ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
06 вересня 2021 року м. Київ № 640/18021/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації
про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 (далі-позивач) з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 19 листопада 2018 року про скасування довідки №0000449176 від 26 грудня 2017 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 ;
зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації поновити надання щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) починаючи з 19 листопада 2018 року та виплатити недоплачену щомісячну адресну допомогу з 19 листопада 2018 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що в оскаржуваному рішенні не зазначено та не конкретизовано, які саме недостовірні відомості було надано позивачем в заяві про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відтак, позивач вважає, що дана обставина свідчить про недотримання відповідачем вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості оскаржуваного рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду суддею Васильченко І.П. та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строк для подання заяв по суті.
На підставі розпорядження керівника апарату про повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано для розгляду судді Окружного адміністративного суду міста Києва Літвіновій А.В.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.10.2020 прийнято справу до провадження, постановлено здійснювати розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому зазначено, що відповідач не погоджується з заявленими позовними вимогами, оскільки позивач при взятті на облік внутрішньо переміщеної особи зазначила у відповідній заяві, що переміщення з тимчасово окупованої території відбулось 17.07.2014, тоді як у подальшому встановлено, що позивач працює вчителем української мови у ліцеї № 208 міста Києва з 13.01.2014, у зв'язку з чим було прийнято рішення про скасування довідки через подання завідомо неправдивих відомостей.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 отримала довідку №0000449176 від 26.12.2017 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Як зазначено відповідачем у відзиві, керуючись пунктом 10 Порядку №505 Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації розпочало перевірку обґрунтованості видачі та достовірності документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснило запити та отримало відомості, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Згідно листа Гімназії №136 м. Києва Управління освіти Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 08.11.2018 №402, ОСОБА_1 дійсно навчалась в даній гімназії в період з 01.09.2013 по 26.06.2017.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 19.11.2018 встановлено, що ОСОБА_1 навчалася в місті Києві до початку проведення АТО та подала завідомо недостовірні відомості в заяві про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку з чим відповідно до пункту 1.5 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» скасовано довідку №0000449176 від 26.12.2017 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Вважаючи протиправним рішення відповідача та таким, що порушує принципи ясності, чіткості та обґрунтованості, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VII (надалі - Закон № 1706-VII, в редакції на час спірних правовідносин).
Поняття внутрішньо переміщеної особи міститься у частині першій статті 1 Закону №1706-VII, відповідно до якої внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону №1706-VII підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
За змістом положень частин третьої, четвертої статті 4 Закону №1706-VII для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.
Заява подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника (далі - заявник).
Відповідно до пункту 3 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 (далі - Порядок №509), заява про взяття на облік повинна містити таку інформацію про заявника: прізвище, ім'я та по батькові; громадянство; дата та місце народження; стать; відомості про малолітніх, неповнолітніх внутрішньо переміщених осіб, які прибули разом з ним (у разі необхідності); відомості про законних представників, які супроводжують малолітню дитину, недієздатних осіб або осіб, дієздатність яких обмежена, та осіб, зазначених в абзаці п'ятому пункту 2 цього Порядку; відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання; адреса, за якою з особою може здійснюватися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та контактний номер телефону; обставини, що спричинили внутрішнє переміщення; відомості про житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби; відомості про наявність інвалідності та потребу в технічних та інших засобах реабілітації; відомості про місце навчання/виховання дитини (найменування закладу); відомості про працевлаштування, освіту, спеціалізацію за професійною освітою, посаду, професію.
Форму заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2016 №1610, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2017 року за № 89/29957.
Згідно з частиною сьомою статті 4 Закону №1706-VII разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви.
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статтею 1 цього Закону (військовий квиток з відомостями про проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документи про професійно-технічну освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь), довідку з місця навчання, рішення районної, районної у місті Києві чи Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування, медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо).
Частиною десятою статті 4 Закону №1706-VII передбачено, що заявнику може бути відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, якщо: 1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, визначені у статті 1 цього Закону; 2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки; 3) заявник втратив документи, що посвідчують його особу, до їх відновлення; 4) у заявника немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені частиною сьомою цієї статті; 5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, не доводять факту проживання заявника на території зазначеної адміністративно-територіальної одиниці.
Підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи визначені частиною першою статті 12 Закону №1706-VII.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12 Закону №1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: подала завідомо недостовірні відомості.
Згідно з абзацом 7 частини першої статті 12 Закону №1706-VII рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Наказом антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 №33/6/а визначено райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення - Донецька та Луганська області - з 07.04.2014.
Як вбачається копії листа Гімназії №136 м. Києва Управління освіти Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 08.11.2018 №402, ОСОБА_1 дійсно навчалась в даній гімназії в період з 01.09.2013 по 26.06.2017.
Таким чином, станом на момент початку проведення антитерористичної операції, позивач вже проживала та навчалася у місті Києві, що підтверджується належними та допустимими доказами, що були надані відповідачем, а позивачем протилежного не доведено.
Відтак, позивачем у поданій нею заяві для призначення щомісячної адресної допомоги особам зазначено завідомо недостовірні відомості, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення є правомірним, тому підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Щодо тверджень позивача про відсутність в оскаржуваному рішенні мотивувальної частини щодо причин скасування довідки, суд зазначає, що в оскаржуваному рішенні у повній мірі зазначено про причини скасування позивачу довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а саме: « ОСОБА_1 навчалася в місті Києві до початку проведення АТО та подала завідомо недостовірні відомості в заяві про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи».
У зв'язку з тим, що судом встановлено, що відповідачем правомірно прийнято оскаржуване рішення від 19.11.2018, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод та інтересів позивача, а саме відновити дію довідки внутрішньо переміщеної особи №0000449176 від 26.12.2017, задоволенню не підлягають, як похідні.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, позивачем не доведено протиправність рішення відповідача, тоді як відповідачем доведено правомірність його дій щодо скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а тому, адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.