕДЕННЯ передбачено необхідність встановлення позивачем на КНС №10 насосного агрегату водовідведення з наступними характеристиками: Q=840 м3/год, Н=46м вод.ст., з системою захисту та письмовою гарантією заводом виробника не менше 36 місяців. На підставі зазначених вище документів, ним було придбано насос S2.110.200.1150.4.70М.Н.416.G.N.D.511.Z, комплектну шафу управління КНС з перетворювачем частоти 110кВт 380В Altivar Process. Придбання такої комплектації насоса і придбання шафи управління Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради не погоджувалося. Окрім цього, звертає увагу на наявність розбіжності між вартістю обладнання в сумі 2645166,30 грн та змістом адресованих органу місцевого самоврядування звернень щодо передачі обладнання, в яких містилось посилання на іншу вартість обладнання, а саме 2204305,25грн. Адже у комунальну власність було передано обладнання саме на останню суму - 2204305,25грн.

З приводу поданих відповідачем пояснень, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 161 ГПК України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом.

Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (ч.2 ст. 161 ГПК України).

Частина 1 статті 165 ГПК України передбачає, що відповідач викладає заперечення проти позову у відзиві.

Окрім цього, у визначеному ч. 1 ст. 167 ГПК України порядку відповідач викладає свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів і мотиви їх визнання або відхилення у запереченні.

З врахуванням наведених норм ГПК України, подані Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради пояснення б/н, б/д (вх. №4158 від 20.05.2021) та пояснення б/н, б/д (вх. №4969 від 14.06.2021) суд оцінює відповідно як відзив (поданий в порядку ст. 165 ГПК України) та заперечення (подані в порядку ст. 167 ГПК України).

Представником третьої особи в судовому засіданні 02.09.2021 підтверджено наведене у поясненнях №1829/21 від 24.06.2021 (вх. №5470 від 30.06.2021). Зміст зазначених пояснень зводиться до того, що відповідно до п.2 ч.1 ст.29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” в редакції від 05.07.2014 (далі - Закон) основними складовими вихідних даних є технічні умови. КП “Тернопільводоканал” видало технічні умови № 386/14 від 25.11.2014 на підключення групи багатоквартирних житлових будинків з вбудованими прибудинковими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту до мереж водопостачання та водовідведення, замовником яких було ТОВ “Тернопільбуд”. У розділі “Умови водовідведення” технічних умов передбачалась вимога про встановлення на КНС № 10 насосного агрегату водовідведення (1шт.) з наступними характеристиками: Q =840 м3/год, Н=м вод. ст., з системою захисту та письмовою гарантією заводу - виробника не менше 36 місяців. Технічні умови видані КП «Тернопільводоканал» відповідно до законодавства, яке діяло на той час. Рішенням сесії Тернопільської міської ради №7/50/27 від 29.05.2020 безоплатно прийнято від ТОВ “Тернопільбуд” у комунальну власність Тернопільської міської територіальної громади для об'єкту інженерної інфраструктури (КНС № 10) наступне обладнання - насосний агрегат водовідведення для КНС № 10 та комплектну шафу управління з подальшою передачею їх у поповнення статутного капіталу КП “Тернопільводоканал”. Надалі, по акту прийому - передачі основних засобів від 21.07.2020 за № 1/7 передано в поповнення статутного капіталу “Тернопільводоканал” вказане обладнання, загальною вартістю 2204305,25 грн. Передане обладнання експлуатується та використовується КП “Тернопільводоканал” в технологічному процесі транспортування (перекачування) стічних вод від об'єктів містобудування позивача. Також зазначає, що у даній справі вбачається розбіжність між вартістю обладнання, яке зазначено у рішенні № 7/50/27 від 29.05.2020 та Акті від 21.07.2020. У вирішенні спору по даній справі покладається на думку суду.

Судом враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66,69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Відповідно до листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.

Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.

Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників справи, суд встановив наступне:

Рішенням Тернопільської міської ради №5/10/5 від 07.06.2007 “Про створення цільового фонду соціально-економічного розвитку міста Тернополя” вирішено, зокрема: п.1 створити цільовий фонд соціально-економічного розвитку м. Тернополя; п.2 затвердити Положення про цільовий фонд соціально-економічного розвитку м. Тернополя, яке додавалось.

Про вищевказане рішення зазначено на офіційному сайті Тернопільської міської ради за електронною адресою https://ternopilcity.gov.ua/sesiya/rishennya-sesii-arhiv/4684.html, яка є загальнодоступним та загальновідомим Інтернет ресурсом.

24.04.2008 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради (стороною 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Ровекс” (стороною 2) був укладений договір, згідно п. 1.1 предметом якого є перерахування стороною 2 стороні 1 коштів в сумі 4 млн. грн на розвиток інфраструктури міста при проведенні будівництва торгово-громадського комплексу та групи багатоквартирних будинків з закритими стоянками для автомобілів і приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці площею 8,73 га за адресою вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.

Згідно п. 2.1 договору від 24.04.2008 сторона 2 зобов'язалась перерахувати вказані у п. 1.1 договору кошти до 01.01.2010.

Сторона 2 зобов'язується завершити спорудження об'єкту у вказані в технічній документації строки (п. 2.3 договору від 24.04.2008).

Відповідно до п. 2.4 сторона 2 зобов'язується здати в експлуатацію об'єкт з виконаними елементами зовнішнього благоустрою.

30.04.2009 Тернопільською міською радою прийнято рішення №5/26/8 “Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 07.06.2007 №5/10/5 “Про створення цільового фонду соціально-економічного розвитку міста Тернополя”, яким вирішено внести зміни та доповнення до Положення про цільовий фонд соціально - економічного розвитку міста Тернополя, затвердженого рішенням міської ради від 07.06.2007 №5/10/5 і викласти його в новій редакції.

Про вищевказане рішення зазначено на офіційному сайті Тернопільської міської ради за електронною адресою https://ternopilcity.gov.ua/sesiya/rishennya-sesii-arhiv/4668.html, яка є загальнодоступним та загальновідомим Інтернет ресурсом.

