ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
02 вересня 2021 року м. Київ№ 640/24139/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Маруліної Л.О., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1
до Ради національної безпеки і оборони України
треті особи Кабінет Міністрів України, Служба безпеки України
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Ради національної безпеки і оборони України, треті особа, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Кабінет Міністрів України, Служба безпеки України, в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19.03.2021 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині застосування до громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Калуга, Калузької області РРФСР, колишнього Прем'єр-міністра України, персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкції) безстроково у вигляді:
1) блокування активів - тимчасове обмеження права особи користування та розпоряджатися належним їх майном;
2) обмеження торговельних операцій;
3) зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;
4) обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;
5) запобігання виведенню капіталів за межі України;
6) припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в України з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;
7) заборона передання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності;
8) позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення;
9) анулювання або зупинення ліцензії та інших дозволів, одержання (наявності) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами;
10) повна заборона заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів;
11) заборона участі у приватизації, оренді державного майна резидентами іноземної держави та особам, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їх інтересах;
12) заборона видачі дозволів, ліцензій Національного банку України на здійснення інвестицій в іноземну валюту, розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах на території іноземної держави;
13) інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом (позбавлення військових звань, спеціальних звань, класних чинів).
Згідно зі статтями 12, 19, 20, 26 Кодексу адміністративного судочинства України зазначений спір відноситься до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства у формі спрощеного позовного провадження за правилами, встановленими статтями 171, 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім іншого, до позовної заяви додано Клопотання про витребування доказів судом, в обґрунтування якого зазначено, що представник позивача звертався до Ради національної безпеки та оборони України, Служби безпеки України та Кабінету Міністрів України з адвокатськими запитами щодо надання документального підтвердження наявності фактичних даних та обставин, які стали підставою для прийняття рішення РНБО про застосування санкцій до позивача, проте, жодних таких підтверджень позивачем не отримано.
Частиною четвертою статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частинами першою, третьою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Частиною першою статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до частин третьої, шостої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
З огляду на вищевикладені норми процесуального законодавства, суд дійшов висновку про задоволення вищевказаного клопотання.
Керуючись статтями 12, 19, 20, 26, 160, 161, 171, 243, 248, 257-261, частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі, яка буде розглядатись суддею Маруліною Л.О.
2. Здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статей 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача:
- Кабінет Міністрів України (адреса: 01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2);
- Службу безпеки України (код ЄДРПОУ 00034074, адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 33).
4. В порядку підготовки справи до розгляду: надіслати копії ухвали про відкриття провадження особам, які беруть участь у справі.
5. Зобов'язати відповідача подати до суду відзив відповідно до статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
6. Встановити:
відповідачу - п'ятнадцять днів з дня вручення (отримання) цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача;
позивачу - десять днів, з дня наступного за днем отримання відзиву, для подання відповіді на відзив;
відповідачу - десять днів, з дня наступного за днем отримання відповіді на відзив, для подання заперечень;
третім особам - п'ятнадцять днів з дня вручення (отримання) цієї ухвали для подання пояснень на позовну заяву.
7. Роз'яснити, що подання заяв по суті справи (відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення) є правом сторони, такі заяви повинні відповідати вимогам, встановленим статтями 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України та подаватись до суду з доказами їх направлення з додатками іншій стороні.
Докази, заяви з процесуальних питань подаються до суду відповідно до статей 79, 166-167 цього Кодексу.
8. Роз'яснити відповідачу, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
9. Витребувати у Ради національної безпеки і оборони України (01601, м. Київ, вул. Петра Болбочана, 8), належним чином засвідчені копії:
- документів, які підтверджують існування фактичних даних та обставини, які стали підставою для внесення пропозицій Кабінетом Міністрів України та Службою безпеки України, прийняття Радою національної безпеки i оборони України рішення про введення персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Калуга, Калузької області PРФСР, колишній Прем'єр-міністр України;
- документів, які підтверджують вчинення громадянином України ОСОБА_1 дій, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про санкції»;
- документів, які містять пропозиції Кабінету Mіністрів України, Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до громадянина України ОСОБА_1 , на підставі яких Рада національної безпеки і оброни України прийняла рішення про застосування зазначених санкцій;
- рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19.03.2021 "Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій);
- стенограми засідання Ради національної безпеки і оборони України від 19.03.2021;
- документів, які підтверджують загальну кількість голосів членів РНБО під час прийняття рішення "Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" від 19.03.2021 року.
