02 вересня 2021 року Чернігів Справа № 620/5906/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) до Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради (далі також - Управління, відповідач) про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не вклеювання нової фотокартки до посвідчення ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 в зв'язку з досягненням ним чотирнадцятирічного віку, та зобов'язання відповідача вклеїти нову фотокартку у вказане посвідчення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про продовження строку дії посвідчення дитини з багатодітної сім'ї, однак йому листом повідомлено про відмову у наданні такої послуги за відсутністю довідки про склад сім'ї. Вважає, що відповідачем вчинена протиправна бездіяльність, оскільки пунктом 11 Порядку виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї №209 від 02.03.2010 (далі також - Порядок №209) не передбачено надання такої довідки.
23.06.2021 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Чернігівською міською радою подано відзив, в якому зазначає, що для вклеювання нової фотокартки у посвідчення дитини серії НОМЕР_1 позивачу запропоновано надати довідку про склад сім'ї, оскільки автоматична електронна взаємодія із Державними реєстрами, зокрема отримання інформації з Реєстру посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї, на сьогоднішній день не підтримується, та крім того, державні реєстри не містять інформації про місце проживання та місце перебування батьків і дітей з багатодітної сім'ї.
03.08.2021 ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.
11.08.2021 ухвалою суду продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведено заміну відповідача на належного з Чернігівської міської ради на Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради.
Управлінням у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради подано відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову за відсутності правових підстав.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач має сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_2 (а.с. 3), та останньому видано посвідчення дитини з багатодітної сім'ї серії НОМЕР_1 , термін дії якого закінчився 09.02.2021, що підтверджується копією посвідчення (а.с.14).
05.04.2021 позивач звернувся до Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради із заявою про продовження строку дії посвідчення дитини з багатодітної сім'ї серії НОМЕР_1 , де зазначено, що до заяви додав документи, передбачені п. 5 Порядку виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї № 209.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року № 2402-III багатодітна сім'я - сім'я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім'ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Відповідно до ч. 7 ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року №2402-ІІІ батькам і дітям з багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення. Зразок посвідчення, порядок виготовлення і видачі посвідчень встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї» від 02 березня 2010 року №209 затверджено Порядок виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї, який визначає механізм виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї.
Так, відповідно до п. 2 Порядку №209 посвідчення є документами, що підтверджують статус багатодітної сім'ї і дітей з такої сім'ї та їх право на отримання пільг згідно із Законом України «Про охорону дитинства» та іншими актами законодавства.
Суд вважає за необхідне зазначити, що 31 жовтня 2020 року, тобто на момент спірних правовідносин, набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2020 року №1003 «Про внесення змін до Порядку виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї», де пункт 3 Порядку №209 викладено в наступній редакції: «Посвідчення видаються структурними підрозділами районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських (міст обласного значення), районних у містах (у разі утворення) рад, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (далі - структурний підрозділ/виконавчий орган) і центрами надання адміністративних послуг одному з батьків незалежно від місця проживання протягом десяти робочих днів з дати подання заяви.».
У свою чергу відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Пунктами 3-3, 3-4, 3-5 Порядку № 209 для підтвердження отриманих відомостей щодо навчання осіб віком від 18 до 23 років за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти використовуються відомості з Єдиної державної електронної бази з питань освіти, які передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами МОН та Мінсоцполітики через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством. Для підтвердження відомостей про народження дітей та шлюб батьків використовуються відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, які передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами Мін'юсту та Мінсоцполітики через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством. Для підтвердження відомостей про факт виховання дитини одним із батьків використовуються відомості з Єдиного державного реєстру судових рішень, які передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами Державної судової адміністрації та Мінсоцполітики у порядку, визначеному Мінсоцполітики разом із Державною судовою адміністрацією.
Згідно з п. 5 Порядку №209 (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) у разі відсутності відомостей в інформаційних системах, передбачених пунктами 3-3,3-4,3-5 цього Порядку, для продовження строку дії посвідчень структурному підрозділу / виконавчому органу, центру надання адміністративних послуг подаються копії свідоцтв про народження дітей та/або довідка із закладу загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (для осіб від 18 до 23 років, якщо вони навчаються за денною формою навчання).
Отже, з аналізу наведених норм слід зробити висновок, що посвідчення видаються у тому числі структурними підрозділами міських рад одному з батьків незалежно від місця проживання протягом десяти робочих днів з дати подання заяви, і лише у разі відсутності відомостей в інформаційних системах, передбачених пунктами 3-3,3-4,3-5 цього Порядку, для продовження строку дії посвідчень подаються копії свідоцтв про народження дітей та/або довідка із закладу загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (для осіб від 18 до 23 років, якщо вони навчаються за денною формою навчання).
Перелік документів у цьому випадку є вичерпним, і надання довідки про склад сім'ї не містить.
При цьому Порядком № 209 також не передбачено такої підстави для відмови у вклеюванні фотокартки до посвідчення дитини з багатодітної сім'ї у разі досягнення нею 14-річного віку як відсутність довідки про склад сім'ї, на яку відповідач посилається у листі від 07.04.2021.
У свою чергу пунктом 11 Порядку № 209 встановлено, що у разі досягнення дитиною 14-річного віку в посвідчення вклеюється нова фотокартка.
Як видно з матеріалів справи, на час звернення позивача до відповідача (05.04.2021), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , досяг 14 -річного віку, тому на підставі пункту 11 Порядку № 209 до його посвідчення серії НОМЕР_1 має бути вклеєна нова фотокартка. Відповідач не заперечує у відзиві, що позивачем надано до заяви посвідчення дитини та фотокартка, проте, на виконання пункту 11 Порядку № 209, відповідні дії не вчинив.
Відповідно до ч.7 ст. 7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються соціальними питаннями, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.
Позивач та його дитина ОСОБА_2 є громадянами України, мають такі самі конституційні права як і інші громадяни України, законодавство України не допускає обмеження прав, зокрема права на отримання пільг, передбачені законодавством України для дітей з багатодітної сім'ї, за ознакою місця проживання та складу сім'ї, а тому відповідно до Порядку № 209 та встановлених у справі обставин, враховуючи інтереси дитини, позивач має право на послугу, зокрема, продовження строку дії посвідчення дитини серії НОМЕР_1 та вклеювання фотокартки до нього.
Відповідач у відзиві як на підставу правомірності своїх дій посилається на те, що необхідність надання позивачем довідки про склад сім'ї викликана тим, що автоматична електронна взаємодія із Державними реєстрами, зокрема отримання інформації з Реєстру посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї, на сьогоднішній день не підтримується, та крім того, державні реєстри не містять інформації про місце проживання та місце перебування батьків і дітей з багатодітної сім'ї.
Проте вказані доводи суд відхиляє, оскільки п. 5 Порядку № 209 не передбачено надання довідки про склад сім'ї, а також вказані обставини не були зазначені у відповіді відповідача як підстава для відмови у продовженні строку дії посвідчення дитини з багатодітної сім'ї та вклеюванні фотокартки.
Так, відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, в даному випадку не можуть братися до уваги посилання відповідача під час судового розгляду справи на підстави для відмови у продовженні строку дії посвідчення дитини з багатодітної сім'ї та вклеюванні фотокартки, які не були зазначені у відповіді Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради від 07.04.2021 бн.
Отже, суд встановив, що відповідач належним чином заяву позивача від 05.04.2021 не розглянув, обмежившись лише листом-відповіддю від 07.04.2021 б/н, без наведення обґрунтованих нормативно-правових підстав для відмови у продовженні строку дії посвідчення дитини з багатодітної сім'ї та вклеюванні фотокартки, тому вказана відмова є протиправною.
З практики Європейського суду витікає, що в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
З урахуванням зазначеного, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправною відмову, викладену в листі Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради від 07.04.2021 № б/н; зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 05.04.2021 про продовження строку дії посвідчення дитини з багатодітної сім'ї серії НОМЕР_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Вимоги позивача про зобов'язання відповідача вклеїти нову фотокартку ОСОБА_2 у посвідчення серії НОМЕР_1 суд вважає передчасними, оскільки відповідачем ще не розглянуто питання за цим рішенням суду, тому в цій частині в задоволенні позову слід відмовити.
Отже на підставі викладеного, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог частково.
Підстави для відшкодування судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від його сплати.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову, викладену в листі Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради від 07.04.2021 № б/н, на заяву ОСОБА_1 від 05.04.2021.
Зобов'язати Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.04.2021 про продовження строку дії посвідчення серії НОМЕР_1 дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 .
Відповідач: Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради вул.Кирпоноса, 9,м.Чернігів,14000 код ЄДРПОУ 40427088.
Повний текст рішення виготовлено 02 вересня 2021 року.
Суддя І.І. Соломко