Постанова від 30.08.2021 по справі 520/7447/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2021 р.Справа № 520/7447/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бартош Н.С.,

Суддів: Макаренко Я.М. , Подобайло З.Г. ,

за участю секретаря судового засідання Сузанського О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції: Сліденко А.В.) від 31.05.2021 року по справі № 520/7447/21

за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітньої доньки - ОСОБА_2 , в інтересах малолітньої доньки - ОСОБА_3 , в інтересах неповнолітньої доньки - ОСОБА_4

до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради

про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив:

визнати протиправним повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 8 квітня 2021 року;

визнати повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 8 квітня 2021 року таким, який позбавив права малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_4 на отримання субсидії, як споживачів житлово-комунальних послуг;

визнати рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 07.04.2021 протиправним;

визнати рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 07.04.2021 таким, яке не врахувало всі обставини, які склалися для малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітньої ОСОБА_4 ;

зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву про призначення субсидії від 10.03.2021 із застосуванням "Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 по справі №520/7447/21:

відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за вимогами про: 1) визнання протиправним повідомлення від 08.04.2021р. до особової справи призначення субсидії на ЖКП №40028; 2) визнання повідомлення від 08.04.2021р. до особової справи призначення субсидії на ЖКП №40028 таким, що позбавило малолітніх осіб - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а також неповнолітню особу - ОСОБА_4 як споживачів житлово-комунальних послуг права на отримання субсидії; 3) визнання рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради в особі Комісії з розгляду питань призначення соціальних допомог від 07.04.2021р. таким, що не врахувало всі обставини, які склались для малолітніх осіб - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а також неповнолітньої особи - ОСОБА_4 ;

прийняти позов в частині вимог про: визнання протиправним рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради в особі Комісії з розгляду питань призначення соціальних допомог від 07.04.2021р.; 2) зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.03.2021р. із застосуванням Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім"ї (домогосподарства) для усіх видів соціальної допомоги, затвердженого постановою КМУ від 22.07.2020р. №632 до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 по справі №520/7447/21 в задоволенні позовних вимог, які були предметом судового розгляду, відмовлено.

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому наполягає на законності рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Сторони про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення рекомендованих поштових відправлень.

Колегія суддів визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги та відзив на неї, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює та перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості без отримання допомоги по безробіттю, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в трикімнатній неприватизованій квартирі в будинку, обладнаному приладом обліку теплової енергії. За вказаною адресою також зареєстровані члени родини заявника: дружина - ОСОБА_5 , 1973 року народження, не працює, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості без отримання допомоги по безробіттю, донька - ОСОБА_2 , 2011 року народження, донька - ОСОБА_4 , 2004 року народження, донька - ОСОБА_3 , 2007 року народження.

Також судом першої інстанції встановлено, що 10.03.2021 р. позивач субсидії засобами телекомунікаційного зв'язку звернувся до Управління із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

07.04.2021 р. Управлінням в особі Комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської області, рішенням, прийнятим у формі протоколу № 12 від 07.04.2021 р., відмовлено позивачу в призначенні субсидії. Підставою для відмови вказано про відсутність доходів та про несплату у період 01.07.2020 р. - 31.12.2020 р. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом у формі повідомлення від 08.04.2021 р. до особової справи 40028 та листом у формі повідомлення № 838-01 від 09.04.2021 р. Управління сповістило заявника про рішення, прийняте згідно з протоколом від 07.04.2021 р. № 12.

Не погодившись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідачем доведено правомірність прийнятих ним рішень.

В доводах апеляційної скарги позивач по справі послався на те, що у його та його дружина безробіття та малозабезпеченість сім'ї є чинником, що зумовлюють складні життєві обставини, а тому суд мав звернути увагу на те, що він та його дружина не мають матеріальної можливості сплачувати ЄСВ з незалежних від причин. Вказав, що він не погоджується із висновками комісії про те, що ОСОБА_5 не отримує доходи. Її дохід дорівнює 0,00 грн., як дохід безробітної. Тому, комісія при повторному розгляді заяви повинна була надати запит до Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості на отримання довідки про доходи ОСОБА_5 за період з 01.07.2019 по 31.12.2019.Також комісія не врахувала відомості про те, що УПСЗН адміністрації Московського району Харківської міської ради позивачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. Також зазначив, що відповідачем у 2019 році та у 2020 році позивачу призначалася державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, тому він при розгляді заяв про призначення субсидії зобов'язаний був врахувати його та його дружини доход у розмірі 0,25 мінімальної заробітної плати. Відтак, ствердження третьої особи у своїх рішеннях про відсутність доходів є передчасним. Вказав, що відповідач не застосував абзац третій пункту 13 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого Постановою КМУ від 22.07.2020 № 632 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги", в якому йдеться, що під час обчислення державної соціальної допомоги для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються: 0,25 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - для осіб, які навчалися за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та протягом періоду, за який враховуються доходи, не отримували стипендії; фактично отримані особами доходи - у разі, коли протягом періоду, за який враховуються доходи, вони отримували хоча б один із таких видів доходів, як пенсія, стипендія, державна допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, допомога по безробіттю, компенсація за надання соціальних послуг з догляду. Також зазначає про неврахування відповідачем та третьою особою при розгляді заяв позивача про призначення субсидії малозабезпеченість сім'ї позивача, безробіття позивача та його дружини, що є складними життєвими обставинами, що дає підстави для застосування п. 15 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020

