06 вересня 2021 року Справа №480/2819/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2819/21 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області (далі - відповідач), в якій просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 27.02.2021 року;
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію;
- зобов'язати Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області розглянути запит від 27.02.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Ромни вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що 27.02.2021 р. позивач звернувся (надіслав лист) до відповідача з запитом про надання публічної інформації. Запит відповідачем отримано - 02.03.2021 р. Проте на момент подання позовної заяви до суду, відповідь на запит позивач так і не отримав.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача.
Представником відповідача було подано до суду клопотання, в якому зазначив, що проти задоволення позовної заяви заперечує, оскільки відсутні ознаки будь-якої бездіяльності з боку Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, так як на запит на інформацію позивачу надано відповідь від 04.03.2021 за №03-27/967, яку відправлено поштою.
При цьому суд звертає увагу, що відповідачем не було надано доказів направлення позивачу вказаної відповіді на його запит, у зв'язку з чим, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 року було витребувано у Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області докази направлення ОСОБА_1 відповіді Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області від 04.03.2021 за №03-27/967 на його запит від 27.02.2021 року.
10.08.2021 року представником відповідача, як доказ направлення позивачу відповіді на його запит від 27.02.2021 року, було надано суду засвідчену копію реєстраційної картки вихідної документації (а.с. 21).
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернувся до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області із запитом на отримання публічної інформації від 27.02.2021 року, в якому просив надати інформацію про наявність на території м. Ромни вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд з місцями розташування. (а.с. 5).
Виконавчим комітетом Роменської міської ради Сумської області було надано копію листа від 04.03.2021 року № 03-27/967 "Про розгляд запиту щодо надання інформації про вільні земельні ділянки", відповідно до якого, Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області повідомляє позивача, що з метою виконання вимоги ч. 5 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" на офіційному вебсайті Роменської міської ради (rumny-vk.gov.ua) в підрозділі «Генеральний план міста» розділу «Наше місто» в загальному доступі міститься містобудівна документація (оновлений генеральний план міста, генеральний план міста, пояснювальна записка до нього). Інформація щодо меж земельних ділянок, їх кадастрових номерів, форми власності, цільового призначення, площі відображена на Публічній кадастровій карті України, розміщеної на офіційному сайті map.land.gov.ua (нова версій newmap.land.gov.ua) (а.с. 12 (зворотній бік).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною другою статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Приписами статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Пунктом 4 ч. 1 ст .14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено обов'язок розпорядника інформації визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації.
Згідно з пунктом 6 ч. 1 статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
За приписами статті 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Згідно з частинами 1, 4 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, а у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що орган, до якого направлено запит громадянина, зобов'язаний об'єктивно і вчасно його розглянути, перевірити викладені в ньому факти, та надати відповідь на запит на інформацію у встановлені законом строки.
В свою чергу відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Разом з тим за правилами частини першої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування", виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Згідно із ч. 5 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.
До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
З системного аналізу вказаних статей вбачається, що виконавчий комітет міської ради є розпорядником запитуваної інформації, яка за своїм правовим статусом є публічною.
Крім того, суд зазначає, що вищезазначені норми вказують на те, що передусім саме даний орган згідно з його компетенцією зобов'язаний володіти інформацією про земельні ділянки комунальної або державної форми власності, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Такі органи також залишаються розпорядниками цієї інформації після її внесення до містобудівного та державного земельного кадастрів, якщо вона є у їхньому фактичному володінні.
Зазначена позиція була висловлена у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 10 від 29 вересня 2016 року "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації".
З відповіді на запит позивача суд вбачає, що Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області не надав запитуваної інформації, а лише повідомив, що інформація щодо меж земельних ділянок, їх кадастрових номерів, форми власності, цільового призначення, площі відображена на Публічній кадастровій карті України, розміщеної на офіційному сайті map.land.gov.ua (нова версій newmap.land.gov.ua) (а.с. 12 (зворотній бік).
Суд зазначає, що згідно правової позиції Верховного Суду, викладеною в постанові від 05.11.2019 справа №359/7966/16-а адміністративне провадження №К/9901/23141/18, в межах якої суд касаційної інстанції погодився з висновками попередніх судів про те, що саме відповідач є розпорядником запитуваної інформації, а тому зобов'язаний надати на відповідний запит позивача інформацію про наявність на її території земельних ділянок, не переданих у користування, що можуть бути використані під забудову житлового будинку.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №127/28475/15-а, від 06.02.2020 року у справі №369/8351/16-а.
З наведеного випливає, що саме Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області є розпорядником запитуваної інформації, а тому зобов'язаний надати на відповідний запит позивача інформацію про наявність земельних ділянок, не переданих у користування, що можуть бути використані під забудову.
При цьому з урахуванням встановленого вище нормативно - правого обґрунтування спірних правовідносин, суд вважає, що повідомлення в листі про те, що запитувана інформація відображена на Публічній кадастровій карті України, розміщеної на офіційному сайті, не може розцінюватися як розгляд звернення належним чином.
З огляду на те, що Виконавчим комітетом Роменської міської ради Сумської області фактично не було надано належну відповідь на запит позивача від 27.02.2021 року, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 27.02.2021 року та зобов'язання Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області повторно розглянути запит від 27.02.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Ромни вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд, з урахуванням висновків суду.
Разом з тим, визнаючи протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 27.02.2021 року, судом фактично встановлено порушення відповідачем відповідних вимог законодавства щодо розгляду запиту на отримання публічної інформації та не потребує додаткового визнання протиправної бездіяльності Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд не вбачає підстав для здійснення розподілу судових витрат, так як жодних судових витрат позивачем не було здійснено.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо ненадання публічної інформації за запитом ОСОБА_1 від 27.02.2021 року.
Зобов'язати Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області (бул. Шевченка, 2, м. Ромни, Сумська область,42000, код ЄДРПОУ 04057988) повторно розглянути запит ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 27.02.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Ромни вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець