Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 січня 2020 р. Справа№200/13346/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
за участю
секретаря судового засідання Дьяченка Є.І.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення суми індексації грошового забезпечення,
встановив:
19 листопада 2019 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - відповідач, ГУНП в Донецькій області), надісланий на адресу суду 14 листопада 2019 року, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 07 грудня 2019 року, позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУНП в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення;
- стягнути з ГУНП в Донецькій області на користь ОСОБА_1 невиплачену індексацію грошового забезпечення у розмірі 3 375,17 грн.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
25 листопада 2019 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; задовольнив клопотання позивача та вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача відповідні докази.
Про відкриття провадження в адміністративній справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
24 грудня 2019 року суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог.
Цією ухвалою суд задовольнив заяву ОСОБА_1 про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог; позовну заяву ОСОБА_1 до ГУНП в Донецькій області в частині позовних вимог про стягнення коштів за час затримки розрахунку при звільненні, починаючи з 06 серпня 2019 року по день винесення рішення - залишив без розгляду.
24 грудня 2019 року суд постановив ухвалу про відмову в об'єднанні справ в одне провадження.
Цією ухвалою суд відмовив у задоволенні клопотання ГУНП в Донецькій області про об'єднання адміністративних справ № 200/13346/19-а, № 200/13348/19-а та № 200/13351/19-а в одне провадження.
24 грудня 2019 року суд постановив ухвалу про відкладення розгляду справи до 24 січня 2020 року.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що в період з 07 листопада 2015 року по 05 серпня 2019 року він проходив службу в органах Національної поліції.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з тим, що в порушення ч. 5 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» за період проходження служби в поліції з листопада 2015 року по жовтень 2017 року йому не була виплачена індексація грошового забезпечення.
В листопаді 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату індексації грошового забезпечення. У відповідь на це звернення листом від 04 листопада 2019 року № Б-181/26/02-2019 відповідач повідомив, що індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться з листопада 2017 року.
Вважаючи допущену відповідачем бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Відповідач доводив, що право на індексацію грошового забезпечення у поліцейських виникло з листопада 2017 року внаслідок того, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782, яка набрала чинності 24 жовтня 2017 року, були внесені зміни до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, а грошове забезпечення поліцейських включено до об'єктів індексації.
З огляду на викладене вимоги позивача про виплату індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року відповідач вважав безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 16 січня 2001 року постійне місце проживання позивача зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджено рішенням комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників органів внутрішніх справ України від 25 червня 2015 року № 11/I/V/10 та посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_3 , виданим Головним управлінням МВС України в Донецькій області 27 липня 2015 року.
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Донецькій області (ідентифікаційний код: 40109058) зареєстроване як юридична особа, про що свідчать відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
З 07 листопада 2015 року ОСОБА_1 проходив службу в Національній поліції.
Наказом ГУНП в Донецькій області від 30 липня 2019 року № 308о/с (по особовому складу) майор поліції ОСОБА_1 , старший оперуповноважений сектору кримінальної поліції Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції, був звільнений з 05 серпня 2019 року на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).
На підставі довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби в Мар'їнському відділенні поліції з 07 листопада 2015 року по 31 грудня 2016 року (від 04 листопада 2019 року № 747), з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року (від 04 листопада 2019 року № 748), з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року (від 04 листопада 2019 року № 749), з 01 січня 2019 року по 05 серпня 2019 року (від 04 листопада 2019 року № 750) суд встановив, що в період з 07 листопада 2015 року по 30 жовтня 2017 року індексація грошового забезпечення позивача не проводилась.
23 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до ГУНП в Донецькій області з приводу проведення з ним розрахунку у зв'язку зі звільненням з поліції. Серед іншого позивач порушив питання виплати індексації грошового забезпечення за період з 07 листопада 2015 року по день звільнення.
Листом від 04 листопада 2019 року № Б-181/26/02-2019 Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області повідомило позивачеві, що індексація доходів є державною соціальною гарантією і введена з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності в умовах зростання цін. Обов'язковість виплати індексації гарантується Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», а механізм її проведення визначається Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області вказувало на те, що до листопада 2017 року Порядок проведення індексації грошових доходів населення не передбачав проведення індексації грошового забезпечення поліцейських. Відповідні зміни були внесені до п. 2 Порядку індексації грошових доходів населення постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782. З листопада 2017 року грошове забезпечення поліцейських включено до переліку доходів, які підлягають індексації.
