Провадження № 2-а/243/95/2021
Справа № 243/6862/21
03 вересня 2021 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Ільяшевич О. В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов'янську про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
05 липня 2021 року до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов'янську про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Ухвалою Слов'янського міськрайонного суду від 12 липня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов'янську про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення залишено без руху.
16 серпня 2021 року позивачем на виконання ухвали суду від 12 липня 2021 року подано заяву, в якій заначено, що відповідно до ст. 276 КУпАП справи про адміністративне правопорушення розглядаються за місцем його вчинення. Справи про адміністративне правопорушення передбачені ст. ст. 80, 81, 121-126, 130 та 139 КУпАП можуть також розглядатись за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання правопорушників, а також усунуто недоліки та надано копію паспорту позивачаіз відміткою про зареєстроване у встановленому законом порядку місця проживання.
Згідно із ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Як видно зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 . З долученої до матеріалів справи копії паспорту видно, що останнє зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_2 , відповідно до штампу у поспорті 23 липня 2020 року позивача знято з реєтсрації.
За таких обставин, що відомості про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання позивача відсутні, при цьому фактичне місце проживання позивача є м. Краматорськ.
Суд не може погодитися із посиланням позивача на те, що дана справа підсудна Слов'янському міськрайонному суду Донецької області на підставі ст. 276 КУпАП, яка визначає місце розгляду справи про адміністративні правопорушення в порядку КУпАП, виходячи з таких міркувань.
Позивач звертається до суду в порядку КАС України з приводу оскарження прийнятого стосовного нього рішення суб'єктом владних повноважень. Зміст ст. 286 КАС України дозволяє дійти висновку, що законодавцем більш детально визначено особливості провадження у справах з приводу рішень дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адмінвідповідальності, які за своєю суттю наближені до норм КУпАП, однак ці особливості стосуються лише наслідків розгляду справи, а не питань визначення територіальної підсудності, які визначаються відповідно до загальних норм КАС України.
Таким чином, з огляду на те, що зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання позивача не встановлено, а фактичне місце проживання(перебування) позивача за його вказівкою є м. Краматорськ, так само, як і місце знаходження відповідача - є м. Краматорськ, позовні вимоги не відносяться до меж обслуговування Слов'янського міськрайонного суду Донецької області, як адміністративного суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд до іншого суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З огляду на викладене, є наявні обґрунтовані підстави для передачі адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов'янську про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за підсудністю до Краматорського міського суду Донецької області відповідно до положень про визначення територіальної підсудності, передбачених ст. 25 КАС України.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 25, 29 КАС України, суд, -
Справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов'янську про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - передати на розгляд Краматорському міському суду Донецької області (84333, м. Краматорськ, вул. Маяковського, 21).
Спір про підсудність справи між судами не допускається.
Дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до суду апеляційної інстанції через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга буде подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її вручення.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду О. В. Ільяшевич