Постанова від 01.09.2021 по справі 441/1332/21

3/441/747/2021 441/1332/21

ПОСТАНОВА

01.09.2021 р. суддя Городоцького районного суду Львівської області Перетятько О.В., вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від т.в.о. начальника Відділення поліції № 2 Львівського районного управління поліції Головного управління національної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 ,

за ст. 124 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

За протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ № 125715 від 24.06.2021 р., ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що він 24.06.2021 р. о 19 год. 40 хв., на автодорозі Львів-Шегині, керуючи транспортним засобом марки «Volkswagen Golf», р.н.з. НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості та здійснив зіткнення з дорожнім огородженням, внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками.

Своїми діями ОСОБА_1 , згідно протоколу, порушив п. 12.1 чинних Правил дорожнього руху України, його дії кваліфіковано за ознаками ст. 124 КУпАП.

В судові засідання ОСОБА_1 тричі не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся за адресою, зазначеною інспектором у протоколі.

Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Головним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування кожної обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законодавством.

Перевіривши матеріали справи, вважаю, що адмінпротокол необхідно повернути начальнику Відділення поліції № 2 Львівського районного управління поліції Головного управління національної поліції у Львівській області для належного оформлення у зв'язку з неможливістю всебічного, повного та об'єктивного розгляду по суті.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідно до ст. 276 КУпАП за загальним правилом справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

З аналізу Рішення Конституційного Суду України у справі № 1-11/2015 від 26.05.2015 р. словосполучення "за місцем його вчинення", яке міститься в положенні частини першої статті 276 Кодексу, визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.

В порушення даної норми, із складеного протоколу та додатків до нього неможливо встановити точне місце вчинення правопорушення.

Окремо суддя звертає увагу на те, що відповідно до ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

За положеннями ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

У протоколі місцем проживання порушника вказано АДРЕСА_1 , між тим, конверти із рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення із судовими повістками тричі повернулись до суду із повідомленням про відсутність такого за адресою, яка вказана у протоколі, що унеможливлює належне повідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та об'єктивний та неупереджений розгляд справи і прийняття вмотивованого рішення у справі.

Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року). При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Пунктом 24 постанови №14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року встановлено наступне: «Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення».

Таким чином, наявність в матеріалах справи порушень вимог КУпАП при складанні протоколу позбавляє можливості суд всебічно, повно й об'єктивно досліджувати обставини справи і винести постанову в точній відповідності з законом, а тому вказана справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для усунення недоліків та перевірки зазначених порушень при складанні протоколу.

Керуючись ст.ст. 7, 245, 256, 276, 283 КУпАП, суддя, -

УХВАЛИЛА:

Протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ № 125715 від 24.06.2021 р. складений на ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, повернути т.в.о. начальника Відділення поліції № 2 Львівського районного управління поліції Головного управління національної поліції у Львівській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Перетятько О.В.