Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
про відмову у відкритті провадження у справі
"03" вересня 2021 р.Справа № 922/3497/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Гребенюк Т.Д.
розглянувши матеріали
позовної заяви Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 39793818, проспект Пушкіна, буд.4, м.Дніпро, 49006)
до Старовірівська сільська рада Нововодолазького району Харківської області (код ЄДРПОУ 04398092, вул. Центральна, буд. 60, с.Старовірівка, Нововодолазький район, Харківська область, 63250)
про зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішення
Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС" звернулося до суду із позовом до Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області, у якому просить:
- визнати незаконним та скасування рішення XIII сесії VIII скликання Старовірівської сільської ради № 1674 від 09.07.2021 "Про відмову у наданні в постійне користування земельної ділянки площею 95,6308 га кадастровий номер 6324285500:07:000:0719 ТОВ «Агроцентр-Плюс», засновником (учасником) якого є Громадська організація «Інвалідів «Карітас»;
- зобов'язати Старовірівську сільську раду (код ЄДРПОУ 04398092) на найближчому пленарному засіданні (сесії) розглянути повторно клопотання про надання в постійне користування Товариству з обмеженою відповідальністю «Агроцентр-Плюс» (код СДРГІОУ 39793818) земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6324285500:07:000:0719 площею 95,6308 га, яка розташована на території Старовірівської сільської ради Красноградського (колишнього Нововодолазького) району Харківської області з одночасним вилученням земельної ділянки у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельної ділянки (у разі необхідності);
- зобов'язати Старовірівську сільську раду (код ЄДРПОУ 04398092) прийняти рішення про надання в постійне користування Товариству з обмеженою відповідальністю «Агроцентр-Плюс» (код ЄДРПОУ 39793818) земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6324285500:07:000:0719 площею 95,6308 га, яка розташована на території Старовірівської сільської ради Красноградського (колишнього Нововодолазького) району Харківської області з одночасним вилученням земельної ділянки у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельної ділянки (у разі необхідності).
Розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС", Суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі з огляду на наступне.
Так, відповідно до п.1 ч.1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Ст. 20 Господарського процесуального кодексу України передбачено вичерпний перелік категорій справ у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності, що підлягають розгляду у порядку господарського судочинства.
При визначенні предметної та/або суб'єктної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
У розумінні пункту 1 частини першої статті 4 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
За правилами статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Визначальною ознакою справи, яка має розглядатись у порядку адміністративної юрисдикції, є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції і який виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
З аналізу наведених процесуальних норм убачається, що до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб'єкт владних повноважень здійснює владні управлінські функції, у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Натомість визначальні ознаки приватноправових відносин - це юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб'єкта, яке підлягає захисту у спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть у тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
За змістом положень статті 122 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до положень частин десятої, тринадцятої та чотирнадцятої статті 123 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Тобто, якщо особа звертається до відповідних органів із заявою для отримання у користування земельної ділянки, за результатами розгляду якої ці органи приймають відповідні рішення, то в цих правовідносинах відповідач реалізує свої контрольні функції у сфері управління діяльністю, що підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.
Отже, розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів.
Верховний Суд вже викладав висновок щодо суб'єктної юрисдикції у спорах за подібних правовідносин, у яких одним із учасників є суб'єкт владних повноважень. Зокрема, такий висновок викладений в постановах Великої Палати Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі N 536/233/16-ц (провадження N 14-5 зц 18), від 03 жовтня 2018 року у справі N 820/4149/17 (провадження N 11-759 апп 18), від 11 вересня 2019 року у справі N 280/191/19 (провадження N 14-377цс19) і від 04 березня 2020 року у справі N 280/174/19 (провадження N 509цс19) та у справі N 296/3870/19 (провадження N 14-532цс19).
У наведених постановах Велика Палата Верховного Суду зазначила, що завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (частина перша статті 2 КАС України).
Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС" звернулося до суду з позовом про захист свого інтересу в отриманні земельної ділянки в оренду, а не за захистом наявного в нього майнового права на цю земельну ділянку. Про наявність існуючого речового права позивача або інших осіб на земельну ділянку в позовній заяві не зазначено.
Стосовно посилань позивача на наявність речового права у Приватного акціонерного товариства «Насіннєве» та Товариства з обмеженою відповідальністю
«Слобожанське-Агро», то Суд зазначає, що для визначення предметної та/або суб'єктної юрисдикції справ має значення наявність речового права саме у особи, яка звертається до суду за захистом такого права, а не у будь-якої особи.
Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи (п.6 ч.1 ст.175 ГПК України).
За викладених обставин, суд відмовляє у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС" до Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії та роз'яснює, що даний позов підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ч. 1 ст. 20, п. 1 ч. 1 ст. 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України,
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС" до Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу підписано (складено) 03.09.2021
Суддя Т.Д. Гребенюк