28.08.2021 227/3324/21
28 серпня 2021 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Корнєєвої В.В.
при секретарі Голомідовій К.А.
за участю заявниці ОСОБА_1 ,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля в порядку спрощеного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про встановлення факту смерті (в порядку статті 317 ЦПК України), -
До Добропільського міськрайонного суду Донецької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про встановлення факту смерті (в порядку статті 317 ЦПК України), в обґрунтування якої заявниця зазначила, що вона є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка ІНФОРМАЦІЯ_2 померла в м. Шахтарськ Донецької області, де і була похована 07.04.2021 року на кладовищі м.Шахтарськ. Заявниця зазначає, що з метою отримання свідоцтва про смерть матері звернулася до Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану, але в проведенні державної реєстрації смерті матері їй було відмовлено, в зв"язку із тим, що пред'явлений нею для реєстрації документ не відповідає вимогам чинного законодавства України. З метою проведення державної реєстрації смерті матері та отримання свідоцтва про смерть встановленого зразка для подальшого оформлення своїх спадкових прав і отримання соціальних виплат заявниця просить встановити факт смерті її матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадяки України, уродженки м. Шахтарськ Донецької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Шахтарськ Донецької області, Україна.
В судове засідання з'явилася заявниця ОСОБА_1 , яка заявлені вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Добропільського МВДРАЦС Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, листом від 26.08.2021 року повідомив, що в Державному реєстрі актів цивільного стану не виявлено актового запису про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також просив розглянути справу без участі представника відділу.
Представник заінтересованої особи Головного Пенсійного фонду України Донецької області в судове засідання також не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання,в якому просив розглянути справу без його участі та винести рішення на розсуд суду.
Суд, розглянувши справу у межах заявлених вимог, заслухавши заявницю, дослідивши письмові докази, представлені в обґрунтування заяви, вважає, що подана заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Судом встановлено, що заявниця по справі ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , про що свідчать копії: свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 19 січня 1965 року міськ.бюро РАЦС м. Шахтарськ Донецької області, відповідний актовий запис № 39 від 19.01.1965 року (а.с. 7), свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , виданого 29 серпня 2001 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Шахтарського міського управління юстиції Донецької області, відповідний актовий запис № 234 від 29.08.2001 року (а.с. 8).
Згідно копії свідоцтва про смерть, виданого відділом РАЦС Шахтарського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції так званої "ДНР" 07 квітня 2021 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Шахтарськ Донецької області, актовий запис № 364 від 07.04.2021 року (а.с. 10). Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується також копією довідки про причини смерті, лікарського свідоцтва про смерть № 137 від 07.04.2021 року (а.с. 11), свідоцтва про поховання ОСОБА_2 (а.с. 11), фотографіями з місця поховання ОСОБА_2 (а.с. 12, 13).
Відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII (з наступними змінами та доповненнями) будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/ або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Втім, згідно консультативного висновку «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» від 21 червня 1971 року Міжнародного суду ООН документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Суд приймає до уваги і практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до ст. 17 Закону України від 23.02.2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» має застосовуватися при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду справ проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), проти Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі "Cyprus v. Turkey", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, закладами охорони здоров'я), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема, під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Як встановлено ч. 3 ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Суд вважає за необхідне прийняти до уваги копію довідки про причини смерті, лікарського свідоцтва про смерть, свідоцтва про смерть, оскільки інформація, яка міститься в них, підтверджується іншими доказами по справі, які були досліджені в судовому засіданні, зокрема, поясненнями заявниці, наданими в судовому засіданні, фотографіями з місця поховання.
Судом встановлено, що заявниця раніше зверталася до Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), який своїм листом № 20.31-73 від 18.08.2021 р. відмовив їй у державній реєстрації смерті ОСОБА_2 , оскільки нею для підтвердження факту смерті було пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 14).
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Розділом 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 року, із змінами, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 ; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Судом встановлено, що ОСОБА_1 є донькою померлої ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Згідно абзацу другого ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року" Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду. У порядку ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для державної реєстрації смерті матері в органах державної реєстрації актів цивільного стану, отримання свідоцтва про смерть встановленого зразку для подальшого оформлення своїх спадкових прав.
На підставі викладеного, з урахуванням того, що заінтересовані особи Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області не надали заперечень проти задоволення заяви про встановлення факту смерті, і заява не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення зазначеної заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , тому що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість заявниці отримати свідоцтво про смерть.
Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 293, 295, 317, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про встановлення факту смерті (в порядку статті 317 ЦПК України) - задовольнити.
Встановити юридичний факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Шахтарськ Донецької області, громадянки України, яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Шахтарськ Донецької області, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Вступну та резолютивну частини рішення було проголошено в судовому засіданні 28 серпня 2021 року, повний текст рішення суду виготовлено 02.09.2021 року.
28.08.2021Суддя В.В. Корнєєва