Постанова від 06.09.2021 по справі 718/2142/21

Справа№718/2142/21

Провадження№3/718/926/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.09.2021 року м. Кіцмань Чернівецька область

Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції №2 (м. Кіцмань) Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області щодо:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , - за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -

УСТАНОВИВ:

На адресу Кіцманського районного суду Чернівецької області 03 вересня 2021 року надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ № 126334 від 02.08.2021 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку, що вони підлягають поверненню з наступних підстав.

Згідно п.2 ч.1 ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Як вбачається із змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 126334 від 02.08.2021, водій ОСОБА_1 02.08.2021 о 12:32 на автомобільній дорозі Т26-07, керував транспортним засобом Gely, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Аlcotest та огляду в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 130 КУпАП.

Відповідно до ст.256 КУпАП визначено форму та основні елементи змісту протоколу. Зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Таким чином, у відповідності до вказаних вимог статті, у протоколі обов'язково зазначається місце вчинення адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч.1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення місцем вчинення даного правопорушення зазначено автомобільну дорогу Т 26-07.

Автошлях Т 2607 - автомобільний шлях територіального значення у Чернівецькій області, який пролягає територією Кіцманського, Сторожинецького та Глибоцького районів через Кіцмань - Сторожинець - Глибоку - Опришени. Загальна довжина - 70,2 км.

Статтею 257 КУпАП передбачено, що протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення (загальна підсудність, визначена ст. 276 КУпАП.

Разом із тим, із надісланого на адресу суду протоколу та переданого на розгляд суду не можливо встановити місце вчинення правопорушення (місце зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 ) з метою перевірки підсудності цієї справи Кіцманському районному суд Чернівецької області, оскільки, вказана у протоколі автомобільна дорога має велику протяжність та проходить через різні райони.

Крім того, викладена в протоколі про адміністративне правопорушення суть правопорушення свідчить про те, що ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, окрім того як на місці зупинки, також і в медичному закладі. Проте матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять передбаченого Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року №1452/735 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за №1413/27858, направлення водія на огляд в заклад охорони здоров'я.

Також у протоколі не вказано з яких підстав не було вилучено посвідчення водія у ОСОБА_1 , оскільки санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, а також не вказано про його наявність у останнього, адже особу ОСОБА_1 було встановлено по паспорту громадянина України.

Суд самостійно позбавлений можливості встановлювати склад адміністративного правопорушення та обставини його вчинення, а може розглядати справи виключно в межах протоколу про адміністративне правопорушення.

Крім того, згідно п. 9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення). Як встановлено, в описі матеріалів присутній відеозапис, та останній не зазначений в протоколі у графі «до протоколу додається», як доказ який додається до протоколу.

Вищевказані недоліки щодо зазначення місця складання протоколу, відсутності доказів правомірності зупинки транспортного засобу, доказів про направлення водія на огляд в заклад охорони здоров'я, та наявності у особи, яка притягається до адміністративної відповідальності посвідчення водія, які допущені при складанні та оформленні матеріалів у справі про адміністративне правопорушення, є суттєвими, оскільки не дозволяють встановити наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення в діях особи, яка притягається до відповідальності, що позбавляє можливості достовірно встановити, як підсудність справи, так і обставини правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд справи згідно норм Закону та прийняти в ній законне та обґрунтоване рішення.

Згідно ст.278 КУпАП, якщо в протоколі та інших матеріалах є недоліки, які суперечать об'єктивному розгляду справи, то такі матеріали належать поверненню органу, який порушив адміністративне правопорушення.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Враховуючи вищевикладене, вважаю, що матеріали справи про адміністративне правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ № 126334 від 02 серпня 2021 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП разом з долученими до нього матеріалами слід повернути до Відділення поліції №2 (м. Кіцмань) Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області для належного оформлення та усунення зазначених недоліків.

При цьому, вважаю, що слід наголосити, що при доопрацюванні, необхідно врахувати вимоги Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06 листопада 2015 року №1376, згідно якої не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено (п.п. 6, 7).

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст.245, 248, 256, 276 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ № 126334 від 02 серпня 2021 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП разом з долученими до нього матеріалами - повернути Відділенню поліції №2 (м. Кіцмань) Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області для належного оформлення.

Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.

Суддя: О.І. Мінів