Рішення від 31.08.2021 по справі 200/8540/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2021 р. Справа№200/8540/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2021 року ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (надалі - Добропільське УПФУ, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», скасування рішення від 26.04.2021 року №0573-04-8/7000 про відмову в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення із відповідною заявою, тобто з 20.04.2021 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням відповідача від 26.04.2021 року позивачу протиправно відмовлено в перерахунку пенсії з використанням заробітної плати та трудового стажу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2021 року відкрито провадження у справі № 200/8540/21-а, за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення осіб (виклику) учасників справи. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

19 серпня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому зазначено, що з 23.12.2009 року позивач перебуває на пенсійному обліку в управлінні як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За документами пенсійної справи позивач не працює з 15.05.2008 року, його страховий стаж становить 33 роки 13 днів, де за кожний рік роботи в особливо шкідливих і особливо важких умовах за Списком №1 зараховано додатково по 1 року. Згідно розрахунку стажу позивача, управлінням було зараховано до пільгового та страхового стажу усі періоди роботи згідно його трудової книжки та періоди роботи відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу. Додаткових документів до заяви від 20.04.2021 року про перерахунок пенсії позивачем не додано. Крім того, із заяви позивача від 20.04.2021 року не вбачається, який саме період роботи стажу або заробітної плати є спірним, а також не надані необхідні документи, передбачені Порядком №22-1. У зв'язку з чим, ГУ ПФУ просило відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Ухвалою суду від 31.08.2021 року замінено відповідача - Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі за текстом - ГУ ПФУ).

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, з 23.12.2009 року перебуває на пенсійному обліку в управлінні як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 16-18).

20.04.2021 року позивач звернувся до Добропільського ОУПФУ з заявою про перерахунок пенсії щодо набуття стажу для повної пенсії.

Рішенням Добропільського ОУПФУ від 26.04.2021 року №0573-04-8/7000 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки за документами пенсійної справи позивач не працює, а періоди роботи згідно долучених до заяви від 20.04.2021 року документів враховано при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при первинному призначенні. Додаткових документів до заяви від 20.04.2021 року не надано (а.с. 15).

Позивач, не погоджуючись з таким рішенням відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.

Питання виплати пенсій врегульовані нормами статті 47 Закону № 1058, згідно з якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

На підставі частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Так, позивач вийшов на пенсію з 23.12.2009 року, згідно записам трудової книжки серії НОМЕР_1 , останній запис №13 від 16.04.1998 року про звільнення з посади кочегара зі Світлівської ЗОШ (а.с. 21), отже позивач після виходу на пенсію не був працюючим пенсіонером.

Відповідачем у відзиві на позовну заяву наголошено, що управлінням було зараховано до пільгового та страхового стажу позивача усі періоди роботи згідно його трудової книжки та періоди роботи відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу, що підтверджується розрахунком стажу, а тому на даний час відсутні підстави для перерахунку пенсії.

Крім цього суд зауважує, що позивач не зазначив жодних періодів стажу або періодів заробітної плати, які на його думку, підлягають врахуванню при визначенні розміру пенсії, тобто вони є неконкретизованими.

Позивач в позові вказує на те, що ним до заяви були додані відповідні документи, в тому числі копія трудової книжки.

Разом з тим, всі записи трудової книжки враховані до стажу позивача, а отже відсутні порушення прав та інтересів позивача.

Таким чином суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, а тому підстави для їх задоволення - відсутні.

Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Судове рішення складено та підписано 31 серпня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.М. Чучко