Справа № 344/13867/21
Провадження № 1-кс/344/5423/21
03 вересня 2021 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 розглянувши в залі суду м. Івано-Франківська клопотання про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019090780000034 від 09.04.2019,-
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019090780000034 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.04.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ЗУ «Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» від 16.06.2011 Метою його створення є визначення особливостей управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі, шляхів підвищення ефективності функціонування підприємств оборонно-промислового комплексу та забезпечення здійснення контролю за їх діяльністю.
Відповідно до ст. 3 Суб'єктами управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі є Кабінет Міністрів України та Державний Концерн «Укроборонпром».
Статтею 4 вказано Закону визначено, що Державний концерн " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (далі - Концерн) є уповноваженим суб'єктом господарювання з управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі.До складу Концерну входять державні підприємства оборонно-промислового комплексу, в тому числі казенні підприємства (далі - учасники Концерну), на основі фінансової залежності від одного або групи учасників Концерну, який виконує функції із забезпечення науково-технічного і виробничого розвитку, а також провадить інвестиційну, фінансову, зовнішньоекономічну та інші види діяльності.
На виконання ст. 8 вказаного закону, а також наказу Державного концерну « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 11.11.2011 №134 «Про утворення комісії з питань передачі підприємств зі сфери управління Міністерства оборони України в управління Державного концерну « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а також Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил» складено акт прийому передачі державного підприємства «63 котельно-зварювальний завод» який у подальшому 29.12.2011 затверджений Генеральним директором ДК «Укроборонпром». Згідно вказаного акту здійснено прийом передачу 45 об'єктів нерухомого майна (п. 1 акту), та земельна ділянка площею 20.186 га на якій розміщені нерухомі об'єкти, буде знята з обліку Міноборони відповідно до встановленого законодавством порядку (п. 2 акту).
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про використання земель оборони» Землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України (далі - військові частини. В ст. 2 згаданого закону зазначено, що військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Так, ст. 4 закону вказано, що відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, здійснюється в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України та у відповідності до цього закону.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Положення про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил України» п. 3 якого зазначено, що Повноваження суб'єктам підприємницької діяльності на реалізацію військового майна, яке є придатним для подальшого використання, але не може бути застосоване у повсякденній діяльності військ, надлишкового майна (крім майна, зазначеного у пункті 4 цього Положення), а також цілісних майнових комплексів, у тому числі військових містечок, та іншого нерухомого майна надає Кабінет Міністрів України у встановленому порядку.
Пунктом 4 вказаного положення зазначено, що Повноваження суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, надаються згідно з порядком, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 р. № 838.
Окрім цього, п. 6 вказано, що 6. Рішення про відчуження військового майна, зазначеного у пунктах 3 і 4 цього Положення, приймає Кабінет Міністрів України із затвердженням за пропозицією Міноборони переліку рухомого військового майна за формою згідно з додатком 1 та переліку нерухомого військового майна Збройних Сил, яке може бути відчужено окремо від земельних ділянок за формою згідно з додатком 2, а у разі відчуження земельних ділянок разом із розташованими на них об'єктами нерухомого військового майна - за формою згідно з додатком 3.Якщо внаслідок скорочення та реорганізації Збройних Сил, переформування військових частин, їх переозброєння, планового поновлення військового майна тощо вивільняється військове майно, Міноборони у разі потреби, але не рідше ніж один раз на квартал, подає Кабінетові Міністрів України для затвердження відповідні додаткові переліки військового майна, яке може бути відчужено, за формою згідно з додатками 1, 2 і 3. Строк дії рішення Кабінету Міністрів України щодо затвердження переліку рухомого військового майна, яке може бути відчужено, становить три роки, а переліків нерухомого військового майна, яке може бути відчужено, зокрема разом із земельними ділянками, на яких воно розташоване, - п'ять років від дати їх затвердження. Додаткові переліки військового майна, яке може бути відчужено, діють до закінчення строку дії відповідних переліків військового майна, яке може бути відчужено. Міноборони складає не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії переліків військового майна, затверджених рішеннями Кабінету Міністрів України, нові переліки військового майна Збройних Сил, яке може бути відчужено, погоджує їх в установленому порядку, в тому числі з Мінекономрозвитку, і подає Кабінетові Міністрів України для затвердження.
Також, згідно порядку відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил і Державної спеціальної служби транспорту, затвердженим КМУ 22.05.2013, а саме п. 3 вказано, що Міноборони, Адміністрація Держспецтрансслужби під час проведення реформування Збройних Сил і Держспецтрансслужби здійснюють заходи щодо визначення місця розташування і площі земельних ділянок, що можуть бути продані, та складають переліки земельних ділянок, які можуть бути відчужені разом з розташованими на них об'єктами нерухомого військового майна, за формою згідно з додатком 3 до Положення про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 р. № 1919 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 1-2, ст. 26), та переліки земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил і Держспецтрансслужби та підлягають реалізації, за формою згідно з додатком 1. Зазначені переліки земельних ділянок подаються в установленому порядку Кабінетові Міністрів України для затвердження. Строк дії рішення Кабінету Міністрів України щодо затвердження таких переліків земельних ділянок становить п'ять років.
Окрім вище зазначеного, наказом Міністра оборони України №680 «Про затвердження Інструкції з обліку земельних ділянок в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України» регламентовано, що надання земельних ділянок землекористувачам проводиться в порядку, установленому Земельним кодексом України, на підставі рішень органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади. Ці документи зберігаються у відповідних органах квартирно-експлуатаційної служби. На кожну земельну ділянку, надану землекористувачу в постійне користування, видаються правовстановлюючі документи на право постійного користування землею в порядку, установленому Земельним кодексом України. Закупівля товарів, робіт і послуг, пов'язаних із проведенням землевпорядних робіт, оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки здійснюються відповідно до законодавства про публічні закупівлі.Припинення права постійного користування земельною ділянкою здійснюється відповідно до Земельного кодексу України та лише за наявності згоди Міністра оборони України.Пропозиції готуються ГКЕУ та надаються заступником Міністра оборони України Міністру оборони України за погодженням із зацікавленими структурними підрозділами Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України. Передача земельних ділянок у разі надання згоди Міністром оборони України здійснюється начальниками ККЕУ, КЕВ, КЕЧ (п. 4 Наказу).
09.02.1999 року Державному підприємству Міністерства оборони України «63-му котельно-зварювальному заводу» видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою «розміщення і експлуатації споруд, землі оборони », серії ІФ №001573 на площу 20,1826.
28.04.2015 видано розпорядження ОДА №260 про надання дозволу ДП «ІФ КЗЗ» дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі, загальною площею 20,1826 га.
24.03.2016 видано рішення Міністра оборони ОСОБА_4 , щодо припинення права постійного користування земельними ділянками під майновими комплексами державних підприємств, які передані до сфери управління ДК «УКРОБОРОНПРОМ» та зняття їх з обліку земель МОУ.
20 березня 2017 керуючий санацією та одночасно директорДП «Івано-Франківський КЗЗ» ОСОБА_5 , у приватного нотаріуса ОСОБА_6 на бланку серії ННА №308257 (номер у реєстрі №230) посвідчив згоду на поділ вказаної вище земельної ділянки кадастровий номер 2610100000:14:001:0226, що перебуває у постійному користуванні ДП «ІФ КЗЗ» на дві земельні ділянки площами 0,251 га та 19,7949 га.
Окрім цього, ОСОБА_5 , 24.03.2018, повторно звернувся до приватного нотаріуса Івано-Франківського міського округу ОСОБА_6 , де на бланку серії ННА №308257 (номер у реєстрі №348), посвідчив згоду на поділ земельної ділянки кадастровий номер 2610100000:14:001:0028, що перебуває у постійному користуванні ДП «ІФ КЗЗ» на три земельні ділянки площами 4,7135 га, 07,7173 га та 14,36641 га відповідно.
Водночас, відповідно до інформації наданої Івано-Франківською ОДА, установлено, що відповідно до пояснювальної записки розробника документації ТзОВ «Науково-виробниче підприємство «ГІС», та звернення ДП «ІФ КЗЗ» за №71-404 від 29.09.2016 видано розпорядження №52 згідно якого Державному підприємству затверджено технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі загальною площею 20,0400 га (2610100000:14:001:0226) відповідно до чого було внесені відомості до Державного реєстру.
Поряд з цим, 04.04.2017 до Івано-Франківської ОДА надійшло клопотання ДП «ІФ КЗЗ» №371-190 від 31.03.2017 щодо надання згоди на поділ земельної ділянки державної форми власності загальною площею 20,0400 (2610100000:14:001:0226) на дві земельні ділянки площею 0,2451 га і площею 19,7949 га у зв'язку із тим, що на частині вказаної земельної ділянки розташовані об'єкти нерухомого майна, які належать на праві господарського відання ДП «ІФ КЗЗ» (власник держава в особі ДК «Укроборонпром»), а на іншій частині об'єкт нерухомого майна, що належить на праві приватної власності іншій юридичній особі. За результатами розгляду клопотання ДП ІФ КЗЗ Івано-Франківською ОДА прийнято рішення про надання згоди на поділ земельної ділянки державної форми власності загальною площею 20,0400 (2610100000:14:001:0226).
В подальшому, облдержадміністрацією видано розпорядження від 10.08.2017 за №472 «Про погодження технічної документації із землеустрою, щодо поділу земельної ділянки державної форми власності».
Розпорядженням обласної державної адміністрації від 11.03.2019 за №79 «про припинення права постійного користування земельною ділянкою державної власності» припинено державному підприємству право постійного користування земельною ділянкою площею 0,2451 га (2610100000:14:001:0027), у зв'язку із набуттям іншою особою права власності на нерухоме майно, яке розташоване на вказаній земельні ділянці (інше речове право припинено в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 05.04.2019).
Окрім зазначеного, щодо земельної ділянки площею 19,7949 (2610100000:14:001:0028) відповідно до клопотання ДП «ІФ КЗЗ» від 31.05.2018 за №276 обласною державною адміністрацією прийнято рішення про надання згоди на поділ земельної ділянки державної форми власності загальною площею 19,7949 га на три земельні ділянки площами 4,7135 га, 0,7173 га та 14,3631 га.
В рамках зазначеного кримінального слідчим суддею 05.03.2021 було продовжено строк досудового розслідування до 08.09.2021.
На даний момент жодній особі у вказаному кримінальному провадженні підозра не оголошувалась.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження проведено наступні слідчі та процесуальні дії:
- отримано відповідь Івано-Франківської КЕЧ, щодо обліку земельної ділянки площею 20,04 га (к.н. 2610100000:14:001:0226).
- допитано як свідка ОСОБА_7 інженера ПП «Прикарпатський земельний центр» - виконавця технічної документації.
- допитано ОСОБА_8 , директора ПП «Прикарпатський земельний центр».
- на підставі ухвали слідчого судді проведено тимчасовий доступ нотаріальної справи в якій містяться заява від 20.03.2017, на бланку серії ННА №308257 (номер у реєстрі 230), нотаріальної справи в якій містяться заява від 24.03.2018, на бланку серії ННА №308257 (номер у реєстрі №348), завірених копій інформації із реєстрів нотаріальних дій в яких міститься відомості щодо посвідчення будь яких нотаріальних дій ОСОБА_5 , із усіма доданими додатками;
- допитано ОСОБА_9 інженера із землекористування Івано-Франківської КЕЧ району.
- на підставі ухвали слідчого судді проведено тимчасовий доступ до документів Івано-Франківського ОБТІ.
- на підставі ухвали слідчого судді проведено тимчасовий доступ до документів які перебувають у володінні ТзОВ «Науково-виробниче підприємство «ГІС» (35277112);
- на підставі ухвали слідчого судді проведено тимчасовий доступ до документів в Івано-Франківській ОДА;
- проведено тимчасовий доступ в Управлінні реєстраційних процедур
- отримано ухвало слідчого судді про призначення експертизи з питань землеустрою
- допитано як свідка ОСОБА_10 , директора ТзОВ «Сантехцентр», представника ТзОВ «Алавіт ІФ»
- проведено тимчасовий доступ до проекту землеустрою щодо поділу земельної ділянки ДП «ІФ КЗЗ» на три ділянки
- проведено огляд земельної ділянки кадастровий номер 2610100000:14:001:0028, площею 19,7949 га, власником якої є Івано-Франківська ОДА, землекористувачем якої є ДП «Івано-Франківський котельно-зварювальний завод»
- земельну ділянку з кадастровим номером 2610100000:14:001:0028 визнано речовим доказом у вказаному кримінальному провадженні, та 09.10.2019 Івано-Франківським міським судом накладено арешт.
- земельну ділянку з кадастровим номером 2610100000:14:001:0027 визнано речовим доказом у вказаному кримінальному провадженні, та 09.10.2019 Івано-Франківським міським судом накладено арешт.
- долучено висновок експертизи з питань землеустрою;
- проведено обшук у приміщенні ТОВ «Афени»;
Зокрема, у даному кримінальному провадженні необхідно провести ряд слідчих та процесуальних дій, зокрема:
- Встановити особу державного реєстратора відділу у м. Івано-Франківську ГУ ержгеокадастр в Івано-Франківській області - ОСОБА_11 , яка вносила відомості до Державного земельного кадастру на земельні ділянки ДП «ІФ КЗЗ», встановлену особу допитати в якості свідка, в ході допиту встановити обставини за яких ним вносились відомості до реєстру на ділянку ДП «Івано-Франківський котельно-зварювальний завод».
- Долучити висновки почеркознавчих експертизпо технічній документації щодо поділу земельної ділянки;
- Встановити нормативно-грошову оцінку земельних ділянок;
- Допитати представників МОУ, ДК «Укроборонпром»;
- призначити земельно-оціночні експертизи стосовно земельної ділянки за кадастровим номером 2610100000:14:001:0027;
- Допитати як свідків проектантів які проводили польові обстеження на місцевості;
- Провести інші слідчі та процесуальні дії, у яких виникне необхідність.
Виконати вказані процесуальні дії не представилось можливим з об'єктивних причин, а саме у зв'язку із великою кількістю слідчих, процесуальних дій, проведеними в межах досудового розслідування та особливим порядком їх проведення, а також із обмеженнями пов'язаними з карантинними заходами в зв'язку з пандемією на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Слідчі та процесуальні дії які необхідно провести в подальшому мають суттєве значення, оскільки спрямовані на здобуття доказів, які в подальшому дадуть можливість стороні обвинувачення правильно кваліфікувати дії підозрюваних та завершити розслідування, впливатимуть на повноту і неупередженість суду під час розгляду справи по суті.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні у відповідності до ч. 1 ст. 219 КПК України завершується 08.03.2021, однак завершити досудове розслідування, без виконання вищезазначених слідчих, процесуальних дій не можливо, оскільки це призведе до невиконання завдань кримінально-процесуального законодавства, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Строк, необхідний для проведення слідчих, процесуальних дій, проведення яких заплановано у кримінальному провадженні, становить не менше 12 місяців, у зв'язку із особливою складністю кримінального правопорушення.
Відповідно до клопотання слідчого, виконання вказаних слідчих та процесуальних дій потребує додаткового часу. Окрім того, завершити досудове розслідування, без проведення вищезазначених слідчих та процесуальних дій неможливо, оскільки це призведе до невиконання завдань кримінально-процесуального законодавства, зокрема захисту особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорони прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб особи причетні до вчинення вказаних кримінальних правопорушень були притягнені до кримінальної відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Слідчий у судовому засіданні підтримав клопотання, вказавши, на необхідність продовження строків досудового розслідування до дванадцяти місяців.
Дослідивши матеріали, якими слідчий та прокурор обґрунтовують клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Матеріалами справи встановлено, що Слідчим відділом розслідування особливо важливих справ СУ ГУ НП в Івано-Франківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019090000000034 від 09.04.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Перебіг строку досудового розслідування в даному кримінальному провадженні розпочався 09.04.2019, ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду від 04.03.2021 строк досудового розслідування кримінальному провадженні № 42019090000000034 продовжено до 08.09.2021, тобто строки, визначені ст. 219 КПК України спливають 08.09.2021.
У відповідності до ч. 2 ст. 219 КПК визначено, що строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:
1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;
2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно до ч. 4 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 1 ст. 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу..
Слідчий суддя приходить до висновку, що стороною обвинувачення доведено, що на даний час слід провести ряд слідчих та процесуальних дій, що матиме важливе значення для з'ясування всіх обставин кримінального правопорушення та може мати доказове значення у кримінальному провадженні під час судового розгляду, а виконання вказаних дій потребує додаткового часу і вони об'єктивно не могли бути проведені раніше.
Системний аналіз вищевказаних норм закону в їх сукупності, передбачає можливість неодноразового продовження слідчим суддею строків досудового розслідування в кримінальному провадженні, до моменту пред'явлення підозри на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 КПК України, тобто:
- до шести місяців у вчиненні нетяжкого злочину;
- до дванадцяти місяців у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
В даному випадку мова йде про тяжкий злочин, однак клопотання підлягає частковому задоволенню, оскільки з урахуванням необхідності проведення слідчих дій, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність продовження строку досудового розслідування до шести місяців. На переконання слідчого судді даного часу повинно бути цілком достатньо для проведення всіх необхідних дій і завершення досудового розслідування у встановленому законом порядку.
На підставі вищевикладеного і керуючись ст. ст.219,294,295-1 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити частково.
Продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженню №4201909078000034 від 09.04.2019 року до шести місяців, тобто до 08.03.2022 року.
Ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1