01 вересня 2021 року м. Житомир справа № 240/8410/21
категорія 108010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Черноліхов С.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 101 546,28 грн.,
встановив:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області №0014190706 від 20 жовтня 2020 року у частині застосування штрафних ( фінансових ) санкцій у розмірі 101 546, 28 грн. за не проведення розрахункових операцій на суму покупки через зареєстровані та опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що Головним управлінням ДПС у Житомирській області було винесено податкове повідомлення рішення №0014190706 від 20 жовтня 2020 року, в якому (згідно розрахунку штрафних санкцій) за не проведення розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи до позивача було застосовано норми Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", які діяли на момент складання оскаржуваного податкового повідомлення рішення, а не на момент дії правовідносин. Отже, відповідачу слід було застосовувати фінансову санкцію в розмірі 1 грн. за період порушення з 01 червня 2019 року до 01 серпня 2020 року, а за період з 01 серпня 2020 року до 15 вересня 2020 року в розмірі 10% від вартості проданих з порушенням, встановленими цим пунктом товарів (робіт, послуг), тобто із застосуванням норм що діяли на момент виникнення правовідносин.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 14 травня 2021 року дану справу прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
На адресу суду 18 червня 2021 року від представника відповідача надійшов відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказав, що за період з 01.06.2019 по 15.09.2020 фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 було проведено розрахункових операцій без застосування РРО на загальну суму 1 015 462,85 грн. На підставі викладеного до останнього було правомірно застосовано штрафну санкцію, яка передбачена п.1 ст.17 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - 10% від вартості проданої партії товару тобто на суму 101 546,28 грн.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами у позовній заяві та запереченні на позов доводи, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що під час проведеної посадовими особами Головного управління ДПС у Житомирській області фактичної перевірки павільйону, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , що належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів виявлено порушення:
- п.1,2 ст.3 Закону України " Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг" - не проведено розрахункову операцію на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, не роздруковано та не видано відповідний розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції;
- п.11 ст.3 Закону України " Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг" - проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно УКТ ЗЕД для підакцизних товарів, ціни товару та обліку його кількості;
- постанови КМУ від 30.10.2008 №957 - продаж алкогольних напоїв за цінами нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
На підставі акта перевірки №0325/06/25/РРО/ НОМЕР_1 від 30.09.2020 Головним управлінням ДПС у Житомирській області прийнято в тому числі податкове повідомлення - рішення від 20.10.2020 року № 0014190706, сума зобов'язання за яким становить 106 647,98 грн. (штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів у сфері торгівлі) .
Зазначене рішення було оскаржене позивачем до Державної податкової служби України ( далі - ДПС України) шляхом подання скарги від 05 листопада 2020 року. У вказаній скарзі було акцентовано увагу на те що, під час обрахунку санкції за порушення п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг" було допущено порушення, оскільки фінансова санкція нараховувалась за період з 01.06.2019 до 15.09.2020 у розмірі 10% від суми вартості проданих з порушеннями, встановленими п.1 ст.17 зазначеного Закону, товарів, проте станом на момент вчинення цього порушення діяла редакція Закону, що передбачала застосування фінансової санкції за порушення вчинене вперш - у розмірі 1 грн.
За результатами розгляду скарги позивачем було отримано рішення від 24.02.2021 за №4323/6/99-00-06-03-01-06 яким залишено без змін податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 20.10.2020 року №0014100706, а скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 залишено без задоволення.
Вважаючи вказане повідомлення-рішення протиправним в частині застосування фінансових санкцій у розмірі 101 546,28 грн., позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд дійшов наступного висновку.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п. 20.1.4, 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків, у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення та запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" його дія поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, компютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо (стаття 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").
Статтею 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи доходів і зборів шляхом проведення фактичних та документальних перевірок відповідно до ПК України.
Проведеною перевіркою, окрім іншого, встановлено допущення позивачем порушень п. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ), а саме не проведено розрахункову операцію на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, не роздруковано та не видано відповідний розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції за період з 01.06.2019 по 31.12.2019 на суму 332 703,76 грн. та з 01.01.2020 по 15.09.2020 - 682 759, 09 грн., загальна сума за весь період становить 1 015 462,85 грн.
Згідно з пунктами 1, 2 статті 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Таким чином, суб'єкти господарювання зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи та видавати (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідний розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції.
Пунктом 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.
Згідно з пунктом 11 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" тимчасово, до 1 січня 2021 року, санкції, визначені пунктом 1 статті 17 цього Закону, застосовуються в таких розмірах: 10 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 50 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.
Судом встановлено, що на підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 20.10.2020 р. № 0014190706, яким згідно п.1 ст.17 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовані штрафні санкції у сумі 101 546, 28 грн. (10% від загальної суми вартості проданих з порушенням товарів за період з 01.06.2019 - 31.12.2019 на суму 332 703,76 грн. та з 01.01.2020 по 15.09.2020 року на суму 682 759,09 грн.) за непроведену розрахункову операцію на повну суму покупки через зареєстровані та опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО. Інші штрафні санкції, застосовані до позивача даним податковим повідомленням рішенням, позивачем не оскаржуються.
Водночас, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в редакціях до 01.08.2020, що діяли на момент вчинення правопорушення у період з 01.06.2019 по 31.07.2020, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах, зокрема, у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:
вчинене вперше - 1 гривня;
за кожне наступне вчинене порушення - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, при здійсненні розрахунку фінансової санкції Головним управлінням ДПС у Житомирській області було застосовано норму ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в редакції від 01.08.2020 де передбачено штраф у вигляді 10% від вартості проданих з порушенням товарів (з 01.06.2019 по 31.12.2019 -332 703, 76 грн. + з 01.01.2020 по 15.09.2020 - 682 759,09 грн. = 1 015 462,85 грн.) , на суму 1 015 462,85 грн.
Тому, згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій до акту фактичної перевірки від 30.09.2020 №0325/06/25/РРО/31811420914, що знаходиться в матеріалах справи, до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 101 546, 28 грн. ( 1 015 462,85 х 10%).
При цьому суд зазначає, слід враховувати, що застосуванню підлягає той матеріальний закон, який був чинний на час виникнення спірних правовідносин.
Отже, оскільки на момент факту не проведення розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи, не роздрукування відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання за період з 01.06.2019 до 01.08.2020 діяла редакція ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", що передбачала застосування фінансової санкції, відповідно до п.1. ст.17 даного Закону, у розмірі 1 грн. (за порушення вчинене вперше), тому застосування до позивача штрафних санкцій згідно оскаржуваного податкового повідомлення - рішення за даний період, у розмірі 10 %, є протиправним.
Крім того суд зазначає, що згідно з матеріалами справи встановлено що АТ КБ "Приват Банк" надано в користування ФОП ОСОБА_1 РОS - термінал.
Шляхом аналізу банківських виписок по рахунку № НОМЕР_2 з 01.08.2020 по 15.09.2020 позивачем проведено розрахункових операцій без застосування РРО на суму 131 839,50 грн., чим порушено п.1, п.2 ст.3 Закону України ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Штрафна санкція, передбачена п.1 ст.17 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( в редакції від 01.08.2020), становить 10% від вартості проданої партії товару, тобто 13 183,95 (131 839 х 10%).
Отже, з урахуванням наведених правових норм за не проведення розрахункових операцій на суму покупки через зареєстровані та опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО, за порушення вчинене вперше штрафна санкція до позивача мала складати 13 184,95 ( 1,00 грн. + 13 183,95 грн.), а не 101 546,28 грн.
Тобто відповідачем неправомірно було застосовано штрафні санкції на суму 88 361,33 грн. (101 546,28 - 13 184,95 грн.)
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою і другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини першої-другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не обґрунтовано правомірність застосування норм матеріального закону в редакції чинній на момент винесення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, а не на момент дії правовідносин, тому позовні вимоги про скасування податкового повідомлення рішення в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 101 546, 28 грн. є частково обґрунтованими.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНКОПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ ВП 44096781) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 101 546,28 грн. задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області № 0014190706 від 20 жовтня 2020 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 88 361,33 грн..
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов