Справа № 420/10986/21
01 вересня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за участі третьої особі без самостійних вимог на стороні відповідача Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії,-
29.06.2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за участі третьої особі без самостійних вимог на стороні відповідача Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати висновок Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 04.06.2021 року про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб № 1311 від 04.09.2019 року, складеного Київським районним у м. Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
- зобов'язати Приморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести змінило актового запису про шлюб № 1311 від 04.09,2019 року, складеного Київським районним у м. Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), а саме змінити ім'я нареченого з « ОСОБА_1 » на вірне « ОСОБА_1 ».
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що він є особою яка потребує Додаткового захисту та з урахуванням переслідування у Ісламській Республіці Афганістан, останній має право та безпосередньо зобов'язаний приписами законодавства України не контактувати з органами країни мого громадянського походження. У процесі здійснення легалізації документів в органах Ісламської Республіки Афганістан буде доведено той факт, що позивач знаходжуся на території України. З огляду на вказане, позивач об'єктивно не має можливості надати відповідачу належним чином легалізовану ідентифікаційну картку.
05.07.2021 року ухвалою судді відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
20.07.2021 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Відповідач зазначає, що документ, який підтверджує факт народження та правильність написання особистих даних заявника. а саме вищевказана ідентифікаційна картка заявника не може бути прийнята до уваги, оскільки документ належним чином не легалізований (немає консульської легалізації).
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
23.04.2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 1311 від 04.09.2019 року, складеного Київським районним у м. Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
04.06.2021 року в.о. начальником Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) прийнято висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, вмотивований тим, що подана ОСОБА_1 ідентифікаційна картка, видана Департаментом статистики та реєстрації Міністерства внутрішніх справ Ісламської Республіки Афганістан 09.01.2019 року не легалізована у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-VI регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Статтею 49 ЦК України визначено, що актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану (ч. 6 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Згідно ч. 5 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 р. затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" (далі - Правила №96/5).
Відповідно до п.1.1 розділу І Правил №96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
За приписами п.1.5 розділу І Правил №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Документи, складені іноземною мовою, подаються для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому порядку.
Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Відповідно до п. 1.7 розділу І Правил №96/5, Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно п.2.12 розділу ІІ Правил №96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.2 п.2.13 розділу ІІ Правил №96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.
Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України (пп.2.13.12 п.2.13 розділу ІІ Правил №96/5).
Підпунктом 2.16.7 п.2.16 розділу ІІ Правил №96/5 передбачено, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до п.2.6 розділу ІІ Правил №96/5, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Судом встановлено, що згідно посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту CP 000869, видане позивачу Державною міграційною службою України від 11.02.2021 року його повне ім'я « ОСОБА_1 » (а.с.7).
Проте, в актовому записі про шлюб № 1311 від 04.09.2019 року ім'я позивача зазначено як « ОСОБА_1 ».
При цьому, на підтвердження помилки в імені позивача, в актовому записі про шлюб № 1311 від 04.09.2019 року, останнім надано ідентифікаційну картку заявника, видану Департаментом статистики та реєстрації Міністерства внутрішніх справ Ісламської Республіки Афганістан вiд 09.01.2019 року на гр. ОСОБА_1 ; довідку бюро перекладів Діалог (ФОП ОСОБА_4 ) № 130420201 від 13.04.2021 року про наявність помилки при перекладі паспорту заявника.
При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача про необхідність консульської легалізації ідентифікаційної картки заявника, оскільки надані документи, на думку суду, є достатніми для прийняття рішення про внесення змін до актового запису.
Згідно ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997р., кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Також, слід зазначити, що у рішенні Європейського суду з прав людини від 16.05.2013р. у справі «Гарнага проти України» (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому.
З урахуванням встановлених судом обставин, враховуючи, що згідно посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту CP 000869, видане позивачу Державною міграційною службою України від 11.02.2021 року його повне ім'я « ОСОБА_1 », суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування висновку Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 04.06.2021 року про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб № 1311 від 04.09.2019 року, складеного Київським районним у м. Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Згідно з п.2.16.7 п.2.16 розділу ІІ Правил №96/5, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Пунктом 2.18 розділу ІІ Правил №96/5 визначено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що для відновлення прав позивача необхідно зобов'язати Приморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести змінило актового запису про шлюб № 1311 від 04.09,2019 року, складеного Київським районним у м. Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), а саме змінити ім'я нареченого з « ОСОБА_1 » на вірне « ОСОБА_1 ».
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Суд вважає необхідним у відповідності до вимог ст.139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір в розмірі 908, 00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) до Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (адреса: 65091, м.Одеса, вул. Разумовська 37, код ЄДРПОУ 37946492) за участі третьої особі без самостійних вимог на стороні відповідача Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області (адреса: 65045 м. Одеса, вул. Преображенська, буд. 44, код ЄДРПОУ 37811384) про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 04.06.2021 року про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб № 1311 від 04.09.2019 року, складеного Київським районним у м. Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Зобов'язати Приморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести змінило актового запису про шлюб № 1311 від 04.09,2019 року, складеного Київським районним у м. Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), а саме змінити ім'я нареченого з « ОСОБА_1 » на вірне « ОСОБА_1 ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (адреса: 65091, м.Одеса, вул. Разумовська 37, код ЄДРПОУ 37946492) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя Л.М. Токмілова