Постанова від 31.08.2021 по справі 160/3430/20

ПОСТАНОВА

іменем України

31 серпня 2021 року справа № 160/3430/20

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Ясенова Т.І., Головко О.В.,

при секретарі Цвєтковій К.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної податкової служби на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 (головуючий суддя Турлакова Н.В) в адміністративній справі за позовом Офісу великих платників податків Державної податкової служби до Державного промислового підприємства «Кривбаспромводопостачання» про стягнення частини чистого прибутку

ВСТАНОВИВ:

Офіс великих платників податків Державної податкової служби 27.03.2020 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державного промислового підприємства «Кривбаспромводопостачання», в якому просили стягнути частину чистого прибутку в сумі 5' 349' 261гр94коп. Вказували, що підприємством:

- частково не сплачено 621' 373гр45коп за самостійно поданим 31.07.2018 розрахунком частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету, термін сплати 19.08.2018, загальна сума розрахунку 682' 432гр;

- не сплачено 412' 248гр за самостійно поданим 05.11.2018 розрахунком частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету, термін сплати 19.11.2018;

- не сплачено 2' 020' 943гр за самостійно поданим 28.02.2019 розрахунком частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету, термін сплати 11.03.2019;

- не сплачено 2' 084' 495гр за самостійно поданим 05.08.2019 розрахунком частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету, термін сплати 19.08.2019;

- не сплачена пеня 210' 202гр49коп, нарахована відповідно до пункту 129.1.1 статті 129 Податкового Кодексу України (т1ас1,49,149,168).

У відзиві, поданому 07.07.2020, ДПП «Кривбаспромводопостачання» проти позову заперечувало, посилаючись на відсутність повноважень Офісу великих платників податків звертатись до суду про стягнення частини чистого прибутку з державного підприємства оскільки це не є податковим боргом. Податковим законодавством не передбачено нарахування пені за несплату до державного бюджету частини чистого прибутку державних підприємств. Позивачем пропущений тримісячний строк звернення з позовом, передбачений абзацом 2 частини 2 статті 122 КАС України (т1ас85).

Офіс великих платників податків 05.08.2020 подав заяву про зменшення позовних вимог та просить стягнути частину чистого прибутку в сумі 826' 554гр за І квартал 2020 року за самостійно поданим 24.07.2020 розрахунком частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету (т1ас168).

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 в задоволенні позову відмовлено. Прийняте рішення суд мотивував збитковістю відповідача за наслідками першого півріччя 2020 року та від'ємним значенням чистого прибутку (т1ас188).

В апеляційній скарзі Офіс великих платників податків просить рішення суду скасувати та позовні вимоги задовольнити. Посилається на законодавчі норми, відповідно до яких державні підприємства зобов'язані перераховувати до державного бюджету частину чистого прибутку (т1ас194).

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

Відповідно до частини 1 статті 11-1 Закону України «Про правління об'єктами державної власності», державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» відповідно до Закону України «Про приєднання України до багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів», державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, державних комерційних підприємств та казенних підприємств, які відповідно до статті 1 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» належать до наукових установ; науково-технологічних комплексів, заснованих на державній власності; державних підприємств «Міжнародний дитячий центр «Артек» і «Український дитячий центр «Молода гвардія») та їх об'єднання зобов'язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до державного бюджету України в розмірі не менше 30 відсотків в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого Постановою КМУ №138 від 23.02.2011, частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» відповідно до Закону України «Про приєднання України до багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів», державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, державних комерційних підприємств та казенних підприємств, які відповідно до статті 1 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» належать до наукових установ, науково-технологічних комплексів, заснованих на державній власності, державних підприємств «Міжнародний державний центр «Артек» і «Український дитячий центр «Молода гвардія») до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства, в розмірі 75 відсотків.

Відповідно до пункту 2 Порядку, частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період в строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

Відповідно до пункту 3 Порядку, частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається в декларації з податку на прибуток підприємства. Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до органів державної податкової служби в строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Відповідно до пункту 3 Постанови КМУ №138 від 23.02.2011 «Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями», Державній податковій службі: разом з Державною фінансовою інспекцією здійснювати контроль за повнотою і своєчасністю сплати державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу); інформувати Міністерство фінансів щомісяця до 10 числа про обсяги надходження до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) окремо за кожним державним унітарним підприємством або об'єднанням в розрізі регіонів та органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності.

Законом України №466 від 16.01.2020 «Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві», який набрав чинності 23.05.2020, в пункт 14.1.39 Податкового Кодексу України внесли положення, відповідно до якого, грошовим зобов'язанням платника податків є не тільки податкове зобов'язання, але й інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи.

Тобто, з 23.05.2020 зобов'язання державного підприємства зі сплати до державного бюджету частини чистого прибутку є грошовим зобов'язанням платника податків в розумінні Податкового Кодексу України.

Цим же Законом №466 від 16.01.2020 Податковий Кодекс України доповнений пунктом 19-1.1.51, відповідно до якого, контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними і комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, а також господарськими товариствами, в статутному капіталі яких є державна або комунальна власність.

Цим же Законом №466 від 16.01.2020 підрозділ 10 Перехідних положень Податкового Кодексу України доповнений пунктом 1-1, відповідно до якого, стягнення заборгованості з частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань здійснюється в порядку, визначеному статтями 59, 60, 87 - 101 цього Кодексу.

У відповідності до положень частини 4 статті 5, пункту 5 частини 1 статті 19, пункту 5 частини 5 статті 46 КАС України стосовно права суб'єктів владних повноважень звертатись до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України, у податкових органів тільки 23.05.2020 виникло право пред'являти адміністративні позови до державних підприємств про стягнення частини чистого прибутку до державного бюджету та обов'язковою передумовою пред'явлення позову є вручення податкової вимоги у відповідності до статті 59 Податкового Кодексу України.

Офісом великих платників податків не представлено доказів вручення ДПП «Кривбаспромводопостачання» податкової вимоги про сплату частини чистого прибутку.

Також, відмовляючи в позові, окружний суд правильно вказав, що згідно звіту ДПП «Кривбаспромводопостачання» про фінансові результати за І півріччя 2020 року, збиток становить 1' 270' 000гр; згідно розрахунку частини чистого прибутку, сума, що підлягає сплаті до державного бюджету має від'ємне значення -826' 554гр (т1ас177-181).

В апеляційній скарзі Офіс великих платників податків не висловлював заперечень проти збитковості відповідача та від'ємному значенні чистого прибутку за перше півріччя 2020 року.

З огляду на викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування законного рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної податкової служби залишити без задоволення, на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 31.08.2021 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 31.08.2021.

Повну постанову складено 01.09.2021.

Головуючий А.В. Суховаров

суддя Т.І. Ясенова

суддя О.В. Головко