Справа № 587/1233/21 Провадження № 3/591/2033/21
02 вересня 2021 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Сорока М.Р., з участю секретаря судового засідання Нанка Ю.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Державної екологічної інспекції у Сумської області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , заступник директора ТОВ «Сумиполімербуд» (м.Суми, вул.Харківська, 122), РНОКПП: НОМЕР_1
за ч. 1 ст. 164 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 25.06.2021 року № 014067 ОСОБА_1 притягається до відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП оскільки 25.06.2021 року о 15-00 год. встановлено порушення ним порядку провадження господарської діяльності, а саме: здійснює зберігання небезпечних відходів різних кваліфікаційних угрупувань в приміщеннях складів без ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля такої діяльності, чим порушив ст. 34 Закону України «Про відходи», ст.3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином. Від останнього не надходило ані до канцелярії суду, ані на електронну адресу суду письмових пояснень по суті складеного протоколу, а також жодних заяв про відкладення розгляду справи. Статтею 268 КУпАП не передбачено обов'язкової участі у розгляді адміністративного матеріалу особи, стосовно якої складено протокол за ст.164 КУпАП, тому було прийнято рішення розглянути справу у відсутність ОСОБА_1 на підставі доказів, що наявні в матеріалах справи.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно виконувати процесуальні обов'язки.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП настає у разі провадження господарської діяльності, в тому числі, без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи завдано матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З досліджених в судовому засіданні матеріалів справи вбачається вина ОСОБА_1 , яка підтверджується доказами в їх в сукупності, а саме протоколом про адміністративне правопорушення від 25.06.2021 року № 014067 (а.с. 1); копією акту від 25.06.2021 року № 27903 (а.с.2), копією даними про останній проведений захід державного нагляду (контролю) (а.с.3-14) з описом виявлених порушень.
Так, згідно Акту Державної екологічної інспекції у Сумській області №279/03 від 25.06.2021 (далі - Акт), ТОВ «Сумиполімербуд» здійснює такі види господарської діяльності: збирання безпечних відходів, оброблення та видалення небезпечних відходів, відновлення відсортованих відходів, інші діяльність щодо поводження з відходами.
Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2000 р. N 1120 (далі - Положення), визначає, що поводження з відходами - це збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізація і видалення відходів, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями утилізації/видалення, а небезпечними відходами є відходи, включені до розділу А Жовтого переліку відходів, що затверджується Кабінетом Міністрів України, і мають одну чи більше небезпечних властивостей, наведених у переліку небезпечних властивостей, що затверджується Міндовкіллям, та до Зеленого переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України, у разі, коли вони містять матеріали, наведені у додатку 2 до цього Положення, в таких кількостях, що можуть виявляти небезпечні властивості, наведені у зазначеному вище переліку небезпечних властивостей;
Відповідно до Положення, відходи, що виникають у результаті медичного догляду, ветеринарної чи подібної практики, і відходи, що утворюються у лікарнях або інших закладах під час досліджень, догляду за пацієнтами або при виконанні дослідницьких робіт, належать до розділу А Жовтого переліку, а в переліку небезпечних властивостей, затверджених Міндовкіллям, зазначено про речовини, що інфікують.
В описі Акту виявлених порушень законодавства вказано, що ТОВ «Сумиполімербуд» на земельній ділянці розмістило невизначену кількість відходів, в тому числі небезпечних медичних відходів (використані голки, шприци, крапельниці, тести на Covid-19, скляна медична тара, тобто це є небезпечними відходами, з огляду на вищевикладені положення законодавства, також ці відходи містять матеріали, наведені у додадтку 2 до Положення.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ТОВ «Сумиполімербуд» здійснює поводження з небезпечними відходами.
Відповідно до п.п. «в», «н» ч.1 ст. 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів.
Згідно п.14 ч.1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності як виробництво особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, поводження з небезпечними відходами.
Відповідно до ч.3 ст. 34 Закону України «Про відходи», суб'єкт господарської діяльності, у власності або у користуванні якого є хоча б один об'єкт поводження з небезпечними відходами, зобов'язаний, крім іншого, мати ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
З Акту вбачається, що ліцензія у суб'єкта господарювання на поводження з небезпечними відходами відсутня.
Згідно пояснень ОСОБА_1 , які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення, зі змістом останнього він згоден.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ТОВ «Сумиполімербуд», заступником керівника якого є ОСОБА_1 , здійснює господарську діяльність щодо поводження з небезпечними відходами без ліцензії, за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 164 КУпАП.
Враховуючи характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, вважаю за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з правопорушника необхідно стягнути судовий збір у сумі 454 грн. 00 коп.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. 40-1, ч. 1 ст. 164, ст.ст. 283, 284 КУпАП суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 454 гривень 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського Апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя М.Р.Сорока