Дата документу 03.09.2021 Справа № 554/7857/21
Провадження №3/554/1950/2021
03 вересня 2021 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Савченко А. Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП і матеріали справи додані до нього щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, не працюючого, РНОКПП та інші відомості щодо особи ініціатором складення протоколу не надані
Опис обставин, установлених під час розгляду справи
Відповідно до протоколу серії ВАБ № 138675 від 10 серпня 2021 року ОСОБА_1 04 серпня 2021 року, близько 23 год 40 хв, перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем мешкання, чим порушив правила перебування під адміністративним наглядом.
Нормативний акт, що передбачає відповідальність за інкриміноване особі адміністративне правопорушення
Дії ОСОБА_1 ініціатором складення протоколу кваліфіковані за ч. 1 ст. 187 КУпАП, без розкриття суті інкримінованого особі правопорушення відповідно до диспозиції цієї норми закону.
Ставлення особи, що притягається до адміністративної відповідальності до вчинення інкримінованого йому правопорушення
В судове засідання правопорушник, будучи належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, не з'явився, заяви про відкладення розгляду справи не подав, працівниками поліції на виконання постанови про його примусовий привід до суду доставлений не був, в зв'язку з чим суд розглядає справу за його відсутності.
Релевантні джерела права й акти їх застосування
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, а згідно з ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності зі законом.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Частиною 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 2 ст. 254 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше 24 годин з моменту виявлення особи, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол не складається у випадках, передбачених ст.258 цього Кодексу.
Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення визначені ст. 256 КУпАП.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Мотиви суду та оцінка наданих сторонами доказів
Дослідивши протокол про вчинення адміністративного правопорушення та додані до нього матеріали, суд приходить до висновку про відсутність доказів вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому правопорушення та необхідності закриття справи за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, з огляду на таке.
Відповідно до чинного законодавства відповідальність за ч. 1 ст. 187 КУпАП настає за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); нереєстрація в органі Національної поліції.
Як слідує зі змісту протоколу, ОСОБА_1 04 серпня 2021 року, близько о 23 год 40 хв, був відсутній за місцем мешкання, чим порушив правила перебування під адміністративним наглядом.
Однак, Протокол про вчинення адміністративного правопорушення (далі - Протокол) має суттєві недоліки, у ньому, зокрема, суть адміністративного правопорушення не відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у частині 1 статті 187 КУпАП, оскільки не розкрито суть порушення відповідно до вимог закону, а лише констатовано факт його вчинення, що є недопустимим, так як порушує право на захист особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Так, в Протоколі фабула правопорушення викладена без зазначення того, що відносно порушника встановлено адміністративний нагляд і якщо так, то коли, які обмеження щодо нього встановлені та які із них він порушив, тобто не розкрита суть правопорушення.
В протоколі взагалі немає посилання на судове рішення, відповідно до якого щодо ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд, тим самим не зазначено правових підстав, у зв'язку з якими останній повинен був дотримуватись тих чи інших покладених на нього обов'язків, і які саме він порушив, що за викладених обставин унеможливлює притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Також протокол виконаний нерозбірливим почерком, що позбавляє суд можливості зрозуміти його зміст, оформлений неохайно, всупереч Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України 6 листопада 2015 року № 1376 та без додержання вимог, які зазначені в статті 256 КУпАП, що позбавляє суд можливості брати його до уваги як доказ по справі.
В протоколі зазначені неповні відомості про особу, не зазначені освіта, сімейний стан правопорушника, чи притягувався він раніше до відповідальності (адміністративної, кримінальної), документ, що посвідчує особу порушника, а також не зазначено РНОКПП порушника, що свідчить про не встановлення його особи, а отже і можливості перевірки причетності його до скоєного та можливості виклику і явки до суду для розгляду справи.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення ґрунтується на припущеннях, що є недопустимим відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України.
Частиною 2 статті 62 Конституції України встановлено, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення.
Крім того, суд констатує, що ініціатором складення протоколу до нього, на підтвердження вини ОСОБА_1 не додано жодного доказу, який об'єктивно вказував на факти невиконання покладених на нього обов'язків, що були виявлені протягом адміністративного нагляду, окрім рапорту та пояснень ОСОБА_1 , нічим не підтверджені.
Додана до протоколу ксерокопія постанова суду не засвідчена належним чином, в зв'язку з чим не може братися судом до уваги та розцінюватися як належний та допустимий доказ по справі.
Крім того, ініціатором складення протоколу порушено вимоги ст. 254 КУпАП, оскільки вказаний протокол складено 10 серпня 2021 року, тоді як зазначене в ньому порушення мало місце 04 серпня 2021 року, що є неприпустимим.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку про відсутність в діяннях ОСОБА_1 складу інкримінованого йому правопорушення, так як висновки ініціатора складення протоколу про його винуватість у цьому не ґрунтуються на наданих доказах, а протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Відповідно до п. 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 9, 247, 283 та 284 КУпАП, суд
Закрити справу щодо ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу інкримінованого йому адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А. Г. Савченко