Рішення від 25.08.2021 по справі 751/5287/21

Справа№751/5287/21

Провадження №2-а/751/98/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2021 року місто Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

у складі: головуючого-судді Деркача О.Г.,

секретаря судового засідання Гармаш-Лящинська М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови №15/208 від 17.06.2021 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Чернігівської міської ради, в якому просить: визнати протиправною та скасувати постанову №15/208 від 17.06.2021 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради про накладення адміністративного стягнення, мотивуючи свої вимоги наступним.

Відносно позивача адміністративною комісією при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради складена постанова №15/208 від 17.06.2021 року про накладення на ОСОБА_1 штрафу в розмірі 680 грн. Даною постановою встановлено, що 23.04.2021 року ОСОБА_1 о 12 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , не прибрав сміття з прибудинкової території, чим порушив пункт 9.2.3 «Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання дворових територій, парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях м. Чернігова» від 24.12.2019 року № 49/VІІ=2 та ст. 152 КУпАП. ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 і ні якого відношення до прибудинкової території будинку АДРЕСА_1 не має, як і до сміття, яке виносять мешканці будинків по АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 звинуватили в тому, що він як перехожий не став прибирати сміття за власником та мешканцями будинку АДРЕСА_1 з їх прибудинкової території, у чиї обов'язки і входить забезпечення чистоти, порядку, утримання і прибирання дворових та прибудинкових територій. Фактично, 23.04.2021 року ОСОБА_1 біля 12-ї години йшов від Центрального Ринку до районного автовокзалу. Він не кидав сміття, недопалки, папір, тару, ганчір'я тощо на вулицях, площах, у парках, інших громадських місцях, а також не спалював сміття у контейнерах і урнах. Навпроти ГУНП в Чернігівській області, поряд з прибудинковою територією будинку АДРЕСА_1 , його зупинили двоє працівників поліції. Вони запитали його за сміття, що і знаходилося біля паркану, на якому є табличка « АДРЕСА_1 ». Він їм відповів, що він мешкає на сусідній вулиці. Працівники поліції запропонували ОСОБА_1 стати свідком порушення Правил благоустрою і підписати протокол. ОСОБА_1 відповів, що він є інвалідом із зору і погано бачить. Але, за умовлянням працівників поліції навмання підписав протокол. Про складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно нього йому не повідомили. Свідків, у зв'язку з фізичними вадами у ОСОБА_1 (інвалід із зору), не покликали. Права не роз'яснили, як і право мати захисника. Протокол був направлений на розгляд до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Чернігівської міської Ради. Справа розглядалась двічі. В перший раз протокол був направлений на доопрацювання. За час доопрацювання ОСОБА_1 не викликали, пояснень не відбирали, зі змінами в протоколі про адміністративне правопорушення не знайомили. 17.06.2021 року розгляд проведено за відсутністю ОСОБА_1 . Повістка надійшла разом з Постановою лише 23.06.2021 року.

Відповідач у відзиві на позов заперечує проти позовних вимог і просить у позові відмовити.

Позивач в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, заяв та клопотань не надіслав. Про дату та час розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради складена постанова №15/208 від 17.06.2021 року про накладення на ОСОБА_1 штрафу в розмірі 680 грн. Даною постановою встановлено, що 23.04.2021 року ОСОБА_1 о 12 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1, не прибрав сміття з прибудинкової території, чим порушив пункт 9.2.3 «Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання дворових територій, парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях м. Чернігова» від 24.12.2019 року № 49/VІІ=2 та ст. 152 КУпАП. Згідно даної постанови домашня адреса ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 .

Відповідно до ст. 152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, саме відповідач зобов'язаний довести правомірність складання ним постанови, зокрема, шляхом доведення належними та допустимими доказами порушення позивачем вимог ст. 152 КУпАП.

Відповідно до ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення - акт органів адміністративної юрисдикції, яким вирішується питання про наявність в діях правопорушника складу адміністративного правопорушення та застосування до нього мір адміністративного стягнення. Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи, відомості про особу, щодо якої розглядається справа, опис обставин, встановлених при розгляді справи, зазначення нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення, прийняте у справі рішення. Згідно ст. 284 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є рішення, яким встановлюється вина особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, в скоєнні правопорушення та призначається міра адміністративного стягнення.

Так, в постанові про накладення стягнення №15/208 від 17.06.2021 року, зазначена домашня адреса ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , а правопорушення встановлено за адресою: АДРЕСА_1 .

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що постанова про накладення адміністративного стягнення №15/208 від 17.06.2021 року, винесена адміністративною комісією при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради, підлягає скасуванню, оскільки під час розгляду справи про адміністративне правопорушення не були належним чином з'ясовані і враховані всі обставини справи, зумовлені суб'єктом та суб'єктивною стороною даного адміністративного правопорушення, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

З урахуванням ст. 139 КАСУ з відповідача підлягає стягненню судовий збір в сумі 454 грн. 00 коп. на користь позивача.

Звернення позивача до адміністративної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради, в порядку ст. 288 КУпАП, зі скаргою на оспорювану постанову, суд вважає поважною причиною пропущення строку оскарження даної постанови.

Керуючись ст. ст. 11, 159-163, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 7, 152, 268, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ВИРІШИВ:

Поновити строк оскарження постанови адміністративної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради №15/208 від 17.06.2021 року.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови №15/208 від 17.06.2021 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.

Скасувати постанову Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради № 15/208 від 17.06.2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 680 гривень.

Стягнути з виконавчого комітету Чернігівської міської ради (код ЄДРПОУ 4062015, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Магістратська, 7) на користь ОСОБА_1 (зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 454 грн. 00 коп. судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення через Новозаводський районний суд м.Чернігова.

Повний текст рішення суду складений 25.08.2021 року.

Суддя О.Г. Деркач