Ухвалою від 25 листопада 2019 року серед іншого суд витребував у відповідача довідку про те, чи проводилась індексація грошового забезпечення позивача в період з листопада 2015 року до жовтня 2017 року включно, а також довідку про те, чи була виплачена позивачу індексація грошового забезпечення за період з листопада 2015 року до жовтня 2017 року включно, (якщо така виплата проводилась - надати докази на підтвердження цього факту).
Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області надало довідку про порядок нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року (від 06 грудня 2019 року № 861) наступного змісту:
«Індексація доходів є державною соціальною гарантією і введена з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності в умовах зростання цін. Обов'язковість виплати індексації гарантується Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», а механізм її проведення визначається Порядком проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Порядком проведення індексації не було передбачено проведення індексації грошового забезпечення поліцейських.
З метою проведення індексації грошового забезпечення поліцейських, постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 внесені зміни до п. 2 Порядку проведення індексації, доповнивши абзац 5 такою категорією осіб як поліцейські.
З листопада 2017 року грошове забезпечення поліцейських включено до переліку доходів осіб, чиї грошові доходи, які одержані в гривнях на території України і не мають разового характеру, підлягають індексації.
На підставі вищезазначеного індексація грошового забезпечення поліцейських, в тому числі ОСОБА_1 , в період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року не проводилась».
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580).
Грошове забезпечення поліцейських визначає ст. 94 Закону № 580.
Згідно з ч. 1 ст. 94 Закону № 580 поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України, що передбачено ч. 2 ст. 94 Закону № 580.
Ч. 5 ст. 94 Закону № 580 установлено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282).
Згідно зі ст. 1 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;
Поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Об'єкти індексації грошових доходів населення визначає ст. 2 Закону № 1282, відповідно до якої індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці (грошове забезпечення).
Ст. 2 Закону № 1282 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 3 Закону № 1282 індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Підстави для проведення індексації визначає ст. 4 Закону № 1282.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону № 1282 в редакції, що була чинною до 01 січня 2016 року, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
На підставі п. 21 розділу І Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2016 року, у ч. 1 ст. 4 Закону № 1282 цифри «101» замінені цифрами «103».
Таким чином, до 01 січня 2016 року індексація грошових доходів населення проводилась в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищувала поріг індексації, який був встановлений в розмірі 101%; з 01 січня 2016 року поріг індексації встановлений в розмірі 103%.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону № 1282 обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону (тобто з січня 2003 року).
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 1282 для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону № 1282 підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Ч. 2 ст. 6 Закону № 1282 передбачено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Відповідно до п. 1 Порядку № 1078 цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
11 лютого 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 77 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 і від 9 грудня 2015 р. № 1013» (далі - Постанова КМУ № 77).
Постановою КМУ № 77 внесені зміни до п. 1-1 Порядку № 1078, а саме в абзаці другому цього пункту цифри «101» замінені цифрами «102».
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 77 вказані зміни застосовуються з 01 січня 2016 року.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року № 491-ІV «Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 (в редакції до 24 жовтня 2017 року) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
18 жовтня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», якою вніс зміну до п. 2 Порядку № 1078, доповнивши абзац п'ятий після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських».
Зміни, внесені до п. 2 Порядку № 1078 постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782, набрали чинності 24 жовтня 2017 року.
Суд відхиляє заперечення відповідача, які полягають у тому, що право на індексацію грошового забезпечення у поліцейських виникло з листопада 2017 року у зв'язку з внесенням змін до п. 2 Порядку № 1078 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782, оскільки індексація грошового забезпечення поліцейських ще до внесення відповідних змін до п. 2 Порядку № 1078 була прямо передбачена ч. 5 ст. 94 Закону № 580 та ст. 2 Закону № 1282.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що ГУНП в Донецькій області допустило бездіяльність по відношенню до ОСОБА_1 , яка виявилася у не проведенні індексації його грошового забезпечення в період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року.
Ця бездіяльність підлягає визнанню протиправною, а порушене право позивача підлягає відновленню ляхом стягнення з ГУНП в Донецькій області на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року в сумі 3 375,17 грн.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Розподіл судових витрат.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України, суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано, а тому відсутні судові витрати, які б підлягали розподілу.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255, 257, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ідентифікаційний код: 40109058, місцезнаходження: 87517, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Нахімова, буд. 86) про визнання бездіяльності протиправною, стягнення суми індексації грошового забезпечення - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області, яка полягала у не проведенні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року.
3. Стягнути з Головного управління Національної поліції в Донецькій області на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року в сумі 3 375 (три тисячі триста сімдесят п'ять) гривень 17 копійок.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
6. Повне судове рішення складено 29 січня 2020 року.
Суддя Т.О. Кравченко