У п. 2.1.10, п. 2.1.11 Положення (додатку до рішення міської ради №5/26/8 від 30.04.2009) зазначено, що дохідна частина фонду формується за рахунок надходжень, зокрема:

- величини пайової участі: (внеску) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі (внеску) замовника від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування, визначеної згідно з державними будівельними нормами, без урахування витрат з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішньо - та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій;

- пайової участі (внеску) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста в розмірі: - 4 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для нежитлових будівель тa/або споруд (крім будівель закладів культури та освіти, медичного та оздоровчого призначення); - 2 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для житлових будинків, будівель закладів культури та освіти, медичного та оздоровчого призначення.

25.03.2010 сторонами підписано додаток до договору від 24.04.2008, яким п. 2.1 договору від 24.04.2008 викладено в наступній редакції: “Сторона 2 зобов'язується перерахувати стороні 1, вказану в п. 1.1 суму коштів в термін до 01.07.2010 в розмірі 500 тис. грн, а залишок суми при здачі об'єкта в експлуатацію єдиним платіжним дорученням до цільового фонду соціально - економічного розвитку міста Тернополя на розрахунковий рахунок сторони 1, який надається стороні 2 перед проведенням оплати.

Рішенням Тернопільської міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 “Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя” вирішено: п. 1 затвердити Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя (додаток 1); п. 2 затвердити примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя (додаток 2); п.3 внести зміни до рішення міської ради від 30.04.2009 №5/26/8 “Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 07.06.2007 №5/10/5 “Про створення цільового фонду соціально-економічного розвитку міста Тернополя”, а саме: в пункті 2.1.11. додатку до рішення замість цифри “ 4” зазначити цифру “ 6” та замість цифри “ 2” зазначити цифру “ 3”; пункт 3.8. додатку викласти в наступній редакції “Пайова участь замовника будівництва об'єкту в місті регулюється у відповідності до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.

Про вищевказане рішення зазначено на офіційному сайті Тернопільської міської ради за електронною адресою https://ternopilcity.gov.ua/sesiya/rishennya-sesii-arhiv/4647.html, яка є загальнодоступним та загальновідомим Інтернет ресурсом.

У Положенні про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (додатку 1 до рішення міської ради №6/7/132 від 08.04.2011) зазначено, що його розроблено на підставі Законів України “Про місцеве самоврядування в Україні” та “Про регулювання містобудівної діяльності”.

Відповідно до наведених у його п. 1.2 термінів: пайова участь замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (надалі - територіальна громада) - кошти, що підлягають перерахуванню замовником до бюджету територіальної громади для забезпечення розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади до прийняття об'єкта в експлуатацію (надалі - пайовий внесок); замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї або декількох земельних ділянок) і подала в установленому законом порядку відповідну заяву (надалі - замовник); інженерно-транспортна та соціальна інфраструктура територіальної громади - комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій, а також об'єктів соціального та культурного обслуговування населення, призначених для забезпечення стійкого розвитку та функціонування територіальної громади.

Замовник, який має намір здійснити забудову земельної ділянки (будівництво об'єкта будівництва) у Тернопільській міській територіальній громаді, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури громади, крім випадків передбачених п. 1.7 цього Положення (п. 1.3 Положення).

Згідно п. 1.4 Положення пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади полягає у перерахуванні ним коштів до бюджету розвитку територіальної громади.

У п. 2.1 Положення зазначено, що розмір пайового внеску замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади становить: 6 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва - для нежитлових будівель та споруд; 3 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Величина пайового внеску замовника визначається у договорі, укладеному між замовником та виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, відповідно до цього Положення та загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (п.2.2 Положення).

Розмір пайової участі відповідно до п. 2.1, п. 2.2 даного Положення визначається відділом квартирного обліку та нерухомості протягом десяти робочих днів з дня реєстрації управлінням організаційно-виконавчої роботи звернення замовника про укладення договору та доданих до нього документів і оформлюється висновком, що підписується керівником відділу квартирного обліку та нерухомості (п. 3.3 Положення).

Відповідно до п. 3.5 Положення проект договору готується відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради. Договір укладається між виконавчим комітетом та замовником не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення.

Договір підписує міський голова, а у випадку його відсутності, один із заступників, на якого покладено виконання обов'язків. Істотними умовами договору про пайову участь є: а) розмір пайового внеску; б) строк (графік) сплати пайового внеску; в) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади (п. 3.6, п. 3.7 Положення).

Згідно п. 3.8 Положення розрахунок величини пайового внесу, належного до сплати замовником відповідно до цього Положення, проводиться відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради, підписується сторонами одночасно із договором та є його невід'ємною частиною. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Рішенням міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 також затверджено Примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади - додаток 2 до рішення.

Додатком №644 від 04.08.2012 до договору від 24.04.2008 сторонами п. 1.1 договору від 24.04.2008 викладено в наступній редакції, а саме сторона 2 перераховує стороні 1 кошти в сумі 4 млн грн на розвиток інфраструктури міста при проведенні будівництва торгово-розважального комплексу з закладами громадського харчування і обслуговування населення та групою багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та творчими майстернями на земельній ділянці площею 8,73 га за адресою вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.

В подальшому, додатком №378/1 від 19.11.2013 до договору від 24.04.2008 сторонами у п. 1.1 договору від 24.04.2008 слова “торгово-розважального комплексу з закладами громадського харчування і обслуговування населення та групою багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та творчими майстернями” замінено словами “групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано - прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту”.

23.10.2014 між Товариством з обмеженою відповідальністю “Ровекс” (стороною 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" (стороною 2) укладено договір про відступлення права вимоги (цесії) за договором від 24.04.2008 (основний договір), згідно п. 1.1 якого стороною 1 передано стороні 2 право вимоги за договором від 24.04.2008, а сторона 2 зобов'язалась провести грошові розрахунки в обсязі та порядку, передбаченому розділом 2 цього договору та стала стороною за основним договором.

За цим договором сторона 2 (позивач у справі) одержує право вимагати від ВК Тернопільської міської ради належного виконання зобов'язань за основним договором, в тому числі тих, які передбачені чинним законодавством України та стосуються основного договору (п. 1.2 договору від 23.10.2014).

Відповідно до п. 1.3 договору від 23.10.2014 право вимоги вважається переданим від сторони 1 до сторони 2 в день укладення цього договору.

В день підписання цього договору, сторона 1 передає стороні 2 документи, що підтверджують права сторони 1 по основному договору та стосуються такого договору (п. 1.4 договору від 23.10.2014).

Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради (відповідачем у справі) не заперечено укладення вищевказаного договору про відступлення права вимоги, на що вказує наявний в матеріалах справи лист №3900/06-ю від 24.10.2014, адресований ТОВ “Ровекс”.

08.08.2017 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ “Тернопільбуд” (сторонами спору) було укладено додатковий договір №378/2 до договору про пайову участь від 24.04.2008, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету від 24.04.2008 №796, (надалі - договір №378/2 від 08.08.2017) у відповідності до п.1.1 якого замовник (ТОВ “Тернопільбуд”) зобов'язався взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, виходячи з наміру здійснити будівництво об'єкту.

Вартість будівництва згідно зведеного кошторисного розрахунку становить 615398726,00 грн, в тому числі: вартість будівництва житлових будинків становить 526028961,00 грн, вартість будівництва нежитлових приміщень становить 89369765,00 гривень.

Пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя полягає у перерахуванні ним до бюджету розвитку міста коштів у розмірі, в порядку та на умовах, визначених цим договором (п. 2.1 договору №378/2 від 08.08.2017).

У п. 2.2 договору №378/2 від 08.08.2017 передбачено, що розмір пайового внеску становить 3% від кошторисної вартості будівництва житлових будинків та 6% від кошторисної вартості будівництва нежитлових приміщень, згідно кошторисної вартості, вказаної у п. 1.1 цього договору, визначеної на підставі наданих замовником документів чи встановлених у Положенні про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя нормативів для одиниці створеної потужності.

Зміни до цього договору можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформляється додатковим договором до цього договору. Додаткові договори є невід'ємними частинами цього договору і мають юридичну силу у разі, якщо вони вчинені у тій самій формі, що й договір (п. 7.1 договору №378/2 від 08.08.2017).

В якості додатку до договору №378/2 від 08.08.2017 сторонами підписано Розрахунок величини пайового внеску, який стосується погодження 5 (п'яти) позицій: 1 - загальних положень; 2 - величини пайового внеску згідно п. 2.1; 3 - суми пайового внеску при будівництві групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і автостоянками автотранспорту; 4 - строку сплати пайового внеску; 5 - банківських реквізитів, на які підлягають перерахуванню кошти.

Після цього, між сторонами у справі - Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ “Тернопільбуд” було укладено ряд додаткових договорів до договору від 24.04.2008, якими зменшувався розмір пайового внеску позивача у зв'язку з виконанням ним ряду робіт, а саме:

- додатковий договір №378/3 від 22.11.2017, яким було зменшено загальну суму розміру пайового внеску у зв'язку із введенням в експлуатацію адміністративно-торгівельного центру та відповідно частковою сплатою розміру пайового внеску згідно договору;

- додатковий договір №378/4 від 19.02.2018, у відповідності до умов якого на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради №7/19/18 від 24.10.2017 та у відповідності до ст. 30 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” розмір пайового внеску зменшено на суму вартості будівництва зовнішніх мереж водопостачання та господарько-побутової каналізації, збудованих на виконання технічних умов КП “Тернопільводоканал” - загальною вартістю 418764,00 грн., які зараховано як оплату пайового внеску по даному договору;

- додатковий договір №378/5 від 27.07.2018, у відповідності до умов якого на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради №7/22/37 від 02.02.2018 та у відповідності до ст. 30 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” розмір пайового внеску зменшено на суму вартості будівництва тротуарів, збудованих на виконання технічних умов Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради - загальною вартістю 339780,00 грн, які зараховано як оплату пайового внеску по даному договору;

- додатковий договір №378/6 від 20.09.2018, у відповідності до умов якого - загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №6 зменшена на суму коштів 279852,61 грн відповідно до рішення сесії Тернопільської міської ради №7/22/37 від 02.02.2018 та у відповідності до ст. 30 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”;

- додатковий договір №378/7 від 06.04.2020, у відповідності до умов якого на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради №7/42/21 від 20.12.2019 та акту прийняття - передачі основних засобів від 27.12.2019, загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №37,38,39 зменшена на суму вартості будівництва зовнішньої мережі дощової каналізації, збудованої на виконання технічних умов №535 від 19.11.2014 Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради - загальною вартістю 487017,60 грн;

- додатковий договір №378/8 від 15.01.2021, у відповідності до умов якого на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради №7/42/21 від 20.12.2019 та акту прийняття - передачі основних засобів від 27.12.2019, загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №37,38,39 зменшена на суму вартості будівництва зовнішньої мережі дощової каналізації, збудованої на виконання технічних умов №535 від 19.11.2014 Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради - загальною вартістю 487017,60 грн;

- додатковий договір №378/10 від 01.03.2021, у відповідності до умов якого на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради №7/47/13 від 13.03.2020 та акту прийняття - передачі основних засобів від 02.04.2020 №1/20, загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №25,26 зменшена на суму вартості будівництва зовнішньої мережі господарського-побутової каналізації, збудованої на виконання технічних умов №535 від 19.11.2014 (взамін ТУ 41/12) КП «Тернопільводоканал» - загальною вартістю 343747,20 грн;

- додатковий договір №378/11 від 14.04.2021, у відповідності до умов якого на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради №7/47/13 від 13.03.2020 та акту прийняття - передачі основних засобів від 02.04.2020 №1/20, загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №25,26 зменшена на суму вартості будівництва зовнішньої мережі господарського-побутової каналізації, збудованої на виконання технічних умов №386/14 від 25.11.2014 (взамін ТУ 41/12) КП «Тернопільводоканал» - загальною вартістю 343747,20 грн.

Також, 07.02.2020 Тернопільською міською радою прийнято рішення №7/46/9 від 07.02.2020 “Про внесення змін в рішення міської ради від 08.04.2011 №6/7/132 “Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя”, п.1 якого внесено зміни в рішення міської ради від 08.04.2011 №6/7/132 “Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя”, а саме: п. 1.1. в назві рішення замість слів: “м. Тернополя” читати: “Тернопільської міської територіальної громади”; п. 1.2. внесено зміни в додаток 1 до рішення - Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади, виклавши у новій редакції, згідно з додатком 1 (додається); п. 1.3. внесено зміни в додаток 2 до рішення - Примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади, викласти у новій редакції, згідно з додатком 2 (додається).

Про вищевказане рішення зазначено на офіційному сайті Тернопільської міської ради за електронною адресою https://ternopilcity.gov.ua/sesiya/rishennya-sesii/36718.html, яка є загальнодоступним та загальновідомим Інтернет ресурсом.

У п. 1.1 Положення (додатку №1 до рішення №7/46/9 від 07.02.2020) наведено терміни, відповідно до змісту яких: пайова участь замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (надалі - територіальна громада) - кошти, що підлягають перерахуванню замовником до бюджету територіальної громади для забезпечення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади до прийняття об'єкта в експлуатацію (надалі - пайовий внесок); забудова земельної ділянки (будівництво об'єкта) - розміщення та здійснення будівництва нових об'єктів, реконструкція, капітальний ремонт, впорядкування існуючих об'єктів будівництва, розширення та технічне переоснащення підприємств; об'єкти будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури; об'єкт містобудування - комплекс об'єктів будівництва, об'єднаних спільною планувальною структурою, об'ємно-просторовим рішенням, інженерно-транспортною інфраструктурою в межах територіальної громади, його функціональної зони, планувального, житлового району, мікрорайону (кварталу), приміської зони; замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву (далі - замовник); інженерно-транспортна та соціальна інфраструктура територіальної громади - комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій, а також об'єктів соціального та культурного обслуговування населення, призначених для забезпечення стійкого розвитку та функціонування територіальної громади.

Замовник, який має намір здійснити забудову земельної ділянки (будівництво об'єкта будівництва) у Тернопільській міській територіальній громаді, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури громади, крім випадків, передбачених пунктом 1.5 цього Положення (п. 1.2 Положення).

Згідно п. 1.3 Положення пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади полягає у перерахуванні ним коштів до бюджету розвитку територіальної громади.

Відповідно до п. 2.1 Положення розмір пайового внеску замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади становить: 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування - для житлових будинків.

В окремих випадках Тернопільська міська рада своїм рішенням може встановлювати інші розміри пайового внеску в межах, визначених Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні” та даним Положенням.

Величина пайового внеску замовника визначається у договорі, укладеному між замовником та виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, відповідно до цього Положення, загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта та вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла для Тернопільської області, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування (п. 2.2 Положення).

Згідно п. 3.1 замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до виконавчого комітету Тернопільської міської ради із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують, вартість будівництва об'єкта. Виконавчий комітет Тернопільської міської ради протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва проект договору про пайову участь з розрахунком розміру пайової участі.

Розмір пайової участі відповідно до п. 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 даного Положення, визначається Відділом квартирного обліку та нерухомості протягом десяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про укладення договору та доданих до нього документів (п. 3.2 Положення).

Пункт 3.4 Положення містить перелік документів, які надає замовник для укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської місцевої територіальної громади для юридичних осіб: заява; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копія статуту (положення) юридичної особи; документи, які підтверджують право власності на об'єкт реконструкції та їх копії; документи, які підтверджують право власності (право користування) на земельну ділянку у випадку нового будівництва, влаштування окремого входу чи добудови та їх копії; оригінал зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва об'єкта; техніко-економічні показники завірені замовником будівництва та проектною організацією, що розрахувала загальну кошторисну вартість об'єкта будівництва; копія ліцензії/сертифікату проектної організації; документи, що надають право на виконання будівельних робіт.

У п. 3.6 Положення зазначено, що невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади. Розрахунок величини пайового внеску, належного до оплати замовником відповідно до цього Положення, проводиться Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради на підставі документів які підтверджують вартість об'єкта будівництва, підписується сторонами одночасно із договором. Відповідальність за достовірність наданих для розрахунку даних несе замовник та проектна організація.

Перед будівництвом об'єкту, Комунальним підприємством “Тернопільводоканал” були видані (затверджені) Товариству з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" Технічні умови №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014 на підключення групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту до мереж водопостачання та водовідведення по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.

Умовами водовідведення Технічних умов №386/14 від 25.11.2014 передбачено встановлення на КНС №10 насосного агрегату водовідведення (1 шт.) з наступними характеристиками: Q =840 м3/год, Н=46м вод. ст., з системою захисту та письмовою гарантією заводу - виробника не менше 36 місяців.

В матеріалах справи міститься копія договору поставки №07 від 02.09.2019, укладеного між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (постачальником) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Тернопільбуд” (покупцем), згідно п. 1.1 якого постачальник зобов'язався передати у власність покупця насосне обладнання (товар), а саме: насос S2.110.200.1150.4.70М.Н.416.G.N.D.511.Z в кількості 1 шт. вартістю 1954481,50 грн та комплектну шафу управління КНС з перетворювачем частоти 110кВт 380В Altivar Process в кількості 1 шт. вартістю 690684,80 грн, що разом становить 2645166,30 грн.

Відповідно до п. 3.3 договору перехід права власності на товар до покупця відбувається в момент поставки товару та підписання покупцем відповідних документів (видаткових накладних, товарно-транспортних накладних тощо).

Прийняття товару покупцем здійснюється у момент поставки. Факт прийняття продукції за кількістю, асортиментом та якістю підтверджується підписанням покупцем відповідних документів (видаткових накладних, товарно-транспортних накладних) (п. 3.4, п. 3.5 договору).

Із змісту п. 7.1, п. 7.2 договору вбачається, що він вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками сторін, та діє до 31.12.2021.

На виконання умов договору поставки №07 від 02.09.2019, по видатковій накладній №0000000101 від 26.12.2019 ФОП ОСОБА_2 поставив ТОВ «Тернопільбуд» (позивачу у справі) товар - насос S2.110.200.1150.4.70М.Н.416.G.N.D.511.Z в кількості 1 шт. вартістю 1954481,50 грн та комплектну шафу управління КНС з перетворювачем частоти 110кВт 380В Altivar Process в кількості 1 шт. вартістю 690684,80 грн, що разом становить 2645166,30 грн.

Приймання - передача товару по вказаній видатковій накладній посвідчується зробленими на них відмітками та печатками сторін за договором та по справі.

В матеріалах справи містяться копії платіжних доручень, які вказують про перерахування покупцем (позивачем у справі) постачальнику коштів на загальну суму 2645166,30 грн, а саме: № 1785 від 26.12.2019 на суму 887000 грн; № 1362 від 30.09.2020 на суму 650000 грн; №1540 від 28.10.2020 на суму 285000 грн; №583 від 12.04.2021 на суму 823166,30 грн. В призначенні платежів перелічених платіжних доручень зазначено: «за обладнання згідно договору поставки №07 від 02.09.2019».

18.05.2020 ТОВ «Тернопільбуд» звернулось з листом №08/433 до міського голови м. Тернополя про прийняття вищенаведеного обладнання до комунальної власності м. Тернополя та зарахування вартості даного обладнання, як сплати частини пайової участі по об'єкту «Будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська - Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі». Об'єкти інженерної інфраструктури збудовані поза межами земельної ділянки ТОВ "Тернопільбуд".

У додатку до листа №08/433 від 18.05.2021 - довідці №08/432 від 18.05.2021 позивачем зазначено, що вартість вищевказаного обладнання складає 2645166,30 грн.

В свою чергу, Тернопільською міською радою 29.05.2020 прийнято рішення №7/50/27 “Про прийняття обладнання до комунальної власності” (з врахуванням рішення Тернопільської міської ради №7/51/10 від 26.06.2020 «Про внесення змін до рішень міської ради») яким вирішено: п. 1 прийняти безоплатно від товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільбуд» до комунальної власності Тернопільської міської територіальної громади для об'єкту інженерної інфраструктури (КНС №10) наступне обладнання: насосний агрегат водовідведення для КНС S2.110.200.1150.4.70М.Н.416.G.N.D.511.Z - 1 шт., балансовою вартістю - 1954481,50 грн, з ПДВ; комплектну шафу управління КНС з перетворювачем частоти 110 кВт 380 В Altivar Process - 1 шт. балансовою вартістю - 690684,80 грн, з ПДВ, та передати її у поповнення статутного капіталу Комунальному підприємству «Тернопільводоканал»; п. 2 створити комісію по прийняттю - передачі обладнання, вказаного в п. 1 рішення, у складі, згідно з додатком; п.3 комісії, вказаній у п. 2 рішення, здійснити прийняття - передачу у відповідності до вимог чинного законодавства.

Таким чином, органом місцевого самоврядування прийнято рішення про прийняття у комунальну власність від ТОВ «Тернопільбуд» обладнання загальною балансовою вартістю 2645166,30 грн, на виконання останнім Технічних умов №386/14 від 25.11.2014.

Балансова вартість обладнання, яке передано ТОВ "Тернопільбуд" до комунальної власності згідно з рішенням Тернопільської міської ради №7/50/27 від 29.05.2020 відповідає його кошторисній вартості (лист ТОВ «Тернопільбуд» №01/1114 від 30.08.2021 (вх. №7099 від 31.08.2021)).

Додатком до рішення міської ради №7/50/27 від 29.05.2020 затверджено склад комісії по прийняттю - передачі інженерного обладнання.

На виконання вищенаведеного рішення, 21.07.2020 між ТОВ “Тернопільбуд”, КП “Тернопільводоканал” та представниками органу місцевого самоврядування було підписано Акт прийому-передачі (внутрішні переміщення) основних засобів №1/7, у відповідності до якого ТОВ “Тернопільбуд” передало, КП “Тернопільводоканал” прийняло обладнання - насос S2.110.200.1150.4.70М.Н.416.G.N.D.511.Z та комплектну шафу управління КНС з перетворювачем частоти 110 кВт 380 В Altivar Process загальною вартістю 2204305,25 грн до комунальної власності Тернопільської міської територіальної громади з подальшою передачею у поповнення статутного капіталу Комунального підприємства «Тернопільводоканал».

Також, 21.07.2020 між ТОВ “Тернопільбуд” та КП “Тернопільводоканал” було підписано Авізо, у якому зазначено, що балансова вартість насосного агрегату водовідведення для КНС №10 (S2.110.200.1150.4.70М.Н.416.G.N.D.511.Z) складає 1628734,58 грн, а балансова вартість комплектної шафи управління КНС з перетворювачем частоти 110 кВт 380 В Altivar Process - 575570,67 грн. Разом 2204305,25 грн.

В матеріалах справи міститься лист №278/21 від 04.02.2021, яким КП “Тернопільводоканал” повідомив ТОВ “Тернопільбуд”, що обладнання, передбачене п. 4 «Умов водовідведення» Технічних умов №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014, а саме: насосний агрегат водовідведення (S2.110.200.1150.4.70M.H.416.G.N.D.511.Z) - 1 шт. та комплектна шафа управління КНС з перетворювачем частоти 110 кВт 380 В Altivar Process - 1 шт. передане ТОВ «Тернопільбуд» для об'єкту інженерної інфраструктури КНС №10 за адресою с. Байківці, вул. Братів Мисулів, 7В, згідно рішень сесії Тернопільської міської ради №7/50/27 від 29.05.2020 та №7/51/10 від 26.06.2020, Акту прийому-передачі (внутрішні переміщення) основних засобів від 21.07.2020 та Авізо від 21.07.2020.

Таким чином, Товариством з обмеженою відповідальністю “Тернопільбуд” у період з 2019 року по 2020 рік виконано вимоги Технічних умов №386/14 від 25.11.2014, в частині умов водовідведення, які виконувались позивачем за межами земельної ділянки у м. Тернополі, на якій знаходиться об'єкт будівництва.

Після цього, ТОВ “Тернопільбуд” листом №01/1058 від 20.10.2020 направило міському голові м. Тернополя 2 примірники додаткового договору №378/9 від 19.10.2020 до договору від 24.04.2008 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017, умови якого стосуються зменшення суми вартості придбаного позивачем та переданого ним у комунальну власність обладнання для об'єкту інженерної інфраструктури міста (КНС №10) на суму 1628734,58 грн (вартість насосного агрегата) та 575570,67 грн (вартість комплектної шафи).

Копія звернення №01/1058 від 20.10.2020 містить відмітку про його отримання адресатом 20.10.2020.

19.11.2020 Виконавчий комітет Тернопільської міської ради листом №11459/08-ю повідомив ТОВ «Тернопільбуд», що підписання додаткового договору до договору про пайову участь від 24.04.2008 в запропонованій позивачем редакції суперечить діючому законодавству України, а тому немає законних підстав для задоволення такого звернення.

Згодом, 24.12.2020 мало місце звернення позивача на адресу міського голови м. Тернополя з листом №01/1427 від 23.12.2020, в якому висловлено прохання про зменшення суми пайового внеску по договору від 24.04.2008 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017 на суму вартості переданого обладнання в розмірі 2204305,25 грн.

Відповідач, розглянувши вказану пропозицію позивача, повідомив останнього листом №13185/07-ю від 03.02.2021 про відсутність законних підстав для задоволення його заяви, у зв'язку із набранням чинності з 01.01.2020 п.13 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні”, яким ч.5 ст.30 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” виключено.

Листом від 03.03.2021 №01/177 позивач знову просив відповідача врахувати загальну вартість його витрат в сумі 2645166,30 грн на придбання об'єктів інженерної інфраструктури м. Тернополя, зокрема шляхом застосування пониженого коефіцієнта до величини пайового внеску. На що отримав письмову відмову Виконавчого комітету Тернопільської міської ради за вих. №6017-ю від 30.03.2021.

За твердженням позивача, наслідком невиконання відповідачем обов'язку щодо зменшення суми пайового внеску до договору від 24.04.2008 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017 на суму вартості переданого обладнання згідно Технічних умов №386/14 від 25.11.2014 в позасудовому порядку, мало місце звернення позивача з даним позовом до суду.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на таке.

Згідно із частиною 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, зокрема: з договорів та інших правочинів; безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Положення статті 11 Цивільного кодексу України кореспондуються із положеннями статті 174 Господарського кодексу України, відповідно до якої господарські зобов'язання можуть виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як вже встановлено судом, між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ “Ровекс” 24.04.2008 був укладений договір щодо сплати коштів на розвиток інфраструктури міста при проведенні будівництва торгово-громадського комплексу та групи багатоквартирних будинків з закритими стоянками для автомобілів і приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці площею 8,73 га за адресою вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.

23.10.2014 між ТОВ “Ровекс” та ТОВ “Тернопільбуд” був укладений договір про відступлення права вимоги (цесії) за договором від 24.04.2008, у відповідності до умов якого ТОВ “Ровекс” передало, а ТОВ “Тернопільбуд” прийняло право вимоги за договором від 24.04.2008 і ТОВ “Тернопільбуд” стало стороною за договором від 24.04.2008 замість ТОВ “Ровекс”.

В подальшому, 08.08.2017 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ “Тернопільбуд” було укладено додатковий договір №378/2 до договору про пайову участь від 24.04.2008 щодо будівництва групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі, у відповідності до п.1.1. якого замовник (ТОВ “Тернопільбуд”) зобов'язався взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, виходячи з наміру здійснити будівництво об'єкту.

Підпунктом 5 пункту “а” частини 1 статті 28 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.

Поряд з цим, правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлюються Законом, який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності” встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Частиною 2 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором) було встановлено зобов'язання замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до частин 1, 3 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності. (ч.5 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором).

Відповідно до ч.8 ст.40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

На підставі ч.1 ст.40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором) рішенням Тернопільської міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 було затверджено Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади.

Відповідно до п. 2.1, п. 2.2, п.3.3, п.3.5, п.3.6, п. 3.7, п.3.8 Положення: розмір пайового внеску замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади становить: 6 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва - для нежитлових будівель та споруд; 3 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків; величина пайового внеску замовника визначається у договорі, укладеному між замовником та виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, відповідно до цього Положення та загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; розмір пайової участі визначається Відділом квартирного обліку та нерухомості; проект договору готується Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради. Договір укладається між виконавчим комітетом та замовником; договір підписує міський голова. Істотними умовами договору про пайову участь є: а) розмір пайового внеску; б) строк (графік) сплати пайового внеску; в) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади, який проводиться Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради, підписується сторонами одночасно із договором та є його невід'ємною частиною.

З цього вбачається, що зобов'язання замовника (забудовника) із пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту виникає в силу Закону, а його зміст (розмір, строк і порядок виконання та ін.) деталізуються у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування відповідно до приписів Закону.

Частиною 5 статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент купівлі обладнання на загальну суму 2645166,30 грн) встановлено, що якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

Таким чином, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором та виконання названих робіт) було передбачено імперативну норму щодо зменшення розміру пайової участі замовника будівництва (забудовника) у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, будівництво яких поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами.

Згідно з пунктом 13 розділу І Закону України № 132-ІХ від 20.09.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", який набув чинності 17.10.2019, внесено зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Зокрема, виключено частину 5 статті 30 та статтю 40 вказаного Закону.

Пунктами 1, 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 132-ІХ від 20.09.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" передбачено, що пункти 10-13 розділу I цього Закону набирають чинності з 01.01.2020; договори про сплату пайової участі, укладені до 01.01.2020, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання.

Під час розгляду справи судом встановлено факт купівлі ТОВ «Тернопільбуд» у 2019 році обладнання (насосу S2.110.200.1150.4.70М.Н.416.G.N.D.511.Z та комплектної шафи управління КНС з перетворювачем частоти 110кВт 380В Altivar Process) саме вартістю 2645166,30 грн, відповідно до умов договору поставки №07 від 02.09.2019 та наданих платіжних доручень.

Як вже зазначалось, передача постачальником (ФОП ОСОБА_2 ) вказаного обладнання покупцю (ТОВ “Тернопільбуд”) відбулась у 2019 році по видатковій накладній №0000000101 від 26.12.2019.

Відповідно до статті 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. Аналогічне положення містить стаття 265 ГК України.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 ЦК України).

Приписами ст. 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

У п. 2.1 договору №07 від 02.09.2019 вказано, що оплата за товар здійснюється покупцем (позивачем у справі) до 31.12.2021.

Стаття 694 ЦК України передбачає, що договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу.

На підтвердження факту оплати товару по цьому договору, позивачем подано до матеріалів справи копії платіжних доручень про сплату 887000 грн 26.12.2019, 650000 грн 30.09.2020, 285000 грн 28.10.2020, 823166,30 грн 12.04.2021, всього в загальному 2645166,30 грн.

Однак, у п. 3.3 договору поставки №07 від 02.09.2019 сторонами обумовлено, що перехід права власності до ТОВ «Тернопільбуд» на вказане обладнання відбувся в момент поставки товару та підписання ним видаткової накладної №0000000101, тобто 26.12.2019.

Підтвердженням факту купівлі-продажу обладнання вартістю 2645166,30 грн являються вказані видаткова накладна та платіжні доручення - первинні документи в розумінні Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” та договір поставки №07 від 02.09.2019, на підставі якого вони оформлені.

Таким чином, обладнання придбано позивачем до внесення вищевказаних змін до законодавства.

Підтвердженням факту розміщення обладнання за межами земельної ділянки, на якій знаходиться об'єкт будівництва є, зокрема лист №278/21 від 04.02.2021 КП “Тернопільводоканал”, в якому вказано, що обладнання, передбачене п. 4 «Умов водовідведення» Технічних умов №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014, а саме: насосний агрегат водовідведення S2.110.200.1150.4.70M.H.416.G.N.D.511.Z та комплектна шафа управління КНС з перетворювачем частоти 110 кВт 380 В Altivar Process передане ТОВ «Тернопільбуд» для об'єкту інженерної інфраструктури КНС №10 за адресою с. Байківці, вул. Братів Мисулів, 7В, згідно рішень сесії Тернопільської міської ради №7/50/27 від 29.05.2020 та №7/51/10 від 26.06.2020, Акту прийому-передачі (внутрішні переміщення) основних засобів від 21.07.2020 та Авізо від 21.07.2020 та лист ТОВ "Тернопільбуд" на адресу Тернопільського міського голови від 18.05.2020 №08/433.

Також матеріалами справи підтверджується і факт погодження органом місцевого самоврядування (в особі заснованого на його власності комунального підприємства) виконання внеску на розвиток інфраструктури міста саме у той спосіб, який визначений затвердженими позивачу Комунальним підприємством "Тернопільводоканал" Технічними умовами №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014 на підключення водопостачання та водовідведення групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту до мереж водопостачання та водовідведення по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.

Відступів від виконання технічних умов судом у даній справі не встановлено.

Тому, суд вважає доведеним факт понесення у 2019-2020 роках Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" витрат на придбання насосного агрегату водовідведення S2.110.200.1150.4.70M.H.416.G.N.D.511.Z та комплектної шафи управління КНС з перетворювачем частоти 110 кВт 380 В Altivar Process на суму 2645166,30 грн, розташованих за межами земельної ділянки, на якій знаходиться об'єкт будівництва, необхідних за технічними умовами і погоджених КП “Тернопільводоканал”, яке являється саме комунальним підприємством Тернопільської міської ради, що на підставі частини 5 статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором) надає позивачу (забудовнику) право на зменшення величини його пайової участі за договором на суму цих витрат.

Судом також встановлений подальший факт передачі такого обладнання у комунальну власність територіальної громади міста Тернополя, на баланс Комунального підприємства "Тернопільводоканал" рішенням Тернопільської міської ради від 7/50/27 від 29.05.2020 “Про прийняття обладнання до комунальної власності” (з урахуванням рішення Тернопільської міської ради №7/51/10 від 26.06.2020 «Про внесення змін до рішень міської ради»).

Тобто, встановлено факт прийняття органом місцевого самоврядування без будь-яких зауважень чи заперечень виконаних позивачем у 2019 році робіт, передбачених Технічними умовами №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014, тобто після внесення згаданих змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

До травня 2020 року, зменшення пайового внеску позивача на підставі ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та договору від 24.04.2008, №378/2 від 08.08.2017 здійснювалось шляхом укладення саме сторонами у справі додаткових договорів.

Посилаючись на чинність договорів від 24.04.2008 та від 08.08.2017, Технічні умови №386/14 від 25.11.2014 (отримані до втрати чинності ч.5 ст. 30, ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"), виконання останніх в частині п.4 Умов водовідведення, ТОВ “Тернопільбуд” на виконання вимог частини 5 статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором) 18.05.2020 ТОВ «Тернопільбуд» звернулось з листом №08/433 до міського голови м. Тернополя про прийняття вищенаведеного обладнання до комунальної власності м. Тернополя та зарахування вартості даного обладнання в сумі 2645166,30 грн, як сплати частини пайової участі по об'єкту «Будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська - Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі».

Наслідком розгляду такого звернення зі сторони органу місцевого самоврядування було лише прийняття 29.05.2020 рішення №7/50/27, яким прийнято від Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільбуд» обладнання загальною вартістю 2645166,30 грн у комунальну власність Тернопільської міської територіальної громади для об'єкту інженерної інфраструктури (КНС №10).

Подальші звернення позивача до міського голови м. Тернополя листом від 20.10.2020 (з проханням про підписання проекту договору №378/9 від 19.10.2020 про внесення змін до договору від 24.04.2008 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017 (в частині зменшення розміру пайової участі на суму вартості придбаного обладнання, переданого у комунальну власність територіальної громади міста)) та листом від 23.12.2020 (з проханням про зменшення суми пайового внеску по договору від 24.04.2008 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017 на суму вартості переданого обладнання) мали наслідком відмову Виконавчого комітету Тернопільської міської ради у їх задоволенні, з огляду на внесені зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", які набрали чинності з 01.01.2020, якими ч.5 ст.30 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” виключено (листи Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 11459/08-ю від 19.11.2020, №13185/07-ю від 03.02.2021).

Статтею 5 Цивільного кодексу України визначено дію актів цивільного законодавства у часі. Так, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності (ч. 1). Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи (ч. 2). Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності (ч. 3).

За змістом частини 3 статті 5 Цивільного кодексу України новий акт цивільного законодавства застосовується лише до тих прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності, новий акт не застосовується до вже існуючих правовідносин.

З матеріалів справи вбачається, що правовідносини сторін даної справи у сфері містобудування, пов'язані із зобов'язанням Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд", яким здійснюється будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М. Тарнавського, взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста виникли з 2014 року на підставі договору від 24.04.2008 та додаткового договору №387/2 від 08.08.2017, тобто до втрати чинності нормами частини 5 статті 30 та статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Отже, зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", які набрали чинності з 01.01.2020 на підставі Закону України № 132-ІХ від 20.09.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", не розповсюджуються на дані правовідносини.

Слід зазначити, що право позивача на зменшення визначеного договором розміру пайової участі на суму вартості придбаного обладнання, переданого у комунальну власність територіальної громади міста, виникло на підставі імперативної норми Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (ч. 5 ст. 30).

Враховуючи наведене, дії Виконавчого комітету Тернопільської міської ради з відмови Товариству з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" у зменшенні суми розміру пайової участі в розвитку інфраструктури населеного пункту на суму придбаного у 2019 році обладнання відповідно до п.4 Умов водовідведення Технічних умов №386/14 від 25.11.2014 та переданих у комунальну власність, є неправомірними.

Такі дії відповідача мають наслідком покладення на позивача надмірного індивідуального тягаря у вигляді додаткових витрат на суму 2645166,30 грн, що суперечить основним засадам цивільного законодавства, таким як справедливість, добросовісність і розумність.

При цьому, усі відмови відповідача не пов'язані з окремими неточностями позивача в частині самої суми зменшення пайового внеску, а мотивовані відсутністю у заявника такого права взагалі.

Зазначене також позбавляє позивача правомірних очікувань (законних сподівань), які він мав на момент укладення договору цесії від 23.04.2014. Положення Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором, не передбачали безоплатної передачі збудованих замовником інженерних мереж (об'єктів інженерної інфраструктури) поза межами його ділянки, оскільки згідно з абзацом 2 частини 5 статті 30 цього Закону у разі якщо кошторисна вартість будівництва таких об'єктів перевищить розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту, орган місцевого самоврядування повинен прийняти рішення про відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Таким чином, відмова відповідача у зменшенні позивачу суми розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту за договором на суму придбаного обладнання на суму 2645166,30 грн, переданого у комунальну власність, не відповідає положенням національного законодавства та порушує принципи "правомірних очікувань" ("законних сподівань") і пропорційності (справедливого балансу інтересів), що застосовуються у практиці Європейського суду з прав людини (справи Pine Valley Developments Ltdv Ireland (заява № 12742/87), "Федоренко проти України" та ін.).

Згідно зі статтею 5 Господарського процесуального кодексу України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Стаття 16 Цивільного кодексу України визначає наступний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів, який не є вичерпним:

1) визнання права;

2) визнання правочину недійсним;

3) припинення дії, яка порушує право;

4) відновлення становища, яке існувало до порушення;

5) примусове виконання обов'язку в натурі;

6) зміна правовідношення;

7) припинення правовідношення;

8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Враховуючи обставини справи та наявні докази, що їх підтверджують, суд дійшов висновків про неправомірність дій відповідача щодо відмови позивачу у зменшенні суми розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму придбаного у 2019 році обладнання відповідно до технічних умов №386/14 від 25.11.2014 (виданих позивачу як забудовнику об'єкту групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі), та переданого у комунальну власність, вартістю 2645166,30 грн. У зв'язку з цим сума пайового внеску за договором від 24.04.2008 та додатковим договором №378/2 від 08.08.2017 про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Тернополя, укладеним між позивачем та відповідачем, підлягає визнанню зменшеною та сплаченою позивачем на суму вартості придбаного та переданого обладнання, у розмірі 2 645166,30 грн.

Тому позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" підлягають задоволенню в повному обсязі.

Заперечення відповідача стосовно того, що ним не погоджувалось придбання такої комплектації насоса, з шафою управління та того, що позивачем не доведено порушення прав відповідача, спростовується фактом беззастережного прийняття цього обладнання у комунальну власність та висновками суду щодо задоволення позову у даній справі.

На виконання технічних умов №386/14 від 25.11.2014, виданих позивачу як замовнику об'єкту будівництва, ТОВ «Тернопільбуд» понесено фактичні витрати на загальну суму 2645166,30 грн, виходячи з чого судом не беруться до уваги посилання відповідача на наявну у переписці сторін (2204305,25 грн) меншу суму вартості такого обладнання.

Усі адресовані позивачу письмові відповіді на звернення щодо зменшення суми розміру пайової участі у розвитку інфраструктури м. Тернополя, як і додаткові договори та інші дії щодо зменшення позивачу суми пайового внеску за період з 2017 по 2021 роки були оформлені від імені Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, у зв'язку з чим твердження відповідача про те, що він є неналежною стороною у справі, судом вважаються безпідставними.

Відповідно до ст. ст. 123, 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12-13, 20, 50, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

1. Визнати неправомірними дії Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46000, ідентифікаційний код 04058344) щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" (пр. Степана Бандери, буд. 38, м. Тернопіль, 46002, ідентифікаційний код 01268934) у зменшенні суми розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму придбаного обладнання для об'єкту інженерної інфраструктури (КНС№10) у 2020 році, та переданого у комунальну власність, у розмірі 2645166,30 грн.

2. Визнати суму пайового внеску відповідно до договору від 24.04.2008 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю “Тернопільбуд” (46002, Тернопільська область, м. Тернопіль, проспект Степана Бандери, 38, код ЄДРПОУ 01268934) та Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради (46000, Тернопільська область, м. Тернопіль, вулиця Листопадова,5 код ЄДРПОУ 04058344), зменшеною та сплаченою Товариством з обмеженою відповідальністю “Тернопільбуд” (46002, Тернопільська область, м. Тернопіль, проспект Степана Бандери, 38, код ЄДРПОУ 01268934) на суму придбаного обладнання для об'єкту інженерної інфраструктури (КНС №10) у 2020 році, та переданого у комунальну власність, у розмірі 2645166,30 грн.

3. Стягнути з Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 04058344) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" (вул. С. Бандери, буд. 38 , м. Тернопіль, ідентифікаційний код 01268934) 41947 (сорок одну тисячу дев'ятсот сорок сім) грн 49 коп. - судового збору в повернення сплачених судових витрат.

Видати наказ.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст. ст. 256-257 ГПК України.

Повне рішення складено 07 вересня 2021 року.

Суддя І.П. Шумський