Ухвала від 03.09.2021 по справі 260/3812/20

УХВАЛА

03 вересня 2021 року

м. Київ

справа № 260/3812/20

адміністративне провадження № К/9901/31804/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Стеценка С.Г.,

суддів: Стрелець Т.Г., Тацій Л.В.,

перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2021 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління Служби безпеки України в Закарпатській області, про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління Служби безпеки України в Закарпатській області, в якому позивач:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області, як державного органу України, залученого до процедури призначення, обчислення, перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, а саме: по відмові ГУ ПФУ в Закарпатській області, оформленій листом за вих. № 2436-2677/Я-02/8-0700/20 від 10.11.2020 року, у здійсненні обчислення і перерахунку з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 274 від 20.10.2020, виданої Управлінням СБУ в Закарпатській області, про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу (6480,00 гри.); окладу за військовим званням "підполковник" (1 410,00 грн.); процентної надбавки за вислугу років 45% (3550,50 грн.); щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15 % (972,00 грн.), надбавки за особливості проходження служби 45% (5148,23 грн.), доплата за оперативно-розшукову діяльність 5% (324,00 грн.), премії 10 % (648,00 грн.), всього: 18 532,73 грн., розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; щодо повернення до Управління СБУ в Закарпатській області довідки № 274 від 20.10.2020 року про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, оформлене ГУ ПФУ в Закарпатській області листом за вих. № 0700-0319-8/39172 від 29.10.2020;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області прийняти видану Управлінням СБУ в Закарпатській області довідку № 274 від 20.10.2020 (за формою передбаченою додатком № 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 № 45) про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки № 274 від 20.10.2020 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-Х1І "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розміру посадового окладу (6 480,00 грн.); окладу за військовим званням "підполковник" (1 410,00 грн.); процентної надбавки за вислугу років 45% (3 550,50 грн.); щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15 % (972,00 грн.), надбавки за особливості проходження служби 45% (5 148,23 грн.), доплата за оперативно-розшукову діяльність 5% (324,00 грн.), премії 10 % (648,00 грн.), а всього із суми грошового забезпечення 18 532,73 грн., а також здійснити виплату перерахованої пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, здійснити на користь ОСОБА_1 , виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум), згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року № 911-VIII.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.05.2021, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2021, адміністративний позов задоволено.

26.08.2021 до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якій скаржник просить скасувати рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2021 та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Перевіривши матеріали касаційної скарги, суд встановив, що у відкритті касаційного провадження слід відмовити, з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За визначенням пункту 20 частини першої статті 4 КАС України адміністративною справою незначної складності (малозначною справою) є адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Згідно пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У даній справі суд першої інстанції, врахувавши наведені положення КАС України, розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження. За предметом спору дана справа не належить до тих, які повинні розглядатися виключно за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Тлумачення положень вказаних норм у їхньому взаємозв'язку дає змогу дійти висновку, що процесуальний закон пов'язує можливість касаційного перегляду у справах незначної складності тільки з тими юридичними фактами, вичерпний перелік яких викладений у підпунктах "а", "б", "в" та "г" п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

При цьому, доведення вищезазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах незначної складності, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.

На обґрунтування права на касаційне оскарження відповідач посилається на підпункт «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, зазначаючи, що дана справа становить значний суспільний інтерес та має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу.

Аналіз доводів касаційної скарги в сукупності з встановленими в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій обставинами та наданою їм правовою оцінкою не дають підстав для висновку про наявність в даному випадку обставин, наведених у підпункту «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, та такі обставини не вбачаються з поданих матеріалів касаційної скарги.

Касаційна скарга в частині наведених у ній обґрунтувань вимог до суду касаційної інстанції містить посилання на підстави непогодження з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій та застосування нормативно-правових актів.

Згідно пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Враховуючи те, що касаційна скарга подана на рішення у справі незначної складності, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження, без наведення обґрунтувань підстав для касаційного оскарження передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України колегія суддів вважає, що у відкритті касаційного провадження за поданою касаційною скаргою слід відмовити.

Керуючись статтями 12, 328, 333, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2021 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління Служби безпеки України в Закарпатській області, про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.

Копію цієї ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.

СуддіС.Г. Стеценко Т.Г. Стрелець Л.В. Тацій