З приводу наведених вище доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Що стосується вимог апеляційної скарги в частині: визнання протиправним повідомлення від 08.04.2021р. до особової справи призначення субсидії на ЖКП №40028; визнання повідомлення від 08.04.2021р. до особової справи призначення субсидії на ЖКП № 40028 таким, що позбавило малолітніх осіб - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а також неповнолітню особу - ОСОБА_4 як споживачів житлово-комунальних послуг права на отримання субсидії; визнання рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради в особі Комісії з розгляду питань призначення соціальних допомог від 07.04.2021р. таким, що не врахувало всі обставини, які склались для малолітніх осіб - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а також неповнолітньої особи - ОСОБА_4 , колегія суддів зазначає, що ці вимоги не були предметом судового розгляду, оскільки ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 по справі №520/7447/21 у відкритті провадження у справі в цій частині було відмовлено.

Зазначена ухвала в частині відмови у відкритті провадження у справі позивачем не оскаржувалася.

Що стосується інших вимог апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг, унормовані, насамперед, приписами Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 р. № 2189-VIII (далі - Закон № 2189-VIII).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2189-VIII житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Положеннями ст. 13 Закону № 2189-VIII визначено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 4 Закону № 2189-VIII до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, зі змінами та доповненнями, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 р. № 807 (далі - Положення № 848).

За приписами п.1 Положення № 848 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) це Положення визначає, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія (п. 3 Положення № 848).

Згідно з п. 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до п. 9 Положення № 848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Приписами п. 21 Положення № 848 визначено, що житлова субсидія за рішенням комісії може бути призначена у випадках, не передбачених цим Положенням. Фінансування таких субсидій здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Судовим розглядом встановлено, що 10.03.2021 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення та надання житлової субсидії через офіційний веб-портал Міністерства соціальної політики в електронній формі.

Рішенням комісії з розгляду питань про призначення соціальних допомог Московського району від 07.04.2021 р. (витяг з протоколу № 12) ОСОБА_1 відмовлено в призначенні житлової субсидії з березня 2021 року відповідно до підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (редакція постанови КМУ від 02.02.2021), у зв'язку з відсутністю доходів та із несплатою ОСОБА_5 і ОСОБА_1 єдиного соціального внеску у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 (а.с. 14).

Згідно з п. 14 Положення № 848 встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

1) опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);

2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа);

3) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

- за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

- нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

- навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

- отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю;

Аналіз вказаних вище норм Положення № 848 свідчить про те, що житлова субсидія не призначається якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи та ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, однак, за наявності виключних умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення №848, житлову субсидію може бути призначено за умови якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду були зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Відповідно до п. 56 Положення №848 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

З метою визначення права на отримання житлової субсидії сім'ї ОСОБА_1 з березня 2021, відповідно до вимог пункту 14 Положення №848, Управлінням були подані запити на інформацію про доходи до ДПС, Пенсійного фонду України та Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.

Згідно довідок Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості від 01.03.2021 р. № 85 у ОСОБА_5 та ОСОБА_1 відсутні виплати допомоги по безробіттю за період з 01.07.2020 по 31.12.2020.

За інформацією про доходи від Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області та Пенсійного фонду України встановлено, що у ОСОБА_5 та ОСОБА_1 за період з 01.07.2021 по 31.12.2020 відсутня сплата ЄСВ.

Відповідно інформації Центру Соціальних служб Московського району м. Харкова Департаменту соціальної політики від 11.02.2021 № 115, ОСОБА_1 та ОСОБА_5 не звертались особисто з заявами щодо зарахування їх на навчання в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості з 01.07.2020 (а.с. 42).

Відповідно до листа Центру Соціальних служб Московського району м. Харкова Департаменту соціальної політики від 11.02.2021 № 114 родина ОСОБА_1 на обліку в вищезазначеному Центрі, як родина в складних життєвих обставинах, не перебуває (а.с. 47).

Колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 60 Положення № 848, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Згідно з п. 66 Порядку, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

З аналізу приписів Положення № 848 вбачається, що рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією за результатами розгляду і аналізу всіх наданих документів, у разі дотримання особою всіх умов призначення субсидії.

На підставі цього, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про правомірність рішень відповідача про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 з підстав відсутності умов, передбачених п. 14 Положення № 848.

