ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
07 вересня 2021 року м. Київ № 640/9631/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.04.2019, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, визначених в довідці про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 24.03.2021 № 248/3/8/151, виданої Департаментом фінансів Міністерства оборони України, а також зменшення з 05.03.2019 по 31.12.2019 розміру пенсії за рахунок виплати її в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Київ провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, визначених в довідці про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 24.03.2021 № 248/3/8/151, виданої Департаментом фінансів Міністерства оборони України, та виплачувати ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 31.12.2019 пенсію в розмірі 100 % суми підвищення пенсії.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що після звільнення з військової служби йому призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Органом, яким здійснюються призначення пенсії, її перерахунок та виплата, є Головне управління Пенсійного фонду України в місті Київ (надалі за текстом - ГУ ПФУ).
Позивач зазначає, що при обчисленні пенсії та її виплаті станом на 01.12.2017 року було враховано наступні види грошового забезпечення: Посадовий оклад, Оклад за військовим званням, Процентна надбавка за вислугу років, Додаткові види грошового забезпечення, в тому числі: надбавка за роботу з таємними документами 15%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 100%, премія 10%.
В березні 2018 року у відповідності до вимог постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 та постанови КМУ від 21.02.2018 №103 з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії позивача.
Але відповідно до вимог Постанови №103 під час даного перерахунку у складі грошового забезпечення, з якого перераховано пенсію, враховані лише оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Проте додаткові види грошового забезпечення, які враховувалися під час призначення позивачу пенсії, та уведені для виплати відповідній категорії військовослужбовців згідно Постанови № 704, до складу грошового забезпечення, врахованого при перерахунку пенсії, включено не було.
Зазначене, як стверджує позивач, підтверджується перерахунками пенсії з 01.12.2017, з 01.01.2018, з 01.04.2019, з 01.01.2020 (копії додаються).
Позивач зазначає, що 26.03.2021 позивач надав до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії станом на 05.03.2019, в якій просив провести перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки від 24.03.2021 №248/3/8/151, та повідомити про проведений перерахунок з наданням відповідних розрахунків його здійснення.
Позивач додає, що з наданої до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача від 24.03.2021 №248/3/8/151 вбачається, що для перерахунку пенсії позивача має бути застосовано грошове забезпечення виходячи з наступних його складових та у розмірах: посадовий оклад - 9160,00 грн., оклад за військове звання - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років - 50% - 5320,00 грн., надбавка за особливості проходження служби - 65% - 10374,00 грн., надбавка за роботу з таємними документами -15% - 11374,00 грн., премія - 33% - 3206,00 грн.
Проте, як зазначено у позові, ГУ ПФУ довідку від 24.03.2021 проігноровано, та у проведенні з 01.04.2019 відповідного перерахунку пенсії позивача відповідачем відмовлено, про що листом від 31.03.2021 № 2600-0310-8/54750 повідомлено позивача.
При цьому відповідач будь-яких законних приводів та підстав для непроведення перерахунку пенсії позивача не навів.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить задовольнити позов.
Також, як зазначає позивач, у ГУ ПФУ з 05.03.2019 по 31.12.2019 відсутні підстави для застосування зменшення розміру виплачуваної пенсії, що були передбачені пунктом 2 постанови № 103 (щодо виплати перерахованої пенсії в розмірах з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року), оскільки вказаний пункт 2 Постанови № 103 рішенням суду у справі №826/3858/18 від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнаний протиправним та нечинним.
Відтак, позивач просить задовольнити позов і в цій частині.
Позиція відповідача.
Відповідач проти задоволення позову заперечує.
Зазначає, крім іншого, що перерахунок проводиться на підставі довідки уповноваженого органу. Вимога про складання нової довідки законодавством не передбачена та відсутні правові підстави для отримання нової довідки. Відповідно до постанови КМУ № 103 ГУ ПФУ здійснило перерахунок.
Щодо поступової виплати суми підвищення (50 %, 75 %, 100%) відповідач знову-таки посилається на положення профільного законодавства, зокрема, постанову КМ України № 804 від 14.08.2019. При цьому, звертає увагу, що у 2020 сума підвищення виплачується у розмірі 100%.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою від 14.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.
Встановлені судом обставини.
Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини того, що позивач перебуває на обліку у відповідача, обставини призначення, виплати та перерахунку пенсії, як зазначено вище, у т.ч. відмова у перерахунку на підставі довідки Департаменту фінансів МО щодо розміру грошового забезпечення за посадою, виплати суми підвищення пенсії у розмірі 75%, факт звернення до відповідача з приводу наведених питань та щодо врахування довідки Департаменту фінансів МО, та факт відмови ГУ ПФУ у проведенні перерахунку пенсії - як зазначено вище, а відтак вказані обставини є встановленими.
При цьому довідка, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії, видана не уповноваженим органом, а Департаментом фінансів МО.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Щодо відмови ГУ ПФУ здійснити перерахунок на підставі довідки Департаменту фінансів МО.
За загальним правилом, враховуючи положення ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ст. 43 Закону №2262-ХІІ, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, п. 2 Постанови КМ України № 704, ч. 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, ч. 3 ст. 51 згаданого Закону, пункту 1 Порядку № 45, абз. 1 п. 5 Порядку №45 (у редакції постанови КМ України № 103), додатку № 2 до Порядку № 45 (містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також положення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року (визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМ України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45), слід дійти висновку, що оскільки зміни, внесені постановою КМ України № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Довідки, відповідно до п. 2 Порядку № 45, видають уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої уповноваженим органом.
Відповідно до ст. 10 Закону №2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними уповноваженими органами.
Разом із цим, слід наголосити, що до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Виходячи із змісту п. 3.1, п. 3.18 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, яке затверджено наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2014 року № 530 (із змінами) оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям, здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП) згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, на даний час такою уповноважено особою в м. Києві є Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, а не Департамент фінансів МО.
У даному випадку, довідка видана не уповноваженим органом.
Департаментом фінансів МО видана довідка, яка не містить посилання за встановленою формою на те, що це є довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, не передбачена Порядком № 45 для цілей перерахунку пенсії, та не є замінником довідки, що видається уповноваженим органом. Тобто, вказана довідка не є підставою для перерахунку пенсії та по суті була видана в порядку надання інформації про грошове забезпечення діючих посадових осіб.
Враховуючи наведене, у ГУ ПФУ відсутні правові підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки Департаменту фінансів МО від 24.03.2021.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Щодо «поетапності» виплати суми підвищення перерахованої пенсії, слід зазначити, що це положення було передбачено пунктом 2 постанови Уряду № 103, відповідно до якого виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Проте, рішенням суду від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, серед іншого вказав на те, що зміст статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відтак, із набранням законної сили вищезгаданим рішенням суду від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 15.07.2020 у справі № 520/3360/19, у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 та у постанові від 09.04.2020 у справі № 640/19928/18.
У зв'язку з цим це рішення суду, як і втрата чинності постановою КМ України № 103 не потребують будь-якого додаткового узгодження та підтвердження, - у т.ч. в рамках п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019, який (п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019) в силу прийнятих судових рішень взагалі не має ніякого правового значення, відповідні пункти постанови КМ України № 103 не можуть втрачати чинність пізніше, ніж визначено судовими рішеннями, що у свою чергу свідчить про перевищення КМ України своїх повноважень в частині визначення порядку виконання судових рішень.
При цьому, рішенням суду від 06.04.2020 у справі № 640/559/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 року, підпункт 1 пункт 1 постанови КМ України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян» визнано протиправним та нечинним.
Рішенням суду від 10.06.2020 у справі № 640/620/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020, частину другу пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" визнано протиправною та нечинною.
Між тим, 04.09.2019 набрала чинності вищезгадана постанова КМ України № 804, згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Однак, постанова КМ України №804 визнана протиправною та нечинною повністю рішенням суду від 23.01.2020 у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, що є датою набрання рішенням суду першої інстанції законної сили.
В контексті останнього, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2. ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, з 04.09.2019 у ГУ ПФУ були правові підстави для виплати позивачу 75 відсотків підвищення до пенсії.
З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині виплати 100% перерахованої пенсії підлягають задоволенню частково - за період з 05.03.2019 до 04.09.2019.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо зменшення виплати суми підвищення пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), що полягає у виплаті з 05.03.2019 по 03.09.2019 лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДР: 42098368) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) пенсії з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
4. У задоволенні решти вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін