Справа № 560/6930/21
іменем України
06 вересня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Славутської міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Славутської міської ради Хмельницької області в якому просить визнати протиправними та скасувати п. 8 та пп. 8.7 рішення 6 сесії VIII скликання Славутської міської ради №22-6/2021 від 14.05.2021 року "Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади" якими було відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з наступною передачею її безоплатно у власність згідно поданих схем із зазначенням бажаного місця розташування ОСОБА_1 на земельну ділянку площею до 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у оскарженому п. 8 та пп. 8.7 рішення 6 сесії VIII скликання Славутської міської ради №22-6/2021 від 14.05.2021 року "Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади" відсутня вмотивована відмова у наданні дозволу на розроблення проект землеустрою, оскільки невідповідність місця розташування земельної ділянки має бути пояснена вказівкою на конкретні невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, тощо.
Описані в оскаржуваному рішенні посилання відповідача на Генеральний план та План зонування міста Славути, що нібито вказана територія відноситься до громадської забудови - підприємства торгівлі, громадського харчування й побутового обслуговування є необґрунтованими та нічим не підтвердженими, окрім слів переписаних зі статей Земельного кодексу України, оскільки містобудівна документація для внесення відповідних змін до Генерального плану міста Славути відсутня, а тому належних мотивів та причин такої відмови у вказаному рішенні органу місцевого самоврядування не наведено.
Вважає оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 16.06.2021 суд відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву в якому вказано, що бажане місце розташування земельної ділянки визначеній в заяві позивача не відповідає Генеральному плану міста Славути (вказана територія відноситься до громадської забудови - підприємства торгівлі громадського харчування й побутового обслуговування), Плану зонування міста Славути (вказана територія відноситься до торгівельної зони громадської забудови).
Відповідно до даних, які були зазначені в заяві позивача та долученій до неї схемі бажаного місця розташування, запитувана земельна ділянка за цільовим призначенням для будівництва індивідуального житлового будинку площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 згідно Генерального плану міста Славути відноситься до громадської забудови - підприємства торгівлі, громадського харчування й побутового обслуговування (викопіювання із Генерального плану із зазначенням території, де знаходиться бажана земельна ділянка) долучено до матеріалів відзиву. Генеральний план міста Славути, затверджений рішенням Славутської міської ради від 29.08.2008 №3-22/2008 - розміщений на офіційному веб-сайті Славутської міської ради, є діючим та може бути використаний громадянами (в тому числі і позивачем) для пошуку вільних земельних ділянок. Просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності суду дійшов наступних висновків.
Позивач 29.03.2021 звернувся до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Славутської міської ради заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва індивідуального житлового будинку площею 1000 кв.м. з наступною передачею земельної ділянки у власність.
Вказана заява зареєстрована під вхідним номером 2852/21-09/2021.
Рішенням 6 сесії VIII скликання Славутської міської ради №22-6/2021 від 14.05.2021 року "Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади" позивачу було відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з наступною передачею її безоплатно у власність згідно поданих схем із зазначенням бажаного місця розташування у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, Генеральному плану міста Славути (вказана територія відноситься до громадської забудови - підприємства торгівлі, громадського харчування й побутового обслуговування), Плану зонування міста Славути (казана територія відноситься до торгівельної зони громадської забудови) ОСОБА_1 на земельну ділянку площею до 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується - це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють орган державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах, функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у власність із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно п.34 ст.26 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання з регулювання земельних відносин. Земельним Кодексом (ст.116) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 118 Земельного Кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно ч.7 ст. 118 Земельного Кодексу України, орган місцевого самоврядування в тому числі надає мотивовану відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з виключних підстав: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко - економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно - територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Суд погоджується з відповідачем, що оскаржуване рішення було прийнято Славутською міською радою у межах повноважень, у спосіб, порядку та у відповідності до законодавства.
Пунктом 8 Рішення було вирішено відмовити громадянам у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з наступною передачею її безоплатно у власність згідно поданих схем із зазначенням бажаного місця розташування у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, Генеральному плану міста Славути (вказана територія відноситься до громадської забудови - підприємства торгівлі, громадського харчування й побутового обслуговування), Плану зонування міста Славути (вказана територія відноситься до торгівельної зони громадської забудови), зокрема і ОСОБА_1 на земельну ділянку площею до 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 , відповідно до п.п.8.8.