Що стосується доводів апелянта про неправомірність не застосування відповідачем при прийнятті рішення абз. 3 п. 13 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого Постановою КМУ від 22.07.2020 р. № 632 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги" (далі - Порядок № 632), колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 13 Порядку № 632 (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваного рішення) під час обчислення державної соціальної допомоги для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються:

0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - для непрацюючих працездатних осіб, які не мали доходів протягом періоду, за який враховуються доходи, та/або якими чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування); осіб, які зареєстровані в центрі зайнятості та не отримували допомогу по безробіттю; осіб, які доглядали за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку;

0,25 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - для осіб, які навчалися за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та протягом періоду, за який враховуються доходи, не отримували стипендії;

фактично отримані особами доходи - у разі, коли протягом періоду, за який враховуються доходи, вони отримували хоча б один із таких видів доходів, як пенсія, стипендія, державна допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, допомога по безробіттю, компенсація за надання соціальних послуг з догляду;

фактично отримані особами доходи - у разі, коли вони звертаються за призначенням тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею та державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;

фактично отримані особами доходи - у разі, коли вони перебували на строковій військовій службі.

При цьому, згідно з п. 14 Порядку № 632 для обчислення житлової субсидії до середньомісячного сукупного доходу враховуються:

1) для осіб, які протягом періоду, за який враховуються доходи, отримували допомогу по безробіттю:

0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - за кожний місяць отримання допомоги в розмірі, меншому за 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи;

фактично отримані доходи - за кожний місяць отримання допомоги в розмірі, більшому за 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи;

2) для осіб, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, які в цьому періоді не мали доходів або середньомісячний сукупний дохід яких був меншим за розмір мінімальної заробітної плати станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та/або які чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування):

0,25 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - у разі, коли такі особи протягом цього періоду перебували на строковій військовій службі;

0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи:

- у разі, коли такі особи перебувають у складних життєвих обставинах, пов'язаних з інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я встановленого зразка, алко- або наркозалежністю, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров'я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебувала на диспансерному обліку;

- у разі, коли такі особи протягом цього періоду навчалися за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти або зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні та не отримували допомоги по безробіттю;

фактично отримані особами доходи:

- у разі, коли вони отримують компенсацію за надання соціальних послуг з догляду відповідно до законодавства;

- у разі, коли вони отримували хоча б один з таких видів доходів, як пенсія, стипендія, державна допомога при народженні (усиновленні) дитини, державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Розрахунок середньомісячної суми цих видів доходів проводиться шляхом ділення їх загальної суми за період, за який враховуються доходи, на кількість місяців, протягом яких її отримано;

розмір однієї мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - в усіх інших випадках.

Таким чином, п. 13 Порядку № 632 врегульовано порядок проведення розрахунку середньомісячного сукупного доходу під час обчислення державної соціальної допомоги.

В той же час, порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу для призначення житлової субсидії визначено п. 14 Порядку № 632.

На підставі наведеного, колегія суддів вважає безпідставними посилання позивача на приписи п. 13 Порядку № 632 при визначенні права позивача на призначення житлової субсидії.

Що стосується доводів апеляційної скарги про неврахування відповідачем та третьою особою при розгляді заяв позивача про призначення субсидії малозабезпеченість сім'ї позивача, безробіття позивача та його дружини, що є складними життєвими обставинами, що дає підстави для застосування п. 15 Положення № 848, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст.1 Закону України "Про соціальні послуги", складні життєві обставини - обставини, що негативно впливають на життя, стан здоров'я та розвиток особи, функціонування сім'ї, які особа/сім'я не може подолати самостійно.

Згідно з п. п. 15, 16 Положення, за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що загальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 130 кв. метрів для квартири, 230 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

У м. Києві та м. Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи: або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення або обмеження волі, до них застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я встановленого зразка, є алко- або наркозалежними, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров'я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебуває на диспансерному обліку; в періоді, за який враховуються доходи, мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 10 відсотків і при цьому єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду; на момент призначення житлової субсидії сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія.

Відповідно до інформації Центру соціальних служб Московського району м. Харкова наданої у листі від 11.02.2021 № 114, родина ОСОБА_1 зверталась до Центру через складні життєві обставини, які виникли внаслідок необхідності придбання коштовних препаратів для лікування їх доньки - ОСОБА_4 , яка дуже часто хворіє і стоїть на обліку у алерголога. Центр, в межах своєї компетенції, надав родині необхідні соціальні послуги. На даний час родина на обліку Центру не перебуває. Також зазначено, що підставою для взяття родини на облік є особисте звернення та підтвердження факту перебування родини в складних життєвих обставинах.

Таким чином, Центром соціальних служб Московського району м. Харкова не підтверджено того факту, що родина ОСОБА_6 перебуває в складних життєвих обставинах.

Отже, на момент звернення до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії в березні 2021 року, родина ОСОБА_6 не зверталась до Центру із заявою про взяття на облік, як родини, що перебуває в складних життєвих обставинах.

На підставі цього, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог в частині, яка була предметом розгляду судом першої інстанції. Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 по справі №520/7447/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)Н.С. Бартош

Судді(підпис) (підпис) Я.М. Макаренко З.Г. Подобайло

Повний текст постанови складено 03.09.2021 року