Справа № 263/10599/21
Провадження № 3/263/3164/2021
02 вересня 2021 року м. Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області Васильченко О.Г., розглянувши матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянку України, спеціаліста-оператора служби охорони державної таємниці Костянтинівського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки старшого солдата, зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.212-2 ч.1 п.6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №32 від 09 серпня 2021 року: 10 годині 00 хв. 09.08.2021 року в службовому приміщенні № 205 Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Громової, 67) за результатами проведення перевірки стану охорони державної таємниці, у ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі припису 78/2/8-1407нт від 19.07.2021 у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну таємницю», комісією ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях встановлено та зафіксовано факт порушень вимог ст. 21, 28 Закону України «Про державну таємницю» та п.п.41, 42, 116, 768, 769, 770 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою КМ України від 18 грудня 2013 року № 939 (далі - Порядок-939)з боку Спеціаліста-оператора служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_3 старшого солдата ОСОБА_1 , відповідальної за облік зберігання секретних документів, а також здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності у ІНФОРМАЦІЯ_4 , який підпорядковується (належить до сфери управління) Донецькому обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
А саме, згідно ст. 21 Закону України «Про державну таємницю» та п.41 Порядку-939 основними завданнями режимно-секретного органу (далі - РСО) є:запобігання витоку секретної інформації; - забезпечення режиму секретності під час проведення всіх видів секретних робіт, - організація та ведення секретного діловодства.Згідно вимог п.42 Порядку-939 РСО відповідно до покладених на них завдань:організовують і забезпечують здійснення контролю за виконанням на підприємстві, в установі, організації вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці; здійснюють контроль за: - виконанням заходів, спрямованих на забезпечення режиму секретності під час розроблення, проектування, виробництва, обліку, зберігання, транспортування, знищення секретних виробів та оформлення документації на них, - організовують і ведуть секретне діловодство та архівне зберігання секретних документів,
Згідно cт. 28 Закону України «Про державну таємницю» та п. 116Порядку-939 громадянин, якому надано допуск до державної таємниці, зобов'язаний: - не допускати розголошення будь-яким способом державної таємниці, яка йому довірена або стала відомою у зв'язку з виконанням службових обов'язків; - виконувати вимоги режиму секретності;- знати ступінь секретності робіт, що проводяться, правильно визначати гриф секретності документів та інших матеріальних носіїв інформації, дотримуватися правил користування ними, порядку їх обліку та зберігання.
У відповідності до п. 768 Порядку-939 реорганізація або ліквідація РСО підприємств, установ, організацій здійснюється за погодженням з підприємствами, установами, організаціями вищого рівня та органами СБУ, а також із завчасним повідомленням замовникам секретних робіт і підрозділам Державної фельд'єгерської служби чи Державному підприємству спеціального зв'язку.
У разі реорганізації або ліквідації РСО його керівник звільняється чи переводиться на іншу роботу після передачі всіх матеріальних носіїв секретної інформації відповідно до цього Порядку.
Відповідно до вимог п. 769 Порядку-939 у разі реорганізації РСО підприємства, установи, організації з частковою передачею матеріальних носіїв секретної інформації іншим підприємствам, установам, організаціям за спільним наказом керівників утворюється комісія з числа їх представників. Передача матеріальних носіїв секретної інформації проводиться за актом.
За рішенням керівників підприємств, установ, організацій окремі матеріальні носії секретної інформації можуть передаватися до відповідної державної архівної установи.
Під час передачі матеріальних носіїв секретної інформації до РСО інших підприємств, установ, організацій акт передачі підлягає затвердженню керівниками усіх підприємств, установ, організацій, які передають та приймають матеріальні носії секретної інформації.
Згідно п. 770 Порядку-939 у разі ліквідації РСО без передачі його функцій іншим підприємствам, установам, організаціям керівник підприємства, установи, організації, РСО якої підлягає ліквідації, призначає ліквідаційну комісію за участю представників підприємства, установи, організації вищого рівня, замовника секретних робіт та державної архівної установи.
Матеріальні носії секретної інформації, що підлягають архівному зберіганню, передаються відповідній державній архівній установі, а ті, що не мають наукової, історико-культурної та практичної цінності, знищуються за актом. Секретні розпорядчі, нормативні документи та видання передаються підприємствам, установам, організаціям вищого рівня або підприємствам, установам, організаціям, що ними визначені, із супровідними листами. Описи переданих в архів актів про знищення матеріальних носіїв секретної інформації додаються до акта ліквідації РСО.
Однак, під час перевірки стану охорони державної таємниці встановлено факт порушення порядку поводження з МНСІ при реорганізації (ліквідації) ІНФОРМАЦІЯ_5 . Так, не передано МНСІ у відповідності до вимог Порядку-939 при здійснення заходів з реорганізації ІНФОРМАЦІЯ_5 напідставі спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 4 березня 2020 року № Д322/1/5дск «Щодостворення Територіальних центрів комплектування та соціальноїпідтримки на базі обласних військових комісаріатів (районних, міських військових комісаріатів)», директиви Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_6 » від 10 березня 2020 року № Д-5дск.При цьому, у відповідності до наказу Командувача оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_6 » № 303 від 31.10.2020 року військових комісарів М/РВК було увільнено з посади та призначено на посади військових комісарів М/РТЦК та СП. Таким чином, документально не оформлено факт передачі МНСІ з військових комісаріатів до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також не зроблено відповідну звірку МНСІ при передачі, чим створено загрозу до втрати таких МНСІ.Таким чином, в порушення вимог cm. 21, 28 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 42,116, 768, 769, 770 Порядку-939 Спеціалістом-оператором служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_3 старшим солдатом ОСОБА_1 порушено встановлені законодавством вимоги щодо зберігання матеріальних носії секретної інформації, не забезпечений необхідний режим секретності та не вжиті заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці, чим створено передумови до втрати документів, які містять секретну інформацію.Вказані порушення стали можливими в наслідок неналежного виконання обов 'язків Спеціалістом-оператором служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене п.6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
ОСОБА_1 надала заяву про розгляд справи у її відсутність, факт вчинення нею адміністративного правопорушення визнала.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у діях ОСОБА_3 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч. 1 ст.212-2 КУпАП та її вина у вчиненні даного правопорушення доведена протоколом про адміністративне правопорушення №32 від 09.08.2021 року, доданими до протоколу документами та особистими поясненнями ОСОБА_1 , в яких остання не оспорює скоєного.
Вирішуючи питання про накладення стягнення, суд, виходячи із мети адміністративного стягнення, характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, вважає можливим накласти на правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП у вигляді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір на користь держави в розмірі 454 грн.
Керуючись ст. ст. 23, 33, 34, 40-1, 212-2 ч.1 п.6, 283, 280, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-2 ч.1 п.6 КУпАП, та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 510 (п'ятсот десять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 454 гривні.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Васильченко О.Г.