Як встановлено судом, що земельна ділянка площею до 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 відноситься до торгівельної зони громадської забудови і тому відповідачем правомірно відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з наступною передачею її безоплатно у власність згідно поданих схем із зазначенням бажаного місця розташування у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів.
Твердження позивача про те, що рішення було прийнято без мотивованої відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою немає об'єктивних підстав.
Відповідно до даних, які були зазначені в заяві позивача та долученій до неї схеми бажаного місця розташування, запитувана земельна ділянка за цільовим призначенням для будівництва індивідуального житлового будинку площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 згідно Генерального плану міста Славути відноситься до громадської забудови - підприємства торгівлі, громадського харчування й побутового обслуговування відповідно до Генерального плану.
Генеральний план міста Славути, затверджений рішенням Славутської міської ради від 29.08.2008р. № 3-22/2008 - розміщений на офіційному веб-сайті Славутської міської ради.
Землі громадської забудови не можуть використовуватись для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Згідно Плану зонування міста Славути, затвердженого рішенням Славутської міської ради 05.04.2013 р. №28-11/2013, та розміщеного на офіційному веб-сайті Славутської міської ради та її виконавчого комітету, вказана територія відноситься до торгівельної зони громадської забудови, що вказано в пункті 8 оскаржуваного рішення.
Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Пунктом 2 ч. І ст.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Статтею 18 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що план зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Щодо дотримання строків вирішення заяви позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до рішення Славутської міської ради №14-56/2020 від 16.10.2020 "Про затвердження переліку адміністративних послуг виконавчого комітету Славутської міської ради в новій редакції" дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (користування, на умовах особистого строкового сервітуту) відноситься до адміністративної послуги.
За нормами ч. 4 ст.10 Закону України "Про адміністративні послуги", у разі надання адміністративної послуги суб'єктом надання адміністративних послуг, який діє на засадах колегіальності, рішення про надання адміністративної послуги або про відмову в її наданні приймається у строк, визначений частиною першою або другою цієї статті, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку.
Як стверджує відповідач, що з часу подачі заяви позивачем (29.03.2021 року) було вирішено скликати наступну чергову VI сесію Славутської міської ради та провести пленарне засідання VI чергової сесії Славутської міської ради VIII скликання 14 травня 2021 року о 10-00 годині у великій залі будівлі Славутської міської ради, відповідно до розпорядження міського голови №81/20-21 від 14.04.2021 року. Інших засідань сесій в період з 29.03.2021 року по 14.05.2021 року не проводилось.
Призначення чергової сесії Славутської міської ради у травні 2021 року було зумовлено складною ситуацією, пов'язаною із розповсюдженням коронавірусної хвороби на території Хмельницької області та Славутської міської територіальної громади у даний період, а також віднесенням Хмельницької області, в тому числі Славутської міської територіальної громади до "червоної" зони рівня епідемічної небезпеки з 09.04.2021 року відповідно до протоколу №16 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 7 квітня 2021 року з метою уникнення масового розповсюдження коронавірусної хвороби на території громади. Вказаний рівень скасовано з 06.05.2021 року, згідно із протоколом №27 від 05.05.2021 року.
Вказаним вище розпорядженням було передбачено дату призначення відповідного пленарного засідання, яка проводилася у відповідності до цього розпорядження. Чинним законодавством не передбачено спеціальних процедур для поновлення строків проведення чергових засідань сесій органів місцевого самоврядування.
Окрім цього, заявника ОСОБА_1 листом № 04-31/557 від 27.04.2021 року було повідомлено про те, що його заява стосовно відведення земельної ділянки буде розглянута на найближчому пленарному засіданні Славутської міської ради, яке відбудеться 14.05.2021 року.
Частиною 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якого це повноваження надано; 3) обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Положеннями ч.ч. 1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд вважає, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними, а відтак в задоволенні даного позову слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Славутської міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування п. 8 та пп. 8.7 рішення 6 сесії VIII скликання Славутської міської ради №22-6/2021 від 14.05.2021 року "Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади" якими було відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з наступною передачею її безоплатно у власність згідно поданих схем із зазначенням бажаного місця розташування ОСОБА_1 на земельну ділянку площею до 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Славутська міська рада Хмельницької області (вул. Соборності, 7,Славута,Славутський район, Хмельницька область,30000 , код ЄДРПОУ - 23563639)
Головуючий суддя Г.В. Лабань