10. Витребувати у Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), належним чином засвідчені копії:
- документів, що підтверджують існування фактичних даних та обставин, які стали підставною для внесення пропозиції Кабінетом Міністрів України про прийняття рішення Радою національної безпеки і оброни України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до громадянина України ОСОБА_1 ;
- документів, які підтверджують вчинення громадянином України ОСОБА_1 дій, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про санкції»;
- документів, які містять пропозиції Кабінету Міністрів України про застосування персональних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до громадянина України ОСОБА_1 , які були внесені до Ради національної безпеки і оборони України.
11. Витребувати у Служби безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 33) належним чином засвідчені копії:
- документів, які підтверджують існування фактичних даних та обставини, які стали підставою для внесення пропозиції Службою безпеки України для прийняття рішення Радою національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до громадянина України ОСОБА_1 ;
- документів, які підтверджують вчинення громадянином України ОСОБА_1 дій, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про санкції»;
- документів, які містять пропозиції Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до громадянина України ОСОБА_1 , які були внесені до Ради національної безпеки і оборони України;
- документів, які підтверджують наявність дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, у кожного члена РНБО, які брали участь на засіданні у голосуванні за рішення PНБО «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», зокрема до застосування обмежувальних заходів (санкцій) до громадянина України ОСОБА_1 від 19.03.2021, із зазначенням персональних даних членів та категорії режиму секретностI (перша, друга або третя).
12. Зобов'язати Раду національної безпеки і оборони України, Кабінет Міністрів України, Службу безпеки України подати до суду витребувані копії документів протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Повідомити відповідача про можливість отримання примірника матеріалів позовної заяви з додатками лише безпосередньо у суді (відповідно до пункту дванадцятого частини дев'ятої статті 171 КАС України).
Ухвала набирає законної сили відповідно до частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.О. Маруліна
Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud2670/
Інформація про процесуальні права і обов'язки осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.ст. 44, 47 КАС України учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки. Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Учасники справи мають право: 1) ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; 2) подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; 3) подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 4) ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти; 5) оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках; 6) користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами. Учасники справи можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них. Учасники справи зобов'язані: 1) виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; 2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; 3) з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; 4) подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; 5) надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; 6) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; 7) виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом. За введення суду в оману щодо фактичних обставин справи винні особи несуть відповідальність, встановлену законом. Документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Учасник справи звільняється від обов'язку надсилати іншим учасникам справи або подавати до суду копії документів відповідно до кількості учасників справи, якщо він подає документи до суду в електронній формі. У такому разі копії відповідних документів іншим учасникам справи направляє суд. Якщо обсяг документів є надмірним, суд направляє учасникам справи тільки копії процесуальних документів та повідомлення про можливість ознайомитися з іншими матеріалами в приміщенні суду або через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника). Якщо позов, апеляційна, касаційна скарга подані до суду в електронній формі, позивач, особа, яка подала скаргу мають подавати до суду заяви по суті справи, клопотання та письмові докази виключно в електронній формі, крім випадків, коли судом буде надано дозвіл на їх подання в паперовій формі. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. У разі направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції зміна предмета, підстав позову не допускаються, крім випадків, визначених цією статтею. Зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною першою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв'язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або, якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - початку першого судового засідання при первісному розгляді справи. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії судового процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі. Суд не приймає відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси. У разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні. Відповідач, який не є суб'єктом владних повноважень, може пред'явити зустрічний позов відповідно до положень статті 177 цього Кодексу.