Справа № 766/15613/21
н/п 2-о/766/871/21
07 вересня 2021 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого-судді Прохоренко В.В.,
секретар Бакшина К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою адвоката Уфімцевої Лідії Петрівни, заінтересована особа - Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території АР Крим,
встановив:
Заявник звернулася до суду з вказаною заявою, в якій вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Севастополь помер її чоловік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Внаслідок смерті ОСОБА_1 незаконним органом влади АР Крим Відділом запису актів громадянського стану Балаклавського району м.Севастополя Управління РАЦС м.Севастополя 20.06.2018 року видано свідоцтво про смерть. У зв'язку з тим, що зазначене свідоцтво про смерть є недійсним і не створює правових наслідків, вона змушена звернутись до суду із даною заявою та просить встановити факт смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки свідоцтво про його смерть недійсне на території України та не створює правових наслідків відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Заявник в судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити з підстав, зазначених в заяві.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надійшла заява про розгляд справи у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши їх доказами, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.
Судом встановлено, що згідно актового запису про шлюб № 3, складеного Тунгусско-Чунським районним бюро РАЦС селища Ванавара Красноярського краю, ОСОБА_2 зареєструвала шлюб з ОСОБА_1 , та після реєстрації шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_3 ».
З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 20.06.2018 року, виданого Відділом запису актів громадянського стану Балаклавського района м.Севастополя Управління РАЦС м.Севастополя ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Севастополь помер ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с. Знаменське Знаменського району Омської області.
Заявник, як спадкоємиця померлого звернулася до Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), щодо реєстрації смерті ОСОБА_1 та видачі їй свідоцтва про смерть. Однак, їй відмовлено в державній реєстрації смерті, у зв'язку з тим, що подане нею свідоцтво про смерть є недійсним і не створює правових підстав, оскільки будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважається незаконною, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку не передбаченому законом.
Згідно ч.3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Приписами п.8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Таким чином судом встановлено, що свідоцтво про смерть, яке було видано органом, який створений та діє у порядку не передбаченому законом не створює правових наслідків, що позбавляє ОСОБА_4 яка є громадянкою України, провести державну реєстрацію смерті померлого чоловіка ОСОБА_1 .
З огляду на викладене, суд вважає доведеним факт смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Севастополь.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації смерті особи є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, яким є заявник, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявником свідоцтво про смерть, виданого державним органом України.
Керуючись ст.ст. 6-13,80,81, 263-265, 293, 315,317 ЦПК України, ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд,
вирішив:
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Знаменське Знаменського району Омської області, громадянина України на тимчасово окупованій території, а саме в м.Севастополь, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя В.В.Прохоренко