Рішення від 31.08.2021 по справі 380/11582/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/11582/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Шавель М.М.

за участю:

представника відповідача - Галецького Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Корпорації будівельних підприємств "Карпатбуд" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (79005, м. Львів, пл. Маланюка,6) звернулося в суд з позовом до Корпорації будівельних підприємств "Карпатбуд" (79044, м. Львів, вул. Княгині Ольги, 5В) про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 103 252,68 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року №875-XII, відповідач у 2020 році не виконав нормативу щодо працевлаштування інвалідів на 1 робоче місце на підприємстві. Внаслідок цього відповідачеві було нараховано адміністративно-господарські санкції у 2020 році на суму 103 252,68 грн. Відповідач у добровільному порядку не сплатив зазначену суму заборгованості, що і стало підставою для звернення позивача до суду з позовом.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 20 липня 2021 року відкрито провадження у даній адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2021 року справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на наступне. Відповідачем виконано норми щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, оскільки на посаді віце-президента Корпорації будівельних підприємств «Карпатбуд» працює ОСОБА_1 , якому встановлена ІІ група інвалідності з 20.06.2018 року, що підтверджується довідкою №826214 серія 12ААА, виданою Сихівською міжрайонною МСЕК м. Львова.

Представник позивача через канцелярію суду подала відповідь на відзив, де зазначила наступне. Відповідно до інформації Головного управління ДПС у Львівській області від 03.08.2021 №22616/6/13-01-24-04-09 середньооблікова кількість штатних працівників за 2020 рік у відповідача складає 17 осіб, а середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність 0 осіб. Вказана інформація підтверджується відомостями Головного управління ПФУ у Львівській області від 04.06.2021 №1300-5704-8/50294. Просила позов задоволити повністю.

В судовому засіданні представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву.

Позивач явку уповноваженого представника не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Суд ухвалив проводити розгляди справи без участі уповноваженого представника позивача.

Суд, заслухавши вступне слово представника відповідача, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, яким вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Корпорація будівельних підприємств "Карпатбуд" зареєстроване як юридична особа з 04 червня 1999 року; основним видом діяльності згідно КВЕД є 70.10 Діяльність головних управлінь (хед-офісів).

24 лютого 2021 відповідачем було подано Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік форми №10-ПОІ. Згідно поданого Звіту №10-ПОІ 09 середньооблікова кількість штатних працівників за 2020 рік у відповідача складає 17 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність 1 особа.

За результатами перевірки достовірності поданих Відповідачем даних у Звіті форми №10-ПОІ середньооблікова кількість штатних працівників за 2020 рік у відповідача складає 17 осіб, а середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність 0 осіб, що підтверджується листом Головного управління ДПС у Львівській області від 03.08.2021 №22616/6/13-01-24-04-09. Вказана інформація підтверджується відомостями Головного управління ПФУ у Львівській області від 04.06.2021 №1300-5704-8/50294.

Листом - претензією від 24.05.2021 №01-7/742-4 позивач повідомив Корпорацію будівельних підприємств "Карпатбуд", що у відповідності до поданого звіту форма № 10-ПОІ від 24.02.2021Ю останній не виконав норматив працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році, а тому має сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 103 252,68 грн. (за незайняті інвалідами робочі місця).

Згідно розрахунку загальна сума заборгованості адміністративно-господарських санкцій за 2020 рік становить 103 252,68 грн.

Оскільки у визначені законом строки Корпорація будівельних підприємств "Карпатбуд" адміністративно-господарські санкції не сплатила, Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернутись з відповідним позовом до суду у якому просить стягнути з відповідача на користь позивача 103 252,68 грн. адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця особами з інвалідністю у 2020 році.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до абз. 2 ст.19 Конституції України державні органи, органи місцевого самоврядування та їх службові і посадові особи зобов'язані діяти виключно в межах та спосіб, визначені законом.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року №875-XII (далі Закон № 875) діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов для забезпечення їхніх прав і можливостей нарівні з іншими громадянами для участі в суспільному житті та полягає у виявленні, усуненні перепон і бар'єрів, що перешкоджають забезпеченню прав і задоволенню потреб, у тому числі стосовно доступу до об'єктів громадського та цивільного призначення, благоустрою, транспортної інфраструктури, дорожнього сервісу (далі - об'єкти фізичного оточення), транспорту, інформації та зв'язку, а також з урахуванням індивідуальних можливостей, здібностей та інтересів - до освіти, праці, культури, фізичної культури і спорту.

Згідно з частиною першою статті 19 Закону № 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Частиною другою вказаної статті встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Крім того, частина дев'ята статті 19 вказаного Закону зобов'язує підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструватися у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подавати цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Так, в матеріалах справи наявний поданий Корпорацією будівельних підприємств «Карпатбуд» до Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт форми 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів на 2020 рік (а.с.9).

За результатами перевірки зазначеного звіту Львівським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відносно відповідача було складено розрахунок заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2020 рік. Розрахована позивачем сума адміністративно-господарських санкцій складає 103252,68 грн.

Частиною першою та другою статті 20 Закону №875 встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Водночас, за змістом частинами першої - третьої статті 18 Закону №875 забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом частини першої статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Крім того, суд враховує загальні правові принципи стосовно юридичної відповідальності та встановленні у діях або бездіяльності відповідача ознак складу адміністративно-господарського правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно - господарських санкцій. Одним із елементів правопорушення є вина.

Так, якщо відповідачем було вжито усі передбачені чинним законодавством заходи по забезпеченню працевлаштування інваліда, на нього не може бути покладена відповідальність у вигляді стягнення адміністративно-господарських санкцій, оскільки у його діях (бездіяльності) відсутній один з елементів складу адміністративно-господарського правопорушення - вина.

Як встановлено судом з матеріалів справи, 24 лютого 2021 відповідачем було подано Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік форми №10-ПОІ. Згідно поданого Звіту №10-ПОІ 09 середньооблікова кількість штатних працівників за 2020 рік у відповідача складає 17 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність 1 особа. Вказаною особою є віце-президент Корпорації будівельних підприємств «Карпатбуд» ОСОБА_1 , який прийнятий на роботу в Корпорацію будівельних підприємств «Карпатбуд» відповідно до наказу №1 від 03.01.2000 року та по даний час обіймає вказану посаду. Інвалідність ІІ групи ОСОБА_1 встановлено з 20.06.2018 року, що підтверджується довідкою №826214 серія 12ААА, виданою Сихівською міжрайонною МСЕК м. Львова. Також, відповідачем до матеріалів справи долучено довідку №6 від 16.06.2021 року, відповідно до якої ОСОБА_1 в період з січня по грудень 2020 року було нараховано та виплачено заробітну плату.

Відповідно до даних звіту середньооблікова кількість працівників на підприємстві у звітному році складала 17 осіб, а відтак кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів відповідно до 4% нормативу становила 1 особа.

Таким чином, Корпорацією будівельних підприємств «Карпатбуд» виконано норми щодо працевлаштування інвалідів.

Щодо посилань позивача на інформацію ДПС та пенсійного фонду, то суд зазначає, що згідно пояснень представника відповідача бухгалтером при поданні звітів в ці органи було допущено помилку щодо працевлаштування інвалідів та підтверджено належними та допустимими письмовими доказами.

На підставі зазначеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій.

Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, відшкодування витрат, понесених позивачем зі сплати судового збору, не передбачено.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Корпорації будівельних підприємств "Карпатбуд" про стягнення адміністративно-господарських санкцій відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 02.09.2021 року.

Суддя Кухар Н.А.