Справа № 560/6415/21
іменем України
06 вересня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новодунаєвецької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивачка звернулась до суду з позовом до Новодунаєвецької селищної ради, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Новодунаєвецької селищної ради Дунаєвецького району Хмельницької області VIII скликання четвертої сесії від 09 лютого 2021 року № 49-4/2021 "Про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства";
зобов'язати Новодунаєвецьку селищну раду Дунаєвецького району Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 вересня 2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності Новодунаєвецької селищної ради за межами с.Малий Карабчіїв та прийняти відповідне рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що у відповідь на звернення до відповідача отримала копію рішення четвертої сесії №49-4/2021 від 09 лютого 2021 року "Про надання ОСОБА_1 дозволу на виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства", яким відмовлено у виділенні земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земельної ділянки комунальної власності Новодунаєвецької селищної територіальної громади площею 48,8966 га (кадастровий номер 6821885200:02:005:2001) на підставі пункту 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а саме у частині прийняття відповідно до земельної ділянки нормативно-правових актів (Рішення селищної ради №37-53/2020 "Про надання згоди на поділ земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 48,8966 га (кадастровий номер 6821885200:02:005:2001) за межами с. Малий Карабчіїв»). Позивачка вважає прийняте рішення таким, що порушує її права, тому звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 08.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що оскільки, зазначена позивачкою земельна ділянка орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земельної ділянки комунальної власності Новодунаєвецької селищної територіальної громади площею 48,8966 га (кадастровий номер 6821885200:02:005:2001) не була поділена, то і частина її не може бути надана громадянину у власність.
Дослідивши позовну заяву, наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності та взаємозв'язку, суд встановив таке.
Суд встановив, що ОСОБА_1 22 вересня 2020 року, звернулась до Дунаєвецької селищної ради, яка в подальшому була перейменована в Новодунаевецьку селищну раду із заявою, в якій просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності Дунаєвецької селищної об'єднаної територіальної громади згідно схеми бажаного місця розташування земельної ділянки.
Рішенням четвертої сесії №49-4/2021 від 09 лютого 2021 року "Про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства", відмовлено у виділенні земельної ділянки орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства із земельної ділянки комунальної власності Новодунаєвецької селищної територіальної громади площею 48,8966 га (кадастровий номер 682185200:02:005:2001) на підставі пункту 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а саме у частині прийняття відповідно до земельної ділянки нормативно-правових актів (Рішення селищної ради №37-53/2020 "Про надання згоди на поділ земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 48,8966 га (кадастровий номер 6821885200:02:005:2001) за межами с. Малий Карабчіїв").
Вважаючи таке рішення протиправним, а свої права порушеними, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідно до абзацу 1 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
При цьому, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі №803/1244/16.
У спірному рішенні відповідач не навів жодної з підстав, передбачених частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України. У зв'язку з цим рішення Новодунаєвецької селищної ради від 09 лютого 2021 ркоу №49-4/2021 слід визнати протиправними та скасувати.
Водночас, пункт 34 частини 1 статті 26 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі по тексту - Закон №280/97-ВР) передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
За змістом частин 1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Суд не заперечує право колегіального органу приймати рішення в межах наданих йому повноважень, однак робити це він зобов'язаний з урахуванням вимог та обмежень, встановлених частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.02.2018 у справі №545/808/17.
Таким чином, відповідач не вирішив питання за результатом звернення позивачки згідно з вимогами статті 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У зв'язку з цим, слід зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивачки від 22 вересня 2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності Новодунаєвецької селищної ради за межами с. Малий Карабчіїв та прийняти рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи викладене, оскільки відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності його дій у спірних правовідносинах, тому на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки наданих доказів в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Новодунаєвецької селищної ради від 09 лютого 2021 року №49-4/2021 "Про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства".
Зобов'язати Новодунаєвецьку селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 вересня 2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності Новодунаєвецької селищної ради за межами с. Малий Карабчіїв та прийняти рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Новодунаєвецької селищної ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Новодунаєвецька селищна рада (вул. Чорновола, 19,Дунаївці,Дунаєвецький район, Хмельницька область,32413 , код ЄДРПОУ - 04406414)
Головуючий суддя Г.В. Лабань