07 вересня 2021 року справа №200/3025/21-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гаврищук Т.Г., суддів: Сіваченка І.В., Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 р. у справі №200/3025/21-а (головуючий І інстанції Тарасенко І.М., повний текст рішення складено 26.04.2021р. в м. Слов'янськ Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про зобов'язання перерахувати та стягнути недоплачену суму разової грошової допомоги до 5 травня, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, в якому просив визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2018, 2019, 2020 року у меншому розмірі ніж це передбачено частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради перерахувати та стягнути на користь позивача недоплачену суму разової грошової допомоги до 5 травня в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року: за 2019 рік у розмірі 6190,00 грн., за 2018 рік у розмірі 5995,00 грн. та зобов'язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради перераховувати в подальшому у спосіб визначений Законом України протягом періоду проходження служби у військових частинах, що розташовані на території де поширюється юрисдикція Маріупольської міської ради на користь позивача разової грошової допомоги до 5 травня в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року (а.с. 2-6).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, які порушили права ОСОБА_1 , нарахувавши та виплативши йому щорічну разову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій не у повному розмірі. Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та доплату щорічної допомоги до 05 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів. В іншій частині позовних вимог відмовлено (а.с. 27-29).
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, вважає рішення винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що позивачем подано два аналогічні адміністративні позови до одного відповідача, з тим самим предметом та з тих самих підстав. Наголошує, що рішенням департаменту від 31.03.2021р. №02.3.18-868 здійснено нарахування щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми в розмірі 6800,00 грн.. Отже, департаментом в межах повноважень вжито всі заходи щодо нарахування та здійснення виплати допомоги позивачеві в розмірах визначених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року №367-XIV (а.с. 33-34).
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшов висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 7-9).
Як вбачається з матеріалів справи, та не заперечується сторонами, позивачу виплачена разова грошова допомога до 5 травня у 2018 році у розмірі 1265,00 грн., у 2019 році - 1295,00 грн. (а.с. 11-12).
Наведені обставини сторонами не оспорюються.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон №3551-XII).
Відповідно до частиною 5 статті 12 Закону №3551-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року (набрав чинності 01 січня 2008 року) частину 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року.
В подальшому Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (набрав чинності 01 січня 2015 року) розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31 березня 2015 року, № 141 від 02 березня 2016 року, № 233 від 05 квітня 2017 року, № 170 від 14 березня 2018 року, №237 від 20 березня 2019 року та № 112 від 19 лютого 2020 року, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Зокрема, у постановах Кабінету Міністрів України визначено наступні розміри виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій: в 2017 році - 1200,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2017 року №223 “Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”; в 2018 році - 1265,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року №170 “Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”; в 2019 році - 1295,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2019 року №237 “Деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”; в 2020 році - 1390,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 “Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань” (набрала чинності 25 лютого 2020 року).
Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У рішенні також зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного Рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, дійшов висновку про те, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Отже, з 27 лютого 2020 року норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, з 27 лютого 2020 року застосовуються положення статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
У Постанові Кабінет Міністрів України № 112 зазначено, що у 2020 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, у розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 12 цього Закону.
Отже, на час виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-XII і Постанова № 112.
Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2020 році слід застосовувати не Постанову №112, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.
Вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.
Згідно статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
За приписами частини 1 статті 28 вказаного Закону, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" № 294-IX від 14 листопада 2019 року установлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2020 році становить 8190,00 гривень (1638,00 гривень х 5).
Разом з тим, як встановлено матеріалами справи, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2021 року у справі №200/10528/20-а позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради, Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю. Визнано протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у меншому розмірі, ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради перерахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800,00 грн. (а.с. 35-36). Рішення набрало законної сили 12.03.2021 року.
На виконання зазначеного рішення Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення від 31.03.2021 №02.3.18-868 про виплату грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги. Сума недоотриманої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік - 6800,00 грн. (а.с. 37).
Згідно платіжного доручення від 26.04.2021 року №4448 виплата разової грошової допомоги до 5 травня, відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2021 року у справі №200/10528/20-а була виплачена на особистий рахунок ОСОБА_1 АТ КБ «ПриватБанк» (а.с. 38).
Таким чином, на час прийняття рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року, Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради вже було прийнято рішення від 31.03.2021 №02.3.18-868 про виплату грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800,00 грн. та 26.04.2021 року виплачено зазначену суму.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає помилковим висновок суду першої інстанції про визнання протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради нарахувавши та виплативши щорічну разову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій не у повному розмірі та зобов'язання Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та доплату щорічної допомоги до 05 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Доводи апелянта, що позивачем подано два аналогічні адміністративні позови до одного відповідача, з тим самим предметом та з тих самих підстав, колегія суддів не приймає, оскільки в зазначеній справі позивач просив зобов'язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради перерахувати та стягнути на користь позивача недоплачену суму разової грошової допомоги до 5 травня в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року: за 2019 рік у розмірі 6190,00 грн., за 2018 рік у розмірі 5995,00 грн., на відміну від позовних вимог у справі №200/10528/20-а, в якій позивач просив зобов'язати перерахувати разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, у відповідності до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 №3-р/2020 по справі №1-247/2018 і здійснити виплату недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року з урахуванням раніше виплаченої суми. Тобто, позовні вимоги не є аналогічними та містять відмінний предмет позову.
За таких обставин суд доходить висновку, що судом першої інстанції безпідставно визнано протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року у меншому розмірі ніж це передбачено частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року.
Крім того, суд першої інстанції задовольняючи позов частково та зобов'язуючи відповідача здійснити перерахунок та доплату щорічної допомоги до 05 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів, прийняв рішення щодо перерахунку щорічної допомоги за 2020 рік, який не був предметом позову у зазначеній справі.
Відповідно до п.1,3 ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.
З урахуванням правових висновків суду апеляційної інстанції, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 р. у справі №200/3025/21-а - задовольнити.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 р. у справі №200/3025/21-а - скасувати.
Прийняти нове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про зобов'язання перерахувати та стягнути недоплачену суму разової грошової допомоги до 5 травня відмовити в повному обсязі.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 07 вересня 2021 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 07 вересня 2021 року та підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п.2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя: Т.Г. Гаврищук
Судді: І.В. Сіваченко
Г.М. Міронова