06 вересня 2021 року Чернігів Справа № 620/6910/21
Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ), ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 ) звернулися до суду з адміністративним позовом до Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, в якому просять:
- визнати протиправною бездіяльність Козелецької селищної ради Чернігівської області щодо не прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва ОСОБА_1 , орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»);
- зобов'язати Козелецьку селищну раду Чернігівської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва ОСОБА_1 , орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»);
- визнати протиправною бездіяльність Козелецької селищної ради Чернігівської області щодо не прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва ОСОБА_2 , орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»);
- зобов'язати Козелецьку селищну раду Чернігівської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва ОСОБА_2 , орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»);
- визнати протиправною бездіяльність Козелецької селищної ради Чернігівської області щодо не прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва ОСОБА_3 , орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»);
- зобов'язати Козелецьку селищну раду Чернігівської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва ОСОБА_3 , орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»).
Обґрунтовуючи вимоги, позивачами зазначено, що бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки є протиправною та такою, що порушує їхні права.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 08.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання адміністративного позову 15 - денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, зазначає, що позивачі зверталися із заявами щодо надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки. Проєкти рішень були винесені на розгляд сесії ради, однак не набрали достатньої кількості голосів, тому не були прийняті. Тому порушень щодо розгляду заяв з боку відповідача не має, відповідач діяв в межах чинного законодавства, а отже позов є безпідставним та необґрунтованим.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Так судом встановлено, що позивачі звернулися до Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області із заявами від 22.12.2020 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності смт Козелець (поле за воєнкоматом), додавши до заяви копії паспорту, ідентифікаційного номеру та графічні матеріали з позначенням земельної ділянки (а.с.106-111).
Листами від 08.02.2021 №03-12/352, №03-12/353, №03-12/354 відповідач повідомив позивачам, що заяви було розглянуто та винесено на засідання п'ятої сесії селищної ради восьмого скликання від 28.01.2021, де проект рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва» депутатами селищної ради було відхилено (а.с.120-122).
Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Так згідно з частинами 2 та 3 статті 78 Земельного кодексу України, право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до пунктів «а» та «б» частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
За змістом частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії, зокрема, землі сільськогосподарського призначення.
Згідно пункт «а» частини 3 статті 38 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно до положень пункту «в» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.
Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надається відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. При цьому чинним законодавством передбачено, що рішення про надання дозволу або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування та виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України (далі ЗК України).
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Виходячи з аналізу зазначених вище норм земельного законодавства орган місцевого самоврядування розглядає клопотання громадянина у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Судом встановлено, що позивачі звернулися до Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області із заявами від 22.12.2020 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності смт Козелець (поле за воєнкоматом), додавши до заяви копії паспорту, ідентифікаційного номеру та графічні матеріали з позначенням земельної ділянки.
Проте з листів Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області від 08.02.2021 №03-12/352, №03-12/353, №03-12/354 випливає, що ані рішення про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ані рішення про мотивовану відмову у їх наданні органом місцевого самоврядування у місячний строк по заявам позивачів не прийнято.
Отже матеріали справи не містять рішення Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області по заявам позивачів про надання дозволів на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про мотивовану відмову у їх наданні.
Посилання відповідача на те, що відповідно до проєктів рішень п'ятої сесії восьмого скликання Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області від 28.01.2021 №114-5/VІІІ, №115-5/VІІІ, №116-5/VІІІ (а.с.112-114), Козелецькою селищною радою розглянуто заяви позивачів про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах смт Козелець, урочище «Старий сад», але за відсутності необхідної кількості голосів не прийняті рішення, суд вважає необґрунтованими та зазначає, що позивачі звернулися до відповідача 22.12.2020, а відповідачем було розглянуто їх заяви про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише 08.02.2021, тобто з порушення строків, визначених чинним законодавством та без прийняття відповідних рішень.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів суду правомірності своїх дій.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач не розглянув заяви позивачів про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою у місячний строк, чим порушив частину 7 статті 118 Земельного кодексу України, а отже допустив протиправну бездіяльність щодо не прийняття рішення по заявам ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах смт Козелець, урочище «Старий сад», що є підставою для задоволення позову в цій частині.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Проте надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є адміністративним актом, прийняттю якого повинна передувати визначена законом адміністративна процедура. Видача такого дозволу без необхідних дій суб'єкта владних повноважень в межах адміністративної процедури не гарантує забезпечення прав позивача у передбачений законом спосіб.
Подібну правову позицію вже висловлював Верховний Суд, зокрема у постановах від 24.01.2019 по справі № 806/2978/17, від 16.05.2019 по справі № 812/1312/18 та від 14.08.2019 по справі № 0640/4434/18.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області повторно розглянути подані ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заяви від 22.12.2020 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах смт Козелець, урочище «Старий сад» та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову частково.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов підлягає задоволенню частково, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області на користь кожного позивача судовий збір у сумі 454,00 грн.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області щодо не прийняття рішення про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва ОСОБА_1 , орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»).
Зобов'язати Козелецьку селищну раду Козелецького району Чернігівської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.12.2020 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»), та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Визнати протиправною бездіяльність Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області щодо не прийняття рішення про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва ОСОБА_2 , орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»).
Зобов'язати Козелецьку селищну раду Козелецького району Чернігівської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 22.12.2020 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»), та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Визнати протиправною бездіяльність Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області щодо не прийняття рішення про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва ОСОБА_3 , орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»).
Зобов'язати Козелецьку селищну раду Козелецького району Чернігівської області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 22.12.2020 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності в межах селища Козелець (урочище «Старий сад»), та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області на користь ОСОБА_3 судовий збір у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивачі: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ); ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ); ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ).
Відповідач: Козелецька селищна рада Козелецького району Чернігівської області (вул. Ф. Сидорука, 9, с. Козелець, Козелецький район, Чернігівська область, 17000, код ЄДРПОУ - 04412419).
Суддя В.В. Падій