Ухвала від 02.09.2021 по справі 461/6047/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питання роз'яснення судового рішення

02 вересня 2021 рокуЛьвівСправа № 461/6047/20 пров. № А/857/421/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.,

суддів: Довгої О.І., Макарика В.Я.,

з участю секретаря судового засідання Пославського Д.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Стеця Ростислава Ярославовича про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року у справі № 461/6047/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Галицького районного суду міста Львова від 30 листопада 2020 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Восьмий апеляційний адміністративний суд за наслідком апеляційного перегляду судового рішення у справі № 461/6047/20 за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Стеця Ростислава Ярославовича постановою від 18 лютого 2021 року рішення Галицького районного суду міста Львова від 30 листопада 2020 року залишив без змін.

25 березня 2021 року на адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду від представника ОСОБА_1 - адвоката Стеця Ростислава Ярославовича надійшла заява про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року.

25 березня 2019 року Восьмим апеляційним адміністративним судом здійснено реєстрацію картки додаткових матеріалів за цією заявою та відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Глушко І.В., судді Довга О.І., Запотічний І.І.

Якщо на момент надходження заяви про внесення виправлень, ухвалення додаткового рішення, роз'яснення судового рішення справа у відповідному суді відсутня, суд витребовує справу з суду нижчої інстанції протягом п'яти днів з дня надходження відповідної заяви, а суд нижчої інстанції направляє справу до суду, який її витребував, не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної вимоги суду. У такому випадку подана заява розглядається протягом десяти днів з дня надходження справи до суду, який має її розглядати (пп.15.10 п.15 ч. 1 розділу VII Перехідні положення КАС України).

З огляду на вищенаведене, оскільки Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система на момент надходження заяви повноцінно не працює, а матеріали справи №461/6047/20 знаходились у Галицькому районному суді м.Львова, з метою забезпечення прав учасників справи на належний розгляд заяви в межах розумних строків, суд апеляційної інстанції 26 березня 2021 року постановив ухвалу про витребування із суду першої інстанції матеріалів даної адміністративної справи.

Матеріали адміністративної справи надійшли на адресу суду апеляційної інстанції лише 26 серпня 2021 року.

У зв'язку з перебуванням судді Запотічного І.І. у відпустці відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.09.2021, проведеного на підставі розпорядження заступника керівника апарату суду Гультяєва Є.В. №8083/21 від 01.09.2021, визначено суддею-доповідачем по вищезазначеній справі Глушка І.В. та склад колегії суддів Довга О.І., Макарик В.Я.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи заяви, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні заяви про роз'яснення судового рішення з наступних підстав.

Так, у поданій заяві представник ОСОБА_1 - адвокат Стець Ростислав Ярославович просить роз'яснити судове рішення суду апеляційної інстанції, покликаючись на незрозумілість його мотивувальної частини.

Відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення його недоліків є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акту, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше.

Таким чином, роз'яснено може бути судове рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його важко зрозуміти та виконати внаслідок неясності (незрозумілості) його резолютивної частини.

При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто, процесуальна процедура роз'яснення судового акту виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.

Водночас, ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв'язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.

Зі змісту постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року слідує, що така в цілому є чіткою та зрозумілою, містить виклад встановлених судом обставин та мотивів, з яких суд виходив при її прийнятті, а також покликання на положення закону, якими він керувався.

Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України “Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини” передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Слід зазначити, що зі змісту заяви вбачається, що фактичними її вимогами є перегляд викладених висновків суду апеляційної інстанції шляхом постановлення ухвали про роз'яснення судового рішення, якою по-іншому вирішити відповідні вимоги позовної заяви.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про роз'яснення судового рішення.

Відповідно до ч.3 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Таким чином, суд вправі розглянути заяву про роз'яснення судового рішення в порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, із факультативним повідомленням учасників справи.

Дане питання розглянуто судом у відкритому судовому засідання без участі сторін, враховуючи наявність передбачених ч.3 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України умов для такого розгляду.

Керуючись статтями 254, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 - адвоката Стеця Ростислава Ярославовича про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року у справі № 461/6047/20 - відмовити.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя І. В. Глушко

судді О. І. Довга

В. Я